dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 23
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 441
  1. #1

    Domyślnie Grzanie PC PW w II taryfie

    Panowie jakie warunki musi spełnić instalacja oraz dom żebym wiedział, że będę grzał w większości w drugiej taryfie G12W
    godziny wyglądają tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PGE.jpg
Wyświetleń:	724
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	387752

  2. #2

    Domyślnie

    przewymiarowana PC, podłogówka po całości...dom z malymi stratami
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    przewymiarowana PC, podłogówka po całości...dom z malymi stratami
    Tyle to już wiem tylko o ile PC powinna być przewymiarowana? Czy jest jakaś reguła ile % w danej temperaturze powinna więcej mocy oddawać?

  4. #4

    Domyślnie

    z fusów to nikt ci tutaj nie wywróży...
    a podałeś tyle danych, że ogarnąć ich nie mogę...

    dodałbym do tego jeszcze odpowiednie sterowanie, bo jeśli się nie mylę, to niektóre PC trudniej zmusić do pracy w taniej taryfie
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał JTKirk Zobacz post
    z fusów to nikt ci tutaj nie wywróży...
    a podałeś tyle danych, że ogarnąć ich nie mogę...

    dodałbym do tego jeszcze odpowiednie sterowanie, bo jeśli się nie mylę, to niektóre PC trudniej zmusić do pracy w taniej taryfie
    Nie chcę, żeby ktoś mi wróżył bo sam sobie mogę obliczyć i o to zapytałem według jakich prawideł to się robi?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    727

    Domyślnie

    Poza weekendem, w trakcie tygodnia tani prąd będziesz miał przez 10h/dobę. W większości w chłodniejsze godziny nocne. Chcąc grzać wyłącznie tanim prądem musiałbyś przewymiarować pompę ze 2,5 raza. Gdy przewymiarujesz mniej, to w chłodniejszych okresach będziesz się musiał posiłkować droższą taryfą. Czym mniej przewymiarujesz, tym więcej drogiego prądu będzie trzeba w sezonie grzewczym zużyć.
    P.S. Pomijam pewien dyskomfort grzania w nocy i niegrzania w dzień, chociaż, jak tu niektórzy zaświadczają, przy solidnie zaizolowanym domu wahania temperatury są znikome.
    Róbmy swoje!

    Dom - był gierkowski klocek, jest wiejska chatka. Wykończeniówka na finiszu.
    PV 4,92kWp, Pompa ciepła Gree Versati III 10kW.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał gondoljerzy Zobacz post
    Poza weekendem, w trakcie tygodnia tani prąd będziesz miał przez 10h/dobę. W większości w chłodniejsze godziny nocne. Chcąc grzać wyłącznie tanim prądem musiałbyś przewymiarować pompę ze 2,5 raza. Gdy przewymiarujesz mniej, to w chłodniejszych okresach będziesz się musiał posiłkować droższą taryfą. Czym mniej przewymiarujesz, tym więcej drogiego prądu będzie trzeba w sezonie grzewczym zużyć.
    P.S. Pomijam pewien dyskomfort grzania w nocy i niegrzania w dzień, chociaż, jak tu niektórzy zaświadczają, przy solidnie zaizolowanym domu wahania temperatury są znikome.
    To musiałbym mieć pompę 22kW co jest przesadą, chciałbym dobrać tak żeby w taniej grzać ~80%

  8. #8

    Domyślnie

    sam sobie musisz ustawić granicę.
    Ja mam gruntowego on/offa trochę przewymiarowanego potrzebowałem wg obliczeń 6,5kw, PC ma nominalnie 7,6kw (w rzeczywistości ma średniorocznie dużo więcej, bo najniższa zanotowana temperatura DZ to bodajże 1,8C pod koniec okresu grzewczego. Jasne, zawsze znajdzie się ktoś taki kto stwierdzi, że to nie jest przewymiarowanie i takie tam
    przez kilka lat miałem tylko G12 (bo nie było w ofercie G12w) - taki miałem procent zużycia
    1 sezon - 62%
    2 sezon - 70%
    3 sezon - 73%
    4 sezon - 80% (tu praktycznie zimy nie było)
    zmiana na G12w
    5 sezon 81,7%
    6 sezon 80,3%
    7 sezon 73,8%
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  9. #9

    Domyślnie

    No to nieźle JTKirk, tak bym chciał mieć u mnie, mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał tede80 Zobacz post
    Panowie jakie warunki musi spełnić instalacja oraz dom żebym wiedział, że będę grzał w większości w drugiej taryfie G12W
    godziny wyglądają tak:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PGE.jpg
Wyświetleń:	724
Rozmiar:	21,9 KB
ID:	387752
    To są godziny i stawki z PGE, o ile pamiętam jest z terenu Tauronu, a tam i godziny i stawki są inne.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To są godziny i stawki z PGE, o ile pamiętam jest z terenu Tauronu, a tam i godziny i stawki są inne.
    To są moje godziny i stawki, zdjęcie z mojej umowy

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To są godziny i stawki z PGE, o ile pamiętam jest z terenu Tauronu, a tam i godziny i stawki są inne.
    a co to ma do % zużycia w taniej taryfie??
    tu i tam w tygodniu są 2h taniej taryfy w okienku dziennym i 8h w nocy + cały weekend. Bez znaczenia jeśli chodzi o %.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał tede80 Zobacz post
    Nie chcę, żeby ktoś mi wróżył bo sam sobie mogę obliczyć i o to zapytałem według jakich prawideł to się robi?
    Pompa dobrana "na styk", czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.
    Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Pompa dobrana "na styk", czyli uwzgledniajac maksymalne obciazenie cieplne budynku bedzie pracowala blisko 1600h/sezon (na cele CO). Jesli zejdziesz do 1100-1200h/sezon, to przy weekendowej powinienes miec zuzycie w taniej blisko 100%, bez jakis cyrkow.
    Takie efekty da przewymiarowanie o 30-35%. Do tego wylewka 8-10cm i dosyc gesto rurki. Bedzie ekonomicznie, a i komfort bardzo nie ucierpi.
    Konkretna odpowiedź, dzięki

  15. #15

    Domyślnie

    zapomniałem o grubości wylewki - mam te standardowe 7-7,5cm. Gdyby było więcej, wyglądałoby to trochę inaczej..no ale to ten sam temat co z doborem mocy - jak byłem na tym etapie, nikt nie łączył doboru z II taryfą....a to że trochę błędów też mam, to daje taki a nie inny efekt.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Ja mam cienka wylewkę (max 5cm), malo jak na FM styropianu w podłodze (11cm grafitu), sciany z ceramiki, pierwszy sezon grzewczy w dosyć mrozna zimę a udało mi się grzać zdecydowanie w taniej taryfie. W największe mrozy dorzucalem 1-2h grzania w drogiej. CWU grzane było także w taniej (13-15).
    Rurki rozłożone niechlujnie w większości co 15cm (łazienki 10cm). Gdybym miał więcej styropianu, grubszą wylewkę to sądzę że grzalbym w 100% tylko w taniej.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  17. #17

    Domyślnie

    link2jack czy pompę 9kW mimo ozc 6,6kW wybrałeś właśnie z myślą o grzaniu w taniej taryfie?

  18. #18

    Domyślnie

    Czyli największy wpływ na możliwość ogrzewania w większości w taniej taryfie to akumulacyjność naszej podłogówki, po co w takim razie przewymiarowanie pompy? co ma celu wybór mocniejszej pompy skoro tu chodzi o to żeby w taniej zagrzać wodę i podłoga ma przez okres drogiej taryfy utrzymać wymaganą temperaturę.

  19. #19

    Domyślnie

    Na podstawie OZC budynku możesz zaprojektować podłogówkę .
    Mimo że będziesz miał dużą możliwość akumulacji przez podłogówkę to jesteś ograniczony przez czas II taryfy ; to jest ok.8 h w nocy
    Im masz mocniejsza PC tym masz możliwość większej ilości kWh wpompować w podłogówkę np;
    - dla PC dysponującej w danej temp.zewnętrznej mocą np ;
    a/ 9 kW x 8 h = 72 kWh
    b/ 12 kW x 8 h = 96 kWh
    Jeżeli będziesz miał podłogówkę o małej zdolności akumulacyjnej to ona nie wchłonie tej ilości energii tylko zostanie podniesiona temp.wewnętrzna w budynku , co nie jest też komfortowe dla snu , a jednocześnie nie utrzyma tej energii w wystarczającej ilości w okresie gdy PC nie będzie pracowała .
    Zobacz uwagi użytkowników ; Kamil , Map78 w pkt.14 ;http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page17
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał tede80 Zobacz post
    Czyli największy wpływ na możliwość ogrzewania w większości w taniej taryfie to akumulacyjność naszej podłogówki, po co w takim razie przewymiarowanie pompy? co ma celu wybór mocniejszej pompy skoro tu chodzi o to żeby w taniej zagrzać wodę i podłoga ma przez okres drogiej taryfy utrzymać wymaganą temperaturę.
    To jak bys napisal, ze herbata robi sie slodka od mieszania, a nie od dodania cukru. Musi byc i jedno i drugie.

    Jak bedziesz mial pompe o 'nominalnej" mocy, to nie zakumulujesz w wylewce potrzebnego ciepla. W okresach zimniejszych to co pompa wypracuje w taniej taryfie, dom w wiekszosci odbierze od wylewki juz w czasie jej pracy. Zostanie tam niewiele ciepla i przy pauzie zaczniesz w koncu odczuwac dyskomfort. Jak ja na sile przegrzejesz, bedzie za cieplo.

    Wez za przyklad tanie okienko 2h w dzien. Pompa musi zagrzac CWU i jeszcze popracowac cos na uzupelnienie porannych strat wylewki. Jak bedziesz mial slaba pompe, to grznie CWU zajmie powiedzmy 40 min, a na wylewke zostanie 80min. Przy przewymiarowanej nie dosyc, ze CWU zagrzeje szybciej, to jeszcze w wylewke wpompuje cieplo i dluzej i z wieksza moca. Bedzie go znacznie wiecej.

    To tylko niektore przyklady. Takie obrazowe (mam nadzieje).
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

Strona 1 z 23

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony