dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siebuduje

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie Architekt - czy ma obowiązek pomagać przy uwagach do pozwolenia na budowę?

    Witam,
    mam problem z dogadaniem się z architektem. Do niedawna wszystko było ok. Rozliczyliśmy się. Jestem zadowolony z jego pracy. Projekt budowlany skończony, z podpisami, wszystko super. Złożyliśmy wniosek o wydanie pozwolenia na budowę. Natomiast w międzyczasie pojawił się problem, którego nie chciałbym póki co wywlekać na forum, ale który może zakończyć się tym, że architekt nie będzie chciał współpracować przy ewentualnych uwagach starostwa dotyczących wniosku o PNB.

    Zakładam, że urząd może wysłać przynajmniej jedną serię uwag, na które będzie mógł odpowiedzieć jedynie autor projektu. No i tego dotyczy moje pytanie. Czy ktoś z Was zna przepisy, z których wynika, że architekt ma obowiązek odpowiedzieć na uwagi urzędu dot. wniosku o pozwolenie na budowę (oczywiście chodzi tylko o te uwagi, na które nie może odpowiedzieć sam inwestor ze względu na np. brak uprawnień). Nie wiem w jakich przepisach mam tego szukać. Google na niewiele się zdały.

    Moje obawy dotyczą tego, że architekt może zażądać teraz jakiś kosmicznych kwot za taką pomoc lub po prostu się nie zgodzi albo zignoruje moje telefony/korespondencję pocztową. Pytanie, czy faktycznie może żądać jakiś kwot, i czy są one jakoś ustalone odgórnie, czy może mi powiedzieć dowolną kwotę.

    Nie podpisywałem żadnej umowy z architektem. Mam tylko fakturę za wykonanie projektu arch-bud. Nie mam pisemnego/elektronicznego zobowiązania architekta do tego, że mi pomoże przy ewentualnych uwagach urzędowych dotyczących projektu. Po prostu nie pomyślałem o tym zlecając mu prace. Wiem, to głupie, ale nie miałem żadnego doświadczenia i wystarczyło mi zaufanie i wiara w to, ze gościu jest w porządku.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał siebuduje Zobacz post
    Moje obawy dotyczą tego, że architekt może zażądać teraz jakiś kosmicznych kwot za taką pomoc lub po prostu się nie zgodzi albo zignoruje moje telefony/korespondencję pocztową. Pytanie, czy faktycznie może żądać jakiś kwot, i czy są one jakoś ustalone odgórnie, czy może mi powiedzieć dowolną kwotę.
    Nie podpisywałem żadnej umowy z architektem. Mam tylko fakturę za wykonanie projektu arch-bud. Nie mam pisemnego/elektronicznego zobowiązania architekta do tego, że mi pomoże przy ewentualnych uwagach urzędowych dotyczących projektu. Po prostu nie pomyślałem o tym zlecając mu prace. Wiem, to głupie, ale nie miałem żadnego doświadczenia i wystarczyło mi zaufanie i wiara w to, ze gościu jest w porządku.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Ustawa Prawo Budowlane reguluje Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, w tym projektanta.
    Proponuje, aby przeczytać całość Art. 20. 1.
    gdzie mamy ( między innymi ) :
    " Art. 20. 1. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:
    1) opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej;
    1a) zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne ... "
    jak również
    " 4. Projektant, a także sprawdzający, o którym mowa w ust. 2, do projektu budowlanego dołącza oświadczenie o sporządzeniu projektu budowlanego, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. "

    ten ostatni punkt jest niezwykle istotny, ponieważ Uwagi Urzędu dotyczą możliwych niezgodności Projektu Budowlanego z obowiązującymi przepisami !
    jednym słowem : z tego punktu wynika wymóg ustosunkowanie się Projektanta do nich.
    Nie Inwestora - choć to właśnie Inwestor dostaje Uwagi do Projektu, jako strona w postępowaniu administracyjnym.
    Moim zdaniem, nie potrzeba tutaj jakiś dodatkowych "punktów", czy też uzgodnień w Umowie bez względu na jej formę.
    Projekt Budowlany też służy takiemu, a nie innemu celowi - otrzymania Decyzji o Pozwoleniu na Budowę.

    architekt
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 08-05-2017 o 09:52

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    siebuduje

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Wielkie dzięki. To jest dobry argument. Pozdrawiam.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Niektórzy architekci mają na stronkach info, że ogarniają papiery itp itd http://duda.info.pl/pozwolenie-na-budowe.html Czy to wszystkie jakie trzeba załatwić?

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    napisze Ci tak
    w tej całej " zabawie " najważniejsza jest Architektura, nie "papiery" , a to, czy Inwestor będzie je załatwiał osobiście ( a nie jest to nic trudnego w wypisaniu danego wniosku ), czy też udzieli pełnomocnictwa Architektowi, aby występował w jego imieniu - kwestia do dogadania.

    Podstawowymi dokumentami formalno prawnymi do projektu są :
    - prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane ( np. Akt Notarialny zakupu działki budowlanej )
    - Warunki Zabudowy lub Wypis i Wyrys z Planu Miejscowego ( na podstawie Wniosku Inwestora składanego w Urzędzie )
    - Mapa do celów projektowych ( opracowuje geodeta na zlecenie Inwestora )
    - Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci : woda, kanalizacja, gaz, energia ( na podstawie Wniosku Inwestora składanego u Zarządcy / Właściciela danej sieci )
    - Opinia geotechnicza - opracowywana na etapie uzgodnionego Projektu Koncepcyjnego ( opracowuje geotechnik na zlecenie Inwestora )

    pozdrawiam
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    maciuspala

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Brzesko
    Kod pocztowy
    32-800
    Posty
    1.368
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dla tego najlepiej płacić całość architektowi po uzyskaniu pozwolenia.
    Mój architekt adaptujacy nie wziął ani grosza zaliczki, sam złożył wniosek, jak przyszło pismo z podpunktami do uzypelnienia to zadzwonilem do niego a on uzupełnił braki.
    Jak przyszło pismo iż pozwolenie jest do odebrania zadzwonilem że pasowało by się rozliczyć i rozeszliśmy się w przyjaźni i w zadowoleniu obustronnym.
    Czemu płacicie za coś co nie jest pewne że jest dobrze zrobione.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciuspala Zobacz post
    Dla tego najlepiej płacić całość architektowi po uzyskaniu pozwolenia.
    Mój architekt adaptujacy nie wziął ani grosza zaliczki, sam złożył wniosek, jak przyszło pismo z podpunktami do uzypelnienia to zadzwonilem do niego a on uzupełnił braki.
    Jak przyszło pismo iż pozwolenie jest do odebrania zadzwonilem że pasowało by się rozliczyć i rozeszliśmy się w przyjaźni i w zadowoleniu obustronnym.
    Czemu płacicie za coś co nie jest pewne że jest dobrze zrobione.
    - jeżeli dwie strony umówią się, że jedna – przybije pieczątkę pod gotowcem za 1500,-zł nazywając to „ projektowaniem " , druga strona, że łaskawie zapłaci za tą czynność za parę miesięcy – i obu stroną to pasuje z " zadowoleniem obustronnym " – to jak najbardziej.
    Natomiast to co napisałeś :
    „ Czemu płacicie za coś co nie jest pewne że jest dobrze zrobione. ”
    - dotyczy to wszystkich usług, również twojej pracy, która ( jak się domyślam ) nie jest pracą hobbystyczną i nie na „widzimisię” ( zapłacę / nie zapłacę ) zamawiającego usługę, czy zamawiającego daną do wykonania pracę.
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 21-07-2017 o 08:44
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Chyba dogadam się żeby architekt to ogarnął. Wiem, że to nic trudnego, ale brak czasu daje w kość

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony