dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Exclamation Problemy z kominkiem Unico

    Cześć,

    W zeszłym roku zabrałem się za remont niewielkiego domu. Dom przeszedł generalny remont, a z racji tego, że zależało mi na czasie wybrałem ogrzewanie wkładem kominkowym. Po konsultacji z firmą zajmującą się kominkami padło na Unico Dragon 2B (ogrzewanie powietrzem)http://www.unico-kominki.com/oferta/dragon-2b/).
    Problemy zaczęły się już od pierwszego użycia. Już pierwsze palenia powodowały, że w domu widoczny był niebieski dym i chemiczny zapach. Po konsultacji z firmą zakładająca kominek i zweryfikowaniu teorii w internecie wyszło na to, że faktycznie kilka/kilanaście pierwszych paleń może powodować wydzielanie się takiego właśnie zapachu i dymku. Gdy tylko popaliłem kilanaście razy temat ucichł. Byłem bardzo zadowolony, jednak zauważyłem, że po paleniu nie czuć już zapachu chemicznego, a zapach wędzonego drewna.
    Aktualnie problem jest dość uciążliwy, bo zapach bardzo mocno działa na drogi oddechowe szczególnie po wejściu do domu z dworu (wtedy czuć go najbardziej). Co do samego palenia to palę tylko i wyłącznie drewnem dębowym, które leżakuje 2 lata pod dachem. Próbowałem już wiele...rozpalać ekologicznie (od góry), rozpalać tradycyjnie od dołu. Również dokładając drewno zwracam uwagę, aby dym nie wydostał się do pomieszczenia. Tutaj również testowałem kilka operacji: dokładać tylko jak jest żar w komorze spalania, uchylać okno przed otwarciem komory itp. Mam jednak wrażenie, że zawsze coś wydostaje się z komory.

    Teraz kilka aspektów technicznych:
    - wysokość komina liczona od poziomu rury z dolotem powietrza: 4,40m
    - kanały cieplne doprowadzone do każdego pomieszczenia
    - kominek zabudowany, wyłożony od wewnątrz otuliną z ekranem odbijającym (nie wiem jak to się fachowo nazywa)
    - na wszystkich łączeniach użyta srebrna taśma

    Kominek wraz z zabudową wykonany przez jedną z bardziej znanych firm w okolicy. Po rozeznaniu wśród znajomych cieszy się raczej dobrą opinią.

    Aktualnie pomimo wietrzenia od dwóch tygodni (uchylone okna w każdym pomieszczeniu) po wejściu do domu nadal czuć zapach wędzonego drewna. Nie mogę zlokalizować źródła zapachu. Sprawdzałem zapach w komorze, w wylotach ciepłego powietrza oraz w okolicach obudowy kominka jednak nigdzie nie da się wyczuć silniejszego zapachu, który sugerowałby źródło. Bywam u znajomych, którzy mają również kominki - nie czuć tam nieprzejemnego zapachu. Rozmawiając wypytuję również o sposób palenia, rodzaj drewna itp jednak nie znajduję różnic.

    Po kilku telefonach do wykonawcy zaczynam się martwić i tracić nadzieję, czy jest możliwe, aby nie było czuć tego drażniącego zapachu.
    Czytałem już wiele wątków na forach, gdzie między innymi były omawiane różne kwestie z wytłumaczeniem zachodzących reakcji jednak żadna do mnie nie przemawia. Logicznie myśląc jeżeli komora spalania jest odizolowana od pomieszczenia to nie ma prawa być czuć tego zapachu. Przecież nie przenika on przez metal.

    W związku z tym zwracam się do Was z serdeczną prośbą o pomoc. Być może robię coś źle lub szukam nie tam gdzie trzeba.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Moim zdaniem źle zatytułowałeś wątek. Bo to nie wygląda na problemy z Unico, tylko problemy z firmą wykonawczą. Masz zdjęcia z montażu? Masz najprawdopodobniej ewidentnie za krótki komin...
    No właśnie. Mam kominek Unico i wszystko w najlepszym porządku. Przez przypadek wyszła niesłuszna antyreklama.
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  3. #3

    Domyślnie

    4,4 m od ziemi, to ile w takim razie od trójnika 2,5 metra? Nie za krótko?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Skasowałem swój post, żeby go poprawić...nie zauważyłem że wg go skopiował

    No to jeszcze raz: moim zdaniem źle zatytułowałeś wątek. Bo to nie wygląda na problemy z Unico, tylko problemy z firmą wykonawczą. Robiłeś zdjęcia z montażu? Masz najprawdopodobniej ewidentnie za krótki komin. Pod warunkiem, że to organiczny zapach spalonego drewna....

  5. #5

    Domyślnie

    Zapach wędzarni w domu to typowy objaw cofki kominowej.Tylko ten kominek ma doprowadzenie powietrza z zewnątrz, więc cofające z komina powietrze powinno tamtędy uchodzić. Po mojemu to albo nieszczelność w doprowadzeniu powietrza, nieszczelność kominka, albo źle zlokalizowany punkt doprowadzenia powietrza. Do tego coś nie tak z wentylacją, bo dlaczego zaciąga z komina? Masz jakieś nawiewy do wentylacji? Czy tylko kratki wywiewne?
    Ja bym zaczął od sprawdzenia wentylacji. Kominek to nie batyskaf, jakieś minimalne nieszczelności mogą być, ale jak masz podciśnienie w domu to robi się z nich problem.
    Ostatnio edytowane przez Krakers70 ; 17-05-2017 o 08:14

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Wojtek_796

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Posty
    2.354

    Domyślnie

    Witam!

    Często gęsto, szczególnie jak wylot wentylacji jest w tym samym szachcie z kominem, blisko wylotu spalinowego, wentylacja po prostu zaciąga dym, a nawet jeżeli nie dym, tylko ten "zapach" nawet w czasie, gdy się nie pali.
    Nie są to wcale odosobnione przypadki. Trudno się tego potem pozbyć - zapachu.
    Wygląda mi to na konieczność podwyższenia komina (kanału spalinowego).
    No i dębina trzymana 2 lata pod dachem do palenia za bardzo się nie nadaje - najlepiej 3 lata na słonku - połupana na gotowo.

    Pozdrawiam

    P.S.
    Przy paleniu dębiną zdarza się też komin pozaciekany kondensatem. To właśnie daje też taki efekt - znane z autopsji.
    Trzeba by więc obwąchać ściany komina - czy czasem zapach nie pochodzi z tego źródła.
    Wtedy tylko ratunkiem jest stalowy wkład do komina.
    Długo niestety to czuć, szczególnie jak jest ciepło i się nie pali.
    Ostatnio edytowane przez Wojtek_796 ; 17-05-2017 o 08:41

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Skasowałem swój post, żeby go poprawić...nie zauważyłem że wg go skopiował

    No to jeszcze raz: moim zdaniem źle zatytułowałeś wątek. Bo to nie wygląda na problemy z Unico, tylko problemy z firmą wykonawczą. Robiłeś zdjęcia z montażu? Masz najprawdopodobniej ewidentnie za krótki komin. Pod warunkiem, że to organiczny zapach spalonego drewna....
    Piotrze, mam też skasować?
    Dom E-143, 140 m2 użytk, (210 m2 po podłodze), Porotherm 25 P+W, podłogówka 100%, kocioł Immergas Victrix X TT 12 2 ERP, kominek z PW Unico Nemo 2 TopEco, klima LG ArtCool Slim 3,5 kW (na letnie upały), podłoga 20cm EPS-100, elewacja 16cm grafit 0,033, dach 15cm styro + 10 cm wełny, okna Winergetic Premium, dachowe Velux MK10 Standard Plus.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał wg39070 Zobacz post
    Piotrze, mam też skasować?
    Nie ma potrzeby...Niech jest tak jak było...

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar DUNTE
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    Południe
    Posty
    167

    Domyślnie

    Czy jest jakaś nasada na kominie?
    Czy na ścianach komina przypadkiem niema przechodzącego rdzawego nalotu?
    komin systemowy czy z cegły?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony