Cześć !

W tym roku zaczynam budowę Dom w Zielistkach 3. Planuję wentylację mechaniczną. Dzięki kolegom z forum zbieram informacje i planuję. Planowałem do tej pory kanały parteru umieścić na stropie piętra. Jeden z kolegów, który także buduje zielistka zaproponował inne rozwiązanie - on robi to w podwieszanych sufitach.
Ja mam zaplanowany strop filigran, więc sufit będę miał na gotowo i nie bardzo uśmiecha mi się go zakrywać płytami - podwójna robota. Ale... no właśnie - uwagi kolegi - jeśli będę umieszczał na stropie, to muszę dać styropian 10 cm zamiast 5 cm. Z tym się liczyłem. Automatycznie obniża mi to skosy - w tej chwili ścianka kolankowa ma 135cm. Czy obniżenie jej o 5 cm poprzez podniesienie podłogi o 5 cm istotnie wpłynie na funkcjonlność poddasza ? Scianki kolankowej chyba nie mogę podnieść w łatwy sposób - bo to chyba zmiana istotna. Muszę też zgubić te 5 cm na drugim biegu schodów. I jestem trochę w rozkroku. Bo z jednej strony - niższy sufit i dodatkowa robota+pieniądze na dole, plus konieczność zrobienia otworu na kanał w belce nośnej. Z drugiej niższe o 5 cm poddasze.
Może zamiast filigranu zrobić normalny lany strop ? Ale z ekipą jestem już ustawiony na filigran, więc kwotowo nie wydzie mnie to wcale taniej - doliczyć szalowanie, robotę. Taki trochę wybór między grypą a cholerą. Może coś poradzicie ?

Piotr