dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1

    Domyślnie Pompa ciepła a ocieplenie budynku.

    Witam. Otóż zaczęliśmy budowę Naszego ukochanego domku, jesteśmy na etapie fundamentów. Planujemy dom ocieplać pompą ciepła z 3 sondami gruntowymi głębokości około 80m. Otóż mam wątpliwości ponieważ budujemy dom z Silki 24cm plus ocieplenie mamy w projekcie 14 cm styropianu. Czy nie będzie za mało dla pompy ciepła i czy nie będzie zimno w takim domu. Powierzchni użytkowa to 170m, domek niepodpiwniczony, całość ogrzewanie podłogowe. Czy ewentualnie zastosować większą warstwę styropianu i czy taką zmianę mogę wykonać po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie bawiąc się za bardzo w biurokrację? Jestem zielony w tym temacie i proszę o opinie.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Jaka jest różnica w cenie zakupu styropianu 14cm a 20cm? Zlecę ozc w dwoch wersjach izolacji będziesz wiedzieć co ci bardziej ci się opłaca....
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #3

    Domyślnie

    Za styropian różnica będzie niewielka, kiedyś to liczyłem i wyszło mi coś ok tysiąca zł za 180 mkw ścian, ale robocizna się zmienia i tutaj wszystko zależy od ekipy.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Dla mojego budynku
    Kabatura 558m3
    Powierzchnia ogrzewania 219m2
    Ta sama strefa klimatyczna co twoja dla ocieplenia styropian 15cm grafit 0, 31 zapotrzebowanie na ciepło 12811kWh/rok, dla styro 20cm wyszło 10686kWh/rok
    Projektowe obciążenie cieplne z 6970W spadło do 6069W wskaznik HL-27, 8W/m2 OZC by Asolt.
    Ja po uzyskaniu zgody na budowę zmieniłem materiał scian nośnych z ceramiki 36cm na suporek 24cm +20cm grafit , kształt lukarny, zrobiłem balkon przy
    Pokoju nad garażem którego nawet nie bylo w projekcie. Kierbud wpisał to jako zmiany nieistotne.

  5. #5

    Domyślnie

    Nieistotne jest jeśli nie zmieniają się wymiary zewnetrzne domu ( Ty zmniejszyłes ścianę nośna z 36 do 24 cm i mogłeś zwiększyć ocieplenie ). Jeżeli zwiekszenie grubosci ocieplenia zmienia wielkość zewnętrzna domu to jest to zmiana istotna.

  6. #6

    Domyślnie

    Obecnie aby spełnić wymagania stawiane budynkom mieszkalnym , konieczna jest WM z odzyskiem ciepła .
    Mając OZC budynku , trzeba również uzyskać informację od autora OZC o ;
    -zdolności akumulacyjnej budynku ,
    -zdolności akumulacyjnej wylewek ,
    -zaprojektować odpowiednio rozkład ogrzewania podłogowego, wentylacji
    Przestudiuj temat ; Dobór mocy pompy wg OZC http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page17
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Nieistotne jest jeśli nie zmieniają się wymiary zewnetrzne domu ( Ty zmniejszyłes ścianę nośna z 36 do 24 cm i mogłeś zwiększyć ocieplenie ). Jeżeli zwiekszenie grubosci ocieplenia zmienia wielkość zewnętrzna domu to jest to zmiana istotna.
    To chyba nie tak ja w projekcie mam.10 cm styro a już postanowiłem że ma być 20 to juz z automatu budynek się robi większy o 20cm i do tej pory nie miałem zamiaru o tym nikogo informować bo albo przyjadą na odbiór albo i nie ale tak na wszelki wypadek wspomnę kierbudowi niech tam maznie coś w dzienniku.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Obecnie aby spełnić wymagania stawiane budynkom mieszkalnym , konieczna jest WM z odzyskiem ciepła .
    Nie jest, a przynajmniej nie ma takiego nakazu, jest mozliwe uzyskanie wymaganego wsp. Ep bez WM.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie jest, a przynajmniej nie ma takiego nakazu, jest mozliwe uzyskanie wymaganego wsp. Ep bez WM.
    Możesz wyjaśnić tę kwestię?
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwojtek Zobacz post
    Możesz wyjaśnić tę kwestię?
    Wystarczy przeczytać wzór na EP i zobaczyć tabelki z mnożnikami/dzielnikami w rozporządzeniu, żeby znaleźć kilka sposobów obniżenia EP.

  11. #11

    Domyślnie

    W każdym razie instalacja pompy ciepła nie ułatwia realizacji uzyskania właściwego poziomu EP. Nakazu montażu WM nie ma , ale jest to jedna z możliwości znacznego obniżenia EP i EK
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 14-05-2017 o 14:26
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    W każdym razie instalacja pompy ciepła nie ułatwia realizacji uzyskania właściwego poziomu EP.
    Dzielnik 3 czy 4 nie ułatwia?


  13. #13

    Domyślnie

    Andrzej, znów myśli, że to zgadywanka...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Dzielnik 3 czy 4 nie ułatwia?

    Oczywiscie ze nie ułatwia, owszem Eu dzielimy przez 3 lub 4 (tu akurat ułatwia) ale Ek mnozymy razy 3 (wspólczynnik nakładu dla energii elektr), w efekcie czego otrzymujemy Eu porównywalne z Ep ( dla pomp PW) oraz nieco mniejsze Ep niz Eu dla pomp GW

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gargi12 Zobacz post
    To chyba nie tak ja w projekcie mam.10 cm styro a już postanowiłem że ma być 20 to juz z automatu budynek się robi większy o 20cm i do tej pory nie miałem zamiaru o tym nikogo informować bo albo przyjadą na odbiór albo i nie ale tak na wszelki wypadek wspomnę kierbudowi niech tam maznie coś w dzienniku.
    "Przy zmianie grubości ocieplenia w stosunku do projektu, wystarczy wpisanie tego faktu do dziennika budowy przez kierownika budowy."

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    "Przy zmianie grubości ocieplenia w stosunku do projektu, wystarczy wpisanie tego faktu do dziennika budowy przez kierownika budowy."
    Tak też myślałem to to przecież żadna zmiana konstrukcyjna, a przy okazji jak sobie przez przypadek(raczej nie ja tylko spec co fundamenty wylewał) powiekszyłem garaż w jedną i drugą strone o 25 cm to też wystarczy adnotacja kierownika w dzienniku?

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mate166@gmail.com

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Ostromecko
    Kod pocztowy
    86-070
    Posty
    434

    Domyślnie

    Cytat Napisał creative_21 Zobacz post
    "Przy zmianie grubości ocieplenia w stosunku do projektu, wystarczy wpisanie tego faktu do dziennika budowy przez kierownika budowy."
    Nie do końca. Jeśli geodeta wyznaczył Ci 4m od granicy budynku do warstwy styro 14 cm, a Ty dasz 20 cm to masz niezachowane granice działki i robi się problem jeśli ktoś się połapie.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Gargi12
    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Białogórne
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie do końca. Jeśli geodeta wyznaczył Ci 4m od granicy budynku do warstwy styro 14 cm, a Ty dasz 20 cm to masz niezachowane granice działki i robi się problem jeśli ktoś się połapie.
    Ogólnie od warstwy ocieplenie do granicy działki bedzie coś okoo 5m i akurat na tej scianie niema żadnych okien,a później przecież jak budynek bedzie ukończony to geodeci jeszcze raz chyba robią obmiar budynku i coś tam można skorygować tak mi sie wydaje.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    Nie do końca. Jeśli geodeta wyznaczył Ci 4m od granicy budynku do warstwy styro 14 cm, a Ty dasz 20 cm to masz niezachowane granice działki i robi się problem jeśli ktoś się połapie.
    W praktyce nikt sie nie czepia jak jest różnica do 10cm (budynek wzgledem granicy). Kiedyś pomiary geodezyjne były dużo mniej dokładne i błąd pomiaru wynosił nawet 10-20cm. Teraz dokładne pomiary gpsem pozwalają ustalić granicę z dokładnością do 2cm. Przynajmniej tak miał mój geodeta. Na szczęście przepisy pozwalają na większe błędy.

  20. #20

    Domyślnie

    Nie do końca. Jeśli geodeta wyznaczył Ci 4m od granicy budynku do warstwy styro 14 cm, a Ty dasz 20 cm to masz niezachowane granice działki i robi się problem jeśli ktoś się połapie.
    nie nie ma problemu z ociepleniem poczytaj zanim coś palniesz ocieplenie można dać większe bez konsekwencji
    "Zgodnie z przepisami okładziny ścienne nie wliczane są jako zmniejszające odległości między budynkami, tak więc pogrubienie ocieplenia nie naruszy tych wymagań."

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony