dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Indukcja BOSCH - 230 V a 400 V

    Cześć, planuje w najbliższym czasie zakupić płytę indukcyjna marki BOSCH i w trakcie przeglądania i porównywania ofert konkurencyjnych producentów zauważyłem, iż urządzenia wspomnianej marki mają głównie moc wejściowa 230 V, a ktoś mi kiedyś powiedział ze najlepiej jest zakupić z mocą wejściowa 400 V. Oczywiście mam w domu doprowadzona instalacje 3-fazowa , jednakże obawiam sie w kwestii mocy, a co za tym idzie szybkości nagrzewania podczas gotowania. Słyszałem również ze inna osoba zakupiła indukcje pod 230 V i później żałowała. Proszę o opinie!

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Tu bardziej chodzi o instalacje elektryczną w domu. Uzywajac indukcje na 230 obciążasz bardzo jedną fazę. Jak nie było to przemyślane od poczatku i jest na tej fazie podpięte cos jeszcze w kuchni albo w domu to wiecznie bedą problemu z wybijającym zabezpieczeniem. Sama indukcja dziala tak samo dobrze na jednej jak i na 3 fazach jesli instalacja była pomyślana.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    Tu bardziej chodzi o instalacje elektryczną w domu. Uzywajac indukcje na 230 obciążasz bardzo jedną fazę. Jak nie było to przemyślane od poczatku i jest na tej fazie podpięte cos jeszcze w kuchni albo w domu to wiecznie bedą problemu z wybijającym zabezpieczeniem. Sama indukcja dziala tak samo dobrze na jednej jak i na 3 fazach jesli instalacja była pomyślana.
    Czyli jak rozumiem jest to tylko kwestia podłączenia i jeżeli na jednej fazie byłaby podłączona tylko płyta to problemów być nie powinno ? Analogicznie tak samo jak na 2-3?
    W takim razie co z wersjami 400 V ? Nie można ich podłączyć na jednej fazie, a co za tym idzie eliminuja problem przeciążenia aczkolwiek wymagają instalacji wielofazowej ?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    400V oznacza że urządzenie obciąża jednocześnie 3 fazy, czyli płynie prąd o 2/3 mniejszy na każdym kablu. Tak w uproszczeniu. Dzięki temu na każdej fazie moga być spokojnie podłączane jeszcze inne urządzenia nawet czajnik elektryczny.

  5. #5

    Domyślnie

    Płyt na 400V nie ma, wszystkie są zasilane napięciem 230V. Nie znaczy to wcale, że nie można jej zasilić więcej niż jedną fazą - można, a nawet trzeba, bo przy instalacji trójfazowej w domu w praktyce nie za bardzo będzie inna możliwość. Większość płyt pracuje zasilana dwiema fazami.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arisek Zobacz post
    Cześć, planuje w najbliższym czasie zakupić płytę indukcyjna marki BOSCH i w trakcie przeglądania i porównywania ofert konkurencyjnych producentów zauważyłem, iż urządzenia wspomnianej marki mają głównie moc wejściowa 230 V, a ktoś mi kiedyś powiedział ze najlepiej jest zakupić z mocą wejściowa 400 V. Oczywiście mam w domu doprowadzona instalacje 3-fazowa , jednakże obawiam sie w kwestii mocy, a co za tym idzie szybkości nagrzewania podczas gotowania. Słyszałem również ze inna osoba zakupiła indukcje pod 230 V i później żałowała. Proszę o opinie!
    Nie "moc wejściowa 230V" - tylko napięcie pracy.
    Przede wszystkim musisz znać moc docelowego urządzenia, i dobrać je do istniejącej instalacji - najważniejszy jest przekrój przewodu który masz doprowadzony do punktu przyłączenia płyty indukcyjnej, większość opisanych jako 400V korzysta z dwóch faz - patrz wypowiedź wyżej. Zawsze jest to korzystniejsze rozwiązanie niż przyłączenie urządzenia pracującego tylko na 230V.
    Szybkość nagrzewania - na każdym polu przyrost temperatury będzie taki sam, poszczególne pola mogą mieć różną moc, jeżeli Twoja instalacja na to nie pozwoli, nie będziesz mógł wykorzystać do pracy wszystkich pól jednocześnie.
    pzdr

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony