dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mrufka_bum
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Śląsk Cieszyński
    Posty
    577

    Domyślnie Prośba o pomoc w aranżacji ogrodu

    Planujemy w tym roku rozpocząć budowę domu. Początki dziennika tu - http://forum.muratordom.pl/showthrea...oby)-najlepszy .
    Działkę kupiliśmy w 2012 roku. Od samego początku plan był taki, żeby kupować po kilka roślin w miarę możliwości i powoli się obsadzać, nie czekając aż powstanie dom. Mieliśmy nadzieję, że zanim go wybudujemy, to część drzewek podrośnie. Niestety plany planami, a rzeczywistość swoją drogą. Okazało się, że ziemia na naszej działce jest delikatnie mówiąc beznadziejna. Ciężka, nieprzepuszczalna glina - po deszczu na działce długo stoi woda. Do tej pory dorobiliśmy się niewielkiego sado-warzywniaka, a i tak ciągle walczymy o przetrwanie w nim sadzonych drzewek i krzewów. Na naszej liście śmierci jest już jedna czereśnia, jedna wiśnia, dwa agresty pienne, jedna porzeczka czarna Wszystkie te rośliny padały po wiosennych ulewach, atakowane zapewne przez grzyby. I wcale im się nie dziwię... Sama miałabym dość stania kilka tygodni z nogami w zimnej wodzie... Co roku sadzimy drzewko bożonarodzeniowe. Kupujemy drzewka dobrej jakości. W tym roku po ulewach na południu Polski z powodu stojącej u nas ponad miesiąc wody na działce, padły nam dwa z trzech iglaków, które posadziliśmy. Jedyne co nam się udaje to warzywa, które nie mają aż tak głębokiego systemu korzeniowego. Na działce niby jest drenaż. Czy jest dowiemy się pewno przy kopaniu fundamentów. Ale jeśli nawet jest to pewno zapchany. Nie wiem czy jest sens w jakiś sposób czyścić taki drenaż. Zrobienie nowego przy 32 arowej działce, to ogromny wydatek, na który nas nie stać. I tu chciałam się zwrócić do wszystkich, którzy mają jakąś wiedzę w temacie roślin i aranżacji ogrodów (szczególnie uśmiecham się w stronę Elfir) o pomoc. Bo może nie musimy ciągle walczyć z tą naszą ziemią. Może trzeba założyć ogród, w którym to rośliny dopasuje się do panujących warunków a nie na odwrót. Niestety nie wiem jak się do tego zabrać...
    Trochę o działce:
    - 32 ary (około 32x100 m),
    - równoległobok,
    - wjazd od wschodu, ale jednocześnie droga w większym oddaleniu objeżdża częściowo naszą działkę od północy.
    Trochę o tym czego byśmy chcieli:
    - Na pewno chcielibyśmy zasłonić całą północną granicę działki. Nie chcemy jednak rzędu żywotników, cyprisików itp.Chciałabym, żeby taka ściana była nieregularna liściasto-iglasta, żeby dawała schronienie ptakom. Od strony południowej i zachodniej - głównie formy niskie, z uwagi na piękny widok.
    - Chciałabym, żeby większość roślin stanowiły rodzime gatunki. Może nie stricte polskie, ale z naszego regionu Europy. Nie czuję potrzeby sadzenia u siebie jakich egzotyczności. Marzy mi się kilka brzóz pospolitych, graby, jakiś dąb, klon. Oprócz tego chciałabym konwalie, Lilak - Syringa vulgaris 'Sensation'yringa czy np. głóg dwuszyjkowy o różowych kwiatach.
    - Chociaż uwielbiam przebywać i działać w ogrodzenie - ważna dla mnie rzecz (z racji poważnego schorzenia ortopedycznego) ogród musi być tak pomyślany, żeby nie zabierał codziennie wielu godzin. Także niestety odpadają wielkie, piękne rabaty kwiatowe
    Poniżej zagospodarowanie działki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zagospodarowanie.jpg
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	103,6 KB
ID:	387972
    Zielonymi kółkami zaznaczyłam miejsca, gdzie chciałabym wyższe drzewa i krzewy. Na niebiesko zaznaczony jest ogród, który będzie ogrodzony.
    Będę bardzo wdzięczna za wszelkie propozycje
    Ostatnio edytowane przez mrufka_bum ; 02-05-2017 o 23:27

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Lista roślin na konkretne stanowiska, w tym na gliny jest przyklejona na górze tego działu.

    Glebę koniecznie trzeba rozluźnić materiałem organicznym - liście, kora, zrębki, trociny, sieczka słomiana, kompost, obornik.
    Podczas sadzenia kopie się głęboki dół (najlepsza jest wiertnica) i dodatkowo nacina ścianki i dno ostrym szpadlem. Później zasypuje korzenie mieszaniną gliny, piasku i kompostu (próchnicy).

    Wskazane jest zrobienie drenażu (niekoniecznie zakopanych rur, ale chociażby w formie kanałów, suchych strumieni) ze zbiornikiem zbierającym nadmiar wody z działki. Nie chodzi o staw, ale zagłębienie terenu do którego woda może spływać i powoli sobie wsiąkać. W takim miejscu posadzić rośliny błotne i drzewa znoszące podtopienia (wierzba, olcha, metasekwoja). Drzewa przebijając się korzeniami przez glinę ułatwiają wsiąkanie wody.

    Żaden iglak trzymający igły nie poradzi sobie z podtopieniem kilkutygodniowym.

    Zmniejszcie jeszcze obszar ogrodu.
    Najdroższe będzie zrobienie trawnika na tej działce, bowiem wymaga zdrenowania i nawiezienia nowej ziemi.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 03-05-2017 o 14:46

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony