Witam serdecznie.
Jestem na etapie wykańczania domu jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego z poddaszem nieużytkowym wg projektu Niezapominajka z garażem 2 z pracowni MG Projekt z wieloma zmianami. Zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe w 100% części mieszkalnej oraz w kotłowni, zasilane pompą ciepła lub kotłem gazowym kondensacyjnym (zdecyduję pod koniec inwestycji ze względu na budżet). W domu będzie zainstalowana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (w części mieszkalnej). Poddasze (strych) nieużytkowe nie będzie ogrzewane tak samo jak garaż.
W salonie będzie wkład kominkowy w obudowie, bez płaszcza wodnego, użytkowany nieregularnie, pełniący funkcję raczej dekoracyjno - nastrojowo - reprezentacyjną. Chciałbym wykorzystać ciepło wytwarzane przez kominek konstruując system DGP dogrzewający nieogrzewane poddasze i jeżeli się uda to także garaż mając nadzieję, że zmniejszy to ogólne straty ciepła z części mieszkalnej budynku. Wyglądałoby to tak, że na poddaszu umieszczony będzie aparat nawiewny pobierający ciepłe powietrze z obudowy kominka poprzez rurę przechodzącą przez strop i rozprowadzający je dalej na strych i do garażu.

Z uwagi na fakt, iż w domu będzie wentylacja mechaniczna, obudowa kominka musi być raczej szczelna żeby nie zaburzać wyregulowanych wydatków powietrza w budynku. W związku z tym pobierając ciepłe powietrze przez aparat nawiewny na strychu, muszę zapewnić dolot chłodnego powietrza tak aby nie wytwarzać podciśnienia. Pomysł mój jest taki że ze strychu wprowadzę drugą rurę przez strop, przechodzącą na dno obudowy kominka, która będzie miała za zadanie wyrównywać ciśnienie w obudowie.
I tutaj bardzo proszę o porady / opinie osób znających się na systemach DGP. Czy to co wymyśliłem jest wykonalne z technicznego punktu widzenia i czy jest zgodne ze sztuką budowania systemów DGP? Być może ktoś ma inny pomysł czy propozycję zmiany. Będę wdzięczny za porady, opinie i konstruktywną krytykę.
Pozdrawiam.