dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Gniazdko 1 fazowe z 3 faz

    Jestem sam sobie elektrykiem, tak wiem, nie znam się i pewnie coś spierniczę, ale po to pisze na forum aby uniknąć części błędów. Oczywiście na koniec przyjdzie elektryk, który będzie to wszystko łączył w rozdzielni oraz zmierzy uziom więc tragedii nie powinno być bo będę chciał aby sprawdził całość.
    Chciałbym się dowiedzieć, czy jest możliwość zmiany średnicy przewodu w instalacji bez jakiegoś uszczerbku. Sprawa dotyczy dwóch przypadków:
    1. Od rozdzielni do kotłowni będę prowadził przewód 5x4, ma tam być gniazdko siłowe, takie awaryjne bo nie planuję niczego tam podłączać, w przyszłości będzie garaż w którym będzie bardziej użytkowe gniazdo. Czy mogę od tego gniazda poprowadzić z jednej fazy instalację na gniazdko jednofazowe przewodem 3x2,5 ?
    2. Do budynku gospodarczego (około 15 m kabla od rozdzielni ) prowadzę kabel ziemny 3x2,5. Na jego końcu będzie jedno podwójne gniazdo używane sporadycznie oraz mam zamiar rozprowadzić oświetlenie na 4 pomieszczenia. Czy mogę od gniazdka poprowadzić to oświetlenie przewodem 3x1,5 ? Czy może muszę robić mini rozdzielnię 16A i 10 A i dopiero wtedy gniazdko i oświetlenie ?
    3. Czy to gniazdko siłowe w kotłowni musi być z włącznikiem ? Widzę, że w necie bardzo dobrze sprzedają się gniazda bez włącznika za kilkanaście złotych a te z włącznikiem za ponad 100 już nie tak dobrze. Oczywiście jeśli trzeba to kupie to droższe ale jak mogę obciąć koszty to było by miło.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mstopi Zobacz post
    na koniec przyjdzie elektryk, który będzie to wszystko łączył w rozdzielni.
    Nie chciałbym być na miejscu tego elektryka.
    Chociaż nie, za buble skasuje cię podwójnie...
    Albo zawróci na pięcie.
    I wtedy wezwiesz "czesia spod budki", który tę sztukaterię ci skleci byle tylko działało, a ty będziesz przeszczęśliwy...

  3. #3

    Domyślnie

    Z całym szacunkiem ale co jest trudnego w rozprowadzeniu instalacji w domu jednorodzinnym? Ja rozumiem, że każdy chce zarobić ale są rzeczy skomplikowane jak np płytki czy tynki oraz takie za które uważam, że szkoda było by mi wydać 5-7 tys. za robociznę bo takie oferty dostałem. Do tego cena kabli do najmniejszych 40 zł na rolce niższa niż ta która proponuje elektryk ze swoimi zniżkami.

    Po to jest forum aby doradzić i się poradzić a nie zgrywać cwaniaka. Najlepiej podaj jeszcze numer telefonu, że tylko Ty znasz się na robocie i po znajomości z forum zrobisz mi to po kosztach za 8 tys bo inni to się nie znają i nawet nie potrafią zmierzyć uziomu, a Ty masz aparaturę za kilka tysięcy i zrobisz to najlepiej.
    Ja robię tak:
    Obwody po kilka gniazdek. Uwodzenia o większej mocy ,piekarnik, rekuperator, zmywarka mają swoje kabelki, płyta 5x4, chociaż już wiem że mogło być 4x2,5. Do tego internet i kamery skrętką, kabelki pod kontraktory i czujki ruchu. , Kableone do skrzynki rozdzielczej, długość kabla większą niż długość i szerokość rozdzielni więc nie zabraknie w żadne miejsce.
    W ostateczności jak nikt mi nie doradzi to zrobię tak:
    1 siła zostanie sama, kabel do gniazdka poprowadzę od rozdzielni . W kotłowni poprowadziłem jeden obwód ale ma on być wyłączne do obsługi pieca i będzie on podłączony w rozdzielni pod automatyczny przełącznik faz ( razem z lodówka, reku i oświetleniem )i nie chce mieszać z dodatkowym gniazdkiem.
    2 założę mała skrzynkę z dwoma bezpiecznikami nadmiarowymi 16 na gniazdka i 10 na oświetlenie
    3. Kupię gniazdo w wyłącznikiem.
    Więc jak ktoś chce coś doradzić , to było by miło, z góry dziękuję . Akwizytorom dziękuję

  4. #4

    Domyślnie

    Czegoś mi tu brakuje w całym tym wywodzie.
    Nie widzę istotnych zabezpieczeń. Będą jakieś ?
    No i, skoro kolega sam sobie elektrykiem, to zapomina o przepisach - paragraf 188 p. 2 : http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServl...WDU20020750690
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki. Uniosłem się bo bo nic nie można się normalnie dowiedzieć.
    Oczywiście będą osobne obwody w łazience i kuchni. Wiedziałem, że muszą być ale nie wiedziałem jaki przepis to reguluje. Zastanawia mnie czy może być jeden na łazienkę na parterze, na WC na łazienkę na piętrze ale wydaje mi się że może tym bardziej że jedna jest nad drugą i będzie wygodnie, łącznie 5 gniazdek.
    Jeśli chodzi o zabezpieczenie to według projektu gniazdo siłowe ma mieć C16A. Nie mam pomysłu co ja tam mogę podłączyć bo nie mam nic na siłę,może ewentualnie silnik 4kw do heblarki.

  6. #6

    Domyślnie

    Podpowiem - wcześniej pytałem, co z ochroną uzupełniającą dla obwodów, które tego wymagają ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    ochrona uzupełniająca, hm nie było znane mi takie określenie. Znaczy się chodzi o róznicówkę? Tak przynajmniej podpowiada mi google
    W projekcie są trzy sztuki p304 25-0,03A plus do łazienki p312 16A-0,03.
    W projekcie jest błąd , na rysunku gniazdo siłowe jest C16A ale w projekcie rozdzielni już C20A. Chyba to już jest wystarczający argument, że trzeba poprowadzić osobny kabel do tego gniazda jedno fazowego bo 20A chyba nie może być. Poprowadzę więc od sąsiedniego pomieszczenia gospodarczego.

    Jeśli chodzi o moje pytanie nr 3 to w projekcie znalazłem coś takiego jak ŁK 25A, czyli przełącznik gniazda, czy to jest dobre rozwiązanie ? Bo chyba to może być zamiast tego gniazda w wyłącznikiem? Dobrze kombinuję ?

    Jeśli chodzi o pytanie nr 1 to w necie znalazłem Warunki wykonywania instalacji elektrycznych niskiego napięcia wg nowych przepisów, w obiektach budowlanych mgr inż. Fryderyk Łasak Zakład Badań Elektrycznych... i tam w punkcie 8 jest napisane:
    Dopuszcza się stosowanie w mieszkaniu wspólnych obwodów dla oświetlenia i gniazd wtyczkowych, jeżeli są co najmniej dwa obwody, a rozwiązanie takie pozwala na ograniczenie liczby lub znaczne skrócenie długości obwodów.
    Czy to jest dopuszczalne rozwiązanie w tej mojej komórce ?
    Ostatnio edytowane przez mstopi ; 01-05-2017 o 11:53

  8. #8

  9. #9

    Domyślnie

    Strona 22
    8. Rodzaj i zakres niezbędnego wyposażenia instalacji odbiorczych.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    A może zacznij pytać tego elektryka który to będzie spinał a potem wystawi protokół (bo pomiar uziomu to mało i akurat nie najważniejsze) i weźmie odpowiedzialność tym samym za instalację.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11

    Domyślnie

    Miałem taki zamiar ale pomyślałem, że to nie jest w porządku. Facet zamiast zarobić ma być moim darmowym doradcą, nie wydaje mi się, że to dobry pomysł. Pomyślałem, że może ktoś na forum podzieli się ze mną swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.
    Niestety jeden elektryk jakiego znam prywatnie jest takim fachowcem, że u znajomego w kotłowni zrobił 3 gniazdka, każde na innej fazie na wypadek jakby którejś fazy nie było i trzeba by piec przepiąć na inną. Jest to stary doświadczony elektryk i chwalił mi się, że już nie robi oświetlenia w puszkach, wszystko łączy w puszkach przy włącznikach, łał . Nawet nie pytałem się go czy mi połączy wszystko w skrzynce i wystawi kwit.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał mstopi Zobacz post
    w necie znalazłem Warunki wykonywania instalacji elektrycznych niskiego napięcia wg nowych przepisów, w obiektach budowlanych mgr inż. Fryderyk Łasak Zakład Badań Elektrycznych... i tam w punkcie 8 jest napisane:
    Nie sugeruj się tym. Ta publikacja już dawno i wielokrotnie spotkała się z ogromną falą krytyki.
    Głównie chodziło o "uziemianie punktu rozdziału PEN" i przerabianie (krosowanie) gniazd podwójnych żeby faza była po "właściwej" stronie.
    Wobec takich bubli, cały artykuł jest bezwartościowy. W tym również punkt 8 i zdanie o wspólnych obwodach gniazd i oświetlenia.
    Pan Fryderyk nie był łaskaw podać na czym opiera swoją tezę, natomiast w rozporządzeniu przytoczonym w poście #4 nie ma o tym wzmianki, jest tylko wyraźny wymóg rozdzielenia tych obwodów.

    Cytat Napisał mstopi Zobacz post
    Jestem sam sobie elektrykiem. (...) ochrona uzupełniająca, hm nie było znane mi takie określenie.
    No cóż... Mam nadzieję, że jako "sam-sobie-elektryk" znasz określenia ochrona podstawowa i dodatkowa.

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mstopi Zobacz post
    Miałem taki zamiar ale pomyślałem, że to nie jest w porządku. Facet zamiast zarobić ma być moim darmowym doradcą, nie wydaje mi się, że to dobry pomysł. Pomyślałem, że może ktoś na forum podzieli się ze mną swoją cenną wiedzą i doświadczeniem.
    Niestety jeden elektryk jakiego znam prywatnie jest takim fachowcem, że u znajomego w kotłowni zrobił 3 gniazdka, każde na innej fazie na wypadek jakby którejś fazy nie było i trzeba by piec przepiąć na inną. Jest to stary doświadczony elektryk i chwalił mi się, że już nie robi oświetlenia w puszkach, wszystko łączy w puszkach przy włącznikach, łał . Nawet nie pytałem się go czy mi połączy wszystko w skrzynce i wystawi kwit.
    E nie musisz mieć wyrzutów sumienia elektryk rady wliczy sobie w usługę a i będzie miał jakieś pojęcie co tam zmalowałeś Oczywiście jeśli znajdziesz chętnego. Na forum też są elektrycy np. elpapiotr, rozumiem że szukasz porady nie elektryka tylko po co. A to łał przy instalacji bezpuszkowej to z jakiego powodu jeśli można wiedzieć? Te trzy gniazdka do kotła dają tyle samo co przełącznik faz - efekt psychologiczny bo zanik fazy w stosunku do wyłączeń zasilania to niewielki procent by nie powiedzieć poniżej procenta Zamiast przełącznika zainwestuj w UPS-a.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    Te trzy gniazdka do kotła dają tyle samo co przełącznik faz
    ... Zamiast przełącznika zainwestuj w UPS-a.
    No nie wiem, szczególnie w nocy lub jak jestem w pracy. U mnie dość często brakuje faz. Obecnie w starym domu mam jedną i u mnie ciemno a sąsiedzi mają w części domu. Ale temat ups-a może być ciekawy. Takie cudo na podtrzymanie pieca ( temat pieca zostawiam na przyszły rok więc nie wiem jakiego) to jest jakaś droga sprawa?
    Wracając do tematu, w komórce będzie mała rozdzielenia, gniazdko z drugiego pomieszczenia, jeszcze temat gniazda siłowego. Najlepsze jest to że nikt mi nic bezpośrednio nie napisał a już mi się rozwiaxaly problemy.
    Mam jeszcze jedną sprawę ale aż boję się napisać
    Czy przewód może iść na kominie? Chciałbym puścić gniazdo z drugiej strony komina i nie wiem czy można. Komin systemowy ocieplany. Jakoś mam obawy przed wiercenie w nim uchwytów do przewodu i albo dam sobie spokój albo puszczę za ścianą z kominem nakładając jakieś dwa metry.

  15. #15

    Domyślnie

    No widzisz kolego - coraz więcej rozsądku.

    Przy okazji - dlaczego obawiasz się tego komina ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16

    Domyślnie

    Jest to coś innego niż ściana, ma inną temperaturę, bardziej pod kątem tego, że może w kominie nie można niczego montować a nie, że przeszkadza to przewodom. Miałem wątpliwości więc zapytałem, lepiej tak niż w drugą stronę. Wiem jedno, bruzd nie będę w nim robił

  17. #17

    Domyślnie

    Optymista, że liczysz na to, że uzyskasz jakąkolwiek pomoc na tym forum
    Co do UPS na pdtrzymanie pieca ciekawy pomysł, ale czy gra warta świeczki? Pomyśl, czy taniej niż regularna wymiana baterii nie wyjdą panele fotowoltaniczne na dachu? ewentualnie agregat spalinowy.

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał dorcze Zobacz post
    Optymista, że liczysz na to, że uzyskasz jakąkolwiek pomoc na tym forum
    Co do UPS na pdtrzymanie pieca ciekawy pomysł, ale czy gra warta świeczki? Pomyśl, czy taniej niż regularna wymiana baterii nie wyjdą panele fotowoltaniczne na dachu? ewentualnie agregat spalinowy.
    Ta i panele bez "baterii" wystarczą by zasilać to po odcięciu zasilania? UPS koszt kilku stówek i żadnej automatyki już nie potrzeba. A agregat by działał pod nieobecność mieszkańców no może w 10 tys by się coś znalazło Tak to jest jak się pisze co się wie a nie wie co się pisze No to doczekał się fachowej odpowiedzi.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #19

    Domyślnie

    Akurat kobieta i fachowość to dwa skrajne bieguny, kolego Remiks, tak więc nie ma się czego spodziewać
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony