dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Brak listwy startowej a wilgoć w domu

    Hej!

    Wprowadzając temat, dom wybudowany w 2015 roku. Majster "Fachowiec" powiedział, "Panie, po co listwa startowa, zwykły kątownik wystarczy". Posłuchałem. Fundamenty ocieplone styrodurem 10cm, ściany (silka) ocieplone styropianem grafitowym (15cm). Fundamenty były smarowane dysperbitem, dość mocno. Izolacja pozioma pomiędzy fundamentem a ścianą to plastpapa. Wody gruntowe są dość nisko, poniżej ławy fundamentowej.

    Teraz w jednym z pokoi zbiera się wigoć, termowizja z zewnątrz nie pokazała żadnych mostków, w środku zawilgoconą ścianę do poziomu 10-20cm od podłogi (pod podłągą wylewka + 20cm styropianu).

    I teraz pytanie czy moje domysły są prawdziwe, czy taka sytuacja może być spodowowana brakiem listwy startowej? Co jeszcze może powodować problem tego typu?

    Jeśli to brak listwy startowej to co można teraz zrobić aby sytuację naprawić?

    Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam

  2. #2
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Kaizen

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.340
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Bardzo wątpię w brak listwy jako przyczynę. A przyczyn może być mnóstwo.

    Wrzuć projekt tego miejsca, fotki elewacji (od samego dołu z całym cokołem, do samej góry - szybciej od listwy startowej bym nawet obróbki dachu podejrzewał).

    A na chudziaku jaką masz izolację? Folię która już teraz wygląda jak sito? Nie połączoną wcale z plastpapą?

    W taką pogodę, jaką mamy ostatnimi miesiącami, to jesteś pewien tych wód gruntowych? Bywają rekordowo wysoko. Wykop/wywierć dołek na działce z pół metra chociaż i sprawdź. Bo izolację masz nędzną - plastpapa to nie papa. A dysperbit to nie hydroizolacja (co najwyżej grunt pod nią).

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    Możliwe też jest, że woda cieknie po elewacji a potem pod elewacją, nie jest wykonany okapnik-a listwa startowa ma takowy.
    Czasem ekipa wykonująca elewację zabezpiecza najniższą warstwę siatką okapnikową, tak jak nad otworami, pod balkonem.
    Zazwyczaj przerwę między ociepleniem fundamentu a ociepleniem ścian zapiankowuje się i tędy cieknie przez tę piankę na ścianę.

    Weź konewkę i popatrz którędy ścieka woda z elewacji.
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 26-01-2018 o 22:05
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  4. #4

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naroznik_1.jpg
Wyświetleń:	606
Rozmiar:	60,5 KB
ID:	405791Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naroznik_2.jpg
Wyświetleń:	368
Rozmiar:	87,6 KB
ID:	405792Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naroznik_3.jpg
Wyświetleń:	342
Rozmiar:	59,7 KB
ID:	405793Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	naroznik_4.jpg
Wyświetleń:	252
Rozmiar:	61,1 KB
ID:	405794

    Zdjęcia całego narożnika.

    Pod chudziakiem jest folia, możliwe że jest jak sito i na pewno nie jest porządnie połączona z plastpapą... Już wiem dlaczego pierwszy dom buduje się dla wroga

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    GraMar

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    1.299

    Domyślnie

    A może odpływ z rynny poprowadzony pod ziemią coś zalewa, może parapet ma nieszczelność i cieknie pod styropianem na ścianę fundamentową, może kołki od rynien nie są zabezpieczone tynkiem i cieknie po rynnie pod styropian.
    Nie chce mi się wierzyć, że ta wilgoć idzie z gruntu podciąganiem kapilarnym poprzez ściany fundamentowe, zaprawę,folię,zaprawę, mur- to chyba jest bieżąca woda, ale skąd napływa...
    Jakiej grubości i szerokości była kładziona folia między ścianą fundamentową a murem, na chudziaku?

    Nasz dom jest zabezpieczany folią basenową tylko 1,2mm, jej kawałki leżą specjalnie pod płotem na słońcu, mrozie, deszczu, w błocie ponad 5 lat i jest jak nowa.
    Ostatnio edytowane przez GraMar ; 26-01-2018 o 22:17
    Dom: 1-piętrowa kostka 13m x 11m, dach 2-spadowy, strych, WG, bez piwnic. Ocieplenie: styrodur 8cm, 15 cm styro na elewacji i nad użytk piętrem, 10 cm dom/garaż ściana i sufit. Na chudziaku 10cm styro 0,037. Okna 3-szyb Vidok, przemarzający środkowy słupek, ościeżnica profil AlphalinePlus.
    Pow ogrzewana liczona wewn pomieszczeń ok 196 m2, kubatura ok 520 m3 plus kotłownia 13 mkw. Instalacja c.o.- 14 grzejników 22cv+ 4 drabinkowe, Junkers Smart 14-3C, zasobnik Junkers 120-5Z, sterownik FW120.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    manwithnoname

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-368
    Posty
    199

    Domyślnie

    Ja nie mam listwy startowej i nic mi nie cieknie ale mam za to listwę jakby z okapnikiem
    Dom parterowy, pow. całkowita: 105,12m2, pow. zabudowy: 133,48m2, ściany zewnętrzne: gazobeton 24cm + styropian 15cm, strop drewniany, sufit podwieszany, ocieplenie: na suficie 35cm wełny mineralnej 0,035 (W/mK), w podłodze 10cm grafitowego styropianu 0,030 (W/mK), ogrzewanie podłogowe po całości, Pompa Ciepła LG THERMA-V III GEN 9kW, brak rekuperacji

  7. #7

    Domyślnie

    Plastpapa ma grubość 1mm, z każdej strony bloczka wystawała po kilka cm, więc musi mieć 30cm+ szerokości. Okno rzeczywiście jest dość blisko, ale wilgoć w środku widać w samym narożniku a nie przy oknie. Więc jeszcze raz dokładniej będę musiał przyjrzeć się rynnie...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony