dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie Przyłącze gazu a projekt i uzgodnienia

    Witam serdecznie,

    Za dwa tygodnie wchodzi hydraulik do mnie na budowę.
    Właśnie zacząłem się zastanawiać czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

    Z PGNiG mam podpisaną umowę na przyłączenie gazu ziemnego, gdzie w załączonym rzucie gazownia wskazał usytuowanie skrzynki gazowej w ogrodzeniu.

    Ja natomiast wraz z uzyskakaniem pozowlenia na budowę w otrzymanym projekcie zagospodarowania terenu mam poprowadzoną instalację gazową do ściany budynku gdzie na ścianie nie oznaczono dodatkowej skrzynki gazowej (nie wiem czy na tym projekcie takie oznaczenia występują).
    W gotowym projekcie domu mam natomiast zlokalizowaną skrzynkę gazową na ścianie budynku, dodatkow z wyrzutem spalin przez komin.

    Ja budując dom zrezygnowałem z kominów na rzecz wyprowadzenia spalin z kotła kondensacyjnego przez ścianę budynku w kotłowni.

    Teraz moje pytanie:
    1. Czy powinienem zlecić wykonanie dodatkowego projektu, gdzie na ścianie budynku nie będzie skrzynki gazowej, a spaliny będą wyrzucane przez ścianę?
    2. Czy projekty przed przystąpieniem do wykonywania instalacji powinienem uzgodnić z gazownią?
    3. Czy może uprawniony instalator może wykonać instalację wewnętrzną oraz zewnętrzną a następnie drogą inwentaryzacji powykonawczej będzie możliwe naniesienie zmian?


    Będę wdzięczny za pomoc.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Większość wątpliwości rozwieje ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-jednorodzinny
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Nic nie uzgadniaj i nie projektuj, to są nieistotne zmiany, można je nanieść na stary projekt.

    Projekty gotowe mają gazomierz na ścianie bo nie wiadomo jaka będzie działka, jak daleko do ogrodzenia, itp. Jak masz skrzynkę w ogrodzeniu to na ścianie nie potrzeba drugiej, ale często ją się robi z dodatkowym kurkiem odcinającym, żebyś w razie potrzeby mógł samodzielnie odciąć dopływ gazu do budynku, bo do tej skrzynki w ogrodzeniu i kurka głównego nie masz dostępu.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał CityMatic Zobacz post
    Większość wątpliwości rozwieje ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...-jednorodzinny
    Witaj,
    Mój temat przejrzałem. Wiem już co i jak tylko pytanie o kwestię formalną, żeby się nie okazało, że ja porobię instalację od skrzynki do domu i w domu instalację wewnętrzną, a się przyczepią, że jest niezgodna z projektem.

    Tak jak doradziliście do pozwolenia na budowę złożylem wszystkie warunki techniczne dla mediów i dostałem w projekcie zagospodarowania terenu mapę wraz z naniesionymi wszystkimi instalacjami, w tym gazową oznaczoną linią żółtą od skrzynki gazowej w ogrodzeniu do samego budynku.
    Instalację wewnętrzną mam w projekcie gotowym, który był załącznikiem do pozwolenia na budowę.
    Tylko właśnie zmartwiłem się, że niezastosowanie skrzynki gazowej na budynku oraz wyrzut spalin przez ścianę (inaczej niż jest w projekcie gotowym) będzie przeszkodą w odbiorze instalacji przez gazownię.
    Rozumiem, że nie ma powodu do zmartwień?

    Przeglądałem umowy oraz warunki techniczne od PSG, ale nie do końca jest wszystko dla mnie jasne.

    @SzymonKc

    Twoja odpowiedź znacznie mnie uspokoiła - miałeś doświadczenie z takimi przypadkami?
    Fakt, że instalator nie pytał o projekt, ale wiem z doświadczenia, że nikt nie zadba o dobro inwestora o ile on sam tego nie zrobi.
    Ostatnio edytowane przez Wybuduję czy nie? :) ; 18-03-2018 o 15:42

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Kolega ma rację...ustalenia powinny wyjść w czasie wykonywania instalacji przyłączeniowej do gazu, a zmiany wprowadzi naniesienie na projekt po-wykonawczy.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Wybuduję czy nie? :)

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Wrocław / Lutynia
    Posty
    199

    Domyślnie

    Drodzy,

    Wielkie dzięki za odpowiedź.

    W takim razie mogę spać spokojnie.
    Przypilnuje, żeby instalator naniósł zmiany.

    Pozdrawiam,
    Łukasz

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    To nie instalator, to kierownik budowy wpisze w dziennik, instalator może nanieść zmiany w projekt który masz na budowie. Ogólnie na tym etapie nie wprowadzą zmian w projektach w urzędzie. Możesz co najwyżej skontaktować się z projektantem branżowym który wykonywał Ci adaptację projektu do warunków zabudowy . Co będzie potrzebował do wprowadzenia zmian.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wybuduję czy nie? :) Zobacz post
    @SzymonKc

    Twoja odpowiedź znacznie mnie uspokoiła - miałeś doświadczenie z takimi przypadkami?
    Fakt, że instalator nie pytał o projekt, ale wiem z doświadczenia, że nikt nie zadba o dobro inwestora o ile on sam tego nie zrobi.
    Miałem doświadczenie, jestem projektantem instalacji, m.in. gazowych.
    Gazownia wie, że na ścianie nie będzie gazomierza, bo sama ci go zaprojektowała i zbudowała w linii ogrodzenia. W projekcie gotowym instalacji wewnętrznej masz gazomierz na ścianie, ktoś kto robił adaptację projektu mógł go wykreślić, ale zapomniał albo mu się nie chciało. Właściwie gazomierz nie jest częścią instalacji wewnętrznej, a na instalację zewnętrzną masz osobny projekt i tam już go nie ma, wszystko jest OK.

    Inaczej mówiąc, gazomierz, reduktor ciśnienia, kurek główny ma być w dokumentacji projektowej przyłącza i na pewno jest (robiła to gazownia). Tam jest określone jaki to gazomierz, jaki reduktor, itd. Od kurka głównego (ale bez niego) jest projekt instalacji zewnętrznej, a od dziury w ścianie instalacji wewnętrznej. Te dwa ostatnie projekty nie obejmują swoim zakresem gazomierza (jeśli tam jest, to tylko jako punkt odniesienia do innej części projektu), można było na projekcie uciąć rurę w ścianie i dopisać, że dalsza część według odrębnego opracowania. A jeśli ktoś się rozpędził i go tam narysował, to tak jakby go tam nie było, od strony formalnej to nie jest gazomierz tylko kleks na papierze.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 18-03-2018 o 17:36

  9. #9

    Domyślnie

    Dzień dobry,
    uprzejmie proszę o poradę odnośnie podobnego tematu.
    Posiadam całą dokumentację, projekt, byłam w gazowni i złożyłam wnioski. Moje pytanie dotyczy samej ekipy wykonującej przyłączenie i montaż. Wydawało mi się, że koszt nie będzie duży - sam gazociąg biegnie przy granicy działki, a w projekcie szafka gazowa powinna być wykonana w odległości 8 metrów.
    Dostałam wycenę od firmy - 7 tysięcy brutto, w cenie - rury, skrzynka, zawory; montaż, nadzór, próby szczelności, odbiór i usługi geodety. Czy to odpowiednia cena? Przyznam szczerze, że jestem trochę zaskoczona, a nie chciałabym popełnić błędu ze względu na swoją niewiedzę.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Kwota 7 ty za co? Od gazociągu w drodze do skrzynki, czy od skrzynki do domu (i wewnątrz domu)? Przyłącze do skrzynki kosztuje około 2200 (w tym skrzynka i wszystko co wewnątrz niej), projekt to około 500-700, kierownik budowy około 150-250.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  11. #11

    Domyślnie

    Chodziło o doprowadzenie gazu z gazociągu, który biegnie równolegle do granicy działki (odl. 2m). Skrzynki w projekcie są na ścianach budynków (odl. 5m od granicy) - czyli łącznie 7m. Jedynie zewnętrzne, wewnątrz domu na razie nie będzie rozprowadzane.
    Natomiast teraz dodzwoniłam się do gazowni i powiedziano mi, że zewnętrzne przyłącza (skrzynki itp) są zlecane z gazowni, nie mogę zatrudnić zewnętrznej firmy, a ja ponoszę tylko opłatę przyłączeniową 1800 zł. Czyli jednak gazownia wykonuje zewnętrzne przyłączenie domu, a ja mogę zatrudnić wykonawcę tylko do wewnętrznych prac?

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    SzymonKc

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Tomaszów Maz.
    Posty
    812

    Domyślnie

    Tak, do skrzynki z gazomierzem robi gazownia i jest to w cenie opłaty przyłączeniowej, czyli okolice 2200. Zwykle skrzynka jest w linii ogrodzenia, a Ty musisz doprowadzić instalacje od skrzynki do budynku i wewnątrz budynku.

    Domyślam się, że masz jakiś projekt gotowy przeznaczony do adaptacji na Twojej działce. W takich projektach zwykle jest instalacja gazowa wewnętrzna zakończona skrzynką na zewnątrz budynku. Ale to ani nie jest projekt przyłącza, ani instalacji zewnętrznej i ta skrzynka narysowana na zewnątrz budynku nic nie oznacza. Gazownia prawdopodobnie i tak będzie chciała ją zrobić w linii ogrodzenia, sama zrobi projekt przyłącza i je wybuduje (do ogrodzenia), postawi skrzynkę z gazomierzem. Ty potrzebujesz projekt instalacji zewnętrznej (od skrzynki w ogrodzeniu do ściany budynku) i ekipy, która ten odcinek wykona. Koszty będą kilka razy mniejsze niż wspomniałaś, sądzę, że w 2 tys. może się zmieścisz (projekt i wykonanie), ewentualnie niewiele więcej. Zresztą architekt, który będzie robił adaptację mógł już uwzględnić w cenie adaptacji koszt projektu instalacji zewnętrznej i prawdopodobnie sam zleci wykonanie tego projektu. Dopytaj się jaki jest zakres adaptacji, na który się umawiałaś, ale zazwyczaj obejmuje również projekty niezbędnych przyłączy, żeby klient do kilku projektantów nie musiał biegać.
    Ostatnio edytowane przez SzymonKc ; 03-04-2018 o 14:32

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony