dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 151
  1. #21
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Na tych pierwszych to nie ma co liczyć bo oni uważają że to jest poniżej ich godności wyjaśnić komuś w prostych słowach co trzeba zrobić aby było dobrze.
    Elektryk to chciałby być jak prawnik albo lekarz. Dlatego zarzuci Cię fachowym językiem, rzuci kilka skrótów (np. TT, TN-S, TN-C, RCCB, RCBO) a kogoś kto będzie Ci chciał to wyjaśnić nazwie matołkiem.
    Taki typ co to wie ale nie powie.
    Oczywiście masz rację zwłaszcza jak dla Ciebie nie ma znaczenia czy jest np, TT czy TN-S albo TN-C
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman
    A do czego jest Ci potrzebna ta wiedza?
    Bo może chcę coś sam zrobić, i przy Twojej pomocy, kolego, wykonam to dobrze i będę szczęśliwy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    O, następny który wie ale nie powie.
    Ale przecież o nic nie pytałeś, więc? Trolujesz czy jakieś konkrety?
    Ps, To po dopiskach wyjaśnij gdzie to IT wolisz? Jakieś konkrety bo tym lepszym jestes przecież
    Ostatnio edytowane przez Remiks ; 13-05-2017 o 21:59
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Popróbuj się udzielać na innych forach. Zapytaj o coś niezwiązanego z elektryką to może przez przypadek Ci pomogę ja albo ktoś inny kto będąc specjalistą w swoim zawodzie i nie jest z typu "wiem ale nie powiem".
    Szukałem u wujka Google.
    Taka nazwa (wiseman) nic mu nie mówi. Więc jest mało realne, by w/w był jakimkolwiek specjalistą.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #25

    Domyślnie

    Widzę, że posiadasz jakąś wiedzę zastrzeżoną, skoro to tajemnica nie do ujawnienia.
    A sam zarzucasz elektrykom brak chęci do niesienia pomocy i nauki.
    Nieładnie !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  6. #26

    Domyślnie

    Czyli się nie dowiem. Szkoda.
    A tak oczekuję pomocy !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Szukałem u wujka Google.
    Taka nazwa (wiseman) nic mu nie mówi. Więc jest mało realne, by w/w był jakimkolwiek specjalistą.
    Wstaw spację między e i m.
    Znajdziesz specjalizację w dziedzinie... czarów.

  8. #28

    Domyślnie

    Rozumiem.
    Gajowy
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Do elpapiotr
    Nie odpowiedziałeś na na moje pytanie. Poleciałeś odpowiedziami na zasadzie nie bo tak się nie robi, nie wyjaśniając gdzie jest błąd. Mniemam z tego, że nie potrafisz wyjaśnić bo nie rozumiesz tematu i tylko lecisz niby fachowymi określeniami.
    Pytałem jasno gdzie jest błąd a ty nie odpowiedziałeś.
    Ja odpowiadam:
    Nie proponuję żadnego układu TT czy innych.
    Dlaczego 100 om, ponieważ do poprawnego działania wystarczy 800 om a ja dałem z zapasem ośmiokrotnym wiedząc, że trudno jest uzyskać niskie wartości szczególnie te poniżej 10 om. Dla wyjaśnienia przyjąłem maksymalne napięcie 24V jakie może się pojawić na przewodzie ochronnym i zarazem na obudowie kosiarki. Z tego wyliczyłem maksymalny opór uziemienia R = 24/0,03 co daje 800 omów. Przy 100 omach na przewodzie ochronnym pojawi się maksymalnie 3V powyżej różnicówka zadziała i odłączy zasilanie. Prąd przepłynie w następującym obwodzie, z transformatora przewodem fazowym dotrze do różnicówki a następnie przez zabezpieczenia i dalej przewodem fazowym do uszkodzonego urządzenia gdzie przedostanie się na obudowę a stamtąd przez przewód ochronny do ziemi i poprzez ziemię wróci przez uziemienie punktu neutralnego transformatora omijając tym drogę powrotną przez różnicówkę powodując jej zadziałanie i odłączenie zasilania.
    Co do przewodów ochronnych do lamp to masz rację i ja o tym pisałem, że jak są metalowe to zawsze trzeba je dać ale dawać po to aby sobie tylko były to niepotrzebny wydatek. Zaraz powiesz a co będzie jak ktoś zmieni na metalowe itd itp.
    Co do metalu to się już czepiasz obudowy, plastikowe są bezpieczniejsze ponieważ nie przewodzą prądu i nawet przypadkowe dotknięcie przewodu pod napięciem nieizolowanego do obudowy nie stwarza zagrożenia porażenia prądem. Instalacja posiada wtedy podwójną izolację.
    Co do ostatniego zdania to się nie wypowiadam mogę się tylko .

    Pozdrawiam i proszę o wyjaśnienie gdzie widzisz błąd. Każdą konstruktywną krytykę przyjmuję.

    Marek
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 14-05-2017 o 08:53

  10. #30

    Domyślnie

    To, co tu opisujesz, dalej jest TT (z pewnymi modyfikacjami), a nawet się nie zająknąłeś, w jakim układzie zasilania autor ma instalację.
    Reszta odpowiedzi to dziecinne tłumaczenie laika, który nawet nie wie, skąd nakaz wykonywania instalacji z oddzielnym przewodem PE, co to są klasy ochronności itd.
    Może jeszcze żarówki dasz plastikowe, by przypadkiem autor nie poparzył się, bo taki jest sens tej "wypowiedzi"
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 14-05-2017 o 09:40
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    A Ty dalej, żadnej porady tylko poniżanie dyskutanta.
    A może propozycja Stermaj to nie jest TT tylko TN-C-S?
    To jaka może być pętla zwarcia przy takiej konfiguracji ?
    Bo jak dla mnie to o 98 om za duża
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz 83 Zobacz post
    Witam wszystkich,
    Proszę o komentarz, czy załączony schemat instalacji elektrycznej w altance działkowej ma prawo zadziałać.
    Osobiście rozważyłbym taki schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Basic.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	389109

    Dodatkowo z listwy PE1 poprowadził bym przewód uziemiający(linka 16mm2 i wbiłbym szpilki w grunt).Ale czy jest to zasadne to pewnie wypowiedzą się zawodowcy.Ja tylko jestem "piekarzem" który próbuje zrozumieć to zagadnienie.

  13. #33
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Osobiście rozważyłbym taki schemat:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Basic.jpg
Wyświetleń:	146
Rozmiar:	19,0 KB
ID:	389109

    Dodatkowo z listwy PE1 poprowadził bym przewód uziemiający(linka 16mm2 i wbiłbym szpilki w grunt).Ale czy jest to zasadne to pewnie wypowiedzą się zawodowcy.Ja tylko jestem "piekarzem" który próbuje zrozumieć to zagadnienie.
    Witam
    Nie łącz PE z N .
    W przypadku przerwy na N od strony podstacji trafo możesz dostać na PE napięcie, które od razu pojawia się na obudowach urządzeń podłączonych do tej sieci i to dopiero stwarza zagrożenie. W takim układzie uziemienie musiałoby mieć pojedyncze omy a nawet ułamki oma zależnie od obciążenia jakie może być podłączone jednocześnie do tej tablicy. Dla 2,3 kW będzie to R=24V/10A=2,4 oma dla większych obciążeń jeszcze mniejsze.
    Przypadki przerw w przewodzie neutralnym nie są niemożliwe i w swoim życiu kilku doświadczyłem na sieci energetycznej więc znam to z autopsji. W przypadku obwodów trójfazowych dochodzi do uszkodzeń urządzeń jednofazowych, na których może pojawić się napięcie nawet 400V.

    W rozważanym przypadku dołożyłbym tylko tak jak pisałem uziemienie do gniazda i jeżeli lampy będą w obudowach metalowych to do nich też.
    Ma działce im mniej metalu tym lepiej, nie mają czego ukraść złodzieje

    Pozdrawiam
    Marek ostatnio nazwany Matołkiem
    Ostatnio edytowane przez Stermaj ; 14-05-2017 o 12:15

  14. #34
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    To, co tu opisujesz, dalej jest TT (z pewnymi modyfikacjami), a nawet się nie zająknąłeś, w jakim układzie zasilania autor ma instalację.
    Reszta odpowiedzi to dziecinne tłumaczenie laika, który nawet nie wie, skąd nakaz wykonywania instalacji z oddzielnym przewodem PE, co to są klasy ochronności itd.
    Może jeszcze żarówki dasz plastikowe, by przypadkiem autor nie poparzył się, bo taki jest sens tej "wypowiedzi"
    Witam
    A Ty dalej swoje.
    Tak jest to układ TT ale jakie ma to znaczenie jaki jest układ pracy. Zaproponowane rozwiązanie działa niezależnie od układu sieci.
    Podaj proszę gdzie jest błąd w moim rozumowaniu bo jak na razie to nie napisałeś.
    Pozdrawiam
    Marek nazwany ostatnio Matołkiem

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Osobiście rozważyłbym taki schemat:
    Następny nawiedzony.
    Z N powstaje PE.
    Toż to koniec świata !
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Stermaj Zobacz post
    Witam
    Nie łącz PE z N .
    W przypadku przerwy na N od strony podstacji trafo możesz dostać na PE napięcie, które od razu pojawia się na obudowach urządzeń podłączonych do tej sieci i to dopiero stwarza zagrożenie.
    Czy w przypadku uziemienia punktu rozdziału też takie zagrożenie istnieje?
    Jak się zachowa wtedy RCD? Czy stanowi jakąś ochronę?
    Dopytuje jako nawiedzony "piekarz"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TN-C-S-Uszk1.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	389116

  17. #37
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Cytat Napisał G69 Zobacz post
    Czy w przypadku uziemienia punktu rozdziału też takie zagrożenie istnieje?
    Jak się zachowa wtedy RCD? Czy stanowi jakąś ochronę?
    Dopytuje jako nawiedzony "piekarz"
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TN-C-S-Uszk1.jpg
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	16,8 KB
ID:	389116
    Opisałem to powyżej. W sieci jednofazowej istnieje ryzyko pojawienia się napięcia niebezpiecznego na przewodzie PE w przypadku uszkodzenia N. Napięcie zawsze się pojawi po włączeniu odbiornika w takiej sieci a jego wielkość zależy od oporu (rezystancji, impedancji) uziemienia i mocy odbiorników.
    Zakładając napięcie bezpieczne 24V jakie może pojawić się na PE i obudowach przewodzących urządzeń w stosunku do ziemi, opór uziemienia nie może być większy jak R=24/prąd pobierany przez urządzenia (tak w przybliżeniu).
    Wynika to z prostych obliczeń i do tego nie trzeba mieć doktoratów a jedynie znać prawa Kirchoffa (nie wiem czy tak się pisze) o sunie napięć w oczku, że równają się 0 i o sumie prądów w węźle, których suma ma też być 0.
    Pytałeś jeszcze o RDE, nie "wyskoczy".

    Pozdrawiam
    Marek zwany Matołkiem

  18. #38

    Domyślnie

    Opisałem to powyżej. W sieci jednofazowej istnieje ryzyko pojawienia się napięcia niebezpiecznego na przewodzie PE w przypadku uszkodzenia N.
    Jakim cudem, skoro PE jest uziemione ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  19. #39
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Stermaj

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Podkarpacie
    Kod pocztowy
    38-400
    Posty
    1.578

    Domyślnie

    Za N będzie robiło uziemienie w trafo zwykle R<1 om i twoje uziemienie przy rozdziale N i PE w rozdzielnicy.
    Prąd popłynie z trafo przewodem fazowym do włączonego odbiornika wróci do N w tablicy i tu popłynie przez uziemienie, ziemię i uziemienie trafo obwód się zamknie.
    Taki będzie obwód prądu (oczko w prawie K). Wystąpi więc spadek napięcia na uziemieniu przy tablicy zależny od oporu uziemienia i prądu zależnego od mocy urządzenia.

    Pozdrawiam
    Marek zwany Matołkiem

  20. #40

    Domyślnie

    No i gdzie tu niebezpieczne napięcie na przewodzi PE i obudowach urządzeń podłączonych do uziemionego (poprzez szynę GSW, GSU) PE ?
    I jaka to wartość tego napięcia i w stosunku do czego ?
    Bo skoro na wszystkich obudowach jest ten sam potencjał, to gdzie niebezpieczeństwo porażenia w przypadku uszkodzenia ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony