dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kanały pod sufitem, czy w stropie ?

    Cześć !

    W tym roku zaczynam budowę Dom w Zielistkach 3. Planuję wentylację mechaniczną. Dzięki kolegom z forum zbieram informacje i planuję. Planowałem do tej pory kanały parteru umieścić na stropie piętra. Jeden z kolegów, który także buduje zielistka zaproponował inne rozwiązanie - on robi to w podwieszanych sufitach.
    Ja mam zaplanowany strop filigran, więc sufit będę miał na gotowo i nie bardzo uśmiecha mi się go zakrywać płytami - podwójna robota. Ale... no właśnie - uwagi kolegi - jeśli będę umieszczał na stropie, to muszę dać styropian 10 cm zamiast 5 cm. Z tym się liczyłem. Automatycznie obniża mi to skosy - w tej chwili ścianka kolankowa ma 135cm. Czy obniżenie jej o 5 cm poprzez podniesienie podłogi o 5 cm istotnie wpłynie na funkcjonlność poddasza ? Scianki kolankowej chyba nie mogę podnieść w łatwy sposób - bo to chyba zmiana istotna. Muszę też zgubić te 5 cm na drugim biegu schodów. I jestem trochę w rozkroku. Bo z jednej strony - niższy sufit i dodatkowa robota+pieniądze na dole, plus konieczność zrobienia otworu na kanał w belce nośnej. Z drugiej niższe o 5 cm poddasze.
    Może zamiast filigranu zrobić normalny lany strop ? Ale z ekipą jestem już ustawiony na filigran, więc kwotowo nie wydzie mnie to wcale taniej - doliczyć szalowanie, robotę. Taki trochę wybór między grypą a cholerą. Może coś poradzicie ?

    Piotr

  2. #2

    Domyślnie

    Masz wysoką ścianę kolankową - 135 cm to praktycznie normalna ściana i jak zejdziesz na 130 cm to nie zauważysz różnicy. Styropian dla kanałów wcale nie usi mieć aż 10 cm, w zależności jakie kanały zastosujesz można zmniejszyć grubość izolacji. Dla kanału peflex 75 mm potrzeba 8 cm styropianu, ale są też i mniejsze średnice bodajże 50 mm wymagają 6 cm izolacji. Tylko trzeba ich dać więcej. Sufity podwieszane to kupa roboty.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maly1115

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Wieluń
    Posty
    137

    Domyślnie

    Mam strop monolityczny,ja długo się nie zastanawiałem,mam pe-flexy 75 na stropie w styropianie,nie uśmiechało mi się podwieszać płyt k-g.Wiadomo są plusy i minusy.Jednak w moim przypadku nie wiem czy i kiedy będę robił poddasze,na dole mam dość miejsca.
    Dom parter 186m2 grz.podł. w tym garaż 35m2 całość podłogówka,ściany 15cm styro.0,031 podłoga 12cm 0,036 strop ok.35cm. PC Alpha Innotec WZS 80H/K DZ 3X200m pe 40.Reku.O3Ozon 360. GWC-plytowe.Kominek typu koza.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jaroWy
    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Krzeszowice
    Posty
    104
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Na kanały Peflex 75 wystarczy 8 cm, a co ze skrzynkami? Skrzynki pod 75tke mają 9 cm wysokości, pod 50tke 6 i 7 cm ale potrzeba więcej kanałów. PIOTREK przyglądnij się ściance kolankowej dokładnie. 135 masz w "zwężeniu" domu. W szerszej części kolankowa jest o 30 cm niższa. Nie namawiam na podwieszane sufity, dla mnie tak jest lepiej bo i tak jakieś ledy bym chował.
    Ostatnio edytowane przez jaroWy ; 23-05-2017 o 10:44

  5. #5

    Domyślnie

    Patrzę na skrzynki - pod 75 są skrzynki 80mm - czyli ok . Zawsze mógłbym z 1cm podkuć w stropie Z tą ścianką kolankową to masz rację - nie zwróciłem na to uwagi muszę to jeszcze przemyśleć.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin150

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-105
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam serdecznie,

    Rozpoczynam budowe Dom w koniczynce - parterowy z poddaszem użytkowym. Chcę wykonac WM z rekuperatorem i mam tu pytanie do posiadaczy rekuperacji. Rekuperator chce umiescic w kotlowni i wyjsc rurami spiro do gory. Wentylacja parteru bylaby realizowana ze skrzynki rozdzielczej w stropie w systemie PEFLEX, natomiast wentylacja poddasza bylaby w suficie podwieszanym rowniez PEFLEX. Zasilenie poddasza byloby z przedluzenia skrzynki rozdzielczej parteru i dalbym skrzynke rozdzielcza pod sufitem w garderobie. Czy ktos z Was ma tak zrobione? czy wentylacja jest slyszalna? Strop poddasza bedzie zelbetowy i nie chcialbym robic w nim dziur. Ponadto skrzynki rozdzielcze beda na jednej ze stron a nie na srodku domu, czy tak mozna zrobic?

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    marcin150

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-105
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,

    Czy Ktoś podzieli sie swoimi doświadczeniami w powyższych kwestiach?

  8. #8

    Domyślnie

    Hej. I jak to rozwiązanie działa? tez tak zamierzam zrobić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony