dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Hipoteka na działce drogi wspólnej

    Cześć,
    znalazłem interesującą działkę, której stan prawny przedstawia się następująco:
    Sprzedający jest w posiadaniu 2 działek budowlanych, na jednej się buduje, druga jest na sprzedaż. Działki nie obciążone hipoteką, KW czyste.

    Do każdej z tych działek przynależy osobna działka (stanowiąca drogę dojazdową do działek na kórych budują się ludzie). Każdy z właścicieli ma 1/10 udziałów w tej drodze. Sprzedający ma więc 2 udziały w drodze wspólnej, po 1 dla każdej z działek którą posiada.
    KW dla tej drogi obciążona jest hipoteką, którą zaciągnął sprzedający w momencie zakupu.

    Jakie konsekwencje niesie dla mnie zakup działki wraz z udziałem w drodze dla której KW obciążona jest hipoteką ?
    Dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Uzupełnię wpis.
    Działka którą posiada sprzedający jest obciążona hipoteką. Hipoteką współobciążone są również oba udziały w drodze. Tylko jego części są obciążone, pozostałe 8 ma czystą KW.
    Jeśli dobrze rozumuję, to kupując działkę oraz udział w drodze, automatycznie stanę się "współwłaścicielem" jego hipoteki.
    Hipoteka jest wspólna dla jego działki oraz 2 udziałów w drodze.
    Czy to jest mina ?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Uzupełnię wpis.
    Działka którą posiada sprzedający jest obciążona hipoteką. Hipoteką współobciążone są również oba udziały w drodze. Tylko jego części są obciążone, pozostałe 8 ma czystą KW.
    Jeśli dobrze rozumuję, to kupując działkę oraz udział w drodze, automatycznie stanę się "współwłaścicielem" jego hipoteki.
    Hipoteka jest wspólna dla jego działki oraz 2 udziałów w drodze.
    Czy to jest mina ?
    Nie. Ja mam podobną sytuację. Rozumiem, że nie kupujesz działki budowlanej obciążonej hipoteką a działkę "czystą" i udział w drodze. W KW jest zapisane obciążenie hipoteki dla udziału określonego współwłaściciela, w tym przypadku będzie to 2/10 całości na nazwisko.... W razie problemów te udziały zostaną sprzedane a na miejscu starego właściciela tych 2/10 pojawi się nowy. Ty nie masz się o co martwić.
    Ostatnio edytowane przez ppar ; 08-06-2017 o 15:11

  4. #4

    Domyślnie

    Dzialka budowlana jest czysta, KW bez obciążeń.
    Nie jest dla mnie jasna jedna kwestia. Oba jego udziały obciążone są hipoteką. Czy ja po zakupie jednego udziału nie zostanę obiążony w przypadku niewypłacalności sprzedającego? Albo inaczej - czy hipoteka nie powinna zostać wykreślona z kw na moim udziale?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    ppar

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Szczecin - Płonia
    Posty
    117

    Domyślnie

    Cytat Napisał mku7i Zobacz post
    Dzialka budowlana jest czysta, KW bez obciążeń.
    Nie jest dla mnie jasna jedna kwestia. Oba jego udziały obciążone są hipoteką. Czy ja po zakupie jednego udziału nie zostanę obiążony w przypadku niewypłacalności sprzedającego? Albo inaczej - czy hipoteka nie powinna zostać wykreślona z kw na moim udziale?
    Powinna jak najbardziej. Jak będziesz podpisywał umowę u notariusza, to sprzedający musi mieć zgodę banku na zdjęcie hipoteki po sprzedaniu. Bez tej zgody nie podpisuj umowy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony