dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie Drewutnia polaczona z wiata - prosba o opinie

    Witam

    Chcialbym wybudowac drewutnie polaczona z mala wiata na samochod. Zaprojektowalem sobie wstepnie taki obiekt w programie SketchUp, dolaczam ponizej zdjecia. Niestety nie mam doswiadczenia i bylaby to moja pierwsza konstrukcja. Wyglad czesci drewutni zapozyczylem w duzym stopniu z drewutni sasiada. I tutaj moja prosba do osob doswiadczonych o jakies podpowiedzi, czy taki obiekt jak na zdjeciach ma racje bytu i nie rozpadnie sie chwile po wybudowaniu?












    Wiata na samochod jest po lewej stronie, drewutnia po prawej, podzielona na 2 komory. Caly obiekt bedzie odeskowany tylko z prawej i tylniej strony. Lewa strona strona ma byc otwarta aby sie swobodnie wychodzilo z samochodu. Rozmiar wiaty to 320x560cm a drewutni 480x300cm.

    Fundament

    10 stop betonowych o wymiarach 25x25x100cm. Stopy beda wylewane w formach. Podczas wylewania beda w nich zatopione kotwy w ksztalcie U oraz odpowiednio wygieta mata zbrojeniowa. Po wlozeniu w ziemie mialyby wystawac okolo 10cm powyzej wylewki.

    Drewutnia i wiata maja byc wylane betonem o grubosci 15-20cm. Obiekt ma byc polozony na niewielkim spadku wiec z przodu bedzie wylane mniej a z tylu troche wiecej. W beton mialoby byc zatopione kilka pretow zbrojeniowych lub/i kilka siatek/mat zbrojeniowych (oczka 15x15cm). Ktos proponowal takze aby do betonu dodac szkla wodnego wiec prawdopodobnie tez bym takiego uzyl, tylko nie mam pewnosci czy zmieszac je z betonem czy po prostu polac nim beton po wyschnieciu?

    Sam beton bylby zrobiony wedlug proporcji, ktore znalazlem w internecie:

    "Przepis na beton B15 z cementu portlandzkiego CEM I 32,5 o konsystencji półciekłej
    Składniki na 1 m3 na betoniarkę pojemności 200 l na worek cementu 25 kg
    cement 275 kg 44 kg (34 l) 25 kg (19 l)
    piasek 590 kg 94 kg (59 l) 54 kg (34 l)
    żwir 1377 kg 220 kg (129 l) 125 kg (74 l)
    woda 165 l 26 l 15 l"


    Szkielet

    10 slupow o przekroju 12x12cm, wysokosc okolo 180cm z tylu i 210cm z przodu. Czy takie slupy nie beda za waskie przy takich rozstawach (rozstaw okolo 2,5-3m)?
    Belki poprzeczne (platwie) o wymiarach 12x16cm
    Zastrzaly/miecze o przekroju 12x12cm, dlugosc okolo 90cm
    Krokwie o przekroju 7x14cm, rozmieszczone co okolo 80cm
    Pomiedzy komorami drewutni beda jeszcze wzmocnienia poprzeczne (2 belki poziome i jedna na skos), przekroj 12x12cm. Nie wiem czy nie sa one przesadzone ale widzialem takie w drewutni u sasiada.

    Odeskowanie

    Odeskowany bylby tylko tyl, prawa strona i wnetrze drewutni, gdzie jest podzial na komory.
    Deski o przekroju 2,2x13cm z kilkucentymetrowymi przerwami aby byl przewiew.

    Dach

    Laty z desek o przekroju 4x5cm rozmieszczone co okolo 50cm. Dach bylby z blachodachowki.


    Do laczenia wszelkiego drewna chce uzyc zwyklych wkretow i metalowych zlaczy (katownikow) ciesielskich bez zadnego ciosania.


    Moje podstawowe pytania:

    - czy ze zdjec wynikaja juz jakies slabe punkty?
    - czy przekroj slupow nie jest za maly na taki rozstaw (12x12cm)?
    - czy przekroj krokwi jest w porzadku (7x14cm)?
    - jak polaczyc krokwie na szczycie dachu? na zakladke? czy takie osadzenie szczytu jak zaznaczone czerwonym podkresleniem ma sens?
    - czy szklo wodne dodaje sie bezposrednio do betonu podczas rozrabiania czy po prostu polewa sie juz po wyschnieciu?
    - czy dawac jakas folie pod wylewke?


    Bylbym wdzieczny za jakiekolwiek inne podpowiedzi, dobrze by bylo jakby sie to nie przewrocilo. Dzieki

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Bardzo porządna robota ! Projekt pewnie ocenią fachowcy....

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Mareks77
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-001
    Posty
    6.310

    Domyślnie

    Szkło wodne dodaje się do betonu podczas jego rozrabiania. Jeśli na chudziaku będzie wylewka czyli jastrych to daj tam folię, natomiast jeśli podłogą ma być sama płyta z B15 to folię daj pod. W ten sposób odizolujesz się od gruntu i podsiąkania wody a ponadto beton nie pomiesza się z gruntem.
    Do sprawy podszedłeś profesjonalnie ale płyta o takiej powierzchni i grubości 15 - 20cm oznacza ponad 6 m3 betonu więc jeśli planujesz zalewać kilkudziesięcioma betoniarkami to chyba zwiodła Cię wyobraźnia, i lepiej od razu zamów gruszkę.

    W płycie lub stopach od razu zatop kotwy to pionowych słupów.
    Krokwie obu połaci dachowych są na płatwiach więc rodzaj połączenia obu leżących na samej kalenicy jest tu obojętny i może polegać na zastosowaniu płaskiego łącznika ciesielskiego
    Ostatnio edytowane przez Mareks77 ; 30-05-2017 o 09:19
    Dom Opałek 1G z poddaszem użytkowym. 145m2 powierzchni użytkowej. Podłogówka 90m2, reszta to 9 grzejników.
    Piec Vaillant 206/5-5 + Moduł mieszacza VR61/4 + Regulator CM470/4 + VIH R120 + Grupa pompowa z siłownikiem do ogrzewania podłogowego Thermix MEIBES.

    Jeśli pomogłem kliknij......to nic nie kosztuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki za podpowiedzi, moim planem byla sama plyta z B15 i w takim razie bede robil to na foli. Z moich szacunkow wychodzilo okolo 6-8 m3 betonu razem ze stopami i chcialem to podzielic na 2 etapy: 1 to wylanie czesci z drewutnia a 2 to wylanie czesci z garazem. Wyobraznia pewnie mnie zwiodla jeszcze w wielu innych rzeczach przy tej drewutni ale i tak prawdopodobnie skonczy sie to na betoniarce. Wiem, ze bedzie ciezko ale po prostu chce to zrobic sam a czas nie jest dla mnie taki wazny. Troche przeraza mnie ilosc zwiru i piasku bo bedzie to okolo 15 ton, dlategotez rozwazam jeszcze ewentualnie kostke brukowa ale tu natomiast nie mam zageszczarki.

    Najwazniejsze jest dla mnie potwierdzenie, ze uzyte przekroje wszelkich belek i ich rozstawy sa mniej wiecej prawidlowe. Na dzien dzisiejszy wiem, ze wszelkie miecze chyba zrobie z przekroju 10x10cm.

    Co do zlacz ciesielskich to odkrylem dzisiaj w poblizu swiezo zrobiona mala wiatke kempingowa, w ktorej mozna dosc dokladnie podejrzec jakie metalowe zlacza ciesielskie zostaly uzyte, wiec mam punkt odniesienia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony