dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1

    Domyślnie Dziwne plamy na olejowanej podłodze.

    Witam,
    około 8 miesięcy temu miałem kładzioną w mieszkaniu nową podłogę - dąb surowy olejowany.

    Mam od jakiegoś czasu (a może od początku, a nie zauważyłem) swego rodzaju plamy na deskach. Różnią się one w dotyku od reszty deski - są gładziutkie. Chyba nigdzie nie są ułożone wdłuż deski, zawsze w poprzek. Na zdjęciach widać je na dolnej desce.

    Czym są spowodowane? Jak się ich pozbyć? Czyja to wina? A może to normalne (nigdy wcześniej nie miałem olejowanej podłogi)? Czy mogę ponownie zaolejować podłogę, czy powinienem najpierw się tego w jakiś sposób pozbyć?

    Z góry dziękuję i pozdrawiamKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	719
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	390316Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	380
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	390317

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    To nie są plamy , to wszystko jest z drewna ( sama natura ) i nic z tym nie zrobisz
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  3. #3

    Domyślnie

    Pięknie dziękuję za odpowiedź.

    Jestem zaskoczony, bo spodziewałem się, że nie jest to naturalne, ze względu na różnice w dotyku, ale laik nie raz zostanie zaskoczony
    A tak z ciekawości: czym spowodowane są takie zmiany? Czy wynika to np z wpływu żywicy albo innego czynnika?

    pozdrawiam

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA - SPEC OD PODŁÓG
    jarekkur

    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    PARPO.pl Parkieciarz-Rzeczoznawca - Trójmiasto
    Posty
    4.418

    Domyślnie

    Cytat Napisał cp3 Zobacz post
    Witam,
    około 8 miesięcy temu miałem kładzioną w mieszkaniu nową podłogę - dąb surowy olejowany.

    Mam od jakiegoś czasu (a może od początku, a nie zauważyłem) swego rodzaju plamy na deskach. Różnią się one w dotyku od reszty deski - są gładziutkie. Chyba nigdzie nie są ułożone wdłuż deski, zawsze w poprzek. Na zdjęciach widać je na dolnej desce.

    Czym są spowodowane? Jak się ich pozbyć? Czyja to wina? A może to normalne (nigdy wcześniej nie miałem olejowanej podłogi)? Czy mogę ponownie zaolejować podłogę, czy powinienem najpierw się tego w jakiś sposób pozbyć?

    Z góry dziękuję i pozdrawiamKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	719
Rozmiar:	90,6 KB
ID:	390316Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	380
Rozmiar:	93,3 KB
ID:	390317
    na drugie twoje pytanie ... co ma wpływ w drewnie na takie przebarwienie...nie ma już odpowiedzi mimo, że stwierdzono iż jest to naturalne. Jeżeli jest naturalne to da się to wyjaśnić.
    Czy te plamy to tylko te dwa miejsca?
    Jakie wykonano czynności przed i w trakcie olejowania?
    Jakie użyto oleje-firma nazwa...?
    Czy zostało jeszcze to drewno?
    Poza tym czy wykonane zdjęcia odpowiadają kolorystyce w naturze?
    Zdjęcia są makro..., czy z pozycji stojącej sa również te plamy tak widoczne?
    Próbowałem sam olejować dąb trzema różnymi olejami i żadnych takich plam, ani odcieni na błyszczach jak u ciebie nie otrzymałem...!
    vanitas vanitatum et omnia vanitas

  5. #5

    Domyślnie

    Czy te plamy to tylko te dwa miejsca?
    Nie, około 3-5% desek ma tego typu plamy

    Jakie wykonano czynności przed i w trakcie olejowania?
    Niestety tego nie jestem w stanie stwierdzić, olejowała firma u której zamawiałem deski.

    Jakie użyto oleje-firma nazwa...?
    Zamieszczam zdjęcie oleju.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olej.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	391325

    Czy zostało jeszcze to drewno?
    Tak, zostało.

    Poza tym czy wykonane zdjęcia odpowiadają kolorystyce w naturze?
    Czy chodzi o kolorystykę surowego drewna? Czy o to, czy oświetlenie nie powoduje złego oddania rzeczywistości?
    Surowa deska jest troche innej barwy, ale różnica jest nieznaczna. Oświetlenie nie miało tutaj dużego wpływu. Ale każda deska ma oczywiście troche inny kolor.

    Zdjęcia są makro..., czy z pozycji stojącej sa również te plamy tak widoczne?
    Tak, widać je z pozycji stojącej.

    Zastanawiam się nad tymi plamami, ponieważ:
    - zostały 2 m^2 drewna, jeśli to wina konkretnych desek, to przy montażu byłoby to pewnie widoczne na pierwszy rzut oka dla fachowca i można było je wymienić
    - nie wyobrażam sobie jak maszyna do olejowania miałaby spowodować takie zmiany w drewnie
    - ciężko mi też sobie wyobrazić jak miałyby one powstać np. z powodu złego oleju

    te fragmenty są gładziutkie w dotyku, tak jakby wierzchnia warstwa drewna została wypolerowana, jakby się dotykało szkła!
    Ostatnio edytowane przez cp3 ; 16-06-2017 o 12:13

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    Tak prezentuje się to na surowej desce ( po lakierze też często różnica ijest barzdiej widoczna)
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170616_092454.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	35,7 KB
ID:	391334   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170616_092533.jpg
Wyświetleń:	84
Rozmiar:	36,6 KB
ID:	391335   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170616_092544.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	28,3 KB
ID:	391336   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170616_092551.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	29,4 KB
ID:	391337  
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Błyszcz to błyszcz i kropka.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Parkiet Zobacz post
    Błyszcz to błyszcz i kropka.
    a mogę prosić o rozszerzenie wypowiedzi?

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    monkey222

    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Bochnia i małopolska
    Posty
    522

    Domyślnie

    Cytat Napisał cp3 Zobacz post
    a mogę prosić o rozszerzenie wypowiedzi?
    Błyszcz
    rodzaj silnego połysku, określenie stosowane często dla wyglądu przekroju promieniowego drewna twardych gatunków np.: klonu. wiązu, buka, dębu. Na przekroju promieniowym błyszczą liczne promienie rdzeniowe. Podobne zjawisko w mniejszym zakresie można zaobserwować u brzozy lub świerka.
    REKLAMA NA FORUM JEST PŁATNA

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    Parkiet

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    2.954

    Domyślnie

    Cytat Napisał cp3 Zobacz post
    a mogę prosić o rozszerzenie wypowiedzi?
    Błyszcz - promienie rdzeniowe są cecha drewna, szczególnie dębowego a nie jego wadą.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    agamemnon91

    Zarejestrowany
    Sep 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    184

    Domyślnie

    Błyszcz to rodzaj silnego połysku, określenie stosowane często dla wyglądu przekroju promieniowego drewna twardych gatunków np.: klonu. wiązu, buka, dębu. Na przekroju promieniowym błyszczą liczne promienie rdzeniowe. Podobne zjawisko w mniejszym zakresie można zaobserwować u brzozy lub świerka.

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yaris

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-100
    Posty
    172

    Domyślnie

    A czy lakier może nieco ujednolicić barwę drewnianej podłogi? Ja sam używam do moich desek właśnie lakieru. Przecież taki Vidaron ma do wyboru kolory lakieru, więc rozumiem po pokryciu nim drewna barwa może nieco ulec zmianie (i jak piszę, ujednoliceniu).

  13. #13
    Banned
    benchmark

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-314
    Posty
    50

    Domyślnie

    Jeżeli wybierzesz lakier o jakimś kolorze (nie bezbarwny ) to jak najbardziej tak. Oczywiście większych przebarwień nie pokryje, ale jeśli Ci zależy na jednolitym efekcie to powinieneś właśnie iść w tę stronę.

  14. #14

    Domyślnie

    Na tym polega piękno drewna - różnorodność i niepowtarzalność każdej deski. Błyszcz ma swój urok, podobnie jak inne cechy drewna jak sęki czy biel. Jeśli nie chciałeś mieć tego typu elementów na podłodze trzeba było wybrać inną selekcję drewna, ale moim zdaniem to właśnie takie cechy dodają uroku podłodze.

  15. #15

    Domyślnie kiepski olej

    Jakie użyto oleje-firma nazwa...?
    Zamieszczam zdjęcie oleju.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	olej.jpg
Wyświetleń:	40
Rozmiar:	89,0 KB
ID:	391325

    miałem kilkukrotnie "restaurowany" parkiet zawsze co do wyboru stosowanych środków pozostawiam to fachowcom. Najlepszy olej do tej pory to American Wood Oil. ostatnio firma zastosowała mi właśnie ten olej -jestem w szoku jaka może być różnica miedzy zastosowanymi materiałami. Po tym ostatnim oleju zastanawiam sie czy nie zerwać parkietu i położyć nowy.
    Poprzedni stosowałem jakieś 6 lat temu i jedyne co robiłem z parkietem to hm odkurzałem i od czasu do czasu myłem wodą z detergentem. Na dodatek zastosowałem mop parowy!!!!! z czystej niewiedzy i co i jedyne ślady na parkiecie to ślady komunikacyjne które zaczęły wychodzić po 4 latach!!! bez konserwacji parkietu. Obecny olej który mi "wtarto" parkiet (z tego co pamiętam jesion) właśnie ten z twojego zdjęcia spowodował właśnie takie przebarwienia które fachowcy na tym forum nazywają pięknymi. parkiet powinien mieć jednolitą strukturę wierzchnia i nie powinno być tego typu "pięknych" przebarwień mówię to jako użytkownik a nie odbiorca. jeżeli takie coś by wystąpiło po zainwestowaniu w renowację nie czekałbym kolejnego okresu tylko szlifowanie i American Wood Oil w galonowych pojemnikach.
    To nie jest reklama to jest doświadczenie użytkownika którego nie stać na cykliczne klekanie i wcieranie nowych warstw wosku za który trzeba będzie cyklicznie płacić.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony