dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Unhappy Działka po utwardzeniu - jak przywrócić stan pierwotny?

    Nasza działka przez poprzednik została utwardzona czarnym, drobnym paskudnym żwirem. Cały pas dojazdowy do budynku i boki. Chcemy przenieść bramę i na tym obszarze zrobić trawnik. Z racji tego, że działka jest niska to chcielibyśmy nawieźć kilka wywrotek czystej ziemi. Rozważałam jeszcze zebranie warstwy 30 cm żwiru (bo tyle mniej więcej go jest po wstępnym wkopaniu się w głąb). Jednak mój mąż mówi, że to nie ma sensu, że lepiej jak nawieziemy 5 wywrotek ziemi i na to posadzimy trawę, bo poza żwirem to w ziemi jest tam jeszcze masa kamieni i drobnego gruzu. Z jednej strony działka wymaga podwyższenia. Z drugiej zaś ten żwir jest koszmarny, czarna breja gdy popada. Ponadto na części działki chciałabym sadzić drzewa i krzewy owocowe oraz kilka grządek i obawiam się, że na tym syfie nic nie wyrośnie. Doradźcie proszę co robić? Zbierać ten żwir (przy próbie zebrania koparka miała problem się w niego wbić tak jest ubity ) czy zostawić to w cholerę i rozsypać na to czystą ziemię? Wybierałam te kamienie i gruzy (bo są w części be żwiru), ale to jak szukanie skarbów pod ziemią. Tu jest, tam nie ma, tu nie widać, bo wyrosły jakieś chaszcze. Ten jest płytko, ten głęboko. Niektóre są ogromne, niektóre mniejsze. To praca nie mająca końca.

  2. #2

    Domyślnie

    Trawie te 30cm pod ziemią żwir nie bedzie przeszkadzał. Jeśli chcesz drzewka to na dużą odległość na boki usuń żwir. Wiem po działce rodziców że wszystkie drzewka owocowe przysypane przez głupotę około 15cm warstwą żwiru powiędły, rok czy dwa od popełnienia tej gafy (nawet takie ponad 10letnie).

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na pewno to żwir? To nie jest czasem żużel?

    Jak ma być porządnie to trzeba całość spychaczem zebrać.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Nie wyobrażam sobie aby bez zebrania tego było dobrze, niestety trzeba wg mnie to usunąć i zastąpić ziemią urodzajną.
    Koparka gdy już to uchwyci to da sobie radę.
    Nawiezienie 30 cm nawet super ziemi spowoduje , że przez 10 może więcej lat będzie dobrze a potem, degradacja tej warstwy będzie na tyle silna, że nic tam nie będzie chciało rosnąc, a to co urośnie będzie marniało. Wtedy wymiana będzie strasznym kosztem i nerwówką - co można obecnie pominąć.
    Oczywiście taka ilość wywożonego gruzu i ziemi będzie musiała się gdzieś podziać ale można się dogadać z kimś kto tego potrzebuje.
    Naprawdę , życzę słusznych wyborów.
    Pisząc o 5 wywrotkach ziemi zapewne nie wiesz dokładnie ile tego jest . ja u siebie przywiozłem 30 po 18 ton starałem się nawieźć coś dobrego, a wyszło jak zawsze, jednak wiele innych dodatków jak materia organiczna pod każdą postacią wspomaga moje aspiracje do ładnego ogrodu
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  5. #5

    Domyślnie

    Tak u rodzicow to była mieszanina żwiru z żużlem. Coś co bardzo przykro działa na roslinność. Chociaż trawa daje sobie rade.

  6. #6

    Domyślnie

    Racja, to żużel. Nie wiem skąd mi ten żwir przyszedł. Mamy to zebrać i wywieźć. Zobaczymy co będzie dalej :-/ dzięki za wskazówki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony