dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie Piec na pellet - Defro, Lazar, Tekla

    Witam,
    właśnie stoję przed wyborem pieca i proszę o pomoc.
    Nowy domek, ok. 110 m2 użytkowych + garaż z kotłownią (garaz nie bedzie ogrzewany), okna 3 szybowe, styropian 15 cm oraz wełna 25 cm, na podłodze styro 10 cm. Kocioł na pellet plus ciepła woda.

    Wybór rozpatruje pomiędzy:
    Lazar Smart fire 11
    Defro bio slim 15 kw
    Tekla DRACO BIO COMPACT 18 kw (taką moc polecił mi sprzedawca)

    jeżeli macie jakieś inne ciekawe typy to chętnie posłucham.
    Powyższe kotły mam w pobliżu a tekla ma też kuszącą cenę oraz dodatkowe palenisko co w przypadku awarii podajnika może się chyba przydać?

    Proszę o porady.

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    Nie wiem czy widziałeś wykonanie tych kotłów? Jeśli zobaczysz i porównasz pozostałe kociołki to zrozumiesz dlaczego Tekla ma kuszącą cenę.Tekla draco bio compact nie posiada dodatkowego paleniska.Występuje ono w draco bio i draco duo bio a czyszczenie palnika można zobaczyć na necie ogólnie straszna lipa https://www.youtube.com/watch?v=xIlIxoeYk4Y .W bio slimie podobno ruchomy ruszt w standardzie słabym punktem jest poziomy wymiennik to samo tyczy się tekli. Z kolei cena Lazara oscyluje w pułapie red compacta.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    "W bio slimie podobno ruchomy ruszt w standardzie słabym punktem jest poziomy wymiennik"
    Czyli możemy odpowiednio rozbudować wersję standardową aby wszystko chodziło jak należy?
    Defro to wydatek troche ponad 11 tys., lazar jakieś 12, red tyle co spojrzałem na stronie to ok 15 wiec rożnica w cenie jest.

    Może jakiś inny typ w podobnej cenie?

    A co z tym lazarem? Czy polecacie? dobrze się sprawdza? Handlowiec strasznie go chwalił...dużo sprzedają, coś wspominał o super niskim spalaniu pelleto - 30% mniej od podobnych kotłów... zapewne wszystko ściema aby tylko sprzedać.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Barliniak
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Barlinek
    Kod pocztowy
    74-320
    Posty
    539

    Domyślnie

    No niestety Marcin nie zgadłeś co miałem na myśli Nie chodziło mi tutaj o półki lecz o to że wymiennik ma pozycję poziomą a co za tym idzie zgodnie z prawem fizyki popiół i pył będzie się szybciej osiadał na takiej płaszczyźnie jak pionowej.Będzie to skutkowało częstszym czyszczeniem wymiennika aby utrzymać wysoką sprawność a jak wiadomo każdy chce spalać mniej tego peletu.Nie oznacza to że codziennie trzeba czyścić wymiennik W sezonie raz na tydzień w okresach przejściowych 2 tyg.wystarczą dla defro.Lazar spala pelet tylko 6mm.
    Defro bio slim 10 kw do ogrzania 150m . Klimy Rotenso Imoto 2,6/ 3,5 /5,3kW .PC do CWU Gorenje 300litrów.Dom czerwona cegła 44cm +10 styro/Poddasze 30cm wełny 0,33 /okna 3szybowe /grzejniki Purmo

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    A co sądzicie o piecu PL350 Pellet LECHMA? Cenowo lepiej wychodzi od Defro ale czy warto tutaj oszczędzać?

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Znalazłem jeszcze jedna ciekawą propoycje Kostrzewa mini bio luxury 12 kw. Cena podobna do Defro ale ma chyba większy zbiornik na pellet.
    Co byście wybrali?
    Może są na forum użytkownicy zarówno powyższej kostrzewy jak i bio slima?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomtom30 Zobacz post
    A co sądzicie o piecu PL350 Pellet LECHMA? Cenowo lepiej wychodzi od Defro ale czy warto tutaj oszczędzać?
    Warto Lechma od bio slima jest dużo lepsza. To taka rodzima kopia włoskich kotłow/piecyków peletowych w miarę dobrze się sprawdza, ma swoje mankamenty ale pracuje całkiem przyzwoicie.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Dostałem bardzo ciekawą ofertę na Red compact 14 kw i bardzo poważnie zastanawiam się nad tym kotłem,
    Czytałem sporo pozytywnych opinii o redzie ale chciałbym poznać jeszcze Wasze opinie!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomtom30 Zobacz post
    Dostałem bardzo ciekawą ofertę na Red compact 14 kw i bardzo poważnie zastanawiam się nad tym kotłem,
    Czytałem sporo pozytywnych opinii o redzie ale chciałbym poznać jeszcze Wasze opinie!
    To bierz 18 a nie 14.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Myślisz, że 14 nie podola na mój dom?

  11. #11

    Domyślnie

    pewnie da rade ale lepiej kupić 18.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,

    Jeżeli zastanawia się Pan nad wyborem sprawdzonego kotła na pellet, zachęcam do zapoznania się z ofertą marki Buderus. Posiadamy kocioł stałopalny Logano S181 pracujący w zakresie mocy 15-25kW, który wyposażony jest w automatyczny podajnik paliwa pozwalający na spalanie pelletu, ekogroszku i węgla brunatnego. W standardzie sterownik kotła umożliwia kontrolowanie jednego obiegu grzewczego (bez zaworu mieszającego), przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz obsługę pompy cyrkulacyjnej. Wspominał Pan o konieczności podłączenia dodatkowych obiegów grzewczych. Automatyka kotła posiada możliwość rozszerzenia o dodatkowe moduły sterujące obiegi grzewcze.
    Bardziej szczegółowe informacje o produkcie dostępne są na stronie internetowej: [moderowano].
    Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 29-06-2017 o 03:53 Powód: Reklama wykraczająca po za ramy PP.

  13. #13

    Domyślnie

    Konsultancie

    Użytkownik chce kocioł na pellet, podaje takie, które sa "prawdziwie" pelletowe z odpowiednim, bezpiecznym palnikiem, zapalarką

    Ten wymieniony logano to jest kocioł z retorta na ekogroszek, gdzie spełnia IVklasę
    V-ta klasa dorobiona na pelecie z dwóch powodów, raz "aby była" a dwa, aby ładnie naklejka wyglądała z A+ (bo pellet, bo inny przelicznik)

    Tak fest naciągana guma od majtek jak się tylko da.
    W etykiecie energetycznej paliwo- pellet, reszta rezerwowe
    w instrukcji paliwo wymieniane w pierwszej kolejności to węgiel brunatny, dalej węgiel kamienny i na końcu dodane "i pellet"

    Pytanie zatem brzmi czy jest to kocioł na ekogroszek z możliwością spalania innych paliw?, czy jest to kocioł pelletowy? (retoryczne, bo widać dokładnie co to jest)

    Zgodnie z zapisami normy 303-5:2012 załącznik bezpieczeństwa "zabronione jest zalewanie węgla wodą"
    zatem co tam robi baniak z ową wodą?

    do pelletu ma służyć dodatkowy nakładany pierścień na palnik.
    najlepsze w tłumaczeniu jest opisanie paliw w tabeli "węgiel kamienny - orzech" to ciekawa informacja, normalnie retorty sa na tzw ekogroszek a ten na orzechu może zasuwać, ale koniecznie takim >30MJ


    Jednym słowem, czy Pan ma pojęcie co poleca?
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomtom30 Zobacz post
    Handlowiec strasznie go chwalił...dużo sprzedają, coś wspominał o super niskim spalaniu pelleto - 30% mniej od podobnych kotłów... zapewne wszystko ściema aby tylko sprzedać.
    A myślałeś że handlowiec nie będzie chwalił tego co Ci chce pocisnąć?
    od razu spali 30% mniej
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  15. #15

    Domyślnie

    He . Spali tyle ile się do niego wsypie . Uwielbiam tą marketingową matematykę - przyjmując odpowiednie założenia wyszystko wychodzi pięknie - oszczędności ogromne - rewelacja a życie weryfikuje i się okazuje coś zupełnie innego.
    Ostatnio edytowane przez Puławiak ; 23-06-2017 o 07:29
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar badaczkotłów
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-495
    Posty
    156

    Domyślnie

    A może ten ?

    http://www.cichewicz.pl/kociol-c-o-n...5-klasa-emisji

    Nowy model z wbudowanym palnikiem i koszem na paliwo. Posiada wszystkie bajery.

    Lub prostsza wersja poniżej 10 tys zł
    http://www.cichewicz.pl/kotly-co-compact-pone-na-pelety.

    Compact pellet będzie najtańszy z tych wszystkich, ma ecodesign oraz wpisany jest na listę kotly na 5 oraz powietrze Małopolska.

    Taka alternatywa bo pytałeś o jakieś dodatkowe typy.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    tomtom30

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Elbląg
    Kod pocztowy
    82-300
    Posty
    14

    Domyślnie

    Powiem szczerze, że ten cichewicz 5 klasy też ciekawa opcja...muszę się poważnie zastanowić.

    Ogólnie w temacie rozpocząłem temat kotłów Defro-Lazar-Tekla...a na dzień dzisiejszy po przeczytaniu opinii, przejrzeniu wielu innych stron i tematów a pierwsze miejsce wysunął się RED Compact 18.
    Pytanie do użytkowników REDa:
    1. Jak oceniacie ich serwis? Jak z dostępnością części do niego?
    2. Mam system kominowy leiera (180mm czy 200 nie pamiętam...) a red ma 100mm (redukcja i nie ma problemu z przyłączem ale czy to będzie dobrze ze sobą współgrało i czy to ma aż takie duże znaczenie?

  18. #18

    Domyślnie

    U mnie RED COMPACT 18 jest podłączony do komina fi 160 wysokość 8 m i wszystko jest ok. Co do serwisu to się nie wypowiem, bo jak dotąd kocioł działa bez zarzutu.

  19. #19

    Domyślnie

    Jeśli można podepnę się pod temat potrzebuję fachowej opinii i porównania : Protech PIK 18,5kW, Sas Bio Slim 14Kw, Defro Bio Slim 15kW , Red Compact 18kW. .Nie ukrywam, że ten ostatni trochę powala ceną, dlatego zastanawiamy się nad nim, ale nie do końca jesteśmy przekonani. Dom do 100m2 ( parter + użytkowe poddasze, na dole ogrzewanie podłogowe) Kocioł ma być zsynchronizowany z kominkiem z płaszczem. Ocieplenie połaci dachowych wełną 30 cm , elewacja styropian 20 cm, podłoga styropian 15 cm .

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kademifaria Zobacz post
    Jeśli można podepnę się pod temat potrzebuję fachowej opinii i porównania : Protech PIK 18,5kW, Sas Bio Slim 14Kw, Defro Bio Slim 15kW , Red Compact 18kW. .Nie ukrywam, że ten ostatni trochę powala ceną, dlatego zastanawiamy się nad nim, ale nie do końca jesteśmy przekonani. Dom do 100m2 ( parter + użytkowe poddasze, na dole ogrzewanie podłogowe) Kocioł ma być zsynchronizowany z kominkiem z płaszczem. Ocieplenie połaci dachowych wełną 30 cm , elewacja styropian 20 cm, podłoga styropian 15 cm .
    Po co do domu o projektowym obciązeniu cieplnym ok 4-5 kW kotły o mocach od 14 do 18 kW. Czy czytanie tego forum nic nie uczy?, po co do takiego domu paliwo stałe, czy bycie palaczem w nowym dobrze ocieplonym domu, a w szczegolnosci na Sląsku gdzie wzorem Małopolski obowiazuje uchwala antysmogowa jest fanaberią czy swiadomym wyborem?
    Kominek z płaszczem to kolejne koszty, a synchronizacja z kotłem dodatkowe.
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 11-08-2017 o 08:03

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony