dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jaki piec gazowy pod solary?

    Witam,
    zamierzam wymienić piec gazowy. Obecnie posiadam stary żeliwny piec FAKORA, który ma około 35 lat. Planuję wymianę pieca ze względu na to, że w tym roku będę miał zakładane solary. Solary będą zakładane na jesień. Z kolei teraz chciałbym wymienić piec na piec gazowy taki, który będzie współpracował z solarami.
    Zależy mi na piecu w miarę oszczędnym, dobrym i tanim w serwisie (Białystok).
    Na jakie firmy pieców zwrócić uwagę?
    Czy do solarów lepiej dobierać piec jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny, biorąc pod uwagę awarie, zimę (brak słońca = brak pracy solarów).

    Poniżej podaję charakterystykę budynku:
    - segment w szeregówce z 1983r.
    - ściany zewn. ocieplone styropianem o gr. 10 cm
    - okna PCV sprzed ok. 12 lat
    - 2 kondygnacje ogrzewane (parter + piętro)
    - na kondygnacji 3 jest strych słaboocieplony, ale w planach jest ocieplenie
    - w połowie podpiwniczony (piwnica nieogrzewana)
    - 2 łazienki
    - 4 osoby
    - powierzchnia do ogrzania to 160 m2
    - ogrzewanie grzejnikowe bez podłogówki - tradycyjne, w miedzi

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    samorób-

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    71

    Domyślnie

    Cytat Napisał pegaziatko Zobacz post
    Kocioł jednofunkcyjny + zasobnik 2-u wężownicowy. Polecam jakieś dobre rozwiązanie systemowe (czyli kocioł i sterownik solarny jednego producenta). Osobiście stawiałbym na Viessmanna (Vitodens 200-W + moduł solarny SM1) będziesz miał funkcje niedostępne u innych producentów a mocno poprawiające komfort użytkowania. Do tego panele płaskie Vitosol 100-F lub 200-F, jedyne panele na rynku nie gotujące instalacji nawet jak nie używasz wody i nie odbierasz ciepła.
    A jakież to tajemmnicze funkcje skrywa viessmann?

    Solary będziesz zakładał z własnych funduszy? czy jakieś miejscowe dotacje?

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam !

    Wszystkie zastosowania naszego modułu regulatora systemu solarnego SM1 możesz zobaczyć TUTAJ. Co do samych kolektorów to polecam zapoznać się z opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect, która aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega ona na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. Przy temperaturze powyżej 70°C zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu.

    Pozdrawiam !
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  4. #4

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedzi. Cały system solarny wraz z zasobnikiem będzie zakupowany z dotacji unijnych (ja płacę jedynie 30%) więc nie mam wpływu na wybór solarów i zasobnika wody.
    Piec polecany przez pegaziatko Viessmann Vitodens 200-W jest niestety dla mnie za drogi. Planowałem wydać na piec max 6 tysięcy. Może polecicie piec warty uwagi do tej kwoty, który byłby kompatybilny z systemem solarnym

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    ACV compakt HRE 18/24

  6. #6

    Domyślnie

    Witam,

    W ofercie marki Junkers znajduje się kompaktowy kocioł Cerapur Modul Solar, który dedykowany jest budynkom wolnostojących lub szeregowym wyposażonym w instalacje solarne. Poprzez współpracę z instalacją solarną kocioł podgrzewa wodę w zintegrowanym warstwowym zasobniku c.w.u nawet do 58% przy udziale energii słonecznej. Gwarantuje to oszczędność oraz maksymalne wykorzystanie potencjału instalacji solarnych. Kocioł występuje w dwóch wielkościach o mocy 14 kW lub 22 kW wraz z zasobnikiem o pojemności 210l. Więcej informacji technicznych o kotle znajduje się na stronie internetowej: https://www.junkers.pl/produkty/kotl...dul-solar.html.
    W celu doboru odpowiedniego urządzenia zachęcam do kontaktu z jednym z autoryzowanych instalatorów, których wyszukiwarkę można znaleźć na stronie: http://www.junkers.pl/dla-profesjona...-instalatorzy/. Możliwy jest również kontakt telefoniczny pod numerem infolinii: 801 900 810.
    Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,

    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    W Buderusie też masz opcje solarne

  8. #8

    Domyślnie

    Witam,


    W ofercie marki Buderus znajdzie pan kotły dedykowane do współpracy z systemami solarnym, czyli kotły z wbudowanymi zasobnikami z wężownicą solarną np. GB172T210SR lub GB192IT-210S. Wybierając inne produkty marki Buderus może Pan zintegrować pracę kotła z systemem solarnym. Dotyczy to zarówno kotłów jednofunkcyjnych współpracujących z zasobnikami, jak również kotłów dwufunkcyjnych. W tym drugim przypadku należy ograniczyć temperaturę wody dopływającej do kotła do 60oC poprzez zastosowanie np. zaworu termostatycznego.
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  9. #9

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    Postanowiłem się podłączyć pod powyższy temat, gdyż jest on najbardziej zbliżony do mojego dylematu przed jakim stanąłem.
    Planuję zakup pieca gazowego, kondensacyjnego, jednofunkcyjnego o mocy 20kW (tyle wyliczyła mi Gazownia). Pytanie czy mam szukać coś w regulowanym zakresie typu ACV Kompakt HRE 18/24 czy stałe 24. Czy te 24kW to nie będzie za dużo?
    Nasz dom to nowe budownictwo, jednorodzinny z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa to 139m2 (pustak Max 24cm + 15cm styropianu, strop na poddaszu lany oraz ocieplony wełną 15cm + 10cm, dach deskowany + membrana + blachodachówka, wentylacja grawitacyjna). C.O. to grzejniki w salonie oraz pokojach + po jednej drabince w łazienkach (2szt) + podłogówka w wiatrołapie, korytarzu, kuchni i łazienkach. C.W.U. to zestaw solarny HEWALEXA + wężownica z pieca węglowego DEFRO 15kW wpięta w ten sam zbiornik HEWALEXA 200l.

    Plan jest taki, aby odłączyć piec węglowy, a w jego miejsce podłączyć piec gazowy. Mam komin systemowy ale w przypadku pieca kondensacyjnego i tak pewnie wymagał będzie delikatnych modyfikacji, ale to jest do zrobienia.

    Proszę Was o sugestie dotyczącą pieca, który obsłuży w/w zestaw. Dobrze by było, gdyby piec miał regulator pokojowy i można by było ustawiać zadaną temperaturę w pewnym zakresie np. od 7 do 15 obniż temperaturę do 20*C, a od 15 do 23 utrzymuj 22*C itp...

    Z góry dziękuję za podesłanie propozycji konkretnych modeli, różnych producentów i ewentualne wskazanie, którego producenta wybrać.

    P.S.

    Aha, idealnie byłoby by zakupić taki piec za max. 7000zł
    Ostatnio edytowane przez domizawa ; 05-10-2017 o 14:21

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał domizawa Zobacz post
    Witam serdecznie,
    Planuję zakup pieca gazowego, kondensacyjnego, jednofunkcyjnego o mocy 20kW (tyle wyliczyła mi Gazownia). Pytanie czy mam szukać coś w regulowanym zakresie typu ACV Kompakt HRE 18/24 czy stałe 24. Czy te 24kW to nie będzie za dużo?
    Nasz dom to nowe budownictwo, jednorodzinny z poddaszem użytkowym, powierzchnia użytkowa to 139m2
    ł
    Witaj,
    Nie uważasz, że moc kotła, którą wyliczyła Ci gazownia jest zbyt duża?
    Ja bym przeanalizował raz jeszcze moc kotła... To podstawa....
    A dla pewności skonsultowałbym się z innym specjalista. Polecam ekspertów firmy Viessmann którzy oferują bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji i m. in. określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta.
    Znajdziesz ich TUTAJ.

    W razie pytań pozostaję do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał henryk123456789 Zobacz post

    Będę wdzięczny za wszelkie uwagi i opinie.
    Jakie solary?
    Do grzania wody? Nieopłacalne. Ktoś chce Cię oszukać. Nigdy się nie zwrócą.
    Fotowoltaika? Zwrot w 9-15 lat. W systemie opustów nie ma znaczenia do czego tą energię wykorzystać. Ja używam do ogrzewania zimą przy użyciu klimatyzacji.

    Fotowoltaika ma wiele zalet nad solarami. Główną jest to że kiedy latem występuje nadmiar energii, to system opustów za 20% potrącenia przechowa Ci ją do zimy.
    Solary latem mają nadmiar energii i niewykorzystana jest tracona. Zimą, kiedy będzie najbardziej potrzebna dają niewiele, prawie nic.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 06-10-2017 o 08:58
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony