dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Unhappy 2 działki ewidencyjne 1 KW i problem architekta

    Witam Was serdecznie, jest to mój pierwszy posta na forum szukałem nie znalazłem podobnego wątku więc postanowiłem zapytać mój problem opiszę poniżej:

    Zakupiłem 2 działki pod budowę domu generalnie jedna większa 744m2 a druga 83m2 (wcześniej miała być tam droga ale finalnie miasto zrobiło drogę od innej strony działki. Przed zakupem działki posiadały osobne KW więc podczas finalizowania umowy notarialnie poprosiłem notariusza aby zrobić jedną KW dla tych dwóch działek (nie wiem czy jest to równoznaczne ze scaleniem) aktualnie w akcie notarialnym jest wzkazana 1 księga wieczysta dla tych dwóch działek ewidencyjnych. Podjąłem już kroki w związku z projektowaniem domu lecz mój architekt szybko stwierdził ze na większej z działek będzie mnie obowiązywała zadubowa min 4m od działki 83m2 . Poniżej załącze mapkę z budynkiem który miałby tam powstać i prosiłbym osoby które mają pojęcie o pomoc. Czytałem na innych forach i różnie piszą. Ja sie na tym nei znam dla mnie na logikę jeżeli działką 83m2 jest także moja to dopiero od krawędzi tej działki powinno mnie obowiązywać 4m. Bardzo proszę o rady

    Ostatnio edytowane przez dkoperwas ; 11-06-2017 o 21:10

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Architekt ma rację każda ta działka ewidwncyjnie jest odreębną nieruchomością gruntową i to że jesteś właścicielem obu nic nie zmienia- albo scalisz działki albo dom możesz postawić choć kawałkiem jednym małym na obu działkach.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Architekt ma rację każda ta działka ewidwncyjnie jest odreębną nieruchomością gruntową i to że jesteś właścicielem obu nic nie zmienia- albo scalisz działki albo dom możesz postawić choć kawałkiem jednym małym na obu działkach.
    Bardzo dziękuję za odpowiedź, nie chce stawiać domu na obu działkach zależy mi tylko na tym aby dom stał na granicy działki 83m2 (ma ona długość 4m ustawowych )

    Poniżej przedstawiam 2 opcje która opcja będzie w takim razie zgodna z prawem budowlanym?:
    OPCJA 1


    ------------------------------

    OPCJA 2

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Konrad Podgórski

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    powiat Legionowski
    Posty
    351

    Domyślnie

    Niestety czeka cie długa procedura scalenia, robienia nowej mapy do celów projektowych

    Ja mam w drugą stronę, PnB na działce 3000m2 która została podzielona na pół (dom na jednej z nich z odpowiednimi odległościami)

    I teraz jak chciałem zrobić projekt zamienny to Naczelnik Wydziału Architektory powiedział że muszę mieć nową mapkę do celów projektowych (2mc), wtedy przygotować projekt zamienny który oni zaopiniują w jedynie kolejne 2 mc :/ czyli 5mc opóźnienia
    Dziennik Budowy z komentarzami

    Dom parterowy, powierzchnia użytkowa 90.5m2
    Płyta fundamentowa 20cm + 20cm XPS. Ściany PRAEFA 15cm + 20cm styro grafitowego. Strop monolityczny 18cm + 40cm celulozy. Okna z ciepłym montażem MOWO.
    Ogrzewanie wodne bezpośrednio w płycie. CO + CWU ładowane w II taryfie.
    EAH 40kWh/m2rok (podobno)

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Opcja 2 jest ok.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał Konrad Podgórski Zobacz post
    Niestety czeka cie długa procedura scalenia, robienia nowej mapy do celów projektowych

    Ja mam w drugą stronę, PnB na działce 3000m2 która została podzielona na pół (dom na jednej z nich z odpowiednimi odległościami)

    I teraz jak chciałem zrobić projekt zamienny to Naczelnik Wydziału Architektory powiedział że muszę mieć nową mapkę do celów projektowych (2mc), wtedy przygotować projekt zamienny który oni zaopiniują w jedynie kolejne 2 mc :/ czyli 5mc opóźnienia
    PNB masz na jeden nr działki 3000 m2, a podział zrobiony później czyli zmieniły się nr działek i wielkość, do projektu mapa obejmowała dom na działce x teraz do odbioru na działce o nr Y i X trzeba zmienić. A jeśli była WZ to ona też do zmiany z aktualnymi nr działek.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. Nie ma przepisów, które zabraniają stawiania budynku na więcej niż jednej działce - nie ma.
    2. Nie ma przepisu, który powoduje, że w takiej sytuacji (pkt.1.), że powstaje jakaś "granica wewnętrzna" która uniemożliwia postawienie budynku tak jak chce autor pytania.
    3. Architekt/projektant we wniosku/zgłoszeniu budowy podaje 2 działki i finito.

    Ale przeszkodą mogą być zapisy w MPZP (jesli jest) lub w WZiZT. Jeśli jest MPZP to pozamiatane - przy WZiZT teoretycznie można zmienić - w obu przypadkach tylko jeśli nie wydano PnB, albo nie wybudowano budynku na sąsiednich działkach o linii zabudowy uwzględniającej te działki jako drogę - z pokazanej mapy to nie wynika.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 12-06-2017 o 08:13
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Mój geodeta mówi to samo co kolega sSiwy12. Generalnie nie rozumiem w takim razie jakim cudem moich 2 sąsiadów wybudowało domy na dwóch osobnych działkach bez zachowania odpowiednich odległości poniżej skan z mapki roboczej;



    Oba domy albo nachodzą na sąsiednią działkę albo bardzo blisko z nią graniczą. Hmm ???

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał dkoperwas Zobacz post
    Mój geodeta mówi to samo co kolega sSiwy12. Generalnie nie rozumiem w takim razie jakim cudem moich 2 sąsiadów wybudowało domy na dwóch osobnych działkach bez zachowania odpowiednich odległości poniżej skan z mapki roboczej;



    Oba domy albo nachodzą na sąsiednią działkę albo bardzo blisko z nią graniczą. Hmm ???
    Oba nachodzą jeden schodami i słupem lub ścianką a drugi ścianką i to wystarczy, mój sąsiad zrobił kilka centymetrów tarasu na drugiej działce i to też wystarczyło.

    Mój dom stoi na 4 działkach da się trzymała nas tylko nieprzekraczalna linia zabudowy frontowej 6 metrów.

    Jeśli PNB jest na dwie działki to na obu musi być jakaś zabudowa na obu.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post

    Jeśli PNB jest na dwie działki to na obu musi być jakaś zabudowa na obu.
    Nie musi.
    Nie ma takiego wymogu prawnego.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    reasumując : działka budowlana ( od której są "brane" podstawowe odległości w zagospodarowaniu terenu ) może składać się z wielu działek ewidencyjnych. Ich "granice" wewnętrzne nie mają znaczenia jeśli Inwestor jest ich właścicielem.
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony