dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie [Budowa domu] Jak nie oszaleć i znaleźć odpowiedni projekt domu.

    Witam,
    Nazywam się Maciej, jestem właścicielem małej działeczki pod Poznaniem (801m2). Postanowiliśmy z żoną przed sobą niemalże niemożliwe zadanie ( w naszym wyobrażeniu), wybudowanie domu i przejście na swoje. No i pojawiło się od samego początku, kilka sytuacji, nad którymi się głowimy i szukamy rozwiązania, być może ktoś z Państwa podsunął by nam pomysł, albo rzeczowo powiedział: "Maciej -to nie może się udać".

    Sytuacja1:
    Rodzice chcą się przeprowadzić z nami | Ok, znalazłem projekt domu z senioratką. // Dom z senioratką 07

    Sytuacja2:
    Być może za kilka lat będzie rownież chciała się wprowadzić siostra mamy | Ok, dobuduje się pokój do senioratki, albo teraz albo za te 10 lat. (Pytania: fundamenty budować teraz?, Nowy dach trzeba będzie kłaść?)

    Sytuacja3:
    Być może za kilka lat będą chcieli teściowie z nami zamieszkać | Ok, musimy w projekcie znaleźć pokój w naszej części i jakoś to wygospodarować. (Pytania: Czy w ogóle jest możliwe, albo czy da się wyekspediować kotłownię poza projekt. Czyli znów dobudowanie pomieszczenia).

    Z normalnego domu, albo się zrobi podkowa, albo jakiś koszmarek.


    Jakimś rozwiązaniem sytuacji 2i3 mógłby być osobne wejście do pokoju w poddaszu po naszej stronie (już w projekcie zamiast okna, byłby balkon, najwyżej dobudowałoby się metalowe schody kiedy byłoby potrzebne-trzeba to zgłaszać? musi być te 4m od płotu?).

    Sytuacja 4: żona chciałaby kotłownie i pokój gościnny w naszej części. (Przeglądałem setki projektów albo jest jedno albo drugie, ktoś może widział jakiś projekt z 2 osobnymi wejściami, gdzie jest gościnny i kotłownia).


    Wiem, że tekst jest mocno chaotyczny, załączam obrazki by może choć trochę rozjaśnić opisaną przeze mnie sytuację.


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	obszar_zabudowy.jpg
Wyświetleń:	48
Rozmiar:	8,3 KB
ID:	390590Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bs07a.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	21,2 KB
ID:	390591Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	bs07b.jpg
Wyświetleń:	82
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	390592


    Jak ktoś dotarł do tej części tekstu to gratuluję z całego serca, jak ktoś z Poznania to mogę odwdzięczyć się pizzą albo pomocą przy komputerze.

    Pozdrawiam

    Maciej

  2. #2

    Domyślnie

    Oosbiście nie chciałbym aby mieszkała ze mną teściowa lub nasi rodzice.
    Jak to mówią z rodziną najlepiej wygląda się na zdjęciu ...

    Jak już jest taki "parcie" to bym zdecydował się na budowę bliżniaka , albo domu piętrowego z osobnym wejście na piętro , tak aby całkowicie rodzielić dwa domy / dwa mieszkania.

    Mam znajomych z którymi mieszkalją rodzice. Mają jedna częśc domu , ale standardem jest że rodzice sobie chodza po całym domu i zero prywatności ...

    Budowanie na "wyrost" też bez sensu , bo to koszty ...

    Oosbiście uważam że w takim przypadku tylko i wyłącznie bliżniak , z osobnymi wejściami i itd ...
    Rodzice będą blisko ale nie za blisko ..

    Tyle że wątpie aby na działce 800m2 dostałbyś pozwolanie na budowę bliźniaka , ale to też zalezy ile % działki można przeznaczyć na budownictwo ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ona333

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-303
    Posty
    5

    Red face Ogrzewanie domu

    Nie zapomnij również o wyborze odpowiedniego ogrzewania. Pewnie nie chciałbyś w przyszłości walczyć z wilgocią? Osobiście polecam kocioł gazowy, dzięki któremu mam przynajmniej czysto w kotłowni

  4. #4

    Domyślnie

    Lubisz hobbitów? To polub i wkop się pod ziemię. Piwnica znacznie większa niż sam budynek, tam wyprowadzisz pom. gospodarcze i teściów z rodzicami. W podejściu tradycyjnym działka za mała.
    Inne wyjście to domek max 5 klitek i duży salon i twoja rola jako samca alfa bardziej nieomylnego niż papież i którego zdanie to ostateczna wyrocznia i dogmat

  5. #5

    Domyślnie

    W takiej sytuacji idzie sie do architekta a nie szukaj oklepanych gotowcow.

  6. #6

    Domyślnie

    Ograniczyłabym sytuacje do 1 i 4

    na sytuacje "być może" nie wyrzucalabym kasy teraz, jeśli będzie taka konieczność, to raczej rozważyłabym budowę na zgłoszenie osobnego domku do 35m2. Nikt nie wie, co będzie za dziesięć lat, moze się Wam rodzina tak powiększyć, że nie będzie szans na wydzielenie dodatkowego pokoju. Możecie tez uznać, że zmieniacie pracę i wyprowadzacie się gdzieś daleko. Jeśli macie kasę i któraś z sąsiednich działek jest do kupienia, to raczej w ten sposób zabezpieczalabym wariant 2 i 3, zawsze będzie można coś dobudować albo sprzedać

    edit: trochę inny dom z osobnym mieszkaniem, moim zdaniem w wersji z powiekszonym salonem dałoby się przenieść wejście do pokoju na parterze z salonu, wymagałoby to trochę przesuwania ścian w części schodowo-kotłownianej
    http://www.tooba.pl/projekt-domu-BS-...dzinny-TQN-432
    Ostatnio edytowane przez mamik ; 07-06-2017 o 06:08

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    majac na uwadze takie aspekty ze moze zamieszka z nami ktos, albo ktos i +2 inne ktosie osobiscie sklanialbym sie do wyboru projektu/adaptacji istniejacego/projektu indyw. i budowanie juz na tym etapie.
    Czesc "goscinna" oddzielic juz na tym etapie, i tego nie wykanczac zupelnie. wiadomo - trezba stan surowy zamkniety tam zrobic, ale odpuscic sobie w tej czesci wykonczeniowke/instalacje etc... tylko "podprowadzic" i zostawic na kiedys tam.
    Bop wszelkie dobudówki, przebudówki rozbudowy to jest masakara - ani estetycznie, ani funkcjonalnie, i najczesciej z takimi problemami ze o moj Ty Boze...
    no chyba ze projekt indywidualny zakladajacy juz na etapie projektowania ze moze zajdzie koniecznosc rozbudowy o...
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Pomijając niechęć większości rodzin do mieszkania wspólnie z rodzicami i jeszcze dalszą rodziną rodziców (choć różne są sytuacje i nie nam je rozważać) najbezpieczniej w tej sytuacji wybudować bliźniaka. Zawsze połówkę będzie można wykończyć później, przekazać rodzicom, albo wynająć, sprzedać, wszystko zależnie od potrzeb życiowych.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar anemonek
    Zarejestrowany
    May 2010
    Skąd
    Śląskie
    Posty
    183

    Domyślnie

    Strasznie dużo osób chce lub będzie chciało przeprowadzić się do Was. A Wy chcecie? Czy w Waszych rodzinach był taki model tzn. czy rodzice budowali domy dla siebie i teściów z obu stron, a także ciotek etc.? No i kto będzie finansował budowę? Działka nieduża, wy pewnie młodzi, będziecie mieć lub macie dzieci, o nie trzeba zadbać przede wszystkim. Taka budowa dla kilku rodzin to duże koszty, a jeszcze mogą dojść dodatkowe problemy z własnością, no i jak się wszyscy ze sobą dogadają? Zastanówcie się spokojnie nad wszystkim. Nie wolelibyście po prostu niewielkiego domu dla siebie na tej działce? Jeśli już koniecznie, to też jestem za bliźniakiem, każdy wtedy ma swoje i za swoje buduje i urządza się. PS. Mój teść też miał takie pomysły, że chce mieć u nas "dobudówkę" ale szybko postawiłam sprawę jasno. Jeśli chciał mieć dom, miał wiele lat na budowę, zresztą krzywda mu się nie dzieje, mieszka w bloku, o nic nie musi się martwić, a i swoich rodziców czy teściów nie zabrał ze sobą na nowe mieszkanie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Mam wrażenie, że rodzina usiłuje na was żerować. Z tych planów wynika, że powinniście budować blok.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 07-06-2017 o 13:15

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    od razu żerować - po prostu rodzina Macka jest wyjątkiem od reguły, że teściów się nie lubi.
    Maciek - jaka jest Twoja rodzina?
    Nic nie piszesz czy macie dzieci, czy nie, czy planujecie czy też z różnych innych względów jesteście/będziecie we dwójkę plus Wasi rodzice.
    Nic nie piszesz również o warunkach zabudowy, poza pow. działki ważne są wymiary: czy to prostokąt, kwadrat.
    Wasze podejscie wg mnie determinuje projekt indywidualny - ja bym to widział jako dom z 3 apartamentami o różnej wielkości pow. mieszkalnej

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Ale matka chcę upchnąć przy okazji swoją siostrę.
    Czyli w szczytowym momencie mieszkałoby 5 osób (rodzice, teściowie i ciotka) nie licząc rodziny samego Maćka.
    Brzmi kuriozalnie, chyba, że skłonności do życia w rodzinnej komunie są u nich powszechne.
    Jak sobie wyobrażasz prywatność w takim domu? To musiałyby być 3-4 osobne mieszkania, a więc mały blok. Gdzie tu komfort bycia "na swoim"?
    Do tego pewnie wszyscy mają własne samochody, więc pół działki byłoby parkingiem.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    jak rodzice i rodzina chce z Nimi mieszkać to niech partycypuje w kosztach budowy.
    Może maja auta, może nie - jesli maja to garaz podziemny z piwnicą i kotłownią.
    Na mojej wsi jest taki dom rodzinny - 4 niezalezne mieszkania ze wspólna klatką schodową i z garazem podziemnym.
    Takie rozwiazanie nazywa się dom dwurodzinny 4 mieszkalny i mozna go postawić na takiej działce.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale to jest blok a nie domek jednorodzinny

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    wygląda jak duzy dom - http://azbudownictwo.com/villa-makowa/

    w przypadku Maćka nie musi byc tak duża

  16. #16

    Domyślnie

    Dziwię się, że jeszcze nikt tego nie napisał: Maciej - to nie może się udać. (mieszanie z rodzicami, z siostrą rodziców i potem teściami).

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Może Maciej pochodzi z rodziny, gdzie się mieszka na kupie w kilka pokoleń?

  18. #18

    Domyślnie

    Z tekstu to nie wynika.
    Nie twierdzę, że to niemożliwe, ale jednak wygląda dziwnie, tzn. ta zapowiedź kolejnych lokatorów.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dla mnie też to dziwne, jakby nikt opinią samego zainteresowanego się nie liczył. On się wybuduje a my zrobimy mu wjazd na chatę.

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Skąd taki wniosek, ze nikt się z opinią Maćka nie liczy?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony