dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie Głębokość osadzenia płatwi w ścianie

    Dzień dobry,

    przyszedłem prosić o Waszą opinię ponieważ odnoszę wrażenie, że mój cieśla się nie spisał, bo mu się nie chciało. Zapewnienia kierownika, że wszystko jest w porządku jakoś mnie nie przekonują.

    Pierwsze pytanie dotyczy oparcia płatwi w ścianie z suporeksu.

    Sytuacja wygląda następująco - dom i garaż mają ścianę wspólną, dach garażu jest ciut niżej od dachu części mieszkalnej, dach dwuspadowy. Płatwie nad garażem z jednej strony oparte są o ścianę szczytową garażu, z drugiej strony (ściana garaż-dom) wisiały w powietrzu. Kazałem wykuć gniazda w ścianie i wsunąć tam płatwie, zgodnie z projektem. Zrobili to, ale płatew wsunęli tylko na 7cm, gdzie pustak ma 24cm grubości. Pod płatwią zostanie wylana poduszka z betonu. Obawiam się, że płatew jest za płytko osadzona i mimo zastosowania poduszki pustak wykruszy się i tyle z podparcia płatwi. Kierownik twierdzi, że tak może być, że nawet 6cm by wystarczyło, warunkiem jest tylko wykonanie poduszki z betonu.

    Druga sprawa, te same platwie. Cieśla popełnił błąd, źle obliczył wysokość kleszczy nad posadzką, zabrakło 20cm. Trzeba było kleszcze i płatwie podnieść, zrobili to. Niestety oparli krokwie na płatwi bez zacięć ani złączy, dosunęli je do siebie czołami i skręcili wkrętami ciesielskimi fi8. Twierdzą, że nie chcieli poprzez wycięcie jeszcze bardziej osłabiać krokwi, które już zostały nacięte wcześniej, tylko że w złym miejscu. Płatwi też nie nacieli, bo bali się, że 7 nacięć pod krokwie poważnie ją osłabi. Nie podoba mi się takie podejście, ale kierownik mówi, że i to może być.

    Krokwie siedem sztuk, co 70cm, długość 6,5m, 8x16. Płatwie długości 6m, 14x16. Pierwsze nacięcie krokwi miało 4cm (zmniejszyło wysokość krokwi z 16 do 12). Dach będzie ktryty blachodachówką, bez deskowania.

    Polecano ich jako znakomitych dekarzy, nie wpadłem na to, że cieślami mogą być przeciętnymi. W razie potrzeby każę poprawić.
    Ostatnio edytowane przez geszue ; 22-05-2017 o 23:02

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Ja bym opierał płatew minimum na połowie szerokości bloczka. Natomiast odnośnie drugiej kwestii może tak zostać choć argument wykonawcy jest niedorzeczny. Bez wycinania zamków było najprościej i najłatwiej. Tamte zamki powinni "zaflekować" (wypełnć). Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony