dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 108
  1. #1

    Domyślnie Klejenie styropianu. Zalecenia a praktyka

    Jak to jest właściwie z tymi zaleceniami producenta, bo z jednej strony widze różne wytyczne, ostrzeżenia itd a z drugiej wykonawca klei grafitowy dość cienką warstwą kleju w ciepły dziń (ok 22C) na Silkę bez gruntowania, zwilżania, ścierania wierzchniej warstwy styropianu papierem ściernym, nie zawsze na obwódkę, czasem tylko więcej placków, osłaniania elewacji przed ostrym słońcem itd no i co?... klej trzyma. Wykonawca twierdzi, że robi tak od lat i nie miał problemów. Dodam, że ryzykuje przy tym materiałem na swój koszt i jakoś czuje się przy tym pewnie a to 20cm 0,032 więc nie jest tanio. Czy zatem te wszystkie zalecenia to takie dmuchanie na zimne, tak na wszelki wypadek? Dziś drugi dzień. W poniedziałek będę próbował odczepić jakąś płytę. Ponoć jak się nie odczepi bez użycia większej siły to wszystko jest prawidłowo. Co na ten temat inni instalatorzy ociepleń?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Myślisz, że gdyby wykonawca miał jakiekolwiek problemy po swoich realizacjach to by się do tego przyznał?
    Ile podobnych "gadek" słyszałem w trakcie mojej budowy, można powiedzieć że każdy fachowiec rozwijał na swój sposób przez Ciebie przytoczoną wersję.
    Styropianu nie klei się na placki, właściwym sposobem jest ramka i placki w jej środku. Dla mniej wprawionych stwarza to pewien problem- czas....
    Dla większości wykonawców to strata czasu.
    P.S.
    Z moim jeszcze przed rozpoczęciem realizacji uzgodniłem rodzaj klejenia płyt do ściany.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 26-05-2017 o 20:39 Powód: P.S.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3

    Domyślnie

    U mnie to chyba bardziej oszczędność kleju skoro wykonawca zapewnia materiał. Pytanie tylko jakie ma znaczenie placki czy ramki jeśli klej trzyma?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    U mnie to chyba bardziej oszczędność kleju skoro wykonawca zapewnia materiał. Pytanie tylko jakie ma znaczenie placki czy ramki jeśli klej trzyma?
    Ano takie że styropian klei się szczelnie a placki nie zapewniają szczelności połączenia
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    U mnie to chyba bardziej oszczędność kleju skoro wykonawca zapewnia materiał. Pytanie tylko jakie ma znaczenie placki czy ramki jeśli klej trzyma?
    Żeby zimne powietrze, które się dostanie między styropian i elewację, po ogrzaniu przez ścianę nie uciekało górą, robiąc miejsce dla kolejnej partii chłodnego
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #6

    Domyślnie

    Doradca techniczny producenta styropianu, z którym rozmawiałem twierdził, że chodzi o to, żeby się trzymał i że nie ma wymogu żeby pod styropianem było szczelnie. Skąd tam przez warstwę zbrojenia i tynku ma się dostać zimne powietrze?

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Budujesz dla siebie czy dla kogoś? To że nie ma jakiegoś wymogu nie przeszkadza w dokładności
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  8. #8

    Domyślnie

    Chodzi o to, że musiałbym mieć solidne argumenty, żeby wykonawcy wyjaśnić, że robi źle jeśli tak rzeczywiście jest. Póki co po rozmowach zarówno z doradzcami technicznymi od producenta styropianu, jak i producenta kleju nie mam żadnych takich argumentów. To co się w obu przypadkach dowiedziałem to, że zalecenia są takie i takie, ale nie są to wymagania i grunt żeby klej trzymał co jednak nie oznacza, że ma on trzymać jeśli użyje się siły. Test, jaki mi zaproponowano to mocne klepnięcie płyty i sprawdzenie czy można ją po tym łatwo odczepić. Jeśli nie to wszystko jest OK.

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    clean fire

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    białystok
    Kod pocztowy
    15-339
    Posty
    74

    Domyślnie

    Niedługo sam będę docieplał więc próbuję zgłębić temat. Klejenie obwodowe i na placki , zalecane przez ekspertów ma jeszcze jeden walor. Taka płyta przyklejona na obwodzie płyty nie ma pustki powietrznej na styku płyt. Jak myślisz, skąd bierze się efekt fal patrząc na elewację prawie równolegle do ściany?.
    Przy klejeniu tylko na placki widać zarysy poszczególnych płyt. Chyba nie o to Ci chodzi.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli ściany nie są bardzo krzywe, to można kleić na grzebień. Będzie pewnie i szczelnie. Ewentualne szczeliny między płytami wypełniamy pianką PU, na koniec szlifujemy. Ściana będzie równa i łączenia niewidoczne.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaro137 Zobacz post
    Doradca techniczny producenta styropianu, z którym rozmawiałem twierdził, że chodzi o to, żeby się trzymał i że nie ma wymogu żeby pod styropianem było szczelnie. Skąd tam przez warstwę zbrojenia i tynku ma się dostać zimne powietrze?
    Każdy styropian gdzieś sie u dołu zaczyna....
    W gruncie, albo nad nim, na listwie startowej. Tam są szczeliny, których nie uszczelnisz - i stamtąd zaczyna się ruch powietrza
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #12

    Domyślnie

    U mnie zaczyna się jakieś 1,3m pod powierzchnią gruntu. Przy powierzchni 20cm fundamentowego przechodzi w 20cm elewacyjnego. Nie ma tu listew startowych . Jest płynne przejście. Ewentualne przerwy zapiankowane i zakryte folią kubełkową.

  13. #13

    Domyślnie

    A dlaczego na pianke nie kleicie? Wygodne i szybciej i chyba badziej elastyczna jest pianka i mniej widoczne pekniecia na elewacji jezeli sie pokaza

  14. #14

    Domyślnie

    Jak już pisałem wykonawca zapewnia materiał. Mnie interesowało żeby był to konkretny styropian przyklejony odpowiednim klejem. Wykonawca widocznie wyliczył sobie, że klej będzie tańszy. Mi bez różnicy byle się to solidnie trzymało.

    Edit: dziś sprawdzałem płyty które były zainstalowane jako pierwsze. Bez uszkodzenia płyty rękoma oderwać się nie da.
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 28-05-2017 o 18:11

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzysztofb51 Zobacz post
    A dlaczego na pianke nie kleicie? Wygodne i szybciej i chyba badziej elastyczna jest pianka i mniej widoczne pekniecia na elewacji jezeli sie pokaza
    Na samym kleju poliuretanowym (piance) kiepsko się klei. Problemem mogą być nierówności podłoża, ale także pogoda (wysoka temperatura i niska wilgotność). Dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne stosowanie dwóch klejów: poliuretanowych oraz mineralnych (cementowych). Niestety, takie rozwiązanie, z powodu praw patentowych do sposobu klejenia, posiadają tylko systemy dociepleń: SKAŁA i POWERTHERM. Jak ktoś chce skorzystać z tej metody i używać innych systemów dociepleń to powinien przed użyciem opłacić licencję. https://www.adex.tychy.pl/pl/katalog...-licencja.html

  16. #16

    Domyślnie

    To ciekawa historia bo mój niedoszły instalator tak właśnie miał robić. Niestety ekipa wyparowała mu do Niemiec. Ciekawe czy ma licencję...

  17. #17

    Domyślnie

    Kurcze, za późno znalazłem ten wątek, bo dało mi do myślenia, że wykonaway kleili mi grafit tylko na placki, pomyślałem o ruchu powietrza, konwekcji wewnętrznej itp. Jestem mądrzejszy po niewczasie -inwestor wydaje ogromną kasę na materiał, a spec łapu-capu przyklei jak popadnie i to nawet na dystans 1-2cm od ściany, ufff. Czy był sens kupować grafit? A może takie klejenie grafitu czerwonym klejem Caparola będzie jednak OK?

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    no nie bedzie niestety. o tyle o ile 190S czyli wlasnie czerwony spokojnie klei grafity, tak wytyczne sa jasne: obwodowo+punktowo.
    co teraz: gdzie sie jeszcze da - doszczelnic piana niskoprezna.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  19. #19

    Domyślnie

    U mnie wczoraj dopatrzyłem, że wykonawca daje może milimetr kleju i w to wtapia siatkę. Po wtopieniu siatką jest w wielu miejscach widoczna w kleju. Domyślam sie że na to będzie kładł kolejną warstwę która całkowicie zakryje siatkę. Zdaje się, że nie jest to prawidłowo. Nie mam jednak jakiegoś technicznego uzasadnienia dlaczego kleju powinno byc więcej pod siatką. Może ktoś wie z czego to wynika? Dodam jeszcze, że przy niemal maksymalnej dozwolonej temperaturze na zewnątrz pierwsza warstwa kleju jest najpierw nanoszona na całej powierzchni ściany a potem dopiero zatapiana w niej siatka. Znowu nie jestem pewien jakie mogą być konsekwencje, ale może być chyba ciężko zatopić siatkę w kleju, który już częściowo przesechł przez jakieś pół godziny na ścianie.
    Ostatnio edytowane przez yaro137 ; 21-06-2017 o 07:09

  20. #20

    Domyślnie

    fighter1983 -obwodowo raczej nie kleili, więc do bani! Doszczelnienie pianką robili, ale wiesz przy g=20cm grafitu tej pianki weszło pewnie z 2 cm a więcej wyszło. Oczywiście nie można zwrócić uwagi, że za dużo się wylewa i koszty, bo jeszcze coś zrobią na złość -oj takie to życie inwestora, że nie ma kontroli nad robotą, a najlepsi pracują za granicą.

    yaro137 -też mnie to czeka, chyba trzeba wyjechać w góry -ciężko się ogląda pracę fachofców...
    Ostatnio edytowane przez daniel.w ; 21-06-2017 o 07:09

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony