dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Użyczanie prądu od sąsiada

    Dawno mnie tu nie było, ale porady potrzebuję: czy może ktoś zorientowany napisać, jak wyglądają FORMALNE kwestie udostępniania prądu sąsiadowi na czas budowy? Przy czym istotne jest słowo "udostępniania", nie ma mowy o odsprzedawaniu energii, czego zresztą zabrania umowa (choć szukając w internecie znalazłem też dość spólną opinię według której taki zapis umowy jest bezprawny, ZE nie ma prawa zabronić odsprzedawania czegoś, za co się zapłaciło, póki wykorzystuje się energię zgodnie z przeznaczeniem wynikającym z taryfy), a jedynie o jego udostępnieniu i ewentualnym zwrocie kosztów przez sąsiada.

    Dla jasności i celem uniknięcia dyskusji nie na temat: wiem, że wszyscy tak robią, wiem, że to się załatwia podaniem ręki i zaproszeniem potem na międzysąsiedzkiego grilla. W tym konkretnym wypadku niestety z kilku powodów tak się nie da, sprawa musi być załatwiona zgodnie z prawem, by Zakład Energetyczny powiadomiony np. donosem nie miał się do czego przyczepić.

    Operator to PGE, jeśli to ma znaczenie.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #2

    Domyślnie

    W tej sytuacji to jest pytanie bardziej na forum prawne, a nie elektryczne, bo każda litera w umowie może mieć znaczenie.
    navigare necesse est, vivere non est necesse

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Dziś rano spytaliśmy w samym ZE i odpowiedź pracownika była prosta: jeśli jest to użyczenie prądu za zwrotem kosztów, a nie np. sprzedaż z zyskiem, to nie ma problemu, żadnego, nawet jak donos wpłynie.
    Potencjalny problem może być w przypadku wykorzystania użyczonego prądu w sposób niezgodny z wynikającym z taryfy, czyli jeśli mając taryfę G udostępni się prąd na potrzeby wykraczające poza przeznaczenie tej taryfy. Tak więc, tak czysto teoretycznie - cele budowlane stanowiłyby tu problem, ale jak urzędnik powiedział: "panie, nikt sobie tym nie będzie głowy zawracał!"
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    panie, nikt sobie tym nie będzie głowy zawracał!"
    i tego się trzymaj, żyj, ciesz się przyjemnościami
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    wiesz... do głowy by mi nawet nie przyszło, by z tego robić jakikolwiek problem, ale jak pisałem w pierwszym poście - tu była dość specyficzna sytuacja, o której długo by pisać, po prostu MUSIAŁO to... powiedzmy, nie być nielegalne.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Tak więc, tak czysto teoretycznie - cele budowlane stanowiłyby tu problem, ale jak urzędnik powiedział: "panie, nikt sobie tym nie będzie głowy zawracał!"
    Cele budowlane, jesli nie jest to budowa domu na wynajem, nie są problemem.
    Dużo spraw z tym związanych jest tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2579654.html Z C11 na G 11 bez odbioru - Zmiana tzw.taryfy
    navigare necesse est, vivere non est necesse

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony