dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Zmiękczacz - DIY - składanie z część

    Udało mi się tanim kosztem kupić "graty" potrzebne do poskładania zmiękczacza, mam tylko kilka pytań.

    1. Czy na dno zbiornika mam nasypać jakiś żwirek, jeśli tak to jakiej gradiacji i ile? - a może sam jonit wystarczy?
    2. Z jakiego wzoru obliczyć ile m^3 wody mogę przefiltrować miedzy regeneracjami?
    3. Z jakiego wzoru obliczyć ile litrów wody ma trafić do zbiornika z solą?
    4. Jak czasowo zaprogramować kolejne procesy regeneracji?
    5. Mam w zestawie taki mieszacz:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ab6f2fe51b30d1e4med.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	389823

    Są na nim naniesione cyfry 1,2,3,4 - czy ktoś wie jak się one maja procentowo do ustawień mieszacza?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    1. Czy na dno zbiornika mam nasypać jakiś żwirek, jeśli tak to jakiej gradiacji i ile? - a może sam jonit wystarczy?
    Możesz dać tylko jonit, możesz dać podsypkę ze żwirku 2-3 mm, ilość taka żeby zasypać dolny koszyk.

    2. Z jakiego wzoru obliczyć ile m^3 wody mogę przefiltrować miedzy regeneracjami?
    Jaki masz jonit? Ile go masz? Jaką chcesz dać dawkę soli? Jaki typ regeneracji? (gdyby to było tak proste to wszędzie byś miał kalkulatory)

    3. Z jakiego wzoru obliczyć ile litrów wody ma trafić do zbiornika z solą?
    Nie z wzoru tylko z rozpuszczalności soli w wodzie. Ta zależy od temperatury... A poza tym: Jaką chcesz dać dawkę soli? Jaki typ regeneracji? (gdyby to było tak proste to wszędzie byś miał kalkulatory)

    4. Jak czasowo zaprogramować kolejne procesy regeneracji?
    Jaka głowica, jaka wielkość, jaka dawka soli, itp, itd... (gdyby to było takie proste...)

    5. Mam w zestawie taki mieszacz:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ab6f2fe51b30d1e4med.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	389823

    Są na nim naniesione cyfry 1,2,3,4 - czy ktoś wie jak się one maja procentowo do ustawień mieszacza?
    (gdyby to było...)
    Nijak się to ma do procentowych ustawień mieszacza bo u każdego to będzie inaczej (inna twardość, inne ciśnienie)...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał qbek17 Zobacz post
    Jaki masz jonit? Ile go masz? Jaką chcesz dać dawkę soli? Jaki typ regeneracji? (gdyby to było tak proste to wszędzie byś miał kalkulatory)

    Jaka głowica, jaka wielkość, jaka dawka soli, itp, itd... (gdyby to było takie proste...)
    Jonit to najtanszy indion 225 Na F - dwa worki - 50L
    widełki są bardzo szerokie 60-250g/L - nie wiem ile bedzie OK w temperaturze pokojowej 20*C
    Nie znam sie na typach regeneracji - jak dla kowalskiego co przychodzi do sklepu "panie... ma być dobrze i tanio"
    Głowica to najtanszy chinski RX

    Naprawde nie ma na to wzoru? To jak programuje serwisant głowice to robi to na czuja...? "a ostatni byl podobny dom zrobie tak samo" ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał operator17 Zobacz post
    Jonit to najtanszy indion 225 Na F - dwa worki - 50L
    I chcesz zasypać oba worki? Jaki masz zbiornik? Jaką masz twardość? Jakie zużycie wody?

    widełki są bardzo szerokie 60-250g/L - nie wiem ile bedzie OK w temperaturze pokojowej 20*C
    To co podajesz to dawka soli na litr jonitu. Im więcej dasz soli tym więcej uzyskasz pojemności jonowymiennej.
    Rozpuszczalność soli w wodzie wynosi ok 360 g/l.

    Nie znam sie na typach regeneracji - jak dla kowalskiego co przychodzi do sklepu "panie... ma być dobrze i tanio"
    Głowica to najtanszy chinski RX
    Może i jest to "tanie" ale raczej nie "dobre i tanie". Przyjmij dawkę 120 g soli na litr jonitu i powinno być OK.

    Naprawde nie ma na to wzoru? To jak programuje serwisant głowice to robi to na czuja...? "a ostatni byl podobny dom zrobie tak samo" ?
    Na czuja tak. "Podobnie jak ostatni" nie. Serwisant/Instalator jak wie co montuje to może to nawet policzyć... ale potrzebny jest do tego komplet informacji.
    Ostatnio edytowane przez qbek17 ; 27-05-2017 o 16:38

  5. #5

    Domyślnie

    Zbiornik 10x54 - mogę tam wsypać całość 50L czy ścisle musze przestrzegac reguły że 40L max?

    Ok, została kwestia ile wody moge uzdatnić miedzy regeneracjami... no na to już musi być jakiś wzór

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał operator17 Zobacz post
    Zbiornik 10x54 - mogę tam wsypać całość 50L czy ścisle musze przestrzegac reguły że 40L max?
    Na upartego możesz wsypać 50 litrów, ale wtedy już bez podsypki i koniecznie z filtrem wstępnym. Jeśli nie dasz filtra wstępnego albo masz wodę zanieczyszczoną mechanicznie to będzie problem z wypłukaniem złoża. Jest jeszcze kwestia restryktora w głowicy... ktoś go dobrał czy wziąłeś "taki jaki był"?

    Ale to są kwestie mechaniczne/hydrauliczne, a ilość jonitu dobiera się do zużycia wody i twardości, a tych nadal nie podałeś...

    Ok, została kwestia ile wody moge uzdatnić miedzy regeneracjami... no na to już musi być jakiś wzór
    Podaj chociaż twardość...

  7. #7

    Domyślnie

    restryktora w głowicy... ktoś go dobrał czy wziąłeś "taki jaki był"?
    Taki jaki był, to używka.
    Mógłbym go sprawdzić gdybym wiedział co to dokładnie jest... to jakaś forma dyszy?

    Podaj chociaż twardość...
    Nic mi nie chcesz dać datysfakcji aby sobie chociaż samemu wyliczyć :>)
    Dajcie mi wędkę, nie rybę!

    384 mg CaCO3* /L +/- 46
    Zapotrzebowanie na wode 250L / dobe
    Filtr wstępny 50 mikronów i zbiera względnie dużo piachu - raz na miesiąc wywalem ~2 garści
    Ostatnio edytowane przez operator17 ; 28-05-2017 o 23:30

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał operator17 Zobacz post
    Taki jaki był, to używka.
    Mógłbym go sprawdzić gdybym wiedział co to dokładnie jest... to jakaś forma dyszy?
    To forma kryzy żeby ograniczyć przepływ w czasie płukania. Dobiera się to do wielkości zbiornika i typu złoża.

    Nic mi nie chcesz dać datysfakcji aby sobie chociaż samemu wyliczyć :>)
    Dajcie mi wędkę, nie rybę!
    Po prostu nie dam rady napisać tu wszystkich możliwych kombinacji... jakby to było takie oczywiste i proste to już dawno byłoby mnóstwo poradników czy książek. A to wiedza praktyczna i ciężko ją przełożyć na "ogólne wzory".

    384 mg CaCO3* /L +/- 46
    czyli ok 22 stopni niemieckich (dH)
    Zapotrzebowanie na wode 250L / dobe
    czyli ok 7-8 m3/miesiąc
    Przy takim zestawie wystarczy ci 25 litrów złoża...


    Filtr wstępny 50 mikronów i zbiera względnie dużo piachu - raz na miesiąc wywalem ~2 garści
    To sporo...

  9. #9

    Domyślnie

    To co podajesz to dawka soli na litr jonitu. Im więcej dasz soli tym więcej uzyskasz pojemności jonowymiennej.
    Rozpuszczalność soli w wodzie wynosi ok 360 g/l.

    Przyjmij dawkę 120 g soli na litr jonitu i powinno być OK.
    ...dedukuje sobie dalej sam. Dla tego taniego joinitu dawka soli do regeneracji wynosi: 60-250g/L
    czyli jeśli ustawie 60g/L to otrzymam ~4x mniejszą wydajność złoża niż bym ustawił 250g/L ?

    Moje pytanie jest takie... jaki jest sens oraz czy w ogóle są jakiś plusy ustawienia najniższej możliwej dawki soli?

    ... nadal dedukuje
    dla 50L jonitu i zalecanej minimalnej dawce soli 60g/L oraz rozpuszczalność soli w wodzie ok. 360 g/L będe potrzebował napuścić po procesie regeneracji 8,33L czystej wody do zbiornika z solanką, a dla maksymalnej dawki 250g/L ~34,72L ?

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar qbek17
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Skąd
    Warszawa
    Posty
    6.088

    Domyślnie

    Cytat Napisał operator17 Zobacz post
    ...dedukuje sobie dalej sam. Dla tego taniego joinitu dawka soli do regeneracji wynosi: 60-250g/L
    czyli jeśli ustawie 60g/L to otrzymam ~4x mniejszą wydajność złoża niż bym ustawił 250g/L ?
    Niestety to nie jest liniowa zależność... Tu masz przykładowy wykres: https://goo.gl/images/JGzKOh


    Moje pytanie jest takie... jaki jest sens oraz czy w ogóle są jakiś plusy ustawienia najniższej możliwej dawki soli?
    Niższą dawkę soli możesz zastosować przy regeneracji przeciwprądowej... lub gdy chcesz ograniczyć ilość chlorków w wodzie płuczącej... lub gdy chcesz robić krótkie regeneracje ale częściej...

    ... nadal dedukuje
    dla 50L jonitu i zalecanej minimalnej dawce soli 60g/L oraz rozpuszczalność soli w wodzie ok. 360 g/L będe potrzebował napuścić po procesie regeneracji 8,33L czystej wody do zbiornika z solanką, a dla maksymalnej dawki 250g/L ~34,72L ?
    W zasadzie dobrze dedukujesz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony