dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    tyrreus

    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    ZG
    Kod pocztowy
    65-655
    Posty
    1

    Domyślnie Studnia abisyńska - stały poziom mułu.

    Witam wszystkich forumowiczów!

    Piszę tutaj w nadziei, ze ktoś podpowie mi jak rozwiązać problem bo skończyły mi się pomysły.

    Kupiłem niedawno działkę. Postanowiłem wykonać na niej studnię abisyńską - a tak, żeby podlewać ogródek zanim zacznę budować dom, ew. żeby dostarczyć wodę podczas budowy zanim zainwestuję w normalną studnię głębinową - a poza tym taka stara abisynka fajnie wygląda.

    Wcześniej na działce wykonywane były badania geologiczne: woda zaczyna się na 120 cm i na pewno jest obecna do 4 metrów (tyle było odwiertu). Około 30 cm gleby potem piaseczek - w zasadzie cały czas.

    Do wiercenia użyłem najpierw własnej roboty świdra i bez problemu dowierciłem się do wody. Dalej rura 110mm, kilka dni walki z wykonaniem szlamówki (stara rura 70 z doczepioną gumką w formie klapki) i w końcu wiercenie w wodzie. Szło całkiem fajnie do około 3 - 3.5 metra. Potem zaczęły się problemy.

    Piasek wybierany szlamówką po wylewaniu tworzy piękny kopiec przypominający wulkan a po wyschnieciu wygląda jak piasek z plaży, przy czym dużo trudniej jest wbić w niego łopatę.

    Po przekroczeniu progu ww głębokości podczas wybierania szlamu rura osłonowa samoczynnie opada (10 szlamówek około 3-5 cm, co daje około 1 metra wykopu na 5 godzin), niestety szlam cały czas znajduje się na tej samej głębokości. Udało mi się wejść 6 metrów pod ziemię (doczepiając dwie kolejne 2m rury kanalizacyjne) i sytuacja (oprócz tego, że rura nie wystaje) się nie zmieniła.

    Mam około 120 - 150 cm do wody, potem lustro wody około 2 metry i potem muł. Dużo mułu. Obok studni wykopana dość pokaźna jak na 6m x 110mm chałda piachu.

    Co robić? Jak usunąć szlam ze studni, żeby zwiększyć rezerwuar wody? Czy to jest ta mityczna kurzawka wtłaczana pod ciśnieniem od spodu do rury osłonowej? Na działce nie ma żadnych mediów. Kopać szlamówką dalej?

    A jak już się uda wyczyścić studnię - jaki filtr? 16? 18?

    Załączam zdjęcie z miejsca pracy, pozdrawiam i mam nadzieję, że ktoś podpowie jak rozwiązać problem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	studnia.jpg
Wyświetleń:	351
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	390157

    Pozdrawiam!
    Ostatnio edytowane przez tyrreus ; 29-05-2017 o 17:09

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony