dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie pytanie do fachowców od izolacji, drenaży itd.

    Witam,

    buduję dom częściowo podpiwniczony (Dom w Werbenach 8G2PN) na wzgórzu (glina)
    Teoretycznie wszystko zgodnie ze sztuką a nawet lepiej...

    Izolacja pozioma (na chudym betonie papa), izolacja boków fundamentów super flex 10,
    ściany żelbet - klasa W8, taśma bentonitowa,
    izolacja pionowa ścian od zewnątrz (grunt Deitermann, 1 warstwa superflex, druga warstwa superflex na siatce, zrobiona "fazka" od zewnątrz,
    styropian termoorganika 18 cm frez, folia kubełkowa, obsypane piaskiem zasypowym.

    Dookoła budynku drenaż opaskowy poniżej górnej krawędzi fundamentów, geowłoknina, kamień 3,2 cm,

    od strony zachodniej mur oporowy o wysokości od 3 m do 0,5, od strony gruntu, położony drenaż.

    Jest po tynkach w piwnicy, przygotowałem się do izolacji podłóg. A tutaj... d...a

    Najpierw rozsmarowany dysperbit zaczął mieszać się z wodą. Nie wiedziałem skąd jest woda na posadzce itd.
    Sądziłem, że nie wyschły tynki i jest to kondensat.

    Kilka dni osuszanie i dalej na podłodze kałuże wody. (osuszacz + nagrzewnica).

    Następnie kupiłem Deitermana FIX, zalepiłem wycieki, (przy rurach wychodzących z "chudziaka") oraz na łączeniu chudziaka z ławą.
    Widać, że ława usiadła ze 2 mm w kilku miejscach.

    Podsuszyłem kilka dni. Kierownik mówił, że to normalne, bo chudziak nie miał żadnej przecież izolacji.

    Na to poszedł grunt Deitermana, następnie superflex (niestety nie wiedziałem, że trzeba odczekać po 1 warstwie i położylismy w zasadzie dwie na raz.)

    Następnego dnia, kicha,

    strugi wody w piwnicy (tylko w jednym narożnym pomieszczeniu - od strony północnej).

    Przyjechał konsultant Deitermanna. Zaproponował superflex 20, + rękawy na rury. Mieliśmy też pogłębić łączenie chudziaka i fundamentów. Aby było miejsce na izolacje.

    Niestety przy pogłębianiu woda zaczęła płynąć strumieniem.

    Odkuliśmy chudziak w kilku miejscach... i powódź... wodę wylewaliśmy wiadrami.


    Zastanawiałem się czy nie skuć całego chudziaka w tym pomieszczeniu i zamienić np. na beton mostowy + folia, a dalej super flex x 2 - wywinięty na ścianę, folia, warstwa dociskowa 7 cm beton, następnie papa x 2 + styro + jastrych.

    Dzisiaj odkryłem, że woda leci do piwnicy przez rurę (w zasadzie obok rury) przechodzącej przez fundament. W.w. rurą ma spływać woda z kratki z garażu...

    zastanawiam się skąd bierze się woda pod garażem (bo stamtąd leci)

    jest drenaż opaskowy wokół garażu (oczywiście drenaż garażu nie jest tak głęboko osadzony jak drenaż w piwnicy.

    Dom zadaszony w marcu (mury stały przez zimę). z 3 tyg. temu urwała się rynna tymczasowa (w rogu budynku, przy zalanym pomieszczeniu) i lało sie dwa tygodnie przy domu. Teroetycznie drenaż powinien to wyłapać.

    W studniach rewizyjnych drenażu stoi woda. Z drenażu przy murze oporowym nic nie spływa.

    Czy ktoś miał taką sytuację?

    Czy drenaż garażu (jak jest wyżej od drenażu piwnicy ma w ogóle sens...) Czy woda podchodzi pod garażem?

    Narazie w pozostałych pomieszczeniach położyłem 2 x super flex 10 na siatce, z fazą przy ścianie, i czekam...

    w pomieszczeniu "mokrym" kursuje z wiaderkami....


    Zastanawiam się, czy nie zamontować tam 1 lub 2 studnie rewizyjne (ew. drenaż wewnętrzny) i będę obserwował przez najbliższy rok, co się dzieje...

    ew. pompę w studni zainstaluje.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	drenaz.jpg
Wyświetleń:	123
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	390392

    Dziękuję za porady.


    Zb.
    Ostatnio edytowane przez justcav ; 01-06-2017 o 22:00

  2. #2

    Domyślnie

    na zdjęciu zalane pomieszczenie to prawy górny róg (z największą ilością rur)

  3. #3

    Domyślnie

    Drenaż w garażu, jeżeli garaż jest wyżej jest bezcelowy, a nawet działą jak nawadnianie nie odwadnianie.
    Jeżeli woda z drenaży nie odpływa to może pompa nie działa (czy grawitacja?), jeżeli to działą to czemu nie działa?

    Jak się robi ściany żelbetowe w piwnicy to dlaczego nie zrobiłeś płyty fundamentowej? Przecież to porażka .

    Tego już nie zmienisz więc kolejno

    1,Musisz obniżyć poziom wody aby móc zaizolować posadzkę i przejścia rur. Obnizasz najszybciej za pomocą igłofiltrów .
    2, Uszczelniasz poprawnie przejścia rur przez ściany
    3,. NA chudziak jeżeli był zrobiony z betony b15 minimum to położ preparat crystalizujacy taki jak cr 90 (weber też takie ma )
    4, Wszelkie ubytki, jamki itp wypełnij najlepiej cementem pęczniejącym (takie jak CX), jest to istotne aby nie powstały pod izolacją pory które zatrzymaja powietrze
    3, Namów przedstawiciela webera aby sprzedał ci izolację mineralna nie bitumiczna, bo bitumicznej jak jest sporo wilgoci nigdy nie położysz, Superflex też można, ale musisz nagrzać i wywentylować dobrze piwnicę bo ilość pary wodnej tam jest ogromna (nagrzewnica gazowa tworzy parę wodna, więc ona do osuszania się nie nadaje.

    Izolacja musi być super elastyczna (a że takiej nie ma to i tak czeka cię remont za ileś tam lat), musisz połączenie ława chudziak zaizolować kilkoma warstwami z zatopiona siatką w izolacji to w jakis sposób może wytrzyma.


    Jak tego nie zrobisz to wiaderkowanie czeka cię przez całe życie...no chyba że się nudzisz i to taka forma atrakcji.

  4. #4

    Domyślnie

    Witaj,

    Cytat Napisał Andrzej733 Zobacz post
    Drenaż w garażu, jeżeli garaż jest wyżej jest bezcelowy, a nawet działą jak nawadnianie nie odwadnianie.

    też tak sądzę, że to nie ma sensu, szarpać projektanta?


    Jeżeli woda z drenaży nie odpływa to może pompa nie działa (czy grawitacja?), jeżeli to działą to czemu nie działa?


    Dzisiaj odkopałem ziemię od strony garażu, woda stoi przy drenażu, nad drenażem, ściana jest sucha, piasek wilgotny, ale bez wody). Lustro wody 80 cm poniżej gruntu.


    Jak się robi ściany żelbetowe w piwnicy to dlaczego nie zrobiłeś płyty fundamentowej? Przecież to porażka .

    Niestety nie znam się. Robiłem wg. projektu. Moja zmiana to tylko taka, że kupiłem beton W8,



    Tego już nie zmienisz więc kolejno

    1,Musisz obniżyć poziom wody aby móc zaizolować posadzkę i przejścia rur. Obnizasz najszybciej za pomocą igłofiltrów .

    wyrąbałem 4 dziury w chudziaku, wyciągnałem kilkanaście wiader wody, poziom wody spadł mocno, (w 1 pomieszczeniu)

    w pozostałych nie kułem chudziaka, bo już zrobiona izolacja x 2 superflex na siatce

    2, Uszczelniasz poprawnie przejścia rur przez ściany

    superflex20 będzie ok?

    3,. NA chudziak jeżeli był zrobiony z betony b15 minimum to położ preparat crystalizujacy taki jak cr 90 (weber też takie ma )

    ok. zapytam o to. To coś ala grunt?



    4, Wszelkie ubytki, jamki itp wypełnij najlepiej cementem pęczniejącym (takie jak CX), jest to istotne aby nie powstały pod izolacją pory które zatrzymaja powietrze

    ok.

    3, Namów przedstawiciela webera aby sprzedał ci izolację mineralna nie bitumiczna, bo bitumicznej jak jest sporo wilgoci nigdy nie położysz, Superflex też można,

    teraz jest sucho, 2 nagrzewnice + osuszacz od 2 tygodni non stop włączone,


    ale musisz nagrzać i wywentylować dobrze piwnicę bo ilość pary wodnej tam jest ogromna (nagrzewnica gazowa tworzy parę wodna, więc ona do osuszania się nie nadaje.

    Izolacja musi być super elastyczna (a że takiej nie ma to i tak czeka cię remont za ileś tam lat), musisz połączenie ława chudziak zaizolować kilkoma warstwami z zatopiona siatką w izolacji to w jakis sposób może wytrzyma.

    z superflexa 10 jestem zadowolony jak na razie (ściany)


    Jak tego nie zrobisz to wiaderkowanie czeka cię przez całe życie...no chyba że się nudzisz i to taka forma atrakcji.
    Martwi mnie tylko to czy nie naruszy się konstrukcja budynku,

    bo np. dzisiaj pogłębiłem dziury w chudym betonie, i wybrałem z 50 cm mokrego piachu, dotarłem do końca fundamentów i chudego betonu (pod fundamentem)
    i tam.... miękka glina....

    Dzięki za porady.

    Zb.

    p.s.

    drenaż grawitacyjny

  5. #5

    Domyślnie

    Chodzi mi po głowie jeszcze jeden pomysł (nie mam jeszcze zagospodarowanego terenu.

    I czy nie byłoby warto między murem oporowym, a garażem, wstawić na głębokości 3-4 m drenaż w kształcie "L"

    Teraz to prawie żaden koszt...

  6. #6

    Domyślnie

    Czuję się w obowiązku coś napisać, bo to ten sam projekt, który ja będę budował.
    Szkoda, że ta woda wyszła, ale może lepiej, że teraz, a nie za rok czy dwa.
    Jesteś pewien, że nie masz tuż pod fundamentem zwierciadła wody gruntowej? Jeśli robiłeś badania gruntu, to by to wyszło.
    A w ogóle, to jakoś mi się wydawało, że robiłeś płytę fundamentową, a nie ławy, ale musiało mi się coś pomylić.
    Mam nadzieję, że te uszczelnienia przejść instalacyjnych pomogą, ale czy drenaż działa prawidłowo?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robinson74 Zobacz post
    Czuję się w obowiązku coś napisać, bo to ten sam projekt, który ja będę budował.
    Szkoda, że ta woda wyszła, ale może lepiej, że teraz, a nie za rok czy dwa.

    też tak uważam
    Jesteś pewien, że nie masz tuż pod fundamentem zwierciadła wody gruntowej? Jeśli robiłeś badania gruntu, to by to wyszło.

    Oczywiście że robiłem badania, geolog przedstawił opinię a w niej konieczność zrobienia drenażu opaskowego (mimo, że wtedy woda gruntowa było nisko!
    ) ale to był suchy rok.

    A w ogóle, to jakoś mi się wydawało, że robiłeś płytę fundamentową, a nie ławy, ale musiało mi się coś pomylić.

    Nie to nie ja. Grunt to stalowo-szara glina, - kilofem trzeba rąbać.
    Nie analizowałem nawet takiej zmiany.


    Mam nadzieję, że te uszczelnienia przejść instalacyjnych pomogą, ale czy drenaż działa prawidłowo?

    ciężko stwierdzić, czy drenaż działa

    1. woda stoi w studniach rewizyjnych (osadnikowa rewizja) ale ruchu wody nie widać
    2. nie ma wody "spiętrowanej" nad drenażem, przy domu. Ściany są suche.

    Uszczelnienia przejść na pewno jest istotne, ale chciałbym zwalczyć przyczynę.

    Pozdr.

    zb

  8. #8

    Domyślnie

    Kolejny dowód że zrobienie suchej i szczelnej piwnicy na terenie gliniastym nie jest ani tanie ani łatwe.
    Ps. na piasku każdy potrafi , przy glinie trzeba się 3 razy zastanowić czy warto robić piwnicę.

  9. #9

    Domyślnie

    Witam,
    działka jest na wzgórzu (z widokiem) - miałem do wyboru wysokie fundamenty lub piwnica.
    3 razy się zastanowiłem.
    dz.

    zb/

  10. #10

    Domyślnie

    Jak piwnica to płyta i lane ściany i sprawa załatwiona i wtedy nie na problemów

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał justcav Zobacz post
    Witam,
    działka jest na wzgórzu (z widokiem) - miałem do wyboru wysokie fundamenty lub piwnica.
    3 razy się zastanowiłem.
    dz.

    zb/
    Robiłeś badanie gruntu przed budową?

  12. #12

    Domyślnie

    tak.pisałem o tym wyżej

    środa-czwartek dodatkowo geolog aby określić skąd płynie woda.

    Na razie w piwnicy wylewam. Nowa woda nie wchodzi, poziom już spadł w przedmiotowym pomieszczeniu o 15 cm

    Czyli może była "napływowa" po urwanej rynnie.

    Ale czujny dalej jestem.

    zb.
    Ostatnio edytowane przez justcav ; 04-06-2017 o 09:02

  13. #13

    Domyślnie

    I jak się sprawa zakończyła?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony