dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 23
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie zmiana pionów C.O. z cu na pe

    WITAM
    Mam takie pytanie. Buduję dom własnymi siłami i jestem na etapie instalacji c.o. i mam taki dylemat według planu piony mam zrobione z miedzi cu22 i cu 18 które idą do rozdzielaczy a z rozdzielaczy pexem na grzejniki. Teraz chciałbym podmienić te rury miedziane na PP (OCZYWIŚCIE PRZEZ TO ŻE FINANSE NIE PUSZCZAJĄ) tylko teraz jakie średnicy rur PP zamiast tych cu ? Kocioł będzie na ekogroszek wiem że rury PP nie mogą być zaraz obok pieca. Ktoś coś podpowie z góry dzięki.
    Ostatnio edytowane przez misiekle1985 ; 13-06-2017 o 11:00 Powód: literówka

  2. #2

    Domyślnie

    Narobisz sobie biedy musi być miedz, najlepiej w całej instalacji ,którą nie robisz na rok albo pięć a znacznie dłużej,jak mówi powiedzenie oszczędny dwa razy płaci.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    A dlaczego niby te rury PP maja wkładke do ciepłej wody i sie nadają do c.o.? Nawet w planie nie mam wszystkich rurek z cu.

  4. #4

    Domyślnie

    W przypadku podpięcia się do kotła to zaleca się zastosowanie przynajmniej 2 m rury wykonanej ze stali lub miedzi dalej można iść już polipropylenem.
    Najbliżej miedzianej średnicy 22 mm jest PP PN20 32x5,4 mm, miedziana 18 mm to PP PN20 25x4,2 mm.

    W przypadku C.O. zalecam rury PP PN20 Stabi Al lub PN20 Glass - posiadają zmniejszony współczynnik rozszerzalności cieplnej.

    Możliwości hydrauliczne poszczególnych średnic możesz sprawdzić za pomocą kalkulatora dostępnego na naszej stronie internetowej:
    http://pl.kan-therm.com/calculators/opory.html

    Dość istotną kwestią w przypadku pionów z PP jest też uwzględnienie ich wydłużalności cieplnej oraz zaprojektowanie odpowiedniej kompensacji.
    Szczegóły możesz znaleść w Poradniku Projektanta i Wykonawcy KAN:
    http://pl.kan-therm.com/download/poradniki.html

    Wydłużenie rurociągu oraz jego kompensację także możesz sprawdzić i dobrać za pomocą kalkulatora wydłużeń termicznych:
    http://pl.kan-therm.com/calculators/kompensacje.html
    http://pl.kan-therm.com/

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedz.
    A tak teraz obliczam że mam w planie rure miedzianą 18 do rozdzielacza i z rozdzielacza pex 16, czy rura z PP 25x4,2 nie będzie za mała bo to będzie średnica wew, 16,6? Chociaż miedziana 18 wew. będzie mieć 16 wewnątrz. jeśli się nie mylę.?
    Jeszcze mam pytanko odnośnie wody znaczy się rur PP do 2 łazienek jedna pod druga jakiej średnicy rury zasilające z ciepła wodą a jaka do cyrkulacji? w 1 łazience (wc,umywalka,prysznic,), w 2 ( wanna,wc, umywalka, ) rodzina 4 osobowa?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Zrób to z rur pex i nie kombinuj z PP jak chcesz żeby Ci instalacja fajnie pracowała (poczytaj o dyfuzji tlenu przez rury PP). Na PP to sobie wodę zrób i tyle.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    Tzn. Co mam zrobic z PP a co z PEX bo juz sie pogubilem,

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Z PP woda, z PEX C.O. Skoro masz kocioł na ekogroszek, to dałbym obowiązkowo zawór 4 drogowy lub 3 drogowy pomiędzy kotłem a instalacją. Początek od kotła do zaworu zrobiłbym z miedzi (bo wyższe temperatury).
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekle1985 Zobacz post
    Dzięki wielkie za odpowiedz.
    A tak teraz obliczam że mam w planie rure miedzianą 18 do rozdzielacza i z rozdzielacza pex 16, czy rura z PP 25x4,2 nie będzie za mała bo to będzie średnica wew, 16,6? Chociaż miedziana 18 wew. będzie mieć 16 wewnątrz. jeśli się nie mylę.?
    Jeszcze mam pytanko odnośnie wody znaczy się rur PP do 2 łazienek jedna pod druga jakiej średnicy rury zasilające z ciepła wodą a jaka do cyrkulacji? w 1 łazience (wc,umywalka,prysznic,), w 2 ( wanna,wc, umywalka, ) rodzina 4 osobowa?
    Średnice rur zarówno w C.O. jak i w instalacji wody zależą od mocy jaką muszą przenieść oraz ilości wody (rodzaju punktów poboru wody).
    Poczytaj trochę o tym...

    Miedziana rura o której piszesz to 18x1 mm, średnica wewnętrzna 16 mm dlatego PP 25x4,2 będzie jej odpowiednikiem.
    Jeśli rurociągi miałeś dobrane przez projektanta to bazuj na ich średnicach wewnętrznych.
    http://pl.kan-therm.com/

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    No instalacja z c.o. ta do grzejników będzie z PEX 16x2, pytanie z czego zrobić rurki (piony) do skrzynek rozdzielaczy myślałem o PP właśnie a teraz już niewiem?

  11. #11

    Domyślnie

    Jak widziałeś niektórzy odradzają PP z uwagi na jego nieszczelność dyfuzyjną - czyli przenikanie drobinek tlenu do wnętrza instalacji.
    Jest to zjawisko które rzeczywiście występuje/zachodzi - natomiast do jego zmierzenia potrzebowalibyśmy warunków laboratoryjnych, w praktyce proces ma znikomy wpływ na trwałość instalacji.

    Zapytajmy w takim razie przeciwników stosowania PP w C.O. - Czy widzieli kiedykolwiek grzejniki lub inne elementy instalacji skorodowane na skutek zastosowania rur z PP?

    Ja osobiście przyznam że nie, a jestem użytkownikiem instalacji grzewczej, wykonanej z PP w 50% (reszta to starsza część domu wykonana w stali) i do tej chwili nie mam jakichkolwiek problemów z korozją wewnętrzną elementów, instalacja chodzi już około 20 lat - mam zainstalowany jeszcze stary niemiecki BOR (sprowadzony z niemiec przez dziadka).

    Moim zdaniem, od źródła ciepła do zasilenia rozdzielaczy możesz bez problemów zastosować PP - tylko w wersji Stabi Al lub Glass (z uwagi na mniejszy współczynnik rozszerzalności cieplnej). Ich średnica zależy od mocy jaką musisz przenieść - często w domach jednorodzinnych wychodzi około 32 mm (ale nie jest to reguła - to zależy od budynku).
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 17-06-2017 o 20:14
    http://pl.kan-therm.com/

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    A powiedzcie mi jesz ze jakie zastosowac zgrzać kolanko z gwintem zew. Czy wew. I jakiej srednicy bo tez sa ruzne 1/2 , 3/4 cala? W podejsciu do umywalki prysznica, wc , wanny?

  13. #13
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Zapytajmy w takim razie przeciwników stosowania PP w C.O. - Czy widzieli kiedykolwiek grzejniki lub inne elementy instalacji skorodowane na skutek zastosowania rur z PP?
    Widziałem instalację, w której są ciągłe problemy z zamulaniem się instalacji i mocno obstawiam, że to właśnie w związku z użyciem PP. Zresztą część producentów grzejników wyraźnie pisze w warunkach gwarancji, kiedy obowiązuje 10 letnia gwarancja na grzejniki i wyraźnie pisze z jakich materiałów ma być wykonana instalacja.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  14. #14

    Domyślnie

    Ja ma grzejniki Purmo i Kermi, pierwsze chodzą już około 15 lat drugie 12, podpięte rurami PP - miesiąc temu spuszczałem z nich wodę (remont), brak jakichkolwiek oznak korozji, a mam układ otwarty.

    Purmo niedługo wymienię ale nie z uwagi na korozję wewnętrzną a ich wygląd zewnętrzny, po remoncie żona stwierdziła że "nie są białe"
    http://pl.kan-therm.com/

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał misiekle1985 Zobacz post
    A powiedzcie mi jesz ze jakie zastosowac zgrzać kolanko z gwintem zew. Czy wew. I jakiej srednicy bo tez sa ruzne 1/2 , 3/4 cala? W podejsciu do umywalki prysznica, wc , wanny?
    Wszystko zależy jakie przybory będziesz podpinał do instalacji i w jaki sposób np. umywalki z bateriami stojącymi podłaczysz za pomocą elastycznych wężyków które w większości przypadków potrzebują gwintów zewnętrznych, wanny, prysznice bądź umywalki mogą korzystać z baterii ściennych które będziesz podłączał przez krzywki, te zaś potrzebują zakończenia instalacji gwintami wewnętrznymi, zazwyczaj 1/2".
    http://pl.kan-therm.com/

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    No kończę pomału instalację wodną do łazienek , wybrałem PP zgrzewane na początku było cieżko przez brak wprawy, ale co zgrzew to lepiej. Jeszcze mi piwnica została i sparawdzenie szczelności które niewiem jak sprawdzić bo niemam wody na budowie zonk. Zastanawiam się jeszcze nad instalacja C.O. do grzejników czy nie robić w pexie lepiej sie to wygina i nie rozszerza. Niewiem co wybrać. Ma ktoś jak sprawdzić szczelność bez wody z sąsiadami problem pożyczyć

  17. #17

    Domyślnie

    Do sprawdzenia szczelności możesz użyć też sprężonego powietrza - podłącz kompresor i do dzieła.
    W tym przypadku ciśnienie próbne nie wyższe niż 3 bar.

    Każde połączenie sprawdzaj za pomocą wody z mydłem bądź specjalnego płynu do detekcji nieszczelności.
    http://pl.kan-therm.com/

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    A czemu nie więcej niż 3 bary ? ciśnienie wody chyba to 5 barów możę się mylę? i teraz jeszcze jak podłaczyć przewód z kompresora do instalacji?

  19. #19

    Domyślnie

    Taka wartość ciśnienia próbnego dla sprężonego powietrza głownie ze względów bezpieczeństwa - przy ewentualnej awarii połączenia może dojść do zranienia przez elementy instalacji.
    Powietrze posiada znacznie mniejsze cząsteczki niż woda dlatego ewentualne nieszczelności uwidaczniają się przy znacznie niższych ciśnieniach.

    Aby podłączyć kompresor musisz użyć odpowiednich złącz, ze strony kompresora prawdopodobnie może to być tradycyjna szybkozłączka stosowana standardowo w przewodach pneumatycznych, z drugiej strony musisz zakończyć to w jakiś sposób aby podłączyć się do króćca instalacji np. jakiejś złączki z gwintem wew. lub zew.
    http://pl.kan-therm.com/

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    misiekle1985

    Zarejestrowany
    Jun 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    109

    Domyślnie

    Tak sobie myślałem żeby wypełnić instalacje wodą i później ciśnienia kompresorem dobić?
    To jak dam 3 bary na instalacje i nic nie ucieka to znaczy że wszystko będzie ok. nie dawać większegi ciśnienia

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony