dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar nuxe
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    572

    Domyślnie Sosna potrzebuje pomocy i towarzystwa

    Mam na działce sosnę bidulkę, która podobnie jak jej 30 sąsiadek, była przeznaczona do wycięcia ze względu na kolizję z projektowanym budynkiem. Ponieważ wydawało mi się, że jest na niej gniazdo, to się ostała. I choć później okazało się, że gniazda nie ma, to skoro przetrzymała budowę więc chcę ją zachować i podleczyć. Rosła do tej pory w bardzo złych warunkach, wciśnięta pomiędzy inne drzewa.

    Najprawdopodobniej większość drzew i krzewów na mojej działce posadzona została przez właścicieli sąsiednich posesji. Posadzono je szpalerowo w dość przypadkowym rozmieszczeniu i zbyt dużym zagęszczeniu, wyraźnie w celu osłonięcia przyległych parceli od mojej działki - ponieważ kiedyś była ona przeznaczona pod lokalizację drogi. Takie nasadzenie wymuszało silną konkurencję, uniemożliwiając roślinom optymalny dostęp do światła, wody i składników odżywczych, co utrudniało im rozwój i kształtowanie prawidłowego pokroju. Większość drzew była zdeformowana, miała luźne, asymetryczne korony i słabą kondycję zdrowotną. Do tego działka jest wąska - poniżej 16m, więc nie było wyjścia i trzeba było wyciąć większość drzew od frontu.Ta sosenka też jest lichutka. Zdaję sobie sprawę, że ze względu na bliskie sąsiedztwo ogrodzenia, budynku i powierzchni utwardzonych u sąsiadów, pewnie jej system korzeniowy nie jest w najlepszym stanie.

    Chcemy dziś uporządkować teren wokół sosenki i zabezpieczyć ją przed dalszymi pracami budowlanymi. Czy możemy coś jeszcze dla niej zrobić oprócz podlewania?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sosna.jpg
Wyświetleń:	62
Rozmiar:	99,1 KB
ID:	389928 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sosna2.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	101,3 KB
ID:	389930 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Sosna8.jpg
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	389931
    Ostatnio edytowane przez nuxe ; 26-05-2017 o 09:18

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Ja bym wyciął.
    1. Jak rosła w grupie, a ostała się sama to może miec za słabe korzenie i w czasie burzy położyć się na domu.
    2. Igliwie na dachu i w rynnach to nic fajnego. Pożywka dla mchów, glonów i innego życia.
    3. Pielęgnować, przycinać trzeba bedzie regularnie. A i tak będzie ryzyko, że silniejszy wiatr złamie jakąś gałąź i uszkodzi dach, elewację qlbo płot.

    Posadź coś dalej od domu i ogrodzenia. Najlepiej owocowe, żeby bez problemu wyciąć jak zmienisz zdanie.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar nuxe
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    572

    Domyślnie

    Mąż też chyba woli wyciąć. A mi jest jej szkoda i bardzo ją lubię. Jest jeszcze młodziutka, może urośnie. No i nie mogę jej wyciąć, bo mi się wydaje, że znowu widzę gniazdo.
    U nas wszyscy mają stare drzewa przed domami i pięknie to wygląda. Szczególnie sąsiedzi za płotem, działka mała jak u nas, mają ogromne sosny, jodły, lipę, świerki i masę krzewów.
    Natomiast drzewka owocowe jeśli się zmieszczą (działka tylko 500m2) to posadzimy z boku lub z tyłu, bo od frontu mamy północ.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zagospodarowanie działki.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	81,0 KB
ID:	389948
    Natomiast sąsiadka namawia nas na posadzenie tui, żeby nas bardziej odgrodzić. Tylko, że ja nie jestem fanką tych roślin i wolę coś innego.
    Co byłoby dobrym towarzystwem do tej sosenki?
    Ziemia jest piaszczysta i do tego front jest raczej w cieniu. Obok sosenki odkryłam młodego Bożodrzewa i krzaczek tawuły. Jakoś się uchowały z tej wycinki. W granicy działki rośnie dodatkowo spory bożodrzew, ale pewnie padnie jak zrobimy ogrodzenie.
    Podobają nam się brzozy z białymi pniami ale nie wiem czy to by było dobre miejsce dla niej.

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdź jaki odczyn ma ziemia i będziesz wiedziała co posadzisz. Z iglastymi lubią rosnąć rododendrony, wrzos, funkie, bluszcz, a może kompozycja z dużym kamieniem, skalniak albo podsypać ziemią i mech.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Zrób żywopłot z silnie rosnących różaneczników

  6. #6

    Domyślnie

    Sam mam działkę leśną i rozumiem, że szkoda Ci wycinać tej sosny. Jeżeli jednak mówisz, że system korzeniowy jest słaby, to ja bym ją wyciął. W zeszłe wakacje widziałem jak na pobliskiej działce przewróciła się podczas burzy 15-20m sosna. Na szczęście na ogrodzenie, a nie dom. Ponieważ nie złamała się, tylko przewróciła, widać było korzenie. I dla mnie wyglądało, że ktoś jej wcześniej pomógł podczas budowy i to było właśnie przyczyną.

  7. #7

    Domyślnie

    Intuicji trzeba się słuchać. Gałązki całe mimo że rachityczna i żywe zatem system cały

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar nuxe
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Wawer
    Posty
    572

    Domyślnie Ph 6,1

    Mam fotki z badania gleby, słabo wyszły ale wygląda na to, że ph = 6,1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PH1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	102,0 KB
ID:	390009 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PH2.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	101,2 KB
ID:	390010 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PH3.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	100,4 KB
ID:	390011 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PH6_1.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	101,5 KB
ID:	390012

    Nie mam ciśnienia, żeby szczelnie odgrodzić się od sąsiadów. Raz, że ich lubię, a dwa, że ich ogród jest piękny i chciałabym sobie czasem na niego zerkać.
    Na tym kawałku wzdłuż płotu marzy mi się jedno - dwa drzewka i jakieś roślinne wypełniacze, żeby nie było pusto.
    Wieczorem zamieszczę zdjęcie jak to wygląda po uprzątnięciu.
    Ostatnio edytowane przez nuxe ; 27-05-2017 o 10:07

  9. #9

    Domyślnie

    poczytaj, bo to jak pisane dla ciebie http://www.wymarzonyogrod.pl/zaklada...ie,28_716.html

    Chyba trzeba by się zastanowić czego oczekujesz. Zielonego bezobsługowego zakątka czy kwitnącego aromatycznego, a jeśli kwitnący to w jakim kolorze.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony