dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 31
  1. #1

    Domyślnie Oczyszczalnia Wobet hydret ZBS 6C opinie/

    Witam

    Czy ktoś kto ma taką oczyszczalnie odzieli się doświadczeniem z zakresu jej użytkowania, tzn. jak dokładnie oczyszcza ścieki, itp.

    Druga sprawa to czy ktoś miał do czynienia z technologią SSB, która firma Roth produkuje pod nazwą MicroStar

    Podobno osad wywozi się 3-4 razy rzadziej niż w zwykłym SBR
    http://instalreporter.pl/ogolna/tech...alnie-sciekow/

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    My mamy ZBS-6C i jak do tej pory nie było z nią problemów. Ustawienie mamy włączone na średnią wydajność. Jednak, gdy jest u nas więcej znajomych na weekendowy grill to przełączamy ją na maksimum i tyle. Nie wybieraliśmy jeszcze osadu. Nie robiliśmy, badań ścieków ale to co płynie za nią nie wygląd źle i jest bez zapachu. Nas też cieszy, że po tylu opadach na wiosnę wszystko wsiąkło i działa.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    ArturStadnik

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Radwanice
    Kod pocztowy
    59-160
    Posty
    468

    Domyślnie

    PIszesz, że to "co płynie za nią nie wygląda źle" - co to według Ciebie oznacza? Nie wygląda źle czyli może być dużo lepiej, a nie jest?

    pozdrawiam

    Cytat Napisał MonikP6 Zobacz post
    My mamy ZBS-6C i jak do tej pory nie było z nią problemów. Ustawienie mamy włączone na średnią wydajność. Jednak, gdy jest u nas więcej znajomych na weekendowy grill to przełączamy ją na maksimum i tyle. Nie wybieraliśmy jeszcze osadu. Nie robiliśmy, badań ścieków ale to co płynie za nią nie wygląd źle i jest bez zapachu. Nas też cieszy, że po tylu opadach na wiosnę wszystko wsiąkło i działa.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki, że ktoś odpisał ale nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa a mianowicie sprawa dosypywania bakterii do oczyszczalni.
    Jedni piszą, że trzeba dosypywać a inni, że nie chodzi tu o SBR więc co myślicie o tym artykule?

    Czy stosować preparaty do oczyszczalni SBR?

    http://aquatec-weber.pl/category/blog/

    Czy jeżeli producent zaleci stosowanie bakterii a ja ich nie będę sypał ale równocześnie nie będę używał chemii to wszystko powinno być dobrze?

    pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Z tego co zdążyłem się już zorientować( oczyszczalnie użytkuje prawie 4 lata - ZBS 6C) to napewno lepsze parametry oczyszczenia uzyskasz stosując biopreparaty, miałem okazje przetestować to na własnej skórze, na kilkanaście tygodni zaprzestałem stosowania biopreparatu-efektem czego było pogorszenie jakosci tego co wypływało z oczyszczalni( oceniałem wizualnie i zapachem),ściek nie był już tak przezroszysty, a stał sie mętny i delikatnie było czuć smrodek. Żona używa środki chemiczne według zaleceń producenta ( środki biodegradowalne), ale i tak zawsze będziesz robił pranie, mył ręce mydłem, używał żeli pod prysznic, szamponu do włosów, używał zmywarki - to również jest chemia tylko nie agresywna tak jak np. domestos lub inne preparaty które zawieraja chlor i w momencie zabiją bakterie. Jeśli zależy Ci na tym aby oczyszczalnia oczyszczała i pracowała prawidłowo ( w przybliżonym stopniu do tego co podaje producent w swoich aprobatach i innych certyfikatach) i aby drenaż działał prawidłowo to nie ma co sie zastanawiać i załować 50 czy 100 zł na biopreparat na rok i mieć problem z głowy. A co do wybierania osadu to podejrzewam ze jak ktos podaje ze wywozić można raz na 2 lata czy dłuzej to nie wiem czy szambiarka po takim czasie bedzie w stanie cokolwiek wyciągnąć? Ja średnio wybieram co 6-8 miesiecy w zależności jaka jest kondycja osadnika, raz czekałem z wybraniem osadu ponad rok i powiem Ci ze słabo już to wszystko wyglądało.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ArturStadnik Zobacz post
    PIszesz, że to "co płynie za nią nie wygląda źle" - co to według Ciebie oznacza? Nie wygląda źle czyli może być dużo lepiej, a nie jest?

    pozdrawiam
    Oczyszczalnia działa tak jak nam to tłumaczyli. Nie wiem co mam tu dodać. Jak na razie jesteśmy zadowoleni.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszszpak Zobacz post
    Dzięki, że ktoś odpisał ale nurtuje mnie jeszcze jedna sprawa a mianowicie sprawa dosypywania bakterii do oczyszczalni.
    Jedni piszą, że trzeba dosypywać a inni, że nie chodzi tu o SBR więc co myślicie o tym artykule?

    Czy stosować preparaty do oczyszczalni SBR?

    http://aquatec-weber.pl/category/blog/

    Czy jeżeli producent zaleci stosowanie bakterii a ja ich nie będę sypał ale równocześnie nie będę używał chemii to wszystko powinno być dobrze?

    pozdrawiam
    Nie stosujemy żadnych bakterii do oczyszczalni ale nie używamy też dużo chemii i jest dobrze.

  8. #8

    Domyślnie

    A czy jest jakaś różnica w rachunkach za prąd do oczyszczalni, chodzi mi o prąd do sprężarki?

    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszszpak Zobacz post
    A czy jest jakaś różnica w rachunkach za prąd do oczyszczalni, chodzi mi o prąd do sprężarki?

    Pozdrawiam
    Nie wiem, bo wprowadziliśmy się do domu, który miał już oczyszczalnię i dlatego nie widzę różnicy. Nawet nie wiem jak to teraz sprawdzić ?
    W instrukcji wpisana jest sprężarka JDKS60, ale ona nie pracuje cały czas, tylko w cyklach, dlatego też chyba się tego tak u niej nie przeliczy.
    Mamy też w oczyszczalni dodatkową pompę, która też zwiększa koszty energii.
    Ostatnio edytowane przez MonikP6 ; 28-05-2017 o 19:52

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    A czy ktoś tu jest z małopolskiego kto używa takiej oczyszczalni bo zastanawiam sie nad montażem takiej u siebie.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar janosik86
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał matiix Zobacz post
    A czy ktoś tu jest z małopolskiego kto używa takiej oczyszczalni bo zastanawiam sie nad montażem takiej u siebie.
    To zapraszam w przyszłym roku na południe Krakowa. W okolicach wakacji będe montował zbs 6c
    Mój dziennik

    Dom 140m2, projekt Prosty 2 Domy z Wizją. Fundamenty pustaki zalewane + dysperbit + XPS 10cm+ folia bąbelkowa, podłogastyropian 10cm , ściany beton komórkowy 24cm + 15 styropian grafitowy. Całość domu w podłogówce + 2 drabinki i 1 kaloryfer w garażu. Piec kondensacyjny. Wentylacja grawitacyjna wspomagana mechanicznie (nawiew mechaniczny + wentylatory wywiewne w kanałach). POŚ zbs-6c Wobet- Hydret. Bez kominka!


  12. #12
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar matiix
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Siepraw
    Kod pocztowy
    32-040
    Posty
    314

    Domyślnie

    Gdzie kupujesz oczyszczalnie i czy montujesz ja sam czy jakaś firma. Aha i jaki masz grunt ??

  13. #13

    Domyślnie

    Po tym czasie jesteście nadal zadowoleni z Wobetu?

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    Po tym czasie jesteście nadal zadowoleni z Wobetu?
    Jak na około 6 lat użytkowania to bardzo dobrze, chociaż wymieniałem membrany w dmuchawie, od razu zamówiłem dwa komplety - jeden na zapas. Poza tym staram się pilnować wybierania z osadnika, chodzi mi o to że najpierw wybieram z góry kożuch a później resztę syfu. Po wybraniu myję myjką w środku osadnik i zalewam wodą. Drenaż działa, i ogólnie nie mam zastrzeżeń do działania oczyszczalni.

  15. #15

    Domyślnie

    Użytkuje ZBS 6C od stycznia w trybie rozruchowym. Co tydzień wrzucam tabletki z bakteriami. Dzisiaj sprawdzałem osad czynny i słoik był praktycznie pusty, kilka kłaczków... drugi raz wziąłem "z dna" i to samo, kilka kłaczków więcej. Jak się do tego odnieść?

  16. #16

    Domyślnie

    Mam to samo po 4 miesiacach. Beżowy kolor z niewielką ilością kłaczków. Mętny. Pojawił się lekki smród. Co tydzien dorzucam bakterii. Cała chemia to bezpieczny Frosch, szare mydło. W przyszłym tygodniu będę dzwonił.

  17. #17

    Domyślnie

    W SBRach ze złożem biologicznym ilość swobodnie pływającego osadu czynnego zawsze będzie mniejsza niż w typowym (bez złoża) - dlatego nie szukajcie tej 30%-50% zawartości osadu po 30 minutach w słoiku.

    Natomiast wytyczną jest jakość wody nadosadowej po tych 30 minutach. Jeżeli u pandzika jest mętna, to tak być nie powinno - ona ma być wyraźnie czysta.

    Zdecydowanie trzeba znaleźć przyczynę, bo ta oczyszczalnia po prostu działa - jest za dużo przypadków to potwierdzających, w przeciwieństwie do innych oczyszczalni (opisanych również na tym forum) gdzie ilość przypadków sugeruje, że po prostu nie działają.

    Kontakt z producentem jest jak najbardziej wskazany.

    Natomiast warto sprawdzić jeszcze kilka spraw:
    - na jakim trybie pracuje. ZBSy mają 2 podstawowe tryby pracy - 50% i 100% nominalnej liczby użytkowników. Jeżeli w budynku są 4 osoby, to błędem jest ustawianie jej na 3 - powinna chodzić na 6 osób. Nie żałujecie bakteriom tlenu, bo to głupie oszczędności.
    - ostatnio zauważyłem na tym forum jakąś korelację pomiędzy stosowaniem biopreparatów, a brakiem działania tych oczyszczalni. Któryś z forumowiczów w innym temacie nawet podejrzewał, że właśnie przez biopreparaty może u niego nie działać. Biopreparaty z założenia mają i powinny ułatwić pracę oczyszczalni, ale w czasach kiedy nie wiadomo tak naprawdę co sie wsypuje do oczyszczalni (bo producenci chowają się za tajemnicą handlową), być może zakłócają jej prace, zamiast pomagać (wszystko zależy od jakości biopreparatu i przeznaczenia). Może warto byście napisali które biopreparaty stosujecie - składu i tak nie poznamy, ale może się okazać, że ZBSy nie działają z jakimś ciągle powtarzającym się typem.
    - @Lisuu nie znam dokładnie algorytmu pracy oczyszczalni, ale też może zadzwoń do Wobet-Hydret i dopytaj czy ona może tak długi okres pracować w trybie rozruchu. Zakładam, że ten tryb nie ma recyrkulacji osadu nadmiernego, ale może również ma mniejsze natlenianie, bo w początkowej fazie pracy oczyszczalni zapotrzebowanie na tlen nie jest aż tak duże jak przy pracy nominalnej
    - czy Wy macie jakieś urządzenia do uzdatniania wody odprowadzające do oczyszczalni popłuczyny lub odprowadzacie do niej skropliny z kotła kondensacyjnego?
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 20-06-2020 o 08:58

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał czystesrodowsko Zobacz post
    W SBRach ze złożem biologicznym ilość swobodnie pływającego osadu czynnego zawsze będzie mniejsza niż w typowym (bez złoża) - dlatego nie szukajcie tej 30%-50% zawartości osadu po 30 minutach w słoiku.

    Natomiast wytyczną jest jakość wody nadosadowej po tych 30 minutach. Jeżeli u pandzika jest mętna, to tak być nie powinno - ona ma być wyraźnie czysta.

    Zdecydowanie trzeba znaleźć przyczynę, bo ta oczyszczalnia po prostu działa - jest za dużo przypadków to potwierdzających, w przeciwieństwie do innych oczyszczalni (opisanych również na tym forum) gdzie ilość przypadków sugeruje, że po prostu nie działają.

    Kontakt z producentem jest jak najbardziej wskazany.

    Natomiast warto sprawdzić jeszcze kilka spraw:
    - na jakim trybie pracuje. ZBSy mają 2 podstawowe tryby pracy - 50% i 100% nominalnej liczby użytkowników. Jeżeli w budynku są 4 osoby, to błędem jest ustawianie jej na 3 - powinna chodzić na 6 osób. Nie żałujecie bakteriom tlenu, bo to głupie oszczędności.
    - ostatnio zauważyłem na tym forum jakąś korelację pomiędzy stosowaniem biopreparatów, a brakiem działania tych oczyszczalni. Któryś z forumowiczów w innym temacie nawet podejrzewał, że właśnie przez biopreparaty może u niego nie działać. Biopreparaty z założenia mają i powinny ułatwić pracę oczyszczalni, ale w czasach kiedy nie wiadomo tak naprawdę co sie wsypuje do oczyszczalni (bo producenci chowają się za tajemnicą handlową), być może zakłócają jej prace, zamiast pomagać (wszystko zależy od jakości biopreparatu i przeznaczenia). Może warto byście napisali które biopreparaty stosujecie - składu i tak nie poznamy, ale może się okazać, że ZBSy nie działają z jakimś ciągle powtarzającym się typem.
    - @Lisuu nie znam dokładnie algorytmu pracy oczyszczalni, ale też może zadzwoń do Wobet-Hydret i dopytaj czy ona może tak długi okres pracować w trybie rozruchu. Zakładam, że ten tryb nie ma recyrkulacji osadu nadmiernego, ale może również ma mniejsze natlenianie, bo w początkowej fazie pracy oczyszczalni zapotrzebowanie na tlen nie jest aż tak duże jak przy pracy nominalnej
    - czy Wy macie jakieś urządzenia do uzdatniania wody odprowadzające do oczyszczalni popłuczyny lub odprowadzacie do niej skropliny z kotła kondensacyjnego?
    Zgodnie z DTRką, tryb rozruchowy (tryb 2) powinien trwać 3-4 miesiące do uzyskania 2cm osadu po godzinie w litrowym słoiku, w wodzie pobranej podczas trybu napowietrzania - dokładnie wypełniłem te wymagania. Niestety wynik jak wyżej. W domu 2 dorosłych i dwoje małych dzieci (pon. 3 lat). Mam neutralizator kondensatu.

    To że ZBSy działają to jestem pewien, prawie uzyskałem tytuł doktora zanim wybrałem odpowiedni model Teraz jednak przyszedł czas na praktykę, no i niestety mam problem na praktycznie pierwszym etapie

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lisuu Zobacz post
    Zgodnie z DTRką, tryb rozruchowy (tryb 2) powinien trwać 3-4 miesiące do uzyskania 2cm osadu po godzinie w litrowym słoiku, w wodzie pobranej podczas trybu napowietrzania - dokładnie wypełniłem te wymagania. Niestety wynik jak wyżej. W domu 2 dorosłych i dwoje małych dzieci (pon. 3 lat). Mam neutralizator kondensatu.

    To że ZBSy działają to jestem pewien, prawie uzyskałem tytuł doktora zanim wybrałem odpowiedni model Teraz jednak przyszedł czas na praktykę, no i niestety mam problem na praktycznie pierwszym etapie
    Jak sie z tym uporasz, to już będzie habiltacja

    Zdzwoń sie z Wobetem - może jakiś serwis podjedzie. Oni akurat pomagają użytkownikom.

    Problem jest ewidentnie w warunkach istniejących w komorze biologicznej. Kondensat możemy wykluczyć ze względu na neutralizator i sezon letni. Przy maluchach pewno więcej prania jest, ale to można by analizować przy tej mniejszej wersji (4C) - przy 6C macie zapasowy bufor na to.

    Opcje są dwie:
    - inhibitor, którego na obecnym etapie nie uwzględniamy (może faktycznie ten biopraparat - nic nie piszesz co to jest),
    - nieprawidłowe natlenienie - może przewód jest gdzieś załamany (wiem, że ZBSy mają specjalną rurę ochronną na te przewody powietrza, ale może zanim do tej rury wchodzi jest gdzieś zagięty), sprawdź czy przewody są poprawnie podłączone do wyspy zaworowej wg kolorów z instrukcji (może wykonawca się machnął), może cewka nie otwiera zaworu do końca (tu potrzebny serwis Wobeta)
    Ostatnio edytowane przez czystesrodowsko ; 21-06-2020 o 09:04

  20. #20

    Domyślnie

    A czy powodem może być niskie zużycie wody, a co za tym idzie mało pożywienia dla bakterii? Zużywam 6-7 kubików miesięcznie w tej chwili, dzieci małe więc wszystko idzie do kosza razem z pampersami a nie do kanalizy

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony