dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie budowa domku 6x7 metrów - piętrowy warto?

    Witam
    Zastanawiam się nad wybudowaniem małego domku 6x7 metrów - piętrowego podpiwniczonego .
    Da to na parterze jakieś 35 m2 , piętro 35 m2 , piwnica 35m2.
    Parter:
    Kuchnia połączona z salonem.
    Mała łazienka około 2 m2, korytarz 2m2, klatka z 6 m2
    Piętro 3 pokoje .
    Piwnica – rola magazynu .
    Całość docieplona 30 cm styropianem ,a dach z miedzi z względu na jego wysoką trwałość w porównaniu z blachą .

    Wszyscy jednomyślnie uważają że wybudowanie takiego domku to jest patologia , bo dom to ma być salon, biblioteka, z dwoma łazienkami , z 4 pokojami .
    Moim zdaniem dom w dzisiejszych czasach nie służy do przesiadywania w nim ,a jego funkcja wyłącznie ogranicza się do postawienia łóżka .
    Duży dom – to sporo sprzątania, wzrost zużycia energii.

    Dodatkowo obok domku planuję wybudować podziemny magazyn na gaz ( jakieś 4 tysiące litrów) co zapewni mi całkowitą niezależność na wahanie cen tego surowca.

    No i oczywiście wedle wszystkich i ten pomysł wydaje się idiotyczny - bo niby dlaczego miałoby nagle zabraknąć gazu.
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 09-06-2017 o 11:32

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Emek81
    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Kraków
    Posty
    250
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Budować należy to co Ci potrzebne, i tyle w temacie. Czy się opłaca czy nie to szeroki temat. Co do blachy miedzianej to trochę dziwne bo producenci dają już na swoje produkty nawet 50 lat gwarancji więc nie wiem czego się obawiasz?

    Co do magazynowania takiej ilości gazu to się nie wypowiem, brzmi trochę jak byś się szykował na wojnę Ale to i tak nic nie da bo pewnie Ci go ukradną jak do niej dojdzie hehe

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    A dlaczego gaz? Węgiel czy drewno łatwiej magazynować i przenosić.
    Miedź łatwo może dostać nóg. Droga jest nie tylko w zakupie, ale też w skupie
    Tak mały dom i to piętrowy - to ile zabierze Ci klatka schodowa i korytarze na każdym piętrze? Ten dom powierzchni po podłogach ma więcej niż mój. A ile w sumie wyjdą powierzchnie pokoi?

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Co do blachy miedzianej (....) producenci dają (....) nawet 50 lat gwarancji.
    Miedź wytrzymuje 200 lat bez zbędnych konserwacji . Blacha u wujka po 20 latach powoli rdzewieje , wymaga zabiegów .
    Cytat Napisał Emek81 Zobacz post
    Co do magazynowania takiej ilości gazu to się nie wypowiem, brzmi trochę jak byś się szykował na wojnę
    Zawsze mogę traktować gaz jako formę inwestycji , wiadomo że wszystko drożeje .
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    A dlaczego gaz? Węgiel czy drewno łatwiej magazynować i przenosić.
    W przyszłości będzie zakaz palenia węglem , drzewem w całej Polsce, a jak się nie mylę to w woj. chyba małopolskim już ten zakaz od któregoś roku ma obowiązywać.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Tak mały dom i to piętrowy - to ile zabierze Ci klatka schodowa i korytarze na każdym piętrze? Ten dom powierzchni po podłogach ma więcej niż mój. A ile w sumie wyjdą powierzchnie pokoi?
    .Wymiary domku oparłem na podstawie istniejącego domu . Powycinałem tylko to co mi niepotrzebne i wyszło tyle metrów. Pokoje na piętrze bardzo małe ( bez skosów ) ok. 10 m2 jak dobrze pamiętam - bo nie mam przy sobie szkicu .
    Najmniejszy pokój to jest szerokość 2.90 m.
    Parter.
    Łazienka ( prysznic , WC, umywalka ) łącznie zajmują 2.57 m2 ( 1,43x1,80). Na parterze korytarz zajmie ok. 2,86 m2 . Ganek to 2.69 m2.
    Klatka schodowa zabierze jakieś 6,5 m2 ( 2,50x 2,60) z parteru i to samo z piętra.
    Reszta kuchnia + salono- pokój

    Oczywiście w zależności od tego na jakie rozwiązanie się zdecyduje to ta klatka może być mniejsza. Projekt przygotowywany na zamówienie bo chce mieć kuchnie , łazienkę z północy. Klatkę też z zimniejszej strony usytuowaną .
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 09-06-2017 o 19:58

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ten dom to 100 m2.
    Z czego pewnie 30-40% powierzchni zostanie stracone na komunikację (klatka schodowa i korytarze). Czyli te 100 m2 będzie odpowiednikiem jakiś 70 m2 w bloku.
    Łazienka 2 m2 - chyba w blokach mają większe. Ale w końcu można zamontować sobie sedes i umywalkę pod prysznicem. Taki standard jak w przyczepie kempingowej.
    W nocy zachce się siusiu to trzeba latach po schodach na parter? Ktoś zajmie toaletę na dwie godziny, bo będzie miał grypę żołądkową to reszta rodziny pójdzie korzystać w krzaki czy do sąsiadów?

    Małe domy ekonomicznie buduje się parterowe.
    Ale tekst o zbiorniku gazu raczej nie świadczy o myśleniu ekonomicznym...
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 09-06-2017 o 22:31

  6. #6
    Konto usunięte_1*
    Guest
    Konto usunięte_1*

    Domyślnie

    Na twoim miejscu wolałbym zrobić parterówkę o połowę większą niż ty planujesz i zostanie ci jeszcze połowa kasy , komu potrzebne są piętra schody stropy ? teraz pewnie masz dzieci a jak dorosną to fru i tyle to warte

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.314
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    [QUOTE=albertine;7483880]Miedź wytrzymuje 200 lat bez zbędnych konserwacji . Blacha u wujka po 20 latach powoli rdzewieje , wymaga zabiegów .

    Ciekawe, czy ktoś Ci taki dach ubezpieczy przed kradzieżą. I będziesz częściej miał nowy dach, niż spodnie
    A czemu nie dachówka, która nie jest tak chodliwym towarem? A ma też trochę innych zalet.

    Cytat Napisał albertine Zobacz post
    Zawsze mogę traktować gaz jako formę inwestycji , wiadomo że wszystko drożeje .
    Nie wiadomo tego. W styczniu była szósta z rzędu obniżka cen gazu
    A jak z cicha wypali zapomniany gaz łupkowy, to dopiero będziesz liczył straty.

    Cytat Napisał albertine Zobacz post
    W przyszłości będzie zakaz palenia węglem , drzewem w całej Polsce
    To wtedy dopiero będzie dym pod sejmem, jak chłopi osadzą kosy na sztorc. Nie wierzę. Może w miastach to przejdzie. Po wsiach - nie ma szans.

    Cytat Napisał albertine Zobacz post
    Klatka schodowa zabierze jakieś 6,5 m2 ( 2,50x 2,60) z parteru i to samo z piętra.
    6x7 to wymiary zewnętrzne? 30cm styro każdej strony i z 18cm muru i ze 2cm tynku. I mamy wewnątrz 5x6=30m2 (bez odliczania ścian działowych). Czyli klatka schodowa zabiera 22% powierzchni. Masz w takim domu 70m2 powierzchni nie będącej klatką schodową.
    Rację maja ci co twierdzą, że mały domek ma sens ekonomiczny, gdy jest parterowy. Pięcie się w górę i w dół kosztuje i ma sens wtedy, gdy pozwala zaoszczędzić na kosztach działki.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 09-06-2017 o 22:10

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    Na twoim miejscu wolałbym zrobić parterówkę o połowę większą niż ty planujesz
    Hmm ,ale parterowy domek powiedzmy że o powierzchni 10x9m metrów to już moloch jak dla mnie i marnotrawstwo miejsca -nie żeby mi brakowało miejsca na działce - bo mam 0,7 hektara .
    Po drugie chciałbym sobie wydzielić pomieszczenia w tym znaczeniu że piwnica na graty , parter dla gości ,a góra do spania .
    Dodatkowo jak dla mnie parterowy domek jest zbyt niski, a działka jest umiejscowiona na górce -( fajne widoki by były )

    Z drugiej strony wysoki dom , to spore koszta, zacienienie działki, marnotrawstwo powierzchni na korytarzyki , klatkę schodową i na starość problemy z chodzeniem po schodach. No i tracę jakieś 13 m2 na klatkę schodową.
    Cytat Napisał berthold61 Zobacz post
    teraz pewnie masz dzieci a jak dorosną to fru i tyle to warte
    Nie mam dzieci - w planach tylko jedno ... chyba że będą trojaczki .
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    . W styczniu była szósta z rzędu obniżka cen gazu .A jak z cicha wypali zapomniany gaz łupkowy, to dopiero będziesz liczył straty.
    Niekoniecznie bo jak z drugiej strony zakażą palenia węglem w całej Polsce - to zapotrzebowanie na gaz wzrośnie . Łupki w Polsce nie przejdą bo ekolodzy będą manifestować ,że to degradacja środowiska, zabijanie żabek , korników .UE już zadeklarowała ,że się na łupki nie zgodzi.
    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To wtedy dopiero będzie dym pod sejmem, jak chłopi osadzą kosy na sztorc. Nie wierzę. Może w miastach to przejdzie. Po wsiach - nie ma szans
    Polski rząd nie ma nic do powiedzenia w stosunku do dyrektyw z UE bo są one ponad prawem polskim. Podpisali deklaracje chyba w 2015 roku to muszą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych , a jak nie to zapłacą kilka miliardów kary z tytułu pakietu klimatycznego, ew. UE wstrzyma dotacje dla rolników . Rolnicy będą mieć wybór albo dotacje , albo grzanie gazem, albo wyjście z UE.

    Kaizen
    wymiary domu mierzone po zewnątrz ( nie uwzględniając docieplenia)
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 10-06-2017 o 14:51

  9. #9

    Domyślnie

    Akurat uważam, że masz bardzo dobry pomysł, bo mam podobny. Głupie to jest brać kredyt na 30 lat tylko po to, aby się pokazać sąsiadom i znajomym. Mały domek w zupełności wystarczy, teraz z dnia na dzień ludzie się "budzą" i zaczynają rozumieć ile zalet ma posiadanie swojego małego domku, w sieci można kupić projekty, młodzi ludzie idą po rozum do głowy. Może teraz na Ciebie dziwnie patrzą, ale daje Ci gwarancje, że za kilka lat wszyscy będą zazdrościć

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    halas - ale tez proponujemy mały domek, ale bez schodów. Schody to ZŁO.
    A z tym zbiornikiem na gaz to dom pewnie będzie droższy od średniaków z forum.

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał halas Zobacz post
    Głupie to jest brać kredyt na 30 lat tylko po to, aby się pokazać sąsiadom i znajomym.
    Sąsiedzi i to co myślą czy będą myśleć o mnie ,mnie nie interesuje bo robię to co mi się podoba.
    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    z zbiornikiem na gaz to dom pewnie będzie droższy od średniaków
    Zbiornik to jakieś 15 tysięcy zł w zależności od wielkości.
    W jakim znaczeniu schody to zło ? Brak wygody ? Czy marnotrawstwo energii , powierzchni na klatkę schodową ?
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 11-06-2017 o 15:35

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    złamiesz nogę - nie wejdziesz do sypialni na piętrze. Małe dziecko może spaść. Koszty wykończenia koszmarnie wysokie.
    Nie znam żadnej zalety schodów we własnym domu.

    Zbiornik + instalacja + projekt + koszt odbioru technicznego
    15 tyś - ile to jest lat ogrzewania domu przy ewentualnej podwyżce ceny gazu?
    Swój dom 160 m2 ogrzewam gazem za 1500 zł rocznie (CW i CWU). Jak duża musiałaby być podwyżka by miało to znaczenie ekonomiczne?
    Ty zainwestujesz w kosztowne rozwiązanie, które nigdy się ekonomicznie nie zwróci a za 10 lat pompa ciepła będzie tania jak barszcz, albo w końcu Elon Musk wyprodukuje elewacyjną farbę fotowoltaiczną nad którą teraz pracuje.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Elfir
    Te opłaty za ogrzewanie + woda to jest za domek?
    Elfir stawia klocka - dziennik

    Wujek za ogrzewanie 32 m2 powierzchni gazem + woda ciepła + kuchenka na gaz płaci 2 tysiące
    Muszą być niezłe mostki .
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 11-06-2017 o 17:35

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tak, za ten domek.
    Ty planujesz jeszcze cieplejszy, bo ja mam 20 cm styropianu na ścianach, a ty chcesz 30 cm (nie jest to ekonomicznie uzasadnione, ale kto bogatemu zabroni?).

    Kiedy rozpoczęłam budowę w sumie niedawno, na rynku PC powietrze-woda były kosztowną rzadkością. Teraz dostałabym taką PC w cenie ogrzewania gazowego (kocioł+ opłata za przyłączenie gazu + instalacja wewnętrzna + okresowe przeglądy gazowe+projekt). Gdybym teraz budowała odpuściłabym sobie gaz. Nie ma sensu planować instalacji więcej niż na 10-15 lat do przodu. Technika leci do przodu, urządzenia są coraz bardziej wydajne i coraz tańsze.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    30 cm styropianu jest nieekonomiczne ,ale wiadomo energia drożeje.
    Dodatkowo jest to bardzo mały domek - więc nie odczuje to tak po kieszeni.

    Dlaczego zdecydowałaś się na taki prosty dach ?
    Jak ci się sprawdza ogrzewanie podłogowe ? Czytałem ,że zbiera więcej kurzu co może być problematyczne dla alergików ... . albo może napiszę w twoim wątku bo po co śmiecić
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...79#2595246.htm
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 11-06-2017 o 20:56

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    1. Prosty dach - bo jest najtańszy w budowie.
    2. Piętro - bo nienawidzę skosów. Normalnie wybudowałabym parterówkę, ale działka ma tylko 380 m2
    3. Podłogówka się sprawdza. Przecież to nie jest instalacyjna nowość. A tekst o alergikach dotyczy kaloryferów i krążenia kurzu poprzez silne prądy konwekcyjne jakie się tworzą nad gorącym grzejnikiem. Podłogówka grzeje do dużo niższej temperatury, więc konwekcja ciepłego powietrza jest za słaba by porywać ze sobą kurz.
    Zbieranie kurzu - skąd miałaby go zbierać? Tworzenie się kurzu jest stałą, niezależną od systemu grzejnego.
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 11-06-2017 o 21:18

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    coachu13

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Sosnowiec
    Kod pocztowy
    41-200
    Posty
    1.205

    Domyślnie

    A czemu to styropian 30 nie jest ekonomicznie uzasadniony względem 20 ?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    coachu13 bo ponosimy spore koszty inwestycji , a oszczędności będą rzędu kilku % rocznie, ale czasem lepiej dopłacić .

    Nie ma co szaleć z styropianem bo wkrótce nowa technologia przyszłości czyli próżniowe panele izolacyjne,a to zagwarantuje nam praktycznie zerowe zużycie energii . Nie wiadomo tylko jak z ich trwałością , bo mało informacji w internecie.

    Przy kosztach ogrzewania rzędu 900 zł ( bo pewnie tyle mnie wyniesie ogrzanie tych 70 m2) na rok nie ma sensu kombinować.
    Pompa ciepła ma tą wadę ,że ma krótką żywotność ,a ich koszt - pozostawiam bez komentarza. Jednym czasem nawet się nad tym zastanawiałem bo są dotacje ,ale jak poprosiłem firmy o wycenę to normalnie szok, ceny kosmos.
    Za grzanie gazem przez 20 lat zapłacę jakieś 22.000 zł w tym czasie to pewnie z 2 pompy padną i z 10 przeglądów .
    Dodatkowo przy pompie jesteśmy uzależnieni od prądu - który będzie coraz droższy.
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 12-06-2017 o 20:11

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    mój piec gazowy padł zaraz po zakończeniu gwarancji. Junkers. Naprawa kosztowała 1/3 kosztów zakupu nowego pieca. Gdyby to nie była zima i zależało nam na natychmiastowej naprawie, gaz zostałby zamieniony na prosty piec elektryczny.
    A tekst o tym, że PC są krótkowieczne to nie wiem skąd wzięty?

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    albertine

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Wielkolas
    Kod pocztowy
    20-100
    Posty
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    A tekst o tym, że PC są krótkowieczne to nie wiem skąd wzięty?
    Wzięło się stąd ponieważ producent daje krótki okres gwarancji na swój sprzęt. Każdy kto inwestuje potrafi przeliczyć . Gwarancja powinna być przynajmniej na taki okres ,żeby koszty zakupu zwróciły się z nawiązką. Nikt nie będzie ryzykował zakupu czegoś co może paść tuż po gwarancji .

    Dla przykładu kupując sprzęt AGD , RTV patrzę tylko na gwarancje . Jeżeli producent daje 2 lata - z miejsca nie kupuje takiego produktu bo wolę mieć na 5 lat ,albo nawet 7 - bo przynajmniej przez ten okres czasu będę pewny ,że sprzęt nie padnie .

    Dlatego między innymi dach wolę pokryć miedzią - bo będę miał 200 lat spokoju ,a nie po 40 wymieniał , czy malował . Dzisiaj się liczy przede wszystkim wygoda -a nie martwienie się typu "co ja zrobię jak mi to padnie". Płacę ,ale i wymagam.

    Dodatkowo firmy sprzedające pompy oczywiście oferują dłuższą gwarancje ,ale pod warunkiem ,że pierwszego uruchomienia dokonają oni co będzie nas kosztować tylko 500 zł. Dodatkowo co roku obowiązkowe przeglądy, ( koszt tylko 400 zł ) Z takim cennikiem nikt o zdrowych zmysłach nie zdecyduje się na te wynalazki.Nie dość że to drogie , krótki okres gwarancji , to jeszcze co roku bulić im za przeglądy.
    Ostatnio edytowane przez albertine ; 13-06-2017 o 22:45

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony