dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Problem z fundamentami na słupach

    Witam

    Proszę o poradę w następującej kwestii. Buduję domek drewniany w technologi szkieletowej o powierzchni 35m2 na zgłoszenie. Z racji trudnych warunków glebowych ( gliny, teren zmeliorowany, grunt niejednorodny ) geotechnik zalecił budowę na słupach na głębokości ok 170 cm gdyż tam dopiero jest grunt nośny. Tak tez zrobiłem. Wywierciłem 16 dziur o średnicy ok 50 cm i zamierzam po włożeniu zbrojenia zalać je betonem. Jednak w dołach na głębokości ok. 110 cm pojawiła się woda gruntowa i stoi. Po wypompowaniu w ciągu kilku godzin znowu się pojawia. No i pytanie. Co w takiej sytuacji zrobić ? Czy można zalać tak po prostu taką dziurę z wodą betonem, czy też trzeba to jakoś zabezpieczyć przed wodą ? Jakie są praktyki w takiej sytuacji ?
    Dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak kopiesz jamę to ją minutę po zalewasz betonem a nie czekasz aż żaby skrzek złożą, takue są praktyki

  3. #3

    Domyślnie

    Lej w to co jest, beton wyprze wodę, tylko zamów dobry i mocny, może być W8. Ale najlepiej by było żeby wypompować ile się da.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  4. #4

    Domyślnie

    Tak z ciekawości to czym "ryjesz" te otwory 50cm ?? Ja pod dom mam 17szt po 60cm tyle, że na około 2,5m Woda też wysoko, więc pewnie by się zapadało wszystko...

    Tak jak poprzednicy radzą bezpośrednio przed laniem betonu odpompuj co się da i wtedy lej. Pompa do wody brudnej i heja,....

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Też wydaje mi się, iż niema co komplikować, choć gdzieś wyczytałem, iż dół zasypać do poziomu wody kamieniami i później zalewać. Czy B30 W8 wystarczy ?
    Otwory robiła minikoparka ze świdrem 45 cm. Wyszły otwory o średnicy ok 48 cm. Generalnie wyszło drogo. Z jednym otworem średnio walczył 45 minut. No, ale glina też twarda była. Koszt ok 1400 zł za 16 dziur, dwa dni rooty - masakra. Gdybym wiedział, że będą takie problemy to chyba bym zrobił inaczej. Miało być taniej a wyszło jak zwykle

  6. #6

    Domyślnie

    Beton jak już to C 25/30 W8 (odpowiednik B30) już z samej klasy będzie wodoszczelny w pewnym stopniu a dodatki poprawią jego właściwości, tak więc lej W8. Jednak im mocniejszy beton tym bardziej lubi pękać i szybciej wiąże na początku. Teraz przy tych temperaturach to chyba trzeba jakiś dodatek spowalniający wiązanie, ale myślę że słupie nie powinno to stanowić problemu bo będzie lany w ziemie a tam temperatura nie zagraża. Kopałem dziury pod ogrodzenie rok temu, grunt gliniasty suchy (było lato) i przeżyłem mękę, tak więc te 1400 zł to niewielka kwota za takie kopanie w glinie.
    Dom przy Głogowej 3 ... 120 mkw P.U. + garaż + kotłownia, 24 cm silikatu na ściany, 20 cm grafitu pod tynkiem, 20 cm pianki PUR pod dachówką, 10 cm pianki PIR na fundamencie, 15 cm grafitu pod nogami. 12 cm betonu nad głową, 100 % podłogówki, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pakiety 3-szybowe, ciepło sieciowe ... przewidywane 39 W/mkw ... naciągane energooszczędne ... NIE dla jednakowych kolorów dachu i elewacji ... STOP dla braku poszanowania indywidualności ...

  7. #7

    Domyślnie

    To tak domek wczasowy 5/7 a słupy jak pid wiadukt . 16 słupów to 7 m3 do tego potem trzeba troche podnieść to znowu koszty, ta koparka .geotechnik.
    Kiedys na betoniakach takie domki stawiano. A jak sie miejsce znudziło to koparką przestawiało w inne miejsce.
    To jyż raniej i szybciej płytę było wylać 20-25 cm i o wiele łatwiej na niej szkielet postawić

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony