dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Kamienica i pompa ciepła

    Kupiłem mieszkanie w przedwojennej kamienicy <110 m., parter w trakcie kapitalnego remontu, likwidacja pieców kaflowych, częściowo podłogówka, 3 pomieszczenia wyjście pod kaloryfery. Zastanawiam się nad źródłem ciepła. Rozważam PC PW. Do dyspozycji piwnica ~25 m.kw. pod jednym z pokoi. Kamienica chyba trochę ocieplona ale nie wiem jakie będzie zapotrzebowanie na moc.
    Co wybrać- jaka firma i moc? Jak zainstalować?
    Jednostka zewnętrzna może być od strony podwórka (na ścianie lub na podłożu) lub w piwnicy (można tak zrobić)?
    Kanałówka czy klimakonwektory?
    Ostatnio edytowane przez tomekwa ; 02-06-2017 o 13:07
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  2. #2

    Domyślnie

    Należy zrobić OZC lokalu aby zorientować się w kwestii ;
    - moc cieplna lokalu w kW ,
    - zapotrzebowanie lokalu na ciepło w kWh ,
    Jednostka zewnętrzna PC PW musi być na zewnątrz,
    Jednostka wewnętrzna w lokalu lub piwnicy
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  3. #3
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Klimaknowektory to chyba ciężko bo maxymalnie trzy można zastosować , jeśli już to raczej kanałówka bo i tańsza dosyć dużo i chyba lepsza chociaż są przeciwnicy , pompa ciepła typowa to drogi szpas tym bardziej że wiąże się z robieniem od nowa wszystkich podłóg , na dom ok 100m2 kanałówka powinna wystarczyć spokojnie 7kw , to trochę inaczej działa niż typowe podłogowe czy kaloryfery , ale jest wątek o ogrzewaniu kanałowym tu na forum , zajmuje się tym forumowicz oszczędny grześ

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    OZC to tylko kwestia mocy, wiec ostatni etap decyzyjny

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    OZC to tylko kwestia mocy, wiec ostatni etap decyzyjny
    niekoniecznie. jeśli kamienica jest zmodernizowana i ma małe zapotrzebowanie na ciepło (nie chodzi o obciążenie cieplne), to można się pokusić o grzanie prądem. w innym wypadku można kombinować z PC
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jest jeszcze opcja PEC ale nie mamy odpowiedzi o kosztach. W sumie masz racje z tym prądem. Muszę zlecić obliczenia.
    Ostatnio edytowane przez tomekwa ; 05-06-2017 o 07:00

  7. #7

    Domyślnie

    W kamienicach sprawdzi się kanałówka tak jak kolega pisze wyżej, fajnie można ją ukryć w suficie podwieszanym, a w kamienicy to powszechnie stosowane. Teraz tylko pytanie jakiej mocy, musisz znać OZC mieszkania aby odpowiednio dobrać.

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Kanałówka to dla mnie ostateczność gdyż jak pisałem podłogówka położona i wyjścia na 3 kaloryfery również (klimakonwektory). Zresztą, nie chcemy tracić wysokości w pomieszczeniach, bo to jeden z uroków takiego mieszkania. Zresztą znalezienie wykonawcy, który zrobi to dobrze będzie niezwykle trudne w mojej okolicy.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Nigdy nie zagłębiałem się w temat kanałówek i PC P-P. Jak jest z wydajnością takich układów? Rozumiem, że taka instalacja jest wspólna z instalacją wentylacji mechanicznej i rekuperacją, czy też są to 2 instalacje?
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Nigdy nie zagłębiałem się w temat kanałówek i PC P-P. Jak jest z wydajnością takich układów? Rozumiem, że taka instalacja jest wspólna z instalacją wentylacji mechanicznej i rekuperacją, czy też są to 2 instalacje?
    oddzielne instalacje, bo to zupełnie inne przepływy powietrza. tutaj masz więcej na ten temat:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...o-kanałówkę

    ma to swoje zalety. na pewno łatwiej to zainstalować niż podłogówkę, w kiepsko izolowanym domu może być tańsze w eksploatacji (dzięki możliwości czasowego obniżania temperatury i grzania tylko wtedy kiedy trzeba) pomimo gorszych COP (dla kanałówek, dla porządnych splitów COPy są całkiem dobre). komfort - z tym różnie może być, trudno powiedzieć. zwykle trzeba to połączyć z ogrzewaniem elektrycznym, np. w łazience albo na okresy największych mrozów. wg mnie kusząca propozycja dla lokalu wymagającego modernizacji.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Jeszcze raz przypomnę, że poprzedni właściciel już zainstalował podłogówkę i mam wyjścia pod 3 kaloryfery, więc nie muszę w to inwestować, jedynie koszt klimakonwektorów.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  12. #12

    Domyślnie

    Fachowcem odnośnie eksploatacji klimakonwektorów jest kolega map78
    " U mnie na jednym obiegu pracują 3 rzeczone klimakonwektory ( wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników), plus 2 grzejniki i 2 drabinki
    bez bufora i wszystko działa czwarty sezon znakomicie " http://forum.muratordom.pl/showthrea...quarea/page143
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  13. #13

    Domyślnie

    Kanałówka z kanałami to maks 30-40 cm ubytku w suficie. Tak jak pisze kolega imrahil, to 2 inne systemy, inne przepływy powietrza, kanałówka ok 4kW na grzaniu przerzuca średnio 500-600m3/h gdzie takie przepływy w rekuperacji to w domach jednorodzinnych o powierzchni zazwyczaj powyżej 200m2.c

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witam, zapraszam do skorzystania z oferty firmy Viessmann. Zaproś na miejsce budowy naszych specjalistów. Znajdziesz ich TUTAJ
    Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tego typu inwestycjach, a nasi partnerzy oferują m. in:
    • Bezpłatne, niezobowiązujące i indywidualne doradztwo, także bezpośrednio w miejscu instalacji
    • Określenie zapotrzebowania na ciepło/wodę użytkową w gospodarstwie domowym/nieruchomości klienta
    • Konkretne zalecenie, który nośnik energii – olej, gaz, energia słoneczna, drewno, ciepło z powietrza i gruntu – najlepiej odpowiada danemu zamierzeniu budowlanemu lub modernizacyjnemu
    • Informacje o możliwości połączenia różnych nośników energii w celu osiągnięcia maksymalnych oszczędności
    • Kontrola komina w porozumieniu z kominiarzem pod kątem przystosowania do nowego kotła grzewczego oraz spełnienia wymogów ustawowych
    • Poglądowa kalkulacja potencjału oszczędności kosztów ogrzewania dzięki modernizacji
    • Informacje dotyczące publicznego dofinansowania oraz wsparcia na etapie składania wniosków
    • Kalkulacja okresu zwrotu nakładów inwestycyjnych nowej instalacji grzewczej


    W razie pytań - jestem do dyspozycji!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Czekam na wizje lokalną jednego z lokalnych instalatorów, niestety ma tylko NIBE (drogie) i Viessmana (jakoś nie przekonują mnie ich PP PW), 40 km ode mnie jest autoryzowany dystrybutor Panasonica, więc jest alternatywa.


    A jak myślicie czy zamiast 3 klimakonwektorów może lepiej zrobić "Ogrzewanie ścienne"?
    Ostatnio edytowane przez tomekwa ; 08-06-2017 o 08:24
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  16. #16

    Domyślnie

    Najkorzystniejsza sytuacja jest wówczas, gdy masz ciepło w stopy a chłodną głowę.Poczytaj posty kolegi map78 . On sobie b.chwali ten układ , bo klimakonwektory pracują na temperaturze czynnika > 32 C ,
    a więc tak jak podłogówka i są b.użyteczne w kwestii chłodzenia
    Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury > - 2 C ,
    Dobór mocy PC-PW wg. OZC ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-wg-OZC/page16
    Czy bufor / sprzęgło jest potrzebne ??? ; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-hydrauliczne),
    Grzanie PC-PW w II-taryfie; http://forum.muratordom.pl/showthrea...-taryfie/page2

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Viessmana (jakoś nie przekonują mnie ich PP PW),
    Witam ponownie, widzę, że masz jakieś wątpliwości co do naszych urządzeń - może mogę je jakoś rozwiać? Postaram się pomóc!
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Garażowiec

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Niebyt
    Kod pocztowy
    00-000
    Dzielnica
    taka sama
    Posty
    717

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Witam ponownie, widzę, że masz jakieś wątpliwości co do naszych urządzeń - może mogę je jakoś rozwiać? Postaram się pomóc!
    Noż kuźwa , dziwisz się , poczytaj posty konsultanta Viessman-a za ostanie 5 lat ( nie tylko na tym forum) opinie o Viessman-ie ( nie tylk na tym forum ,to przestaniesz się dziwisz .Ja ofertę na PC gruntową ( od Ciebe-prawie) jak się budowałem 7lat temu dostałem na 80K . W końcu zrobiłem za 18K . No cuż .......

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał Garażowiec Zobacz post
    Noż kuźwa , dziwisz się , poczytaj posty konsultanta Viessman-a za ostanie 5 lat ( nie tylko na tym forum) opinie o Viessman-ie ( nie tylk na tym forum ,to przestaniesz się dziwisz .Ja ofertę na PC gruntową ( od Ciebe-prawie) jak się budowałem 7lat temu dostałem na 80K . W końcu zrobiłem za 18K . No cuż .......
    Witam, przez 7 lat wiele się może zmienić.
    Ile lat temu w końcu robiłeś instalację? 18 tysięcy za pompę z odwiertami?
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Kupiłem mieszkanie w przedwojennej kamienicy <110 m., parter w trakcie kapitalnego remontu, likwidacja pieców kaflowych, częściowo podłogówka, 3 pomieszczenia wyjście pod kaloryfery. Zastanawiam się nad źródłem ciepła. Rozważam PC PW. Do dyspozycji piwnica ~25 m.kw. pod jednym z pokoi. Kamienica chyba trochę ocieplona ale nie wiem jakie będzie zapotrzebowanie na moc.
    Co wybrać- jaka firma i moc? Jak zainstalować?
    Jednostka zewnętrzna może być od strony podwórka (na ścianie lub na podłożu) lub w piwnicy (można tak zrobić)?
    Kanałówka czy klimakonwektory?
    Witam,

    Jeżeli będzie Pan mógł zlokalizować moduł zewnętrzny na elewacji budynku lub na podłożu, z resztą nie powinno być problemu. Przed doborem pompy ciepła polecam zlecenie wykonania OZC przez projektanta, a następnie zlecenie doboru pompy ciepła doświadczonemu instalatorowi. Dzięki wynikowi OZC będzie możliwość doboru urządzenia o odpowiedniej mocy.
    W celu doboru i wyceny sprawdzonej pompy ciepła zachęcam Pana do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Nasi specjaliści doradzą w doborze oraz ewentualnie wykonają instalację. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od Pana miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z infolinii pod numerem telefonu: 801 900 810. Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej, na której znajdują się wszystkie informacje odnośnie powietrznych pomp ciepła z rodziny Supraeco: http://www.junkers.pl/produkty/pompy-ciepla/
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Junkers

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony