dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz244

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Szepietowo
    Kod pocztowy
    18-210
    Posty
    80

    Domyślnie folia na chudziak i styropian

    Na chudziak na gruncie(pod styropian) planuje położyć folie atestowną 0,3mm. Teraz chodzi o poddasze użytkowe. Kłaść folie na styropian , czy nie. Jeśli kłaść , to czy wystarczy np. 0,2mm nieatestowana ?

  2. #2

    Domyślnie

    jestem na tym samym etapie, na parterze daje folię 0,3 na to styropian i wylewka, na poddaszy tylko styropian + wylewka.

    na poddaszu (stropie) nie daje się folii - zbędny wydatek

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    A po co ta folia na chudziaku?
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mariusz244

    Zarejestrowany
    Jan 2016
    Skąd
    Szepietowo
    Kod pocztowy
    18-210
    Posty
    80

    Domyślnie

    folia zapobiega przedostawaniu sie wilgoci z gruntu poprzez chudziak do warstw wierzchnich, podobno

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Na pewno...
    Raz w miesiącu pojawia się ten temat i naprawdę folia się do tego nie nadaje.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Dlaczego gruba, atestowana folia budowlana nie nadaje się do tego celu - czyżby przepuszczała wodę?
    Niektórzy dają papę, później narzekają że im śmierdzi w mieszkaniu. Proszę pamiętać również o tym, że związki organiczne zawarte w papie (pochodne ropy naftowej) powodują zanik styropianu.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Folia często jest poprzecierana jeszcze przed wylewkami. IMO porządna papa termozgrzewalna a dla świętego spokoju (przez tych, co straszą rozpuszczaniem styropianu i smrodem) jeszcze folia. Ale już nie jako zabezpieczenie przed wilgocią, a przed strachami dotyczącymi papy.

    IMO izolacja pionowa ocieplonych fundamentów ma wątpliwy sens. A wielu tu daje drogie rozwiązania. A wystarczy dać pewną, grubą, ciągłą od zewnętrznych krawędzi ocieplenia izolację poziomą na chudziaku - pod spodem może być i potop.

  8. #8

    Domyślnie

    Na szczęści Kaizen to tylko Twoje zdanie że fundamenty mogą stać w wodzie i nie wpływa to na ich trwałość .

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Moim skromnym zdaniem izolacja wylewki na gruncie papą jest strzelaniem z armaty do wróbla. Izolacja płyty balkonowej papą termozgrzewalną jak najbardziej uzasadniona, izolacja pozioma ławy fundamentowej również, izolacja ścian piwnic zagłębionych w gruncie papą termozgrzewalna przy wysokim poziomie wód gruntowych wręcz obowiązkowa, ale w przypadku wylewki na gruncie jest to grubą przesadą.
    Jeżeli mamy niski poziom wód gruntowych (poniżej poziomu posadowienia ław fundamentowych) i fundamenty prawidłowo zasypane odpowiednim, najlepiej grubym piaskiem (niska wysokość podciągania kapilarnego) to w zupełności wystarczą dwie warstwy grubej atestowanej folii budowlanej. Pierwsza warstwa - tu uwaga, pod wylewką, ułożona na zagęszczonym piasku z wywinięciem krawędzi na ściany fundamentu na wysokość grubości wylewki i druga warstwa na wylewce z wywinięciem krawędzi na ściany parteru. Oczywiście ewentualne łączenie pasów folii z min. 20 cm. zakładem.
    Niestety rozwiązanie z izolacją pod wylewką jest rzadko stosowane. Jest to poważny błąd, skutki wylewania betonu bezpośrednio do piasku (lub na piasek) zostały już gdzieś opisane wcześniej na forum i nie będę ich powtarzał.
    Jak mi się uda to pokaże zdjęcia, coś nie chcą się załadować, chyba za dużo pikseli.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    izolacja pozioma ławy fundamentowej również,
    A jakie jest to uzasadnienie izolowanie ławy fundamentowej? IMO nie ma żadnego sensu. I tak z trzech stron ława dostaje wodę.
    Że ściana fundamentowa od niej nie podciągnie? Nie od niej, to od gruntu. A nawet jak podciągnie, to co się dzieje? Czym szkodzi, jak ściana fundamentowa i ława jest wilgotna?

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    Jeżeli mamy niski poziom wód gruntowych
    Poziom wód gruntowych nie jest dany raz na zawsze. A domy budujemy raczej na długo. Jak 6 lat temu szukałem działki to miałem duże szczęście, że wody były zaskakująco wysoko. Wiele działek stało zalanych, straż wypompowywała wodę z piwnic. W lesie porobiły spore "kałuże". Od tego czasu taki rok się nie powtórzył.

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    wystarczą dwie warstwy grubej atestowanej folii budowlanej. Pierwsza warstwa - tu uwaga, pod wylewką, ułożona na zagęszczonym piasku z wywinięciem krawędzi na ściany fundamentu na wysokość grubości wylewki i druga warstwa na wylewce z wywinięciem krawędzi na ściany parteru.
    A czemu dwie warstwy? Jedna nie jest szczelna? A dwie już będą? A co się stanie, jak woda dostanie się pomiędzy? IMO takie robienie pułapki dla wody jest gorsze, niż jedna warstwa. Jak przyjdzie kataklizm i wilgotna wiosna, wody gruntowe podejdą do samej góry, to przy izolacji tylko na chudziaku, z dobrej papy śpię spokojnie. Wody opadną, chudziak też wyschnie. A jak woda się dostanie pomiędzy warstwy folii, to jak ma wyschnąć? Niby niczemu nie szkodzi, jak wilgotny (pomijalne pogorszenie lambdy). Ale po co te dwie warstwy?

    Jak łączysz izolację folii na chudziaku, z izolacją poziomą na ścianie fundamentowej? Przy papie termozgrzewalnej - zgrzewasz. I masz pewność szczelności. Atak może Ci podciągać spod domu na mury.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Kaizen, ściany fundamentowe izoluje się z obu stron, od wewnątrz również. Dodatkowo na górze ściany fundamentowej daje się jeszcze jedną izolację poziomą.
    Są miejsca gdzie poziom wód gruntowych jest niski i zmienia się w niewielkim zakresie.
    Tak, dwie warstwy folii, jedna pod a druga na wylewce. Pierwsza warstwa przede wszystkim zapobiega odsączaniu się zaczynu cementowego do piasku, również izoluje.
    Jeszcze nie słyszałem o tym, żeby wody gruntowe "wyszły" ponad poziom gruntu.
    Pape termozgrzewalną zgrzewasz, folie kleisz. Są dostępne specjalne taśmy do klejenia folii polietylenowych.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    Jeszcze nie słyszałem o tym, żeby wody gruntowe "wyszły" ponad poziom gruntu.
    Źródła nigdy nie widziałeś?
    Jak oglądałem to szukając działki wielokrotnie wręcz bagno. Wystarczyło, że sąsiednie działki były odrobinę wyżej.

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    Pape termozgrzewalną zgrzewasz, folie kleisz. Są dostępne specjalne taśmy do klejenia folii polietylenowych.
    I kleisz folię do papy termozgrzewalnej? Czy na poziomą izolację ściany fundamentowej też dajesz folię?

    I nie napisałeś, co daje izolacja ścian fundamentowych i ław. Ani czemu taka oczywista jest izolacja ławy.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 25-05-2017 o 19:42

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    esteta 2

    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    95

    Domyślnie

    Kaizen, sprowadzasz dyskusję na jakieś absurdalne tory - nikt rozsądny nie buduje na bagnie czy źródle.
    A propos "źródła" - piszesz "wody gruntowe podejdą do samej góry" czyli twierdzisz, że poziom wód gruntowych może podnieść się do poziomu wylewki która znajduje się kilkadziesiąt cm. nad powierzchnią gruntu?
    Jest dostępna na rynku specjalna folia do izolacji poziomej ław i ścian fundamentowych z PVC o grubości 1 mm. i różnych szerokościach.
    Generalną zasadą jest ochrona wszystkich elementów budowli przed wilgocią. Woda ma niekorzystny wpływ na wszelkiego rodzaju materiały budowlane, choćby zmniejszając znacznie ich izolacyjność cieplną.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.304
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    twierdzisz, że poziom wód gruntowych może podnieść się do poziomu wylewki która znajduje się kilkadziesiąt cm. nad powierzchnią gruntu?
    Twierdzę, że może podnieść się tak wysoko, że aż wypłynie na powierzchnię. Ja mam poziom zero pół metra nad poziomem terenu, czyli 22cm ponad poziome zaczyna się chudziak. Ale sąsiad ma poziomu zero jakieś 10cm ponad poziomem gruntu. Czyli chudziak poniżej poziomu terenu ze 20cm. Też tak chciałem, żeby zintegrować dom z ogrodem, ale mi to skutecznie projektanci i kierbud z głowy wybili. Sąsiadowi nie.

    Cytat Napisał esteta 2 Zobacz post
    Generalną zasadą jest ochrona wszystkich elementów budowli przed wilgocią. Woda ma niekorzystny wpływ na wszelkiego rodzaju materiały budowlane, choćby zmniejszając znacznie ich izolacyjność cieplną.
    A powiedz mi jaką lambdę ma mokry beton, a jaką suchy? No i co mi to zmienia, jak mam fundament ocieplony 15cm XPS? Jak to przekład się na U takiej przegrody?

    A co do bagna, to właśnie Ci pisałem, że teraz są suche i ładne miejsca, które 6 lat temu były bagnem. Nikt, z kim rozmawialiśmy wtedy szukając działki nie pamiętał takiej sytuacji. Do tej pory sami też nie widzieliśmy. A jakbym 7 lat temu kupił działkę, z pozoru suchą i nie zaizolował dobrze domu, to bym płakał. Dlatego wolę być przygotowany, że poziom wód gruntowych drastycznie się podniesie. I dlatego IMO tak ważna jest solidna, szczelna, ciągła izolacja pozioma na chudziaku, żeby poniżej mogło być mokro bez szkód dla tego, co wyżej. A niżej w praktyce wilgoć może zaszkodzić tylko, jakby zamarzała. A to nie grozi przy ocieplonej ścianie fundamentowej nawet, jak dom będzie jeszcze niezamieszkały i nieogrzewany.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 26-05-2017 o 00:28

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rustin

    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Usa
    Posty
    1.803
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja mam postawiony dom na mokrym terenie. Tzn jeżeli są bardzo duże opady parę dni to działka za mną jest zalana a u mnie stają kałuże, działka nie duża bo 9ar. Po zimie na wiosnę poziom wód jest na sztych łopaty.
    Działkę wyrownalem ale nie podnioslem nie wiadomo ile bo są sąsiedzi.
    Dałem na chudziaka papa sbs, na to poszła folia budowlana 0.5mm. Niestety izolacje pozioma położyli mi z foli fundamentowej, gruba jak papa. Gdzie się dało sklejalem taśma z włóknem i akrylem, palenkiem po rozgrzaniu papy a gdzie nie było izolacji bo inteligenci obcieli równo z murem to na zakład. Chudziak jest jakieś 15cm podań gruntem wiec mam nadzieje ze w domu będzie sucho

  16. #16

    Domyślnie

    Czy folie stosuje się tylko na parterze na podłodze?

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sativum
    Zarejestrowany
    Nov 2021
    Kod pocztowy
    62-023
    Posty
    1.840

    Domyślnie

    Cytat Napisał yami Zobacz post
    Czy folie stosuje się tylko na parterze na podłodze?
    Też się zastanawiałem nad tym przy kładzeniu na parterze. Położyłem, ale ma to chyba tylko sens, jeśli woda podejdzie na wysokość piętra xD
    Pomogłem? Kliknij podziękuj

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    przecież to nie akwarium. Izolacja czy papą, czy folią jest izolacją podciągania kapilarnego płaszczyzny posadzki na gruncie.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony