dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 99
  1. #1

    Domyślnie DIY trochę inaczej, bo szkieletowy

    Witam,
    temat budowy mojego domu ciągnie się już od kilku lat, ale dopiero teraz będę zaczynał.
    Dom był omówiony wstępnie w tym temacie:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...owni-MGProjekt
    Z różnych względów budowa się nie rozpoczęła, ale koncepcja się zmieniała i ewoluowała.

    Ostatecznie stanęło na tym, iż dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej, a cała konstrukcja będzie wykonana w technologii szkieletowej, drewnianej z materiałów firmy Steico.

    Przenoszę się do tego działu, ponieważ zarówno płytę jak i konstrukcję będę robił samemu. No, z pomocą ojca i kolegów, o ile nie uznają mnie za wariata, bo jestem informatykiem. Z resztą wśród samorobów, to zdaje się, że kilku informatyków już jest

    Teraz trochę o samej budowie.

    Dom to Gala z pracowni MGProjekt.

    Miał być murowany, ale zmieniło się, to kiedy zobaczyłem zdjęcia tego samego projektu, ale gdzie więźba została wykonana z belek dwuteowych Steico i tak poznałem tę technologię.
    Dość sporo czasu poświęciłem na jej przestudiowanie, bo początkowo również chciałem więźbę mieć z tych belek, ale na tyle mnie zauroczyły te materiały, że postanowiłem zbudować z nich cały dom.
    Projekt zastępczy konstrukcji już mam, choć powiem szczerze, że znalezienie konstruktora, który zna tę technologię nie jest łatwe. Ja na swój czekałem 4 razy dłużej niż było założone.

    Konstrukcja zostanie zbudowana ze SteicoWall oraz SteicoJoist, a więc belek dwuteowych wykonanych z elementów drewnopochodnych.
    Belki te mają niską wilgotność i są stabilne wymiarowo, a przy tym nie są takim mostkiem cieplnym jak tradycyjne belki.
    Samo ocieplenie to będzie wełna drzewna zarówno w formie płyt jak i wdmuchiwanej.

    Przekrój przez płytę i ściany będzie taki:



    Więcej szczegółów postaram się podawać na bieżąco w trakcie postępów.

    Kiedy start?

    Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu ruszę z płytą fundamentową.

    Wszystkich chętnych zapraszam do komentarzy w tym wątku.

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Zapowiada się ciekawy dziennik, bo i technologia nietypowa i jeszcze samorobiony dom. Pozdrawiam i powodzenia w budowie.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Witam kolejnego samoroba projekt fajny ale duuuuży, wiec zycze duzo wytrwałości. Na pewno bede sledzil m.in. ze wzgledu na moje uwielbienie dla konstrukcji drewnianych i w ogole do pracy w drewnie. Lubie tez ogladac niecodzienne odwazne konstrukcje
    Mam natomiast pare pytan do PF:
    - co to za skosny wynalazek na krawedzi?
    - jakie zbrojenie?
    - jakie masz warunki gruntowe?
    - co to za xps200?
    - dlaczego najpierw 3x15 cm xps a potem 20cm eps
    - nie lepiej dac 20cm xps pod plyte upraszczajac i przyspieszajac prace przy okazji zyskujac troche akumulacji czego w lekkim domu brakuje?
    - jakie bedziesz mial ogrzewanie?

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał anemonek Zobacz post
    Zapowiada się ciekawy dziennik, bo i technologia nietypowa i jeszcze samorobiony dom. Pozdrawiam i powodzenia w budowie.
    Dzięki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Witam kolejnego samoroba projekt fajny ale duuuuży, wiec zycze duzo wytrwałości. Na pewno bede sledzil m.in. ze wzgledu na moje uwielbienie dla konstrukcji drewnianych i w ogole do pracy w drewnie. Lubie tez ogladac niecodzienne odwazne konstrukcje
    Mam natomiast pare pytan do PF:
    - co to za skosny wynalazek na krawedzi?
    - jakie zbrojenie?
    - jakie masz warunki gruntowe?
    - co to za xps200?
    - dlaczego najpierw 3x15 cm xps a potem 20cm eps
    - nie lepiej dac 20cm xps pod plyte upraszczajac i przyspieszajac prace przy okazji zyskujac troche akumulacji czego w lekkim domu brakuje?
    - jakie bedziesz mial ogrzewanie?
    Twój dziennik przeczytałem od deski do deski, więc miło mi, że mój Cię zainteresował

    A teraz kilka odpowiedzi:

    - co to za skosny wynalazek na krawedzi?
    Konstruktor tak zaprojektował krawędź płyty. technologia Steico generalnie umożliwia podparcie podwaliny ściany tylko w połowie o ile obciążenia pozwalają.
    Ja właśnie tak chciałem, żeby móc zrobić jak najgrubsza opaskę wokół płyty, ale konstruktor nie był do końca przekonany, więc jest to pewien kompromis.
    Podwalina jest wysunięta poza płytę o 6 cm (cała podwalina ma 30 cm) i płyta jest trochę ścięta, więc trochę lepiej docieplona.

    - jakie zbrojenie?
    Zbrojenie tradycyjne, aczkolwiek może uda mi się zorganizować zbrojenie bamtec, co powinno znacznie ułatwić prace.

    - jakie masz warunki gruntowe?
    30 cm humusu, a potem glina piaszczysta lub piasek drobny z domieszką gliny

    - co to za xps200?
    W sumie, to przeoczyłem, że na tym obrazku jest wpisane XPS 200, będzie to Synthos XPS PRIME D z teoretyczną lambdą 0,029

    - dlaczego najpierw 3x15 cm xps a potem 20cm eps
    Będzie 3 x 5 cm XPSa, bo ten występuje tylko w tej grubości, na płytę przyjdzie 12 cm (2 x 6 cm) EPS, w którym chcę ukryć wszelkie instalacje, które z rożnych względów wolę robić w późniejszym etapie.

    - nie lepiej dac 20cm xps pod plyte upraszczajac i przyspieszajac prace przy okazji zyskujac troche akumulacji czego w lekkim domu brakuje?
    EPS na płycie ma trochę zmniejszyć mostek cieplny występujący na skraju płyty. Pamiętaj, że u mnie na część konstrukcyjną ściany przyjdzie tylko 6 cm wełny drzewnej, a więc nie ma pod czym zmieścić porządnej opaski płyty.
    Co do akumulacji, to fakt w domu szkieletowym akumulacja nie jest zbyt dobra, ale z drugiej strony całość będzie ocieplona wełną drzewną, która ma ponad dwukrotnie większość pojemność cieplną niż wełna szklana czy mineralna, więc jakaś tam akumulacja wystąpi. Oczywiście nie ma co tego porównywać do silikatu.

    - jakie bedziesz mial ogrzewanie?
    Podłogowe, raczej wodne.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    EPS na opaskę w ziemi to coś nie halo. Musiałbyś go odciąć od wilgoci. Lepiej dać tam XPS

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    EPS na opaskę w ziemi to coś nie halo. Musiałbyś go odciąć od wilgoci. Lepiej dać tam XPS
    EPS ma być w wersji fundamentowej, a więc teoretycznie powinien się nadawać.
    Prawdopodobnie będzie to Swisspor lambda hydro, bo jako jedyny fundamentowy ma lambdę 0,031.

  8. #8

    Domyślnie

    No to i ja się przywitam! Bardzo ciekawy projekt jak już wspomniano duży, robiony samemu to trzeba mieć dużo sił Mój również do małych nie należy

    Bardzo ciekawa technologia, do tego będzie płyta więc na bieżąco będę zaglądał Sam mam nadzieje w czerwcu zacząć płytę więc jest nas dwóch

    PS. Też prawdopodobnie będę brał Syntosa Prime D, możesz podzielić się ceną i skąd zamawiasz?
    Z281 własnymi siłami czyli walczę o nasze miejsce

    Parterówka na płycie, 10cm XPS pod i 10cm EPS nad, silikat 24cm+20cm grafitu, 35cm celulozy w stropie.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał walec7_7 Zobacz post
    No to i ja się przywitam! Bardzo ciekawy projekt jak już wspomniano duży, robiony samemu to trzeba mieć dużo sił Mój również do małych nie należy

    Bardzo ciekawa technologia, do tego będzie płyta więc na bieżąco będę zaglądał Sam mam nadzieje w czerwcu zacząć płytę więc jest nas dwóch

    PS. Też prawdopodobnie będę brał Syntosa Prime D, możesz podzielić się ceną i skąd zamawiasz?
    Dostawcy jeszcze nie mam na 100% zaklepanego, cena około 400 pln/m3 brutto.

  10. #10

    Domyślnie

    jaki cel ma robienie pod lekki dom, ktory mozna posadowic na wiele sposobow nie gorzej a duzo taniej, drogiej plyty?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał gambit565 Zobacz post
    jaki cel ma robienie pod lekki dom, ktory mozna posadowic na wiele sposobow nie gorzej a duzo taniej, drogiej plyty?
    Postaram się jakoś na to odpowiedzieć:
    - łatwiej wykonać płytę niż inne posadowienia, a należy pamiętać, że to dom piętrowy, a nie domek letniskowy co można postawić na czterech "cegłach"
    - ciągłość izolacji
    - szybkość wykonania w porównaniu do zwykłych fundamentów
    - duża płaska płyta umożliwi komfortowe montowanie szkieletu na płasko
    - no i ten odwieczny mit drogiej płyty - nie, płyta wcale nie musi być droższa niż zwykły fundament. Kiedy rozważałem budowę domu przez kogoś, to wyceny były droższe dla tradycyjnego fundamentu z gorszą izolacją. Z kolei budowanie podłogi drewnianej z legarów też nie wyszło taniej, a więcej roboty

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    @olo911 ja bym płytę zrobił normalnie bo takie cięcie po całym obwodzie styro pod kątem to słaby pomysł tym bardziej widzę tam pare warstw..
    Zrób płytę normalnie do połowy ściany czy nai ile max się konstruktor zgodzi i dołóż styro na maxa i będzie dobrze. Pomyśl sobie że ten uskok masz w dół gdzie tak na prawdę z każdym centymetrem w dół temperatura zimą rośnie a Ty z każdym cm zwiększasz izolację. Postaraj się też wykonać opaskę pionową.
    Pomyśl jeszcze o płycie grzewczej, dokładając jedyne 5cm XPS pod obniżysz znacząco koszty i skrócisz czas samej budowy. Przy czym zyskasz dużą akumulację, co naprawdę poprawia komfort. Latem po nagłym strzale od słońca nie podniesie Ci się aż tak bardzo temp, przynajmniej nie szybko i zimą to samo tylko odwrotnie, nie wychłodzisz się tak nagle.
    Co do wyboru płyty zamiast zwykłych fundamentów zrobiłeś bardzo dobrze. Jak masz zaprojektowane zbrojenie? Pokażesz jakieś rzuty? Na obecnym rzucie widzę jedynie zbrojenie obwodowe.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    @olo911 ja bym płytę zrobił normalnie bo takie cięcie po całym obwodzie styro pod kątem to słaby pomysł tym bardziej widzę tam pare warstw..
    Zrób płytę normalnie do połowy ściany czy nai ile max się konstruktor zgodzi i dołóż styro na maxa i będzie dobrze. Pomyśl sobie że ten uskok masz w dół gdzie tak na prawdę z każdym centymetrem w dół temperatura zimą rośnie a Ty z każdym cm zwiększasz izolację. Postaraj się też wykonać opaskę pionową.
    Pomyśl jeszcze o płycie grzewczej, dokładając jedyne 5cm XPS pod obniżysz znacząco koszty i skrócisz czas samej budowy. Przy czym zyskasz dużą akumulację, co naprawdę poprawia komfort. Latem po nagłym strzale od słońca nie podniesie Ci się aż tak bardzo temp, przynajmniej nie szybko i zimą to samo tylko odwrotnie, nie wychłodzisz się tak nagle.
    Co do wyboru płyty zamiast zwykłych fundamentów zrobiłeś bardzo dobrze. Jak masz zaprojektowane zbrojenie? Pokażesz jakieś rzuty? Na obecnym rzucie widzę jedynie zbrojenie obwodowe.
    Konstruktor się zgodził tylko na te 6 cm wystające poza płytę.
    Z początku też wolałem żeby było prosto zakończone, ale konstruktor zaproponował te ścięcie jako taki kompromis pomiędzy tym co ja chciałem a tym co jemu wyszło z obliczeń.
    Mam nierówną działkę i część płyty będzie powyżej poziomu terenu i tam temperatura nie będzie rosnąć jak w ziemi :/

    Znalazłem gościa co sprzedaje maszynki oporowe do cięcia styropianu w bardzo dobrej cenie, więc sobie to porobię wkrótce, o ile uda mi się zdobyć ok. 9m3 tego swissporu hydro, bo ta ilość nie spełnia minimum logistycznego

    Co do styropianu na płycie, to za niego zapłacę mniej więcej tyle co za ten dodatkowy XPS, więc tu oszczędności zbytnio nie będzie.
    Do tego chcę sobie na spokojnie zrobić instalacje jak już skończę konstrukcje i zamknę ściany i dach płytami zewnętrznymi.
    Wiem, że płyta fund. to duża akumulacja i to jej plus, ale mam mieć dobrze ocieplony dom, więc nie będzie (nie powinien) się gwałtownie wychładzał, z kolei latem jak słońce zaświeci, to przesunięcie fazowe moich ścian wystarczy, a na nadmierne zyski słoneczne z okien będę miał żaluzje fasadowe.
    Poza tym mam garaż w bryle, a nie chciałem mieć go oddylatowanego w płycie. Dzięki temu, że moje ściany wewnętrzne są izolowane w całym przekroju, to zminimalizuję mostek w płycie na styku garaż - dom.

    Zbrojenie płyty to oczywiście obwodowo i pod dwoma ścianami nośnymi w środku, reszta to pręty 8 o oczku 15cm. Góra i dół praktycznie takie same po około 950kg prętów.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Wylewka to zawsze jakaś tam masa akumulacyjna, ale rozważyłabym płytę grzewczą. Pomimo wielu zalet budownictwa drewnianego, to mała akumulacja (w domu użytkowanym stale) jest dosyć istotną wadą. Płyta grzewcza do pewnego stopnia zmniejszyłaby ten problem poprawiając komfort w domu. To, że dom będzie ocieplony oznacza, że ogrzejesz go małą ilością energii, ale bez masy akumulującej ciepło po wyłączeniu źródła ogrzewania dość szybko się wychłodzi.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał anemonek Zobacz post
    Wylewka to zawsze jakaś tam masa akumulacyjna, ale rozważyłabym płytę grzewczą. Pomimo wielu zalet budownictwa drewnianego, to mała akumulacja (w domu użytkowanym stale) jest dosyć istotną wadą. Płyta grzewcza do pewnego stopnia zmniejszyłaby ten problem poprawiając komfort w domu. To, że dom będzie ocieplony oznacza, że ogrzejesz go małą ilością energii, ale bez masy akumulującej ciepło po wyłączeniu źródła ogrzewania dość szybko się wychłodzi.
    Uwazam tak samo. Wylewka anhydrytowa tez niebpoprawia sprawy. Przy takich technologiach bedziesz musial czyms non stop grzac, na minimum (jak malo to zalezy od izolacji) ale ciągle. Dlatego powtórzę za koleżanką ze plyta grzewcza byla by yutaj bardzo na miejscu, a pozniejsze wykonywanie instalacji niby pod dachem jest przereklamowane. Lepiej i latwiej to zrobic jak sie nie ma scian i innych przeszkód.

    EDIT: literówka
    Ostatnio edytowane przez sebcioc55 ; 07-06-2017 o 19:02

  16. #16

    Domyślnie

    Kolejny informatyk. Brawo I kolejny samorób budujący duży dom. Samoroby są coraz odważniejsze i tak trzymać!

    Ja powtórzę za innymi. Kierowałbym się ku akumulacyjności płyty. Chyba też nie bawiłbym się w jakieś skosy przy płycie. Będzie z tym sporo rzeźby. Ocieplenie z cokołu pociągnij do ziemii.

    Nie kupiłbym też Swisspora - raz kupiłem i każdemu będę odradzał. Pisałem o płytach bez kątów prostych TUTAJ.

    Maszynkę do cięcia styro spokojnie możesz zrobić sam. Ja taką mam. Kosztowała mnie 9zł za drut oporowy Zresztą u mnie na budowie ja wszystko robię sam. Oh totally!
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam kolejne osoby w moim dzienniku

    Przemyślę jeszcze raz sprawę tej płyty

    @Daniellos_ właśnie czytałem w Twoim dzienniku o tych płytach, trochę lipa :/
    Niestety tylko Swisspor ma eps hydro o takiej lambdzie, więc wielkiego wyboru nie ma

  18. #18
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  19. #19

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał wiseman Zobacz post
    Nie przesadzajcie z tym że mała akumulacyjność domu szkieletowego to wada.
    Wadą jest tylko wtedy gdy zbudowaliśmy "durszlak" a nie dom.
    Dom szczelny i dobrze ocieplony nie wymaga dużej akumulacyjności aby wygodnie się w nim mieszkało.
    Wystarczy akumulacyjność standardowego podłogowego ogrzewania wodnego.
    Mała akumulacyjność w lecie jest nawet zaletą bo dom w dzień słoneczny przez okna się nagrzewa i wystarczy w nocy otworzyć okna żeby następnego dnia było przyjemnie.
    Tu się zgadzam, dlatego mi nie zależało tak bardzo na akumulacyjności płyty.
    Mieszkam teraz w mieszkaniu z silikatów i tu się tak ciepło akumuluje, że w sypialni mam non stop 23 stopnie. Mimo rozwiniętych rolet zewnętrznych, więc faktycznie stabilna temperatura jak diabli

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony