dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Na jaką wysokość wylać fundamenty?

    Witam Was,

    Prośba o poradę na jaką wysokość wylać fundamenty, czyli zrobić poziom zero domu.

    1) według projektu: ławy fundamentowe beton plus wylewane ściany fundamentowe beton.
    2) w załączniku wysokości naszej działki (612/24) oraz sąsiednich - najbardziej niepokoi mnie wysokość działki sąsiadów w plecach - 613/24.
    3) droga przylegająca po lewej stronie do naszej działki będzie na wysokości 249.06
    4) dom przesuwamy o 10 metrów od granicy (od drogi).

    Dzięki bardzo za rady.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wysokosc_terenu.jpg
Wyświetleń:	149
Rozmiar:	10,5 KB
ID:	388669  

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Sąsiadów masz wyżej zaledwie o 1 cm więc raczej nie masz czym się martwić.
    Sprawdź lub popytaj jakie warunki panują od jesieni do wiosny, oraz jaki jest grunt na działce.
    Jeśli przepuszczalny a woda gruntowa jest głeboko i praktycznie nie występuje to poziom zero jeśli bez piwnic powinien wynosić 30 - 50 cm ponad poziomem gruntu ale ze względu na poziom drogi i późniejszy stromy podjazd oraz kłopoty zimą starał bym się zrobić go jak najniżej.
    Jeśli podczas wiosennych roztopów woda od sąsiadów wchodzi do ciebie to po sprawdzeniu na jakim poziomie jest grunt nośny podniósł bym poziom jak najwyżej nawożąc ziemi uprawnej i tym samym zapewniając sobie niezależność.

    Droga jest zaledwie 1 - 2 cm niżej od poziomu działki więc jedynym ograniczeniem są dla ciebie warunki zabudowy i określona tam wysokość, a także późniejsze swobodne użytkowanie nie powodujące kłopotów dla ciebie i dla sąsiadów.

    Jeśli sąsiedzi są już pobudowani to sprawdź jaki mają lub planują poziom docelowy działki tak aby nie zostać poniżej.
    5 cm nie odgrywa tu żadnej roli ale nagły uskok 20cm przy granicy lub swobodny spadek powyżej 50 cm to już niepokój.
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  3. #3

    Domyślnie

    jak 1cm?
    sąsiedzi na zachodzie są o 1metr wyżej, droga jest o 60cm niżej.
    Z widocznych rzędnych jest to spory stok opadający na wschód.

    Autor ma rzędna na środku działki 249,5m npm, sąsiad z prawej ma rzedną na środku 250.4m npm, różnica jest 90cm, a droga ma rzedną 248,9m npm czyli różnica 60cm


  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    jak 1cm?
    sąsiedzi na zachodzie są o 1metr wyżej, droga jest o 60cm niżej.
    Z widocznych rzędnych jest to spory stok opadający na wschód.

    Autor ma rzędna na środku działki 249,5m npm, sąsiad z prawej ma rzedną na środku 250.4m npm, różnica jest 90cm, a droga ma rzedną 248,9m npm czyli różnica 60cm
    Faktycznie pomyłka...... przecież to metry nad poziomem morza........ a potem już poleciało.

    Sąsiadów masz wyżej o 1 m
    Sprawdź lub popytaj jakie warunki panują od jesieni do wiosny, oraz jaki jest grunt na działce.
    Jeśli przepuszczalny a woda gruntowa jest głęboko i praktycznie nie występuje to poziom zero jeśli bez piwnic powinien wynosić 30 - 50 cm ponad poziomem gruntu ale ze względu na poziom drogi i późniejszy stromy podjazd oraz kłopoty zimą starał bym się zrobić go jak najniżej.
    Nawet jeśli podczas wiosennych roztopów woda od sąsiadów nie wchodzi do ciebie i po sprawdzeniu na jakim poziomie jest woda gruntowa ze względu na te 1 -1,6 m różnicy poziomów pomiędzy granicami twojej działki należało by wykonać lekką niwelacji terenu pod kątem wjazdu z drogi na działkę i do przyszłego garażu.
    Wszystko zależy tu od od warunków zabudowy i planowanego usytuowania domu na działce.
    To one mówią na co można sobie pozwolić w danej sytuacji

    Nie wiemy jaki jest przyszły projekt budowlany domu więc trudno doradzać przewidując wszystkie sytuacje i jeśli jest on bez podpiwniczenia bądź garażu poniżej parteru to od strony sąsiadów tak czy inaczej dobrze bym pomyślał już nad zagospodarowaniem terenu przyszłego ogródka i wykonał bym od strony sąsiadów murek oporowy na solidnym fundamencie tak aby woda opadowa zagospodarowana na działce sąsiadów nie wnikała na twoją działkę.

    Droga jest ok 0,6 - 1 m niżej od poziomu działki więc jedynym ograniczeniem są dla ciebie warunki zabudowy i określona tam wysokość, a także późniejsze swobodne użytkowanie nie powodujące kłopotów dla ciebie z wjazdem do garażu, ale to wszystko zależy od usytuowania budynku od granicy działki i projektu.

    Jeśli sąsiedzi są już pobudowani to sprawdź jaki mają lub planują poziom docelowy działki tak aby nie zostać poniżej.
    Nawet ten 1 m przy swobodnym spadku i przepuszczalnym gruncie nie powinien odgrywać tu żadnej roli ale jeśli u ciebie grunt będzie gliniasty lub poziom wód gruntowych wysoki lub planujesz w domu piwnicę lub garaż częściowo wpuszczony w ziemię to nagły uskok 0,5m przy granicy lub swobodny spadek powyżej 1m to już niepokój przy którym powinieneś raczej zadbać o drenaż i odpowiednią izolację.
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 10-05-2017 o 13:52
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  5. #5

    Domyślnie

    Panowie,

    Dziękuję za zainteresowanie.

    1) Podpytać nie mam kogo - to nowo powstające osiedle domków jednorodzinnych.
    2) Woda nie stoi i grunt wygląda ok. Sprawdzone w okresie jesień - wiosna.
    3) Jest już również plan drogi na wysokości 249.00-249.12
    4) Sąsiedzi jeszcze nie myślą o budowie...
    5) Dom typowy z poddaszem użytkowym. Garaż na poziomie 0, wyjście z kotłowni na poziomie 0 z tyłu domu, część mieszkalna +52cm

    Przeliczyłem sobie prognozowaną wysokość działki przy wyjściu z kotłowni od strony sąsiadów (ogródka), doliczyłem do tego +10cm, i wyszło mi 249.70.
    Spad z przodu domu będzie w granicach 6% - wiem, że nie jest to mało, jednak nie chciałbym ryzykować, że kotłownię będę miał na równo lub poniżej poziomu działki.

    Jeszcze raz dzięki

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mareks77 Zobacz post
    Nawet ten 1 m przy swobodnym spadku i przepuszczalnym gruncie nie powinien odgrywać tu żadnej roli ale jeśli u ciebie grunt będzie gliniasty lub poziom wód gruntowych wysoki lub planujesz w domu piwnicę lub garaż częściowo wpuszczony w ziemię to nagły uskok 0,5m przy granicy lub swobodny spadek powyżej 1m to już niepokój przy którym powinieneś raczej zadbać o drenaż i odpowiednią izolację.
    co drenowanie gruntu na spadku jest bez sensu bo woda i tak na dol leci, zwlaszcza przy gruncie nieprzepuszczalnym. Drenaz ma sens przy wysokich wodach gruntowych lub gruncie nieprzepuszczalnym bez spadku,ale ze spadkiem? po co?
    I tak poleci na dol.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.319

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpieron Zobacz post
    Panowie,

    Dziękuję za zainteresowanie.

    1) Podpytać nie mam kogo - to nowo powstające osiedle domków jednorodzinnych.
    2) Woda nie stoi i grunt wygląda ok. Sprawdzone w okresie jesień - wiosna.
    3) Jest już również plan drogi na wysokości 249.00-249.12
    4) Sąsiedzi jeszcze nie myślą o budowie...
    5) Dom typowy z poddaszem użytkowym. Garaż na poziomie 0, wyjście z kotłowni na poziomie 0 z tyłu domu, część mieszkalna +52cm

    Przeliczyłem sobie prognozowaną wysokość działki przy wyjściu z kotłowni od strony sąsiadów (ogródka), doliczyłem do tego +10cm, i wyszło mi 249.70.
    Spad z przodu domu będzie w granicach 6% - wiem, że nie jest to mało, jednak nie chciałbym ryzykować, że kotłownię będę miał na równo lub poniżej poziomu działki.

    Jeszcze raz dzięki
    Droga 249,1 mnpm , garaż 249,7 część mieszkalna 250,12mnpm.
    Jeśli wychodzi Ci 6% przy takim położeniu drogi to zauważ że garaż będzie pewnie oddalony od drogi o jakieś 10mb więc jak byś dodał kolejne 10cm to nic wielkiego się nie stanie a poza tym zawsze możesz zrobić kosztem mniejszej różnicę pomiędzy garażem a częścią mieszkalną.
    Pozbędziesz się jednego z 3 schodków do garażu i zabezpieczysz przed sąsiadem lub innym kataklizmem.

    Poza tym ktoś chyba robił lub będzie robił adaptację projektu. Jeśli będzie to przyszły kierownik budowy mający doświadczenie to porównasz jego założenia i argumenty ze swoimi .
    Do tych wszystkich założeń radzę podejść na luzie ...... zdejmiesz warstwę humusu i wykopiesz fundamenty to się okaże co w trawie piszczy
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję, tak zrobię.

    EOT

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony