dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ugięta belka stropu odcinkowego

    Witam wszystkich,
    Jestem na etapie kupowania mieszkania i w przypadku jednego z tych które oglądałem mam pewną zagwozdkę.
    Piwnica bezpośrednio pod mieszkaniem ma stop odcinkowy oparty na stalowych belkach ale jedna z nich jest mocno wygięta - widać to gołym okiem, nie wiem czy udało sie uchwycić na zdjęciu - jakieś 10cm na 4m długości.

    Podłoga od góry na tym stropie jest równa i stablina - właścicielka twierdzi że ten strop wygląda tak od kiedy pamięta czyli jakieś ~40 lat. Dom był zniszczony po bombardowaniu podczas wojny do poziomu gruntu i odbudowany po wojnie.

    Czy to możliwe, że zabudowano nowy strop na uszkodzonej podczas wojny wygiętej belce (jakoś murarska stropu jest istotnie różna od fundamentów, które są przedwojenne więc na 90% jest już powojenny) i zniwelowano to grubszą warstwą podłogi od góry ?

    Z góry dzięki za wszelkie sugestie - nie wiem czy to jest stan o krok od katastrofy budowlanej czy można dopuścić myśl że ten typ tak ma
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170508_184048.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	83,2 KB
ID:	388661   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170508_184207.jpg
Wyświetleń:	111
Rozmiar:	80,5 KB
ID:	388662  

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.307
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Co wiosnę powinien odbyć się przegląd ogólnobudowlany (art. 62 Prawa Budowlanego). Z tego przeglądu powinien być protokół. Przejdź się do zarządu/zarządcy wspólnoty mieszkaniowej/spółdzielni i pogadaj, czy nie pokażą. Teoretycznie nie muszą, a nawet bym powiedział, że osobie postronnej nie powinni okazać. Ale jak się zmieszają, to może być coś na rzeczy. Wtedy bym posłał właściciela, żeby wyciągnął ksero czy porobił zdjęcia temu protokołowi - jemu z kolei nie mogą odmówić.
    Generalnie - bez wglądu w taki dokument bym nie ryzykował przy najmniejszych wątpliwościach. Jak cena atrakcyjna to tym bardziej.

    A na deser zobacz film Dureń

  3. #3

    Domyślnie

    No na to nie ma szans raczej. Cały budynek to zaledwie dwa lokale, należące dodatkowo do zupełnie skłóconych właścicieli. Na bank żadnych przeglądów tam nie było od lat.

    Namierzę po prostu jakiegoś konstruktora-konsultanta i zasięgnę opinii

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar d7d
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Poznań
    Posty
    10.861

    Domyślnie

    Cytat Napisał konar_ Zobacz post
    Piwnica bezpośrednio pod mieszkaniem ma stop odcinkowy oparty na stalowych belkach ale jedna z nich jest mocno wygięta - widać to gołym okiem, nie wiem czy udało sie uchwycić na zdjęciu - jakieś 10cm na 4m długości.

    Podłoga od góry na tym stropie jest równa i stablina - właścicielka twierdzi że ten strop wygląda tak od kiedy pamięta czyli jakieś ~40 lat. Dom był zniszczony po bombardowaniu podczas wojny do poziomu gruntu i odbudowany po wojnie.

    Czy to możliwe, że zabudowano nowy strop na uszkodzonej podczas wojny wygiętej belce (jakoś murarska stropu jest istotnie różna od fundamentów, które są przedwojenne więc na 90% jest już powojenny) i zniwelowano to grubszą warstwą podłogi od góry ?
    Cytat Napisał konar_ Zobacz post
    Namierzę po prostu jakiegoś konstruktora-konsultanta i zasięgnę opinii
    Tak zrób.
    To co pisałeś w pierwszym poście jest możliwe - belka była wygięta i podłoga jest wyrównana od góry przez nadbudowę.
    Katastrofą pewnie to nie grozi ale warto żeby obejrzał to specjalista.
    Sprawdź czy nie ma drgań stropu - poskacz na nim.
    Belki stalowe są przed i po wojenne ? Które są szersze a które są węższe? Mam na myśli dolną półkę dwuteownika.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Można to wzmocnić w prosty sposób podpierając stemplem. Taki stojak nie będzie bardzo przeszkadzał - w końcu to piwnica.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziś odwiedziłem tę piwnicę z konstruktorem. Był raczej złej myśli. Pomierzył, pocmokał, poskrobał i stwierdzil, że gdyby miał z tego robić ekspertyzę - nazwałby ten stan "awaryjnym". Pozostałe belki w tym pomieszczeniu też mają ugięcię - na granicy normy - zauważalne przy dłuższym przyjrzeniu się.

    "For the record": Szerokość stopy belki = 83mm (dwuteownik 180?), rozstaw - 140 cm (środek do środka)

    Tak naprawdę ten strop trzebaby zrobić od nowa - a to przekracza raczej moje możliwości finansowe i oganizacyjne, zwłaszcza, że ruszenie każdej cegły trzeba konsultować z konserwatorem zabytków.
    Stemple nie bardzo wchodzą w grę, bo tę suterenę chciałem wykorzystać bardziej użytkowo niż tylko piwnicznie.

    Temat uważam za zamknięty - z zakupu tej nieruchomości rezygnujemy
    Ale dzięki za podpowiedzi!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony