dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 108
  1. #81

    Domyślnie

    krótkie pytanie:

    Mam przyklejony styropian na klej tytan EOS do spodu balkonu. Kołkować go na krótkie dyble czy nie trzeba ? Boję sie, że może odlecieć po jakimś czasie.
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  2. #82
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ja nie kołkowałem.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #83

    Domyślnie

    jeśli klej dobrze przygotowany to nie ma powodu żeby kołkować. Kołki maja zdaje się zabezpieczać przed wiatrem, żeby ściana elewacji nie puściła kiedy jest podsysana omiatający wiatr przy większych wichurach. Kiedy wieje pod odpowiednim kątem wytwarza się podciśnienie. Dodatkowo zabezpieczają w przypadku gdy klej słabo złapał więc generalnie dobrze przygotowany klej to podstawa.

  4. #84
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar greghus
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Bielany
    Posty
    144

    Domyślnie

    A moim zdaniem podstawa to dobry styropian, dobry klej i do tego też właśnie kołkowanie. Duży wysiłek to nie jest, dużo czasu nie zajmuje, a przynajmniej mamy pewność, że za jakiś czas wszystko będzie dobrze funkcjonować. Dodatkowe wzmocnienie to dodatkowe wzmocnienie.
    nie ma lekko, ale dajemy radę

  5. #85
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    del
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bydg.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	394744  
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 13-08-2017 o 09:26
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  6. #86

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    To jakis absurd.... tym bardziej, ze na FM były osoby, ktore stosowaly tę metode wczesniej...
    Jeden z producentów zgłosił styropian w kolorze pomarańczowym jako wzór przemysłowy. Czy to jakiś absurd czy nie nie mnie oceniać. Prawo jest prawo.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    U rodziców stanęło na tym, że robia tak, jak to opisał Jan P.
    Pianki idzie duzo, szczelnośc jest podwyższona, wyglada na to, ze pod warstwą styro przeciągu nie będzie. I nie trzeba płacić licencji
    Można i tak, ale płyta na 2 krawędziach dalej nie ma podparcia w postaci warkocza z kleju (mineralnego lub poliuretanowego) co jest może być istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość elewacji wykonanej w tej technologii (szczególnie przy grafitach).

    Poza tym, ciekawy jestem czy producent tego systemu przewiduje takie mocowanie (atesty, aprobaty, deklaracje zgodności, klasyfikacje ogniowe) i jak to się ma do wymagań względem bezpieczeństwa pożarowego.

    Gdybym jako nabywca takiego obiektu (mieszkania lub domu) dowiedziałbym się, że elewacja wykonana jest niezgodnie z przepisami, miałbym duże podstawy do żądania rekompensaty (odszkodowania, doprowadzenia do stanu zgodnego z przepisami, itp).
    Ba nawet sąsiad za płotem może mieć "pretensje", bo nawet o tym mówią przepisy WT (odległości budynków od granicy działek). Ciekawe czy w przypadku ew. pożaru ubezpieczalnia miała by podstawy do wstrzymania odszkodowania, a bank, udzielający kredytu, który zostałby wprowadzony w błąd, zażądał natychmiastowej spłaty...?

    Trzeba pamiętać, że docieplenie elewacji budynków, nawet tych jednorodzinnych (pomimo,że nie potrzeba na to pozwolenia na budowę) jest elementem podlegającym pod prawo budowlane i wykonując je w systemie gospodarczym, odpowiadamy za to co robimy i powinniśmy to robić zgodnie z przepisami. Ale co tam.
    Ostatnio edytowane przez Julius ; 17-08-2017 o 16:06

  7. #87

    Domyślnie

    Cytat Napisał greghus Zobacz post
    A moim zdaniem podstawa to dobry styropian, dobry klej i do tego też właśnie kołkowanie. Duży wysiłek to nie jest, dużo czasu nie zajmuje, a przynajmniej mamy pewność, że za jakiś czas wszystko będzie dobrze funkcjonować. Dodatkowe wzmocnienie to dodatkowe wzmocnienie.
    W tym akurat przypadku to dodatkowe mostki termiczne.

  8. #88
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    W tym akurat przypadku to dodatkowe mostki termiczne.
    Nie mogę się z tym zgodzić. Stosując termodyble mostków w ogóle nie ma.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #89
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Julius Zobacz post
    Jeden z producentów zgłosił styropian w kolorze pomarańczowym jako wzór przemysłowy. Czy to jakiś absurd czy nie nie mnie oceniać. Prawo jest prawo.



    Można i tak, ale płyta na 2 krawędziach dalej nie ma podparcia w postaci warkocza z kleju (mineralnego lub poliuretanowego) co jest może być istotnym czynnikiem wpływającym na trwałość elewacji wykonanej w tej technologii (szczególnie przy grafitach).

    Poza tym, ciekawy jestem czy producent tego systemu przewiduje takie mocowanie (atesty, aprobaty, deklaracje zgodności, klasyfikacje ogniowe) i jak to się ma do wymagań względem bezpieczeństwa pożarowego.

    .
    Każda jest podparta z czterech stron, bo klej poliuteranowy rozpręzajac sie wchodzi takze pod ukladana płytę. Na pewno taki sposób jest trwalszy, i szczelniejszy niż same placki, ktore przy starych domach, z nierówną elewacją stosuje 70% ekip.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #90

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Każda jest podparta z czterech stron, bo klej poliuteranowy rozpręzajac sie wchodzi takze pod ukladana płytę.
    Nie jest, podparta jest tylko z 2 stron. Nie znam żadnego kleju poliuretanowego o takich właściwościach. Mógłbyś proszę podać przykład takiego kleju?

    Może stosujesz piankę montażową wysokoprężną do izolacji (do okien, futryn, przepustów, itd), która się rozpręża po aplikacji, ale to nie są kleje poliuretanowe do przyklejania styropianu i nie są do tego przewidziane. Poza tym, z trudem jestem sobie w stanie wyobrazić tempo w jakim przykładasz kolejne warstwy płyt styropianowych, bo czas korekty klejów wynosi max 10-15.

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na pewno taki sposób jest trwalszy, i szczelniejszy niż same placki, ktore przy starych domach, z nierówną elewacją stosuje 70% ekip.
    Tak, pod warunkiem, że klej znajduje się na całym obwodzie płyty izolacyjnej.

  11. #91
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.618
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No cóż, moze sam spróbuj.
    Widziałem ekipę w pracy, widziełem, jak pianka (a nie klej, jak napisalem) wchodzi pod krawedż płyty i płyta jest w ten sposób zamknięta z 4 stron.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #92
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yaris

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-100
    Posty
    172

    Domyślnie

    Ja też bym kołkował. Styropian jest na tyle łatwym produktem w montażu, że niespecjalnie trzeba się nawet z tym kołkowaniem natrudzić. A zawsze będziesz miał pewność, że wszystkie płyty są osadzone we właściwych miejscach. Klej oczywiście też zalecam porządny, bo to podstawa.

  13. #93

    Domyślnie

    Tylko po co robić dziury w warstwie izolacji jeśli nawet producent systemu pisze, że nie zawsze jest to potrzebne. Odsyłam https://termoorganika.pl/kiedy-kolkowac-styropian

  14. #94
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yaris

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-100
    Posty
    172

    Domyślnie

    Jasne, ja piszę tylko jak ja sam bym postąpił. Różnice istnieją też między styropianem białym a grafitowym. Z tym drugim należy obchodzić się znacznie ostrożniej.

  15. #95
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar greghus
    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Bielany
    Posty
    144

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaris Zobacz post
    Jasne, ja piszę tylko jak ja sam bym postąpił. Różnice istnieją też między styropianem białym a grafitowym. Z tym drugim należy obchodzić się znacznie ostrożniej.
    Wprawiony fachowiec sobie poradzi bez dwóch zdań i bez problemu. Poza tym grafitowy jest lepszy, bo cieńszy.
    nie ma lekko, ale dajemy radę

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    Czy wciskać piane pomiędzy bloczki styropianu ?

    Kołowa styro 20cm ?

  17. #97
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    vslecho

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-290
    Posty
    2

    Domyślnie

    Czesc, podepne się żeby nie zakładać nowego tematu. Przymierzam się do ocieplenia przybudówki z bloczków zuzlowych, stare budownictwo - ale do sedna placków i ramek. Niedawno fachowiec ocieplajacy dom u znajomego stwierdził że w starych domach bloczki żużlowe/cegly nie wolno dawać kleju na ramkę do około bo .. dokładnie nie pamiętam ale chodziło chyba o wentylację czy oddychanie ścian.. ma to jakiś sens? Czy raczej się mu nie chcialo? Jak to z tym jest.

  18. #98
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Nie ma żadnego sensu, mówią tak albo z kompletnej niewiedzy albo z wygody bo klejenie na placki jest 2 razy szybsze.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  19. #99

    Domyślnie

    Cytat Napisał vslecho Zobacz post
    Niedawno fachowiec ocieplajacy dom u znajomego stwierdził że w starych domach bloczki żużlowe/cegly nie wolno dawać kleju na ramkę do około bo .. dokładnie nie pamiętam ale chodziło chyba o wentylację czy oddychanie ścian.. ma to jakiś sens? Czy raczej się mu nie chcialo? Jak to z tym jest.
    Tak to jest, że ma być pasmo po obwodzie z kleju i placki w taki sposób aby powierzchnia klejenia wynosiła 40% powierzchni płyty, albo klejenie całopowierzchniowe, co w Twoim przypadku pewnie odpada (nierówności, itp).
    Wykonawca ma Ci wykonać docieplenie zgodnie z technologią, a wentylacje to Ty masz mieć w domu (kominy, nawiewniki, itp) a nie pod styropianem. Jak zrobił na plackach reklamuj, żądaj rekompensaty i dochodź swojej racji w sadzie. Mam nadzieję, że zrobiłeś dokumentację fotograficzną!

  20. #100
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Weźcie nie piszcie "fachowcy" tylko znojcy.. zdychanie ścian nie istnieje i jest to wymysł wybujałej fantazji po patykiem pisane..
    już któryś kolejny znojec .. wpycha się ze swoją pyszką.. tam gdzie nie jego kompetencje.! hitem dekady jest .. robienie płyty fu
    na dwa razy.. pierwsze -dolne zbrojenie, potem górne .. potrafią tylko snuć radzieckie rozwiązania.
    Powietrza ma nie być luźnego pod izolacją i kropka.
    Powinno się kleić na grzebień .. całą powierzchnią- a trudno wina kolejnych znojców - co nie wiedzą jak się posłużyć "trójkątem egipskim"
    Radzieckie dobromirstwo.. bo on wydał wyrok .. że ma "oddychać" skąd on ma "wiedzę" chyba z dna butelki ! a wróżbiarstwo to poważna sprawa !

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony