dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 151
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie Instalacja elektryczna - prośba o komentarz

    Witam wszystkich,
    Proszę o komentarz, czy załączony schemat instalacji elektrycznej w altance działkowej ma prawo zadziałać.
    W rozdzielni głównej (ograniczony dostęp) jest bezpiecznik główny 20 A. W mojej instalacji w altance planuję zainstalować bezpiecznik różnicowo-prądowy (główny) 16 A, natomiast bezpieczniki nadprądowe 8 A. Jako odbiorniki prądu będzie tylko skromne oświetlenie i raz na jakiś czas kosiarka. Proszę o info, czy stworzony przeze mnie schemat instalacji zadziała.
    Z góry bardzo dziękuję.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Schemat3.jpg
Wyświetleń:	318
Rozmiar:	34,0 KB
ID:	389075  

  2. #2

    Domyślnie

    Tak, będzie świecić.
    Ale, niestety, nie do przyjęcia, zarówno z punktu widzenia technicznego, jak i ochrony przeciwporażeniowej.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...dzięki za info. A gdzie dokładnie jest źle? Jak mógłbym to poprawić? To ma być prosta instalacja na dzialeczce.

  4. #4

    Domyślnie

    Ten "twór" nie ma racji bytu.
    Nie wolno stosować wyłączników różnicowo-prądowych w instalacji 2-przewodowej.

    PS. Nie ma wyłączników samoczynnych 8 A
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...a mnie się ciągle wydawało, że różnicowka działa na takiej zasadzie, że co wpływa jednym przewodem musi wrócić drugim. Jeżeli zatem nastąpi upłynnienie prądu przez np. ciało człowieka, prąd wracający będzie mniejszy niż wpływający, zatem roznicówka powinna zadziałać. Chyba zatem lepiej zastosować takie zabezpieczenie. Oczywiście zastosuję wyłącznik 10A.

  6. #6

    Domyślnie

    Jasne. Jak masz zamiar robić za przewód ochronny, to życzę powodzenia.
    A jak różnicówka nie zadziała, to będziesz tańczył do upadłego. To znaczy do nieżywego.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-05-2017 o 21:54
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...ok. A gdyby zrobić tak, że rezygnuje z roznicówki i stosuję jedynie wyłączniki nadprądowe, ale podłączone tak, że przewód neutralny podłączam do bolca, a następnie mostkuję go z drugim stykiem, to będzie to bezpieczniejsze? Nie mam możliwości wykonania instalacji trzyżyłowej. Dzięki za info.

  8. #8

    Domyślnie

    Dlaczego nie ma możliwości wykonania instalacji 3-żyłowej ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Witam
    Proponuję dodać przewód ochronny czyli uziemienie. Wbij na działce koło altany pręt do ziemi jak najdłuższy, metr półtora i poprowadź od niego przewód ochronny do bolca w gniazdku. Dobrze jakby ktoś zmierzył jaka jest pętla zwarcia dla tego uziomu. Może trzeba dołożyć kilka prętów aby uzyskać odpowiedni opór przynajmniej 100 omów. Do oświetlenia czyli lamp stosuje się również przewód ochronny jak lampy oczywiście są wykonane z metalu, jak z plastiku to nie potrzeba bo i nie ma gdzie podłączyć. Rozdzielnię zastosuj plastikową. W zasadzie im mniej metalu tym bezpieczniej. Zastosuj lampy plastikowe wyłączniki hermetyczne (kroploszczelne) i powinno być bezpiecznie pod warunkiem, że coś nie !@$$%%^%^lisz.

    Pozdrawiam
    Marek
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 13-05-2017 o 15:40

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Witam
    Proponuję dodać przewód ochronny czyli uziemienie. Wbij na działce koło altany pręt do ziemi jak najdłuższy, metr półtora i poprowadź od niego przewód ochronny do bolca w gniazdku. Dobrze jakby ktoś zmierzył jaka jest pętla zwarcia dla tego uziomu. Może trzeba dołożyć kilka prętów aby uzyskać odpowiedni opór przynajmniej 100 omów. Do oświetlenia czyli lamp stosuje się również przewód ochronny jak lampy oczywiście są wykonane z metalu, jak z plastiku to nie potrzeba bo i nie ma gdzie podłączyć. Rozdzielnię zastosuj plastikową. W zasadzie im mniej metalu tym bezpieczniej. Zastosuj lampy plastikowe wyłączniki hermetyczne (kroploszczelne) i powinno być bezpiecznie pod warunkiem, że coś nie !@$$%%^%^lisz.

    Pozdrawiam
    Marek
    Stermaj, chyba Cię całkiem już Bóg opuścił !!
    Skąd się tacy "doradcy" biorą ?
    Lądujesz w Matołku :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...73708#16473708
    Ale jeszcze napisz, od kiedy jesteś elektrykiem.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 13-05-2017 o 15:53
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...do altanki dochodz tylko przewód 2 żyłowy. Nie mam kasy na profesjonalne instalacje. Chciałem zrobić coś sam z tego, co już jest. A czy mój pomysł z podłączeniem przewodu neutralnego do bolca, a następnie jego zmostkowanie z drugim stykiem jest zły? Nie mieszkam w tej altance. Od czasu do czasu wpadnę tam na grilla i ewentualnie puszcze muzykę. Nie przeciążam niczym instalacji.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...dodam, że altanka nie stoi bezpośrednio na ziemi. Jest z drewna i stoi na betonowych bloczkach, które stoją na zwirze.

  13. #13

    Domyślnie

    To instalacja w altance była przez Ciebie robiona, czy też jest to stan zastany, wieloletni ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    Do działki doprowadzony jest kabel 2 żyłowy. Tak było. Teraz ten kabel doprowadzony jest do nowej altanki i chciałem dlatego zrobić w niej jakąś instalację. Mam 2 żyły i tak pewnie zostanie. Pytanie jak to zrobić żeby było w miarę ok. Zapewne teraz zrobię tak, że wykorzystam bezpieczniki nadprądowe 10A i wykorzystam kontakty z bolcem na zasadzie jak pisałem wcześniej. To tylko altanka używana raz na jakiś czas. Mam nadzieję, że uzyskamy jakąś podpowiedź.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    Do działki doprowadzony jest kabel 2 żyłowy. Tak było. Teraz ten kabel doprowadzony jest do nowej altanki i chciałem dlatego zrobić w niej jakąś instalację. Mam 2 żyły i tak pewnie zostanie.
    Czy ja dobrze ogarniam twój tok rozumowania - zasilanie dwużyłowe, więc nową instalację zamierzasz wykonać także dwużyłowo ?

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    Pytanie jak to zrobić żeby było w miarę ok..
    W elektryce nie pojęcia "w miarę OK', jest dobrze albo źle.

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    To tylko altanka używana raz na jakiś czas..
    I co z tego ? Kilka dni w roku będziesz tam przebywał, to już można zrobić badziewie ?

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    Mam nadzieję, że uzyskamy jakąś podpowiedź.
    Tak. Chleb piecze piekarz, leczy lekarz, murarz muruje a malarz maluje. A elektrykę robi elektryk. Tylko się nie rymuje.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomasz 83

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    27

    Domyślnie

    ...dzięki za info o chlebie. Nie wiedziałem. Proszę jednak o rady osoby, które chcą pomóc i znają się na rzeczy.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.685
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Tomaszu, znających się na rzeczy można podzielić na dwie grupy tych co zawodowo zajmują się elektryką i pozostałych łącznie z tymi którym się wydaje. Na odpowiedź pierwszej grupy raczej nie licz bo oczekujesz potwierdzenia dla sposobu wykonania instalacji niezgodnego z przepisami i zdrowym rozsądkiem. Pozostaje liczyć na odpowiedź drugiej grupy. Zawsze można posłuchać pana Kazia, no Panie ta instalacja za niemca zrobiona i nikogo nie zabiło.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Stermaj, chyba Cię całkiem już Bóg opuścił !!
    Skąd się tacy "doradcy" biorą ?
    Lądujesz w Matołku :
    http://www.elektroda.pl/rtvforum/vie...73708#16473708
    Ale jeszcze napisz, od kiedy jesteś elektrykiem.
    Najpierw napisz co źle napisałem. Czy wartość 100 omów nie spełnia warunków bezpieczeństwa?
    Najlepiej od razu napisać wprost: Chłopie nie bież się za prąd bo cię i innych po!@#%$doli. Zleć wykonanie elektrykowi i koniec tematu.


    Pozdrawiam
    Marek
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 13-05-2017 o 21:13

  19. #19

    Domyślnie

    Proszę bardzo :
    Cytat Napisał Stermaj
    Proponuję dodać przewód ochronny czyli uziemienie. Wbij na działce koło altany pręt do ziemi jak najdłuższy, metr półtora i poprowadź od niego przewód ochronny do bolca w gniazdku.
    Co proponujesz - instalację w układzie TT ? A może wyspę TT ?
    Cytat Napisał Stermaj
    Dobrze jakby ktoś zmierzył jaka jest pętla zwarcia dla tego uziomu. Może trzeba dołożyć kilka prętów aby uzyskać odpowiedni opór przynajmniej 100 omów.
    Dlaczego 100 om, i skąd taka a nie inna wartość ?
    Cytat Napisał Stermaj
    Do oświetlenia czyli lamp stosuje się również przewód ochronny jak lampy oczywiście są wykonane z metalu, jak z plastiku to nie potrzeba bo i nie ma gdzie podłączyć.
    Totalna nieprawda. W każdym obwodzie musi być przewód PE
    Cytat Napisał Stermaj
    Rozdzielnię zastosuj plastikową. W zasadzie im mniej metalu tym bezpieczniej.
    Ty tak poważnie ?A może być niemetal ?
    Cytat Napisał Stermaj
    Zastosuj lampy plastikowe wyłączniki hermetyczne (kroploszczelne) i powinno być bezpiecznie
    No proszę, to może i przewody plastikowe ? Albo ze sznurka ? Bo wtedy to już będzie całkiem bezpiecznie.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  20. #20

    Domyślnie

    wiseman, możesz mi napisać, jaki jest Twój zawód, i czym się zajmujesz ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony