dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 21
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie Prąd ze słupa do skrzynki i do domku

    Ja mam inny dylemat. Będą mi podłączać z słupa prąd do skrzynki i co lepiej i taniej wyjdzie .
    Słup jest po drugiej stronie drogi gdzie wsio są zezwolenia na pociągnięcie prądu i zrobić w roku działki skrzynke od której podciągnąć kabel do domu jakieś 12m. Czy lepiej kazać im podciągnąć kabel na środek domku i wtedy prosto do garażu do skrzynki i długość 8m. Wiem że po działce też ktoś musi mi wykonać przyłącz i chyba jakiś projekt. jeśli trzeba moge narysować jak to wygląda orientacyjnie.
    Zrobiłem prowizoryczny rysunek . czy lepiej wersja do skrzynki nr1 czy do skrzynki nr2
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prad.jpg
Wyświetleń:	448
Rozmiar:	49,5 KB
ID:	387884  
    Ostatnio edytowane przez matiix ; 01-05-2017 o 14:40

  2. #2

    Domyślnie

    Kolego a gdzie będzie brama, furtka? Nie da się doradzić która wersja lepsza.
    Patrząc na koszty to różnica będzie niewielka. Natomiast ZE jest trudno przekonać do swojego miejsca posadowienia złacza kablowo-pomiarowego, prowadzą przeważnie do granicy działki.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Zaktualizowałem troszke mape bo przeoczyłem te informacje.
    Chodzi mi głównie czy kabel z skrzynki zewnętrznej do domu musi mi ktoś odpowiedni poprowadzić i czy trzeba projekt zrobić ??? oraz czy położenie takiego kabla kosztuje od metrów czy usługi

  4. #4

    Domyślnie

    Kolego oczywiscie ze kabel musi prowadzic ktos kto ma o tym pojecie. projekt mozesz miec w projekcie domu - ale jesli nie masz to na swojej dzialce prowadź jak ci pasuje,nikomu nic do tego.
    A kosztuje przewaznie od uslugi i od metrow.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    ZE poprowadzi kabel do granicy Twojej działki najkrótszą drogą.
    Na swojej działce kabel możesz poprowadzić jak chcesz i projekt jest niekonieczny.
    Poczytaj trochę i z pewnością sam sobie z tym swoim kablem poradzisz. Zakopiesz go sam a elektryk Ci to podłączy do skrzynki przy płocie i w domu.
    Jak zlecisz to elektrykowi zapłacisz za robociznę i potrzebny materiał od metra.
    Oczywiście autor wie, jak to wykonać, jaki kabel położyć i tak dalej.
    Prawda, kolego wiseman​ ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #6

    Domyślnie

    Już się robi :
    - wykopać rów kablowy na X głębokości
    - wykonać podsypkę piaskową o X grubości
    - ułożyć kabel ziemny X-żyłowy o X-przekroju każda żyła, oczywiście metodą falistą, pamiętając o zbliżeniach i skrzyżowaniach z innymi elementami ułożonymi w ziemi.
    - wykonać nasypkę piasku o X grubości
    - ułożyć folię niebieską, przysypać ziemią
    - pozostawić zapas o X długości z każdego końca
    - zabezpieczyć końce kabla przed wilgocią.

    Zrobione
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Już się robi (,,,)
    Zrobione
    Nie podałeś co się kryje pod iksami...
    Bohaterowie wstawią dowolną liczbę...
    Ostatnio edytowane przez zbich70 ; 08-05-2017 o 16:52

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbich70 Zobacz post
    ...
    Bohaterowie wstawią dowolną liczbę...
    No właśnie...
    Dlatego napisałem post #6
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9

    Domyślnie

    Z punktu widzenia kieszeni Inwestora kabel Al jest lepszy, bo tańszy.
    A metody "otwocka" czy "skierniwicka" mnie nie obchodzą, bo ich nawet nie znam.
    Ważne zasady układania kabli w ziemi, i tyle.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Pewnie że żadna wiedza tajemna, X - 1,2,5 wujek g.. pomoże, pewnie jak się nie chce poszukać to na forum ktoś to zrobi za pytającego. X 4 i 5 tutaj bez danych nawet gdyby chciał to elpapiotr nie odpowie X 6 wystarczy na zdrowy rozum, zapas 5 metrowy raczej nie potrzebny chyba że jeszcze się nie zdecydowaliśmy gdzie rozdzielnica będzie
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    kemot_p

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    4.358

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    Zaktualizowałem troszke mape bo przeoczyłem te informacje.
    Chodzi mi głównie czy kabel z skrzynki zewnętrznej do domu musi mi ktoś odpowiedni poprowadzić i czy trzeba projekt zrobić ??? oraz czy położenie takiego kabla kosztuje od metrów czy usługi
    Zadzwoń do elektryka, który będzie Ci podłączal - on Ci powie wszystko - jaki kabel kupić, jak głęboko kopać itp. Jeśli chodzi o usługę - u mnie w okolicy elektryk liczy kwotę oddzielnie za podłączenie skrzynki i dodatkowo za każdy metr bieżący przyłącza, jeśli to jemu zlecisz to zadanie. Natomiast każdy z którym rozmawiałem godzi się, żeby wkopanie kabla wziął na siebie inwestor.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    No i znowu. "wiem ale nie powiem"
    No i po co te teksty ?
    Wujek google też wie, ale nie jest dla leniwych :
    Przykład -
    http://www.bezel.com.pl/index.php/system-elektroenergetyczny/linie-kablowe
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    No i znowu. "wiem ale nie powiem"
    No i twoja wypowiedz mi dużo wyjaśniła. Teraz już wiem że w piekny sobotni dzionek moge wykonać to sam i o to mi chodziło.
    A i w końcu załączam poprawiony rysunek bo wcześniej go nie dodałem.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	prad.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	55,7 KB
ID:	388648  

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    e_nygma

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Skoczów okolice
    Kod pocztowy
    43-430
    Posty
    282

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    ZE poprowadzi kabel do granicy Twojej działki najkrótszą drogą.
    Na swojej działce kabel możesz poprowadzić jak chcesz i projekt jest niekonieczny.
    Poczytaj trochę i z pewnością sam sobie z tym swoim kablem poradzisz. Zakopiesz go sam a elektryk Ci to podłączy do skrzynki przy płocie i w domu.
    Jak zlecisz to elektrykowi zapłacisz za robociznę i potrzebny materiał od metra.
    Witam

    Może się nie znam albo coś się zmieniło od 2015 roku jak robiliśmy projekt i wszystkie pozwolenia bo wszelkie przyłącza typu woda , ścieki, gaz , prąd zakopane w ziemi muszą być naniesione na mapkę sytuacyjną. Tak nam pisze w pozwoleniu na budowę , tak nam kierbud i geodeta mówili.
    tak samo pisze na stronie tauronu że przyłącz ziemny wymaga projektu i nam chcą kabel podłączać powietrzem do skrzynki na domu a też wolałbym ziemią .

  15. #15

    Domyślnie

    Sporo się tutaj zgadza.
    Czytaj tutaj : http://www.budujemydom.pl/instalacje...e-energetyczne
    Ale to dotyczy do granicy własności, o ile się nie mylę, co nie znaczy, że trasa WLZ Odbiorcy w pewnych przypadkach nie musi być naniesiona na projekcie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Jest coś takiego jak "inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza", prawo budowlane w 2015 się troszkę pozmieniało. Przyłącze kończy się nie koniecznie w granicy działki zwłaszcza gdy wchodzi w grę przejście ze słupa pod drogą.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #17

    Domyślnie

    Zgadza się. Wystarczy znaleźć definicję "przyłącza" u Dystrybutora energii elektrycznej, i po kłopocie.
    Ale zawsze jest to do granicy własności pomiędzy Dostawcą a Odbiorcą, zgodnie z Warunkami przyłączenia.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  18. #18
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Czaq23

    Zarejestrowany
    Aug 2018
    Skąd
    Gałąźnia Mala
    Kod pocztowy
    77-140
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czy rów kablowy mogę sobie wykopać sam?? U mnie to jakieś 200 m...

  19. #19
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Tak możesz.
    Dom 180m2 podłóg,. Fundamenty zalewane pustaki + XPS 10cm+bąbelkowa, podłoga styropian 10cm , ściany porotherm Dryfix 25cm + 15 styro - Grafi. Austrotherm 0,31, poddasze 15 i 10cm wełny SuperMata + sam stryszek 15cm. Piętro podloga 3cm styro. 150m2 podłogówka + kaloryfer w gażu. Piec SaunierDuval 18KW + 140l Kospel Termo Top . Kominek + DGP grawitacyjne 4 wyjścia ......................... Dziennik Budowy

  20. #20
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Tak może jeśli rów kablowy jest pod WLZ a teren przez który przebiega jest jego własnością. Pytanie było mało precyzyjne.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony