dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 12
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 231
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    jeśli nie masz OZC, to skąd wiesz jaka "moc" pompy? a moc determinuje cenę...
    czy wiesz chociaż jaki masz grunt? przy głębinowym nie jest to aż tak ważne, ale procenty ceny robi
    no i skad wiedza ile metrów odwiertów potrzebujesz?
    Glębokość odwiertów ma być ustalona na postawie gruntu po pierwszym odwiercie. Założenie jest pesymistyczne. Rożnice w cenach pomp są niewielkie, przecież nie mam 2x przeszacowanego wyliczenia przez projektanta, więc pompa 4kW mi nie grozi.

    Cytat Napisał okobar Zobacz post
    a o tym, że to jedne z najdroższych pomp to zupełnie pewnie nie wpływa na cenę

    poszukaj czegoś tańszego


    a jak rozumiem gaz masz w działce? bo cena 20 za przyłącze z kotłem itp. to niedużo..
    Możesz coś zaproponować? Bo czytam na forum kilka razy że NIBE najdroższa, ale patrząc na jakiegoś polskiego producenta różnica jest niewielka a opinie dużo gorsze. Znalazłem coś za 25tyś, da radę jeszcze taniej?

    Tak, gaz mam 5m od granicy.

    Widzę że na tym podforum wszyscy są za pompą ciepła, po części mnie to cieszy. Muszę tylko zmniejszyć koszt instalacji/urządzenia.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jankes789
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Okolice Warszawy
    Posty
    238

    Domyślnie

    Wszystko ładnie w teorii OZC itp. Pompa ciepła zabawka dla bogatych w obecnych czasach...Bierz kocioł kondensacyjny jak blisko Masz gazociąg...do pompy ciepła dolicz coroczny kosztowny serwis i naprawę w razie zepsucia(jeszcze większy koszt)...amortyzacja wyliczona teoretycznie - śmiech na sali.

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Jakie przeglądy? Bardziej bezobsługowego jak gruntówka urządzenia nie ma. Co do kosztów to wszyscy przeliczają teoretyczne wartości. Z doświadczenia wiem, że w G12 i czego chyba nikt wcześniej nie poruszył przy 100% podłogówce wyjdzie max 1700 zł rocznie, chyba, że jakiś dramat się wydarzy z izolacją. Na oko 240 m odwiertów wystarczy. Ilość odwiertów dobiera się do pompy i jeżeli COP będzie 5 to może być potrzeba wiercenia więcej. Zależy też od geologii.

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Tak an szybko bo temat widzę rozwojowy.

    Dom 240m2 i 16000kWh to bardzo optymistycznie, bo pewnie zaprojektowana temperatura wewnątrz 20st.C a nie 23 st.C i jeszcze bez CWU i wtedy wychodzi tak fajnie.
    A życie pokaże pewnie coś około 18000kWh + 3500kWh na CWU

    i teraz jak będzie kosztować ogrzewanie
    Pompa Gruntowa z COP 4,4(max!!!) ogrzewanie cały rok = 1954zł gównie tania taryfa KOSZT INSTALACJI 50tyś ( te 70tyś to grubo policzone)
    Pompa Powietrzna z COP 3,3(średnio przez cały rok) ogrzewanie cały rok = 2606 głównie tania taryfa KOSZT INSTALACJI 28tyś na Panasonic i opcja full wypas
    Ogrzewanie Prądem z COP 1(no niestety) ogrzewanie cały rok = 8600zł (głownie tania taryfa) KOSZT INSTALACJI 8tyś zł (zaraz niektórzy napiszą że grzałka kosztuje 500zł i strasznie kłamię)
    a jeszcze ogrzewanie gazem (1kWh =0,23gr) = 4945 roczny koszt ogrzewania KOSZT INSTALACJI ok. 15-18tyś.(jak gaz w miarę blisko no i bez komina, jak trzeba budować komin, to prawie lepiej prądem grzać )


    Czas amortyzacji:
    Powietrzna / Gruntowa = 652zł / 22000 zł = 33,7 lat, czyli dopiero po 34latach gruntowa zacznie się opłacać.
    Powietrzna / Prąd = 5994zł / 20000 zł= 3,3lat, czyli w 4 roku użytkowaniu powietrzna już będzie tańsza od prądu, a nawet jak kupisz sobie grzałkę ze złomu za 500zł to itak powietrzna pokona prąd po 5 latach.
    Gruntowa / Prąd = 6646zł / 42000 zł = 6,3lat czyli gruntówka zwróci się po 6 latach w porównaniu z prądem.
    Powietrzna / Gaz = 2339 / 11500 zł = 4,9 lat, czyli pompa powietrzna będzie tańsza od gazu w piątym roku użytkowania

    Czyli najgorsze co możesz zrobić to zamontować sobie prąd do grzania, no ale Kaizen mówi ze go za darmo załatwi.... .buahahaha

    Podsumowując, ciężko przebić pompę powietrze woda, są jeszcze opcje z pompami woda-woda gdzie to też fajnie wychodzi ale jakość wody mamy tak słabą że nawet nie będę proponował.
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 19-05-2017 o 18:03
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał jankes789 Zobacz post
    Wszystko ładnie w teorii OZC itp. Pompa ciepła zabawka dla bogatych w obecnych czasach...Bierz kocioł kondensacyjny jak blisko Masz gazociąg...do pompy ciepła dolicz coroczny kosztowny serwis i naprawę w razie zepsucia(jeszcze większy koszt)...amortyzacja wyliczona teoretycznie - śmiech na sali.
    Racja, mało kto ma tak bliski dostęp do nitki gazu.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radeczek

    Zarejestrowany
    Jan 2017
    Skąd
    Świętokrzyskie
    Kod pocztowy
    27-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Racja, mało kto ma tak bliski dostęp do nitki gazu.
    Jakbyś miał blisko gaz to byś wybrał gaz zamiast PC ?

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał radeczek Zobacz post
    Jakbyś miał blisko gaz to byś wybrał gaz zamiast PC ?
    Tak bym zrobił.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Tak bym zrobił.
    Ja gaz mam już w działce ze skrzynką, ale raczej zdecydowany jestem na PC PW. W zależności od założeń(ile poprawione względem OZC, ile CWU, jaki COP i ile % drogiej taryfy) wychodzi mi, że na plus będę po 6-8 latach.

    Gaz ma dla mnie natomiast też swoje zalety. Niezależnie od tego jaki kocioł wybiorę, wystarczy. Nie ma problemu czy dołożyć 2-3k pln na PC z wyższego szeregu czy tańsza i mniejsza wystarczy. 24/7 ta sama cena, szybsze grzanie CWU - bez okienek taryfowych, przy braku prądu pójdzie z UPS (w zeszłym roku miałem ponad 24h przerwy w dostawie prądu).

  9. #29
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    U nas wycena z monatżem i materiałami ponad 73k PLN(dla 187m2, po podłodze 225m2), ale w tym jest też podłogówka w całym domu(z materiałem). Sama pompa niecałe 35k PLN, wybraliśmy NIBE gruntową z funkcją chłodzenia. Porównywaliśmy koszty położenia podłogówki i hydrauliki z innymi firmami, i zdecydowanie opłaca nam się wziąć kompletną usługę. Nie chodzi nawet o to, że wycena jest kilka zł z metra tańsza niż jakbyśmy robili to oddzielnie, ale o to, że panowie zrobią nam usługę kompleksowo i nie będziemy się niczym przejmować. Załapaliśmy się też na 5 000 zł dotacji szwedzkiej, co było miłym dodatkiem.

    Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie. Wygoda, można ją zainstalować gdziekolwiek(nie potrzeba kotłowni, może być szafa w przedpokoju). Co prawda instalacja zwraca się po wielu latach, ale dla nas zalet jest niezdecydowane więcej niż wad. Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu. Owszem, teraz musimy wydać więcej, ale przy budowie domu koszty i tak są ogromne, więc zależy nam, żeby zastosowane rozwiązania umożliwiły jego względnie tanią eksploatację.

  10. #30
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Bepo
    Zarejestrowany
    May 2014
    Posty
    603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał agb Zobacz post
    Ja gaz mam już w działce ze skrzynką, ale raczej zdecydowany jestem na PC PW. W zależności od założeń(ile poprawione względem OZC, ile CWU, jaki COP i ile % drogiej taryfy) wychodzi mi, że na plus będę po 6-8 latach.

    Gaz ma dla mnie natomiast też swoje zalety. Niezależnie od tego jaki kocioł wybiorę, wystarczy. Nie ma problemu czy dołożyć 2-3k pln na PC z wyższego szeregu czy tańsza i mniejsza wystarczy. 24/7 ta sama cena, szybsze grzanie CWU - bez okienek taryfowych, przy braku prądu pójdzie z UPS (w zeszłym roku miałem ponad 24h przerwy w dostawie prądu).
    My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu. Mamy też kominek, więc awaryjnie można się dogrzać.

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    U nas wycena z monatżem i materiałami ponad 73k PLN
    [...]
    Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu.
    65000/2000=32,5
    A powiedz mi, jakie zalety (poza samym kosztem prądu) ma gruntowa PC nad grzaniem kablami? Finansowo zwróciłaby się po 32,5 latach, jak widać, gdyby ani grosza w tym czasie nie trzeba było wydać na konserwację i naprawy. Naprawdę wierzysz, że tyle lat wytrzyma? Pół biedy jak nawali samo urządzenie. Gorzej, jak DZ.

    A powiedz jeszcze, jakie masz warunki gwarancji w tej ofercie. Jak często i ile $ za przegąd?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    My planujemy podłogówkę z glikolem
    Sprawdzałeś, ile spadnie COP przy glikolu?

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Widzę że matematyka zależy od tego kto liczy...
    Do kompletu brakuje jeszcze jakiegoś ekogroszkowca ....
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #34

    Domyślnie

    jasiek71, wiele tematów to dobrze pokazuje. Dla mnie z tego wniosek taki, że prawda leży po środku. Aktualnie zdecydowałem się na OZC, będę dalej myślał z wyliczeniami forumowego OZC guru w ręku. Fan ekogroszku by wykazał swoją rację.

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie..
    No ja staram się nie mieć takich założeń. Wiele się nauczyłem od momentu jak podjąłem decyzje o budowie. A niezmienianie zdania może prowadzić do złych decyzji (typu dom pasywny z okresem zwrotu 50 lat, dla idei).

    To co może pompa ciepła, a nie mogą inne opcje to jeszcze chłodzenie podłogowe. Jeśli faktycznie miałoby to działać to jest to jakiś dodatkowy plus w bilansie, dopłata do komfortu. Klima tania też nie jest. Ale opinie o tym są różne, podobnie jak o GWC.

    Widząc jeszcze sąsiednie dyskusje o pompach powietrznych muszę zgłębić temat. Wydawało mi się że to działa do -5°C, poniżej to tak jakbym grzał grzałką z COP 1. Jednak niektóre wypowiedzi nastawiają optymistycznie.

  15. #35
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    żeby takie powierzchniowe chłodzenie było efektywne to musiało by być sufitowe a nie podłogowe.
    Trzeba też tutaj uważać na porady dotyczące ogrzewania kablami kogoś kto zna to tylko z teorii.
    W pierwszej kwestii kolega jak najbardziej ma racje, jedyna pociecha z tej zimnej podłogi to tyle że jak w domu jest 28st.C to wszystko co zimne jest przyjemne

    No a z drugim to aż do kwadratu się zgadzam
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  16. #36
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu.
    Że co???
    Glikol czy woda w rurach podłogówki nie robi praktycznie żadnej różnicy.
    A jeśli jesteś aptekarzem to przy glikolu (czy raczej mieszaninie) akumulację ciepła będziesz miał mniejszą....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    Na pompę byliśmy zdecydowani odkąd tylko podjęliśmy decyzję o budowie. Wygoda, można ją zainstalować gdziekolwiek(nie potrzeba kotłowni, może być szafa w przedpokoju). Co prawda instalacja zwraca się po wielu latach, ale dla nas zalet jest niezdecydowane więcej niż wad. Te 1,5-2 tysiące rocznie mniej na ogrzewaniu to odczuwalna różnica w portfelu. Owszem, teraz musimy wydać więcej, ale przy budowie domu koszty i tak są ogromne, więc zależy nam, żeby zastosowane rozwiązania umożliwiły jego względnie tanią eksploatację.
    Z tym "gdziekolwiek" to byłbym ostrożny. Przy PC powietrznej też czytałem, że jednostka wewnętrzna działa jak lodówka, lub ciszej. I, po wizytach u dwóch użytkowników PC PW Panasonica (7 i 9kW), faktycznie tak jest. Tyle, że jest to dla mnie odpowiednik lodówki, której miejsce dawno jest już na śmietniku. W życiu jednostki wewn. bym nie zamontował w miejscu dla niej nieprzeznaczonym. Może przy gruntowej jest lepiej. Choć wątpię.

    Cytat Napisał Bepo Zobacz post
    My planujemy podłogówkę z glikolem- trzyma ciepło kilkanaście godzin, więc przerwy w dostawie prądu nie powinny stanowić problemu. Mamy też kominek, więc awaryjnie można się dogrzać.
    W czym glikol ma pomóc? Dla mnie kominek nie może być ogrzewaniem awaryjnym. CO(w jakiejkolwiek formie) + akumulacja ma to zapewnić.

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    żeby takie powierzchniowe chłodzenie było efektywne to musiało by być sufitowe a nie podłogowe.
    Trzeba też tutaj uważać na porady dotyczące ogrzewania kablami kogoś kto zna to tylko z teorii.
    Trzeba też uważać na teorie przeciwko kablom. Zazwyczaj oznacza to, że ktoś nie opanował nawet tabliczki mnożenia do 10.... Standardem tego forum jest to, że jeżeli ktoś jest przeciwko kablom bez przedstawienia obliczeń, jest zwykłym przygłupem.
    Ostatnio edytowane przez agb ; 20-05-2017 o 22:33

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał PrzyszłyBudowniczy Zobacz post
    jasiek71, wiele tematów to dobrze pokazuje. Dla mnie z tego wniosek taki, że prawda leży po środku. Aktualnie zdecydowałem się na OZC, będę dalej myślał z wyliczeniami forumowego OZC guru w ręku. Fan ekogroszku by wykazał swoją rację.



    No ja staram się nie mieć takich założeń. Wiele się nauczyłem od momentu jak podjąłem decyzje o budowie. A niezmienianie zdania może prowadzić do złych decyzji (typu dom pasywny z okresem zwrotu 50 lat, dla idei).

    To co może pompa ciepła, a nie mogą inne opcje to jeszcze chłodzenie podłogowe. Jeśli faktycznie miałoby to działać to jest to jakiś dodatkowy plus w bilansie, dopłata do komfortu. Klima tania też nie jest. Ale opinie o tym są różne, podobnie jak o GWC.

    Widząc jeszcze sąsiednie dyskusje o pompach powietrznych muszę zgłębić temat. Wydawało mi się że to działa do -5°C, poniżej to tak jakbym grzał grzałką z COP 1. Jednak niektóre wypowiedzi nastawiają optymistycznie.
    Cały Twój problem nie wynika wcale z faktu, iż PC są drogie. Bardziej wygląda na to, iż marzy Ci się niemały dom, ale niespecjalnie Cię na niego stać.

    Bo dom będzie kosztował 600 000 zł a szarpiesz się niesamowicie o jakieś drobne 20 000 zł, więc albo nie masz tyle ile trzeba albo marzy Ci się aby instalacja dla dużego domu kosztowała grosze.

    Zobacz sobie dzienniki budowy domów dobrze ocieplonych, o powierzchni po podłogach 120 m2, ile tam wydali na instalację, ile ich kosztował cały dom. Ty chcesz mieć jakby takie dwa.

    Reasumując, jak nie staniesz to dupa z tyłu. Duży dom, duże koszty instalacji i niemałe utrzymania.
    Wybudowalem: 120 m2, OZC:55 kWh/m2rok, GAZ, 100% podlogowka + klimatyzator z PC: LG P09RL.

    Sezon 12/13 (3 osoby), CO/CWU: 2200 zl/920 m3
    Sezon 13/14 (3 osoby), CO/CWU: 1620 zl/648 m3 +klimatyzator LG P09RL: ok 80 kWh = 45 zł
    Sezon 14/15 (3 osoby), CO/CWU: 1350 zl/413 m3, CWU: 157 m3, CO: 1860 kWh z gazu + 773 kWh z klimy
    Sezon 15/16 (4 osoby), CO/CWU: 1950 zl/731 m3, CWU: 220 m3, CO: 5550 kWh z gazu + 437 kWh z klimy

  19. #39

    Domyślnie

    miloszenko, nie wiem skąd takie wnioski. To że buduję duży dom nie znaczy że mogę(albo chcę) budować nie licząc niczego. Czy opłaca się montować taką a nie inną pompę ciepła, okna, ociepelnie, zawsze warto przeliczyć i popatrzeć na amortyzację. Czy to dom 100m², czy 300m².

  20. #40

    Domyślnie

    Zgadzam się. Budowanie 240m2 domu nie oznacza, że nie trzeba patrzeć na koszty.

Strona 2 z 12

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony