dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Vitodens 100 czy 200?

  1. #1

    Domyślnie Vitodens 100 czy 200?

    Dzień dobry!

    Stoję przed wyborem pomiędzy Vitodens 100 i Vitodens 200 (różnica cenowa ok. 3500 zł, czyli całkiem znaczna).

    Kocioł wstawię do domu po kapitalnym remoncie i solidnym ociepleniu. 95 mkw ogrzewania podłogowego na parterze + 5 do 6 grzejników na piętrze, zasobnik ok. 150 l.

    W przedstawicielstwie Viessmann powiedziano mi, że.
    - Vitodens 100 nie może aktualnie być obsłużony przez aplikację mobilną, a moduł umożliwiający obsługę zdalną będzie dostępny od września 2017 za cenę ok. 2000 zł.
    - Vitodens 200 jest przygotowany do obsługi aplikacjami Vitotrol Plus oraz ViCare, bez dodatkowych urządzeń/kosztów.
    - Vitodens 200 będzie trudniejszy w konfiguracji i nieco droższy w serwisowaniu.

    Moje pytania są następujące:
    1. Czy faktycznie nie ma możliwości obsługi Vitodens 100 przez aplikację, tzn. nie można do niego podłączyć modułu Vitoconnect 100 Opto-1?
    2. Czy prawdą jest, że przewidywane na wrzesień 2017 urządzenie umożliwiające obsługę Vitodens 100 aplikacjami będzie kosztował aż ok. 2000 zł?
    3. Czy prawdą jest, że Vitodens 200 jest sam w sobie przygotowany do obsługi ww. aplikacjami i nie muszę dokupować dodatkowych modułów?
    4. Jakie dodatkowe atuty posiada model 200 ponad model 100? Co (poza ewentualną obsługą online) przemawia za wydaniem większych pieniędzy na Vitodens 200 w opisanym wyżej domu?

    Dziękuję i pozdrawiam.
    Maciek

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał MacRowJab Zobacz post

    Moje pytania są następujące:
    1. Czy faktycznie nie ma możliwości obsługi Vitodens 100 przez aplikację, tzn. nie można do niego podłączyć modułu Vitoconnect 100 Opto-1?
    2. Czy prawdą jest, że przewidywane na wrzesień 2017 urządzenie umożliwiające obsługę Vitodens 100 aplikacjami będzie kosztował aż ok. 2000 zł?
    3. Czy prawdą jest, że Vitodens 200 jest sam w sobie przygotowany do obsługi ww. aplikacjami i nie muszę dokupować dodatkowych modułów?
    4. Jakie dodatkowe atuty posiada model 200 ponad model 100? Co (poza ewentualną obsługą online) przemawia za wydaniem większych pieniędzy na Vitodens 200 w opisanym wyżej domu?

    Dziękuję i pozdrawiam.
    Maciek
    Witam !

    1) OPTO1 jest przeznaczony do urządzeń posiadających złącze OptoLink. Są to urządzenia z regulatorem Vitotronic np. Vitodens 200-W. Natomiast do urządzeń Vitodens 100-W i Vitodens 050-W oraz starszych modeli ze stykowym złączem Open Therm będzie przeznaczony moduł OT1.
    2)Urządzenie w planach ma pojawić się ma przełomie sierpnia/września 2017, nie ma jeszcze informacji na temat jego ceny katalogowej jednak jego koszt będzie oscylował podobnie jak modułu OPTO1, czyli około 400 zł netto.
    3)Tak, przy zakupie Vitodens 200-W w zakresie dostawy znajduje się moduł komunikacyjny do nadzorowania zdalnego i zdalnego sterowania instalacjami grzewczymi VITOCONNECT 100 typ OPTO1.
    4)Prócz zdalnego sterowania systemem ogrzewania Vitodens 200-W posiada dodatkowo:
    • Szeroki zakres modulacji, osiągając moc minimalną na poziomie 1,9 kW,
    • Łatwy w obsłudze regulator Vitotronic 200 z 5-calowym kolorowym i dotykowym wyświetlaczem,
    • Układ regulacji spalania Lambda Pro Control Plus dla wszystkich rodzajów gazu.
    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3

    Domyślnie

    Hello!

    Dołączę się do pytania. Modernizuję kotłownię w 30-sto letnim domu. Grzejniki żeliwne są częściowo wymienione i będą dalej wymieniane na nowe.
    Powierzchnia ok 150mkw + solary.

    Też stoję przed wyborem modelu 100 czy 200.
    Wszystkie moduły zdalnego dostępu są fajne, ale żeby dopłacać tylko za nie ok 3 tyś złoty to nie wiem czy warto.

    Czy poza sprawami zdalnej kontroli dwusetka będzie w czymś lepsza w praktyce?
    Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że 100 mechanicznie to jest to samo co 200 tylko z mniej rozbudowaną automatyką?
    Elementy grzewcze, palnik itp są porównywalnej jakości/trwałości?

    V200 może zejść niżej z mocą minimalną, ale czy podczas pracy w moim domu piec ten będzie miał okazję pracować z tak niską mocą? czy i tak będzie chodził ponad 6 KW czyli tyle co min w V100?

    Czy w użytkowaniu zauważę różnicę w rachunkach - będą niższe jeśli kupię V200?

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał tygryseks Zobacz post
    Hello!

    Dołączę się do pytania. Modernizuję kotłownię w 30-sto letnim domu. Grzejniki żeliwne są częściowo wymienione i będą dalej wymieniane na nowe.
    Powierzchnia ok 150mkw + solary.

    Też stoję przed wyborem modelu 100 czy 200.
    Wszystkie moduły zdalnego dostępu są fajne, ale żeby dopłacać tylko za nie ok 3 tyś złoty to nie wiem czy warto.

    Czy poza sprawami zdalnej kontroli dwusetka będzie w czymś lepsza w praktyce?
    Czy prawdziwe jest stwierdzenie, że 100 mechanicznie to jest to samo co 200 tylko z mniej rozbudowaną automatyką?
    Elementy grzewcze, palnik itp są porównywalnej jakości/trwałości?

    V200 może zejść niżej z mocą minimalną, ale czy podczas pracy w moim domu piec ten będzie miał okazję pracować z tak niską mocą? czy i tak będzie chodził ponad 6 KW czyli tyle co min w V100?

    Czy w użytkowaniu zauważę różnicę w rachunkach - będą niższe jeśli kupię V200?
    Witam, przepraszam, że odpisuję dopiero teraz.
    Co do pytania.
    Generalnie oba są ok ale jest bardzo ważne pytanie dotyczące sterowania ogrzewaniem podłogowym.. czy na mieszaczu czy nie ? Od tego zależy co wybrać.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  5. #5

    Domyślnie

    Brak ogrzewania podłogowego.
    decyzja już raczej padła na V100.
    W tym momencie zastanawiam się rodzajem/ modelem sterownika pokojowego. Sterowanie będzie prawdopodobnie na podstawie czujnika pogodowego i pokojowego.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Polecam oczywiście Vitotrole z serii 100 (czyli sterowniki Viessmann) ale jako sterowanie pokojowe można zastosować również dowolne regulatory pracujące beznapięciowo 0/1 i wytrzymujące 230V
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, Śpieszę poinformować wszystkich zainteresowanych kotłami kondensacyjnymi, że kocioł Vitodens 100-W marki Viessmann uzyskał rekomendację niezależnego stowarzyszenia Which?. Jako produkt "Best Buy" w kategorii kotły gazowe 2017!.

    Which jest serwisem doradczym non-profit, powstałym w 1957 roku i obecnie skupia 1,5 miliona członków w Wielkiej Brytanii.
    Status "Best Buy" jest przyznawany produktom, które okazały się najlepszym w danej kategorii, na podstawie przeprowadzonych co rok badań opinii klientów.
    Opinia dotyczy między innymi: jakość wykonania, dostępność części i serwisu, prawdopodobieństwo rekomendacji innym użytkownikom.

    Pozdrawiam!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam, przepraszam, że odpisuję dopiero teraz.
    Co do pytania.
    Generalnie oba są ok ale jest bardzo ważne pytanie dotyczące sterowania ogrzewaniem podłogowym.. czy na mieszaczu czy nie ? Od tego zależy co wybrać.
    Witam,

    proszę o pomoc. Obecnie jestem na etapie wyboru instalacji ogrzewania do domu, który się buduje. Dom ~180m2, cały parter (90m2) + dwie łązienki na piętrze podłogówka, reszta grzejniki.

    Standardowo montowany jest piec Vitodens 100 + zbiornik CWU.

    Wspomina Pan, że istotny jet rodzaj sterowania ogrzewaniem podłogowym - a czym się różni w wersji z i bez mieszacza?

    Nie znając się kompletnie na tych instalacjach zacząłem drażyć temat. Po przeczytaniu kilku wątków okazuje się, że Vitodens 100 nie jest przeznaczony w instalacjach z dwoma obiegami (grzejniki + podłogówka). Zadałem takie pytanie deweloperowi i stwierdził, że "dobrze to działa". Analizowłem temat dalej, skontatkowałem się z hydraulikiem i podobno to jest mocno okrpojona instalacja (jak to u dewelopera). Zapytałęm, czy będę miał możliwość ustawienia temperatury oddzielnie na podłogówkę i oddzielnie na grzejniki - odpowiedź to NIE. Po jakimś czasie hydraulki do mnie zadzwonił, że można wymienić piec na Vitodens 200 (dopłata ~12k !!!, możliwe, że tyle trzeba dopłacać? tutaj wspominacie o różnicy 3.5k, więc różnia jest prawie 4-krotna) lub dokupić moduł OpenTherm (ten z czujnikiem temperatury zewnętrznej, za ~2.8k) i też będzie ok.

    Chciałym, aby ktoś mi \asugerował rozwiązanie. Podobno dopłata do Viotdens 200 zwróci mi się po kilku latach, ponieważ pracuje na niższej mocy, przez co zużywa mniej gazu. Dodatkowo osoba serwisująca piece powiedziałą, że jeszcze nie spotkała się z instalacją Vitodens 100 + pakiet uzupełniający OpenTherm, więc był w stanie mi powiedzieć czy to dobrze współpracuje. Hydraulik z kolei montował taką instalacją i rzekomo działa dobrze.

    Nie zależy mi na sterowaniu przez komórkę, a ekonomicznej i prawidłowej pracy ogrzewania. Powinno się dać ustawić jakiś harmonogram typu w nocy zmniejsz, rano zwiększ, w dzień zmniejsz, wieczorem zwiększ). Chyba sensownie byłoby też mieć możliwość ustawienia innej temperatury na grzejniki, a innej na podłogówkę. Rozumiem, że przy każdym grzejniku dodatkowo trzeba głowicę, aby w razie chęci obniżenia/zwiększenia temperatury w jakimś pokoju, można było to zrobić odkręcając/skręcając głowicę.

    Byłym wdzięczny za wszelkie uwagi.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Obieg bezpośredni to taki w którym gorąca woda instalacyjna kierowana jest bezpośrednio do odbiorników (grzejników, ogrzewania podłogowego). Obieg mieszaczowy to obieg do którego dociera czynnik o zbyt wysokiej temperaturze i w takim przypadku należy zastosować zawór 3-drożny który wymiesza gorący czynnik idący z kotła z zimnym czynnikiem wracającym z instalacji tym samy obniży jego temperaturę.
    Przy obiegu grzejnikowym i podłogowym mamy sytuację gdy potrzebujemy 2 różne temperatury na zasilaniu (inną dla grzejników inną dla ogrzewania podłogowego). Zatem można dla grzejników zastosować obieg bezpośredni a dla "podłogówki" obieg z mieszaczem.

    Oczywiście zaworem 3-drożnym może sterować automatyka kotła (rozwiązanie najbardziej wskazane ale niestety najdroższe), można sterować mechanicznie na podstawie temperatury wody w instalacji. Można również wykonać układ ze stałym podmieszaniem (najtańsze rozwiązanie ale najmniej możliwości wysterowania a wymagające od instalatora wiedzy o przepływach - co dla większości jest tematem nie do ogarnięcia).

    Najlepszym rozwiązaniem i najbardziej komfortowym a jednocześnie z największymi możliwościami sterowania będzie będzie zastosowanie Vitodensa 200 z automatyka pogodową i zbudowanie 2 oddzielnych obiegów grzewczych.

    Różnica w cenie dotyczy samego kotła. Należy jednak pamiętać, że kocioł to jeden z wielu elementów instalacji. Stąd obieg z zaworem 3-drożnym to koszty: zaworu, napędu, pompy obiegowej, elektroniki sterującej sprzęgła hydraulicznego. Więc cena może wzrosnąć o kilka - kilkanaście tysięcy zł w zależności od zastosowanych podzespołów
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  10. #10

    Domyślnie

    Dziekuje za odpowiedź.

    Przy założeniu, że instalator "zna się na przepływach" i jest w stanie tak ustawić instalację w układzie ze stałym mieszaczem, że jest "dobrze" (w sumie to nawet nie wiem co to oznacza) to czy decydować się na taką instalację?

    Dla mnie jest to najtańsza opcja, poneważ nic nie muszę dopłacać, druga w kolejności to dokupienie pakietu uzupełniającego OpenTherm. Niby są to zalązki automatyki, ale bardzo trudno cokolwiek o tym się dowiedzieć (nawet na infolinii Viessman).

    Może ktoś ma taką instalację i podpowie jak to się sprawdza? Jakie dodatkowe części będą tutaj potrzebne (sam pakiet uzupełniający chyba nie wystarczy, potrzeba zapewne samego mieszacza)?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Oczywiście zaworem 3-drożnym może sterować automatyka kotła (rozwiązanie najbardziej wskazane ale niestety najdroższe), można sterować mechanicznie na podstawie temperatury wody w instalacji. Można również wykonać układ ze stałym podmieszaniem (najtańsze rozwiązanie ale najmniej możliwości wysterowania a wymagające od instalatora wiedzy o przepływach - co dla większości jest tematem nie do ogarnięcia).
    Bardzo cenię sobie Pana porady na tym forum.
    I tym razem to ja potrzebuję takiej porady.

    Otóż jestem po stanie surowym zamkniętym i trwają prace związane z hydrauliką.
    Projekt (lekko zmodyfikowany Dom w Werbenach 8 G2PN) przewiduje mniej więcej tak:
    - piwnica to 5 grzejników płytowych
    - parter to 4 grzejniki płytowe + grzejnik drabinkowy + 3 podłogówki (kuchnia - 7,4m2, T150, wiatrołap - 3,2 m2, T200, łazienka - 4,8 m2, T150)
    - poddasze to 7 grzejników płytowych + grzejnik drabinkowy + 1 podłogówka (łazienka - 4,0 m2, T150)
    Projekt przewiduje obciążenie cieplne ok. 14 kW i zastosowanie kotła Vitodens 100-W, czyli tym samym "wymusza" zastosowanie zaworów RTL, tak?
    W każdym razie hydraulik się z tym zgadza i chce zastosować RTL bez mieszacza.

    Czy Vitodens 100-W to ogarnie?
    Nie ukrywam, że zależy mi na zejściu do niskiej mocy (co na pewno zapewniłby Vitodens 200) i na sensowym sterowaniu temperaturą.

    Co powinienem jeszcze zastosować, żeby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie? Sterowanie pogodowe? Jakiś moduł wi-fi? Sterownik temperatury w reprezentatywnym pomieszczeniu?

    Z góry dziękuję za poradę.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Zawór RTL daje stały parametr niezaleznie od zapotrzebowania. Zatem wymaga zmiany nastaw jak robi się zmiena temperatura na zewnatrz. Zawory RTL są świetnym rozwiązaniem jak mamy tzw ciągi piesze, czyli ogrzewanie w podłodze ale tylko w miescach gdzie chodzimy i zalezy nam na ciepłej podłodze w tym miejscu. I taki układ mógłbym tu polecić. Czyli w łazience kawałki podłogówki plus do tego grzejnik(drabinka).
    Osobiście szedłbym w stronę kotła Vitodens 200
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Markson

    Zarejestrowany
    Nov 2023
    Skąd
    Jelenia Góra
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam ponownie'

    Teraz ja mam dylemat.
    Chcę kupić piec do mojego domu. W domy jest tylko ogrzewanie podłogowe 2 kondygnacje plus zasobnik c.u.w. oczywiście.
    Zakładam montaż 2 zespołów pompowych oraz sprzęgła z rozdzielaczem w jednym. Każdy zespół dla jednej kondygnacji. W budynku jest około 1000 m rury w podłodze.
    Proszę ekspertów o pomoc w dokonaniu wyboru. Piec 200-w jest dużo droższy od 100-w ale dochodzą mnie słuchy, że różnice w budowie tych pieców nie odzwierciedlają tak znaczącej różnicy w cenie.
    Pomóżcie proszę podjąć decyzję.
    Może jakieś za lub przeciw ... Trochę czytałem o nich ale może ktoś doradzi po ludzku bo ekspertem nie jestem
    Pozdrawiam
    Marek

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Vitodens 100 z serii B1xF obsługuje maksymalnie jeden obieg grzewczy bezpośredni i jeden obieg z mieszaczem, Vitodens 200 serii B2xF 1 obieg bezpośredni i do 3 obiegów z mieszaczem. Jeśli mają być 2 obiegi ogrzewania podłogowgo, całkowicie od siebie niezależne to należy zastoswać kocioł Vitodens 200.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony