dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 99
  1. #21

    Domyślnie

    Dzisiaj przeglądałem rysunki zbrojenia, szczególnie giętego, bo chcę poprosić kilka firm z okolicy o wycenę, niespecjalnie mi się uśmiecha giąć tyle elementów.
    Mam mieć w narożnikach 2 rodzaje tych elementów, L - ka (P3) i pętla (P4) - szczegóły na rysunku.
    Niestety mój konstruktor po raz kolejny walnął babola, bo w mojej płycie P4 przy zbrojeniu dolnym powinno być mniejsze (ze względu na ukos boku płyty), a w wykazie elementów wszystkie są takie same

    Moja rada dla wszystkich: sprawdzajcie po kilka razy ilości/wymiary/itp. jakie macie na rysunkach!


  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    kup gietarke i wygniesz bez problemów.

  3. #23

    Domyślnie

    A co to za samoróbka, co oddaje pręty do gięcia?
    Więcej byłoby kombinowania z transportem wygiętych prętów niż to warte. Giętarka za 100 PLN i do przodu...

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    A co to za samoróbka, co oddaje pręty do gięcia?
    Więcej byłoby kombinowania z transportem wygiętych prętów niż to warte. Giętarka za 100 PLN i do przodu...
    Wiem, wiem
    Jestem spod Poznania i 40km stąd znalazłem firmę co mi te gięte elementy zrobi 300 zł drożej niż kupię tu na miejscu pręty do gięcia + giętarkę i jakoś tak stwierdziłem, że byłaby to niewielka kwota za trochę więcej czasu z córką na tym przygotowawczym etapie

  5. #25

    Domyślnie

    300zł ze strzemionami? To bym rozważał. Samo wygięcie prętów na ławę czy wieniec to raptem kilka gięć.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  6. #26

    Domyślnie

    U mnie trochę tych gięć by było...

  7. #27

    Domyślnie

    Pytanie do Was:

    na obrazku elementów giętych P2 i P5 mają przy jednym boku podane 11cm.
    Czy to jest 11cm wewnątrz elementu czy na zewnątrz?
    Wymiar wewnętrzny tych boków będzie zawsze inny ze względu na grubość pręta i się teraz zastanawiam jak to odczytać.


    Zastanawiałem się też nad tą opaską przeciwwysadzinową. Wiele osób wspomina na forum o problematyczności takiej opaski, tj. płyty mogą się rozejść, uszkodzić, itp.

    Tak sobie myślę, że może zamiast robić ją ze styropianu, to bym po prostu obsypał dom dookoła (1m szerokości) granulatem szkła piankowego grubości powiedzmy 15 - 20 cm. Oczywiście będzie to droższe niż styropian, ale wydaje mi się, że powinno być łatwiejsze w zrobieniu i pewniejsze na kolejne lata.
    Przy okazji taka opaska bez problemu przepuszczała by wodę do drenażu.

    Co o tym myślicie?

  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    Wiesz bierzesz całą długość preta podana na tych rysunkach i dumasz.
    To nie apteka. Wymiar po zew.

  9. #29

    Domyślnie

    Pochodzę z rodziny farmaceutów, więc mam takie trochę aptekarskie podejście

  10. #30

    Domyślnie

    Ja samemu liczyłem wymiar strzemion. Czytasz ile ma być otuliny, jaka jest grubość prętów i liczysz wymiar strzemiona. Otulina dotyczy prętów zbrojenia, nie strzemiona.
    Miałem trochę problemów na początku bo nie wiedziałem czy pręty zbrojenia płyty miały wchodzić do wieńca czy leżeć na nim. W końcu pręty poziome wsadziłem do wieńca, a pionowe położyłem na nim i od nich liczyłem 3cm otuliny podane w projekcie.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  11. #31
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo911 Zobacz post
    Witam,
    temat budowy mojego domu ciągnie się już od kilku lat, ale dopiero teraz będę zaczynał.
    Dom był omówiony wstępnie w tym temacie:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...owni-MGProjekt
    Z różnych względów budowa się nie rozpoczęła, ale koncepcja się zmieniała i ewoluowała.

    Ostatecznie stanęło na tym, iż dom będzie posadowiony na płycie fundamentowej, a cała konstrukcja będzie wykonana w technologii szkieletowej, drewnianej z materiałów firmy Steico.

    Przenoszę się do tego działu, ponieważ zarówno płytę jak i konstrukcję będę robił samemu. No, z pomocą ojca i kolegów, o ile nie uznają mnie za wariata, bo jestem informatykiem. Z resztą wśród samorobów, to zdaje się, że kilku informatyków już jest

    Teraz trochę o samej budowie.

    Dom to Gala z pracowni MGProjekt.

    Miał być murowany, ale zmieniło się, to kiedy zobaczyłem zdjęcia tego samego projektu, ale gdzie więźba została wykonana z belek dwuteowych Steico i tak poznałem tę technologię.
    Dość sporo czasu poświęciłem na jej przestudiowanie, bo początkowo również chciałem więźbę mieć z tych belek, ale na tyle mnie zauroczyły te materiały, że postanowiłem zbudować z nich cały dom.
    Projekt zastępczy konstrukcji już mam, choć powiem szczerze, że znalezienie konstruktora, który zna tę technologię nie jest łatwe. Ja na swój czekałem 4 razy dłużej niż było założone.

    Konstrukcja zostanie zbudowana ze SteicoWall oraz SteicoJoist, a więc belek dwuteowych wykonanych z elementów drewnopochodnych.
    Belki te mają niską wilgotność i są stabilne wymiarowo, a przy tym nie są takim mostkiem cieplnym jak tradycyjne belki.
    Samo ocieplenie to będzie wełna drzewna zarówno w formie płyt jak i wdmuchiwanej.

    Przekrój przez płytę i ściany będzie taki:



    Więcej szczegółów postaram się podawać na bieżąco w trakcie postępów.

    Kiedy start?

    Mam nadzieję, że jeszcze w czerwcu ruszę z płytą fundamentową.

    Wszystkich chętnych zapraszam do komentarzy w tym wątku.
    Witam się i ja. Widzę że kolega nawrócił się na dobrą drogę domów w szkielecie. Mnie też STEICO zauroczyło tym bardziej że całość produktów mają z drewna czy drewnopochodne a zarazem produkcja jest w naszym kraju większości elementów jak nie wszystko. Wiem że to nie Polska firma ale prawie jak nasza. Dobrze że wykorzystują naturalne drewno a po obróbce nie jest nafaszerowane nie wiadomo jaką chemią itp. To jest na plus.
    Co do ściany. Z tego co ja wiem to ponoć ścianę poza fundament można wysunąć o 1/3 wiec powinno się dać w Twoim przypadku o 10cm. Nie wiem co to konstruktor wymyślił że tylko o 6cm. Wtedy przy protecie 6cm mógłbyś dać 15cm opaski normalnej pionowej bez tych cięć skośnych. Protect by się zaczynał normalnie od podwaliny i nie zachodził poniżej na płytę, nie wiem po co taki śmieszny zabieg. Pytanie z czego będziesz robił podwalinę? Z tej płyty klejonej? Czy z tego też będziesz robił słupki ścienne przy otworach okiennych? Jaki rozstaw słupków będziesz robił? Masz na to jakieś rysunki techniczne na cała konstrukcję? Zastanawiałeś się jak będziesz robił te ściany? jak możesz to opisz po kolei jak to widzisz. Będziesz miał do pomocy jakiegoś fachowca który w drewnie robił? Sam planuję budować szkielet domku więc te informacje będą mi pomocne.
    Co do PF to czy na pewno to dobry pomysł przy takim domku? Chodzi mi o to że masz garaż w bryle wiec i płyta by musiała być pod garażem. Chodzi o to że jak garaż będzie nieogrzewany to lepiej by w podłodze nie było ocieplenia a przy jednej płycie to jest niemożliwe. Szkoda też na to kasy pod garażem. Nie lepiej byłoby wybrać te 30cm humusu, potem pod ściany nośne koparka łyżką o szer.40cm na ok.60cm w głąb wykopie rów który zalejesz betonem. Potem na to pustaki szalunkowe o szer.25cm poukładasz i zalejesz betonem na taką wysokość jaką chcesz pamiętając o sztuce murarskiej z tych bloczków. Dzięki temu unikniesz problemu z różnicą poziomów przez co PF jest problematyczna. Potem w środku zrobisz tak jak robi się tradycyjnie czyli w fundament wsypiesz co tam chcesz. W garażu możesz zrobić sobie drobną różnicę poziomów o wysokość pustaka i wylejesz 15cm zbrojonej wylewki która będzie podłogą. W części mieszkalnej zrobisz normalny chudziak i uwzględnisz jakieś 20-30cm styropianu pod wylewką. W tym łatwiej pochowasz wszelkie instalacje a do tego starczy EPS100. Wylewkę można zrobić tradycyjną o gr.7cm bo pewnie tańsza od jastrychu i to sporo a da większą akumulacje i bezwładność podłogówki. Ja sam coś podobnego planuję. Unikasz problemu z opaska, nie potrzeba drogiego szkła piankowego. Mniej zabawy z zbrojeniem więc powinno pójść szybciej bo najwięcej czasu zabiera zbrojenie i układanie szalunku z styro. Na ściany fund można dać 5cm styropianu hydro, folię kubełkową i to styknie. Na pewno uważam że bez sensu robić PF pod dom w którym jest i to spory garaż no chyba że go chcesz ogrzewać do 20* to wtedy inna sprawa.
    Jak nie będziesz miał nic przeciwko to chciałbym nie raz popisać o konstrukcji szkieletowej domku.
    pozdrawiam
    Kamil

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Witam się i ja.
    ...
    pozdrawiam
    Kamil
    Postaram się po kolei odpowiedzieć.

    Podwalina będzie ze Steico LVL gr. 45mm. teoretycznie podwalina może być wysunięta nawet o połowę, ale to wszystko zależy od obliczeń i to jest sprawa indywidualna dla każdego projektu. W moim przypadku konstruktor uznał, że może być te 6cm. Czy mogłoby być więcej? Może, ale jest to dom dwupiętrowy, więc skoro tak mu wyszło, to tak będzie.

    Wokół otworów okiennych będą podwójne Steico Wall 60x300, rozstaw słupków to mniej więcej 63 cm, ale nie ma reguły.
    Generalnie ocieplenie będzie ze Steico Zell, czyli wdmuchiwane, w związku z czym nie muszę się martwić o brak kompatybilności z płytami Steico Flex (płyty do ocieplenia pomiędzy słupkami).

    Rysunki techniczne oczywiście są zrobione, inaczej Steico by mi nic nie zrobiło.
    Generalnie wszystkie elementy mają być fabrycznie przycięte na wymiar, więc odpada mierzenie i cięcie.

    Ściany będę robił na płasko na płycie, tzn. sam szkielet i poszycie, a następnie stawiał do pionu.

    Będę robił sam z pomocą ojca, byliśmy na Akademii Steico, gdzie przez dwa dni było trochę praktyki, do tego przejrzane/obejrzane sporo materiałów z neta na ten temat i rozmowy z ludźmi, którzy sami też stawiali dom ze Steico. Do tego dużo pomocy i wiedzy od ludzi ze Steico czy Simpson StrongTie.

    Co do płyty vs fundamenty, to jak już pisałem, decyzja już zapadła i będzie płyta



    Tymczasem na działce jakiś progres.
    Pożyczyłem kosę spalinową i ogarnąłem wszystko, do tego ustawione pale drewniane pod ogrodzenie tymczasowe, jeszcze tylko siatkę muszę zamontować.

    No i czytając jeszcze raz dziennik Sebcia, który wspominał o dalmierzu jako must be, kupiłem sobie Bosch GLM 50C. Super zabawka ma do 50m zasięgu, bluetooth, kolorowy wyświetlacz i żyroskop 360 stopni
    Póki co mój najlepszy gadżet

  13. #33
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Czym będziesz wdmuchiwać wełnę? Skoro wdmuchiwana tzn ze od środka dasz na słupki ścienne jakieś osb? Nie widać tego na ilustracji przegrody. Przy osb rozstaw słupków dobry jest 62,7mm by pasowało pod płytę. Oczywiście tam gdzie trzeba dać więcej to da się więcej ale rozstaw musi być zachowany bo inaczej nie będzie do czego przykręcić płyt. Przy zewnętrznych płytach steico nie jest to ważne i to jest fajne. Samo zrobienie szkieletu jeszcze nie będzie takie straszne ale jak zadbać o szczelna paroizolację??? szczególnie przy domu piętrowym? W brew pozorom to nie jest takie proste i sam się nad tym cały czas zastanawiam. Tez problem jak trzeba robić wew. ściany nośne. Mogę Cię prosić o jakieś schematy bardziej techniczne na maila?

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Czym będziesz wdmuchiwać wełnę? Skoro wdmuchiwana tzn ze od środka dasz na słupki ścienne jakieś osb? Nie widać tego na ilustracji przegrody. Przy osb rozstaw słupków dobry jest 62,7mm by pasowało pod płytę. Oczywiście tam gdzie trzeba dać więcej to da się więcej ale rozstaw musi być zachowany bo inaczej nie będzie do czego przykręcić płyt. Przy zewnętrznych płytach steico nie jest to ważne i to jest fajne. Samo zrobienie szkieletu jeszcze nie będzie takie straszne ale jak zadbać o szczelna paroizolację??? szczególnie przy domu piętrowym? W brew pozorom to nie jest takie proste i sam się nad tym cały czas zastanawiam. Tez problem jak trzeba robić wew. ściany nośne. Mogę Cię prosić o jakieś schematy bardziej techniczne na maila?
    Wdmuchiwanie, to jedna z rzeczy, którą po prostu zlecę, bo sprzętu do tego nie mam i raczej ciężko będzie wypożyczyć.
    Generalnie materiał+usługa wychodzi około 30% taniej niż sam materiał Steico Flex, więc nie będę się raczej z tym bawił.

    Co do szczegółów technicznych i paroizolacji w okolicy stropu, to przejrzyj sobie Podręcznik projektowania i budowania w systemie Steico

  15. #35
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo911 Zobacz post
    Wdmuchiwanie, to jedna z rzeczy, którą po prostu zlecę, bo sprzętu do tego nie mam i raczej ciężko będzie wypożyczyć.
    Generalnie materiał+usługa wychodzi około 30% taniej niż sam materiał Steico Flex, więc nie będę się raczej z tym bawił.

    Co do szczegółów technicznych i paroizolacji w okolicy stropu, to przejrzyj sobie Podręcznik projektowania i budowania w systemie Steico
    Trochę czytania jest i jak będzie chwila to się przeczyta.
    Pisałeś że przyjadą do Ciebie od razu gotowe pocięte elementy. Jesteś pewny że takie to będzie? Czy podwalina też przyjedzie z pociętymi rowkami po słupki ścienne?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Trochę czytania jest i jak będzie chwila to się przeczyta.
    Pisałeś że przyjadą do Ciebie od razu gotowe pocięte elementy. Jesteś pewny że takie to będzie? Czy podwalina też przyjedzie z pociętymi rowkami po słupki ścienne?
    Jestem pewny.
    Tak podwalina będzie miała już wyżłobienia (ok. 3mm) na wszystkie słupki.

  17. #37
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo911 Zobacz post
    Jestem pewny.
    Tak podwalina będzie miała już wyżłobienia (ok. 3mm) na wszystkie słupki.
    Ciekawe ile sobie policzą za taka przyjemność byś Ty mógł sobie tylko to na budowie poskręcać? Masz już jakąś konkretna ofertę? Będziesz robił podwójną dolną podwalinę czy tylko ta z ściany?

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Ciekawe ile sobie policzą za taka przyjemność byś Ty mógł sobie tylko to na budowie poskręcać? Masz już jakąś konkretna ofertę? Będziesz robił podwójną dolną podwalinę czy tylko ta z ściany?
    Podwalina pojedyncza.
    koszt tej usługi to do 10% kosztu materiału, a więc do przełknięcia, biorąc pod uwagę ile roboty i odpadów znika.

  19. #39
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał olo911 Zobacz post
    Podwalina pojedyncza.
    koszt tej usługi to do 10% kosztu materiału, a więc do przełknięcia, biorąc pod uwagę ile roboty i odpadów znika.
    Dasz radę zrobić tak równą płytę by jedna podwalina wystarczyła? Pewnie też na płycie będziesz robił ścianę i od razu stawiał a to łatwe nie będzie, ani lekkie. Ściana o długości 10m będzie sporo ważyć i bez dźwigu raczej będzie ciężko. Myślę że lepiej jest dać dwie podwaliny bo jedną w miarę dobrze wypoziomujesz i zamocujesz szpilkami d płyty a potem możesz sobie robić krótsze, przykładowo 2,5m moduł i jego przykręcić wkrętami do pierwszej podwaliny. Potem poszycie zewnętrzne i tak będzie przykręcone do pierwszej podwaliny i wewnętrzne tez. Dzięki temu na pewno będzie mocne i stabilne a Tobie łatwiej to będzie zrobić. Temu właśnie chciałem abyś opisał krok po kroku jak to planujesz zrobić bo jestem ciekaw.
    Nie jest też łatwa sprawa z ciągłością paroizolacji szczególnie miedzy piętrami oraz przez ściany wewnętrzne działowe. Aby było szczelnie to izolacja musi być ciągła. Nie można czegoś tam ominąć, dziurawić itp. W podręczniku nie zilustrowano tego dokładnie tylko z grubsza opisano a diabeł tkwi w szczegółach. Miejsc newralgicznych trudnych do uszczelnienia jest sporo. Będziesz miał wełnę drzewną jako izolację więc też trochę wilgoci ie zaszkodzi a przez otwartość dyfuzyjną będzie miało ujście ale szczelność domu może ucierpieć przez co zwiększy się zapotrzebowanie na ciepło.

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Dasz radę zrobić tak równą płytę by jedna podwalina wystarczyła? Pewnie też na płycie będziesz robił ścianę i od razu stawiał a to łatwe nie będzie, ani lekkie. Ściana o długości 10m będzie sporo ważyć i bez dźwigu raczej będzie ciężko. Myślę że lepiej jest dać dwie podwaliny bo jedną w miarę dobrze wypoziomujesz i zamocujesz szpilkami d płyty a potem możesz sobie robić krótsze, przykładowo 2,5m moduł i jego przykręcić wkrętami do pierwszej podwaliny. Potem poszycie zewnętrzne i tak będzie przykręcone do pierwszej podwaliny i wewnętrzne tez. Dzięki temu na pewno będzie mocne i stabilne a Tobie łatwiej to będzie zrobić. Temu właśnie chciałem abyś opisał krok po kroku jak to planujesz zrobić bo jestem ciekaw.
    Nie jest też łatwa sprawa z ciągłością paroizolacji szczególnie miedzy piętrami oraz przez ściany wewnętrzne działowe. Aby było szczelnie to izolacja musi być ciągła. Nie można czegoś tam ominąć, dziurawić itp. W podręczniku nie zilustrowano tego dokładnie tylko z grubsza opisano a diabeł tkwi w szczegółach. Miejsc newralgicznych trudnych do uszczelnienia jest sporo. Będziesz miał wełnę drzewną jako izolację więc też trochę wilgoci ie zaszkodzi a przez otwartość dyfuzyjną będzie miało ujście ale szczelność domu może ucierpieć przez co zwiększy się zapotrzebowanie na ciepło.
    Kolega ma HDSa, więc podnoszenie ścian jakoś ogarniemy.
    Robienie ścian w modułach po 2,5 zwiększy tylko ilość słupków, a więc będzie więcej mostków termicznych.

    Co do ciągłości izolacji, to przestudiuj dokładnie ten podręcznik. Tam jest naprawdę dużo wiedzy i szczegółów.

    Jak mi się uda w końcu rozpocząć, to postaram się na bieżąco wrzucać info o rozwiązaniach.

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony