dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KolesMaz

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    05-600
    Posty
    69

    Domyślnie Piec jednofunkcyjny + podłogówka 240m2 - jakie sprzęgło?

    Czesc,

    jestem po pierwszym sesonie grzewczym, w trakcie którego wyszły błędy instalacyjne.

    Obecnie dom ogrzewany (tylko podłogówka na parterze i poddaszu) piecem buderus 20kW.
    Poza faktem, że moc jest za duża (zmniejszałem ustawieniami na 10kW), to miałem problem z dogrzaniem poddasza.

    Cała instalacja oparta jest na pompie wbudowane w kocioł. Ta pompa niestety nie wyrabiała, gdyż maksymalny przepływ jaki osiągałem na poddaszu
    był na poziomie 1,2l/h, przy obniżonym przepływie na parterze na poziomie 1l/h. A powroty z obiegów były zimne. (odpowietrzałem obwody kilka razy, więc ten temat można pominąć).

    Wydajnośc pompy w kotle jest na poziomie 1300l/h przy 0m podnoszenia.

    Po weryfikacji instalacji przez serwisanta buderusa, serwisant stwierdził, że wymagana jest dodatkowa instalacja w postaci sprzęgła oraz dodatkowej pompy.


    Pompę wybrałem grundfoss alpha 2 25-60, natomiast mam problem ze sprzęgłęm. Nie wiem jakie wybrac, jeden parametr jest pewny, to moc <30kW oraz, że ma być izolowane.

    Prośba o pomoc w wyborze.

    Pozdrawiam

    M.M.

  2. #2

    Domyślnie

    A ilu forumowiczów wyśmiewało maje rozdzielacze z pompami? Teraz widzę, że to był dobry pomysł.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Masz mniej grzanych podłóg, poza tym sprzęglo to zawsze jedna pompka więcej, a nie dwie..
    Więc można było lepiej
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Masz mniej grzanych podłóg, poza tym sprzęglo to zawsze jedna pompka więcej, a nie dwie..
    Więc można było lepiej
    Dzisiejsze elektroniczne pompki biorą mało energii. Jedna czy dwie nie zrujnują budżetu. A podłóg mam niewiele mniej bo dokładnie 213 m2.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Czyli masz 13% mniej podłóg i 33% więcej pomp
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Czyli masz 13% mniej podłóg i 33% więcej pomp
    No i...ostatni rachunek za prąd 200 zł (za 2 m-ce) to chyba nie dużo, nie?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.627
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    No i...ostatni rachunek za prąd 200 zł (za 2 m-ce) to chyba nie dużo, nie?
    Zawsze jestem zdania, że jeśli można mniej, przy mniejszym wydatku na zakup, i takim samym efekcie końcowym, to warto
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Zawsze jestem zdania, że jeśli można mniej, przy mniejszym wydatku na zakup, i takim samym efekcie końcowym, to warto
    Co racja, to racja.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli brakuje wydajności pompy do raczej zastąpienie jednej pompy jedną pompą nic nie wniesie tylko będziesz musiał zastosować dwie pompy po jednej na kondygnację.

    W tym co piszesz KolesMaz też widzę sprzeczności bo jak moc za duża jeśli powrót jest zimny?
    U mnie na pompie z kotła bez problemu radzi sobie z podobną powierzchnią i to pompa wbudowana na drugim biegu a nie na trzecim.
    BYć może masz zbyt rzadko rurki położone lub zbyt długie obiegi i stąd powrót zimny.

    Ustaw kocioł na moc 5kW i włącz żeby grzał non stop i po 1-2 dobach musi się wszystko nagrzać. To znaczy ustaw temperature zasilania np 50 stopni, temperature w domu na 28C, pompkę na 3 bieg i musi być ciepło.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał KolesMaz Zobacz post
    Pompę wybrałem grundfoss alpha 2 25-60, natomiast mam problem ze sprzęgłęm. Nie wiem jakie wybrac, jeden parametr jest pewny, to moc <30kW oraz, że ma być izolowane.
    Możesz brać sprzęgło 40kW z Eltermu.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    KolesMaz

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Łazy
    Kod pocztowy
    05-600
    Posty
    69

    Domyślnie

    @Adam26 - wlasnie takie ustawienie miałem pod koniec zimy. Ale problemem były zbyt małe przepływy. Pompa jest za słaba aby wyciągnąć 1,5 litra na obu kondygnacjach.

    Sprawdziłem w programie purmo, że podłogówka jest dobrze położona (wyjątkiem jedno pomieszczenie), i moc obliczona to 11kW.
    Jeśli dam sprzęgło i mocniejszą pompę to osiągnę przepływy na poziomie 2,5 litra.

    A co powiecie na sprzęgło Vaillant WH 27 ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony