dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie Dom parterowy (~200m2) - projekt indywidualny - prośba o opinie

    Witam,

    Chciałbym przedstawić rzut projektu indywidualnego domu parterowego z prośbą o opinie. Na tym etapie chciałbym wykluczyć ewentualne błędy koncepcyjne więc będę wdzięczny za każdą wypowiedź.

    Dom był projektowany z uwzględnieniem garażu już istniejącego na działce.
    Założenia:
    - dojazd od północno-zachodniej strony
    - duży zadaszony taras
    - dach dwuspadowy
    - duża kuchnia
    - sypialnia z garderobą i łazienką
    - gabinet z widokiem na salon (w szczególności kominek)
    - podwyższony salon (tak żeby było widać krokwie)

    Rzut:
    https://www.dropbox.com/s/gjzrjc8zhu...ng?dl=0http://

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut_v3J.jpg
Wyświetleń:	243
Rozmiar:	20,1 KB
ID:	391214

    Własnoręcznie przygotowana wizualizacja 3D:
    https://home.by.me/en/project/pawel84/dom-rzutv3

    Wizualizacje 3D bryły:
    https://www.dropbox.com/sh/2k5xpteaq...Lq26Jog6a?dl=0
    Ostatnio edytowane przez Lucidman ; 14-06-2017 o 16:36

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    bardzo obiecująco wygląda.
    Poprosiłabym jednak architekta o symulację doświetlenia salonu zimą.
    Czy zakładasz, że nocujący gość będzie korzystał z łazienki dzieci aby się wykąpać?

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    Mnie tez sie podoba.
    Ale pralkę z łazienki dzieci dałbym do kotłowni.
    Również wc naprzeciw gościnnego powiekszyłbym kosztem holu by wstawić tam prysznic.
    Zastanowiłbym się również czy nie zrobic pokojów dziecięcych obok siebie a łazienkę dla dzieci przerzucić na ścianę sąsiadująca z łazienką rodziców - da to trochę oszczędności na hydraulice, kanalizie.
    Pracujecie w domu, ze potrzebujecie 2 biurek w gabinecie?

  4. #4

    Domyślnie

    Zastanawialiście się, gdzie i jak będziecie suszyć pranie?
    Łazienka pomiędzy pokojami dziecięcymi - gdyby (jak zasugerowano wyżej) przenieść pralkę do kotłowni i ew. lekko zmniejszyć wannę, spokojnie zbudujecie tam prysznic.
    Okno w gabinecie południowo-zachodnie, więc będziecie mieli słońce prosto w monitory.
    Nie widzę informacji - czym ogrzewacie? Pytanie w kontekście ew. "paliwa" i jego przechowywania.
    Kwestia mebli i narzędzi ogrodowych - myśleliście już gdzie będą trzymane?

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję za wszystkie komentarze.

    Elfir
    Rzeczywiście można trochę powiększyć WC kosztem holu i wstawić prysznic.

    wojgoc
    Pokoje dziecięce są teraz symetryczne. Jak spróbujemy połączyć łazienki to może to nie wyjść tak fajnie, a chyba koszt hydrauliki nie będzie aż tak duży.
    Pracujemy często razem po godzinach w domu (ta sama praca). Gabinet to także miejsce gdzie po prostu siedzimy przed komputerami

    jak_to_mozliwe
    Z suszeniem prania to rzeczywiście musimy się zastanowić. Tak samo ze słońcem, chociaż tu może wystarczy monitory lekko przekręcić w lewo.
    Ogrzewanie planujemy po całości podłogowe więc kocioł gazowy, aczkolwiek kotłownia przystosowana ma być do pieca na paliwo stałe, stąd podwójny kanał w kominie i miejsce na przechowywanie np. węgla.

    Ogólnie, czy prysznic w każdej łazience to aby na pewno dobry pomysł?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    wojgoc

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    6.941

    Domyślnie

    ale w projekcie jest tylko 1 prysznic w łazience rodziców, u dzieciaków widzę tylko wanne.
    Możesz dodać jak ma wyglądać dom z dachem.

  7. #7

    Domyślnie

    Prysznic u dzieciaków ma być, tylko jakoś na tym rzucie mi to umknęło

    Zmodyfikowałem główny post dodając link do wizualizacji bryły (jeszcze we wczesnej fazie).

  8. #8

    Domyślnie

    Wizualizacje bardzo ładne
    Ilość pryszniców to oczywiście rzecz względna. Prysznic jest wygodniejszy w wielu przypadkach, wydaje się, że umycie się jest często szybsze niż tradycyjnie w wannie. Na pewno jest doceniany w sytuacji, gdy zaprosicie trochę znajomych i każdy chciałby się szybko umyć. Do niczego nie namawiam - każdy ma swój styl i sposób na życie.
    Pomysł z symetrycznymi pokojami dzieciaków moim zdaniem bardzo dobry - żadnych kłótni o większy/inaczej ustawny pokój.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    W gabinecie IMHO będziecie mieli stale zasłonięte okna w dzień.
    Mam gabinet od południowego wschodu i ekran dość blisko okna. Okno zasłonięte do późnego popołudnia, bo jest za jasno, słaby kontrast i odblaski na ekranie.

    Gdybym teraz robiła gabinet to z oknem od północy-północnego wschodu

    A pralnie lepiej zrobić przy sypialniach niż w kotłowni, do której trzeba biegać przez cały dom:
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-06-2017 o 17:46

  10. #10

    Domyślnie

    Elfir dzięki za zmodyfikowany rzut. Co do WC to na pewno poszerzymy o prysznic. Sypialni jednakże nie chcielibyśmy pomniejszać z dwóch powodów:
    1. TV zostaje na pustej ścianie i łóżko jest centralnie na niego skierowane (TV jest dla nas ważne w sypialni ponieważ mamy zwyczaj pooglądania sobie czegoś przed snem - w sumie tylko wtedy oglądamy TV).
    2. Możliwość lepszej aranżacji sypialni, np. wstawienia siedziska i szafki z książkami.

    Tak więc pralka pozostała by w łazience dziecięcej pewnie zamiast bidetu, a obok wanny prysznic.
    Ostatnio edytowane przez Lucidman ; 19-06-2017 o 10:13

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,

    Załączam aktualny rzut:

    https://www.dropbox.com/s/tisexzwzz7...dited.pdf?dl=0

    Jednak zdecydowaliśmy się na pralnię/suszarnię.

    Mam jeszcze takie pytanie, czy ogrzewanie podłogowe na całości to dobry pomysł dla tego konkretnego domu?
    W pokojach i salonie nie chcemy mieć płytek tylko drewno/panele (są bardziej komfortowe). Salon jest podniesiony do dachu.
    Planujemy piec gazowy kond. z zasobnikiem CWU.

    Każdy mówi inaczej i już sami nie wiemy jak z tym ogrzewaniem.

  12. #12

    Domyślnie

    Grupowanie wod-kanów ma jeszcze jedną funkcję, oprócz obniżenia kosztów. Jeśli dobrze liczę, to teraz dach będzie Wam szpecić aż 5 wywiewek. Przy grupowaniu łazienek, sanitariatów, itp, można zmniejszyć ich liczbę do 3.

    Przemyśleliście dobrze kominek? Skoro macie tyle pracy, że siedzicie po godzinach przed komputerami, to będziecie mieć czas, by ogarniać kominek? Załadunek, rozpalenie, wynoszenie popiołu... Też kiedyś o nim marzyłam, ale teraz już zmieniłam zdanie.
    Miał być "Dworek wśród pól"...

    ...jest nasze mieszkanie...

    a będzie nasz dom

  13. #13

    Domyślnie

    Wywiewki? Chodzi o wentylację? Będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją więc jedyne co się znajdzie na dachy to dwa kominy i wyłaz dachowy.

    Aż tak dużo nie siedzimy, to zależy od ilości pracy. Są miesiące gdzie nic nie robimy do pracy po godzinach.
    Na ogarnianie kominka na pewno znajdziemy czas, skoro aktualnie palimy ogniska na zewnątrz ok. 3 razy w tygodniu, sami zdobywając opał poprzez podcinanie gałęzi i wykopywanie korzeni po ściętych drzewach w obszarze projektowanego budynku
    Ogień to nasz żywioł. Dlatego tak jak widać na załączonym rzucie kominek jest podwójny.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.154
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Wywiewki? Chodzi o wentylację? Będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją więc jedyne co się znajdzie na dachy to dwa kominy i wyłaz dachowy.
    Chcesz zatkać końce rur kanalizacyjnych na głucho? Czy podpiąć do rekuperatora?

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Chcesz zatkać końce rur kanalizacyjnych na głucho? Czy podpiąć do rekuperatora?
    Nie bardzo rozumiem. Zadałem pytanie odnośnie ogrzewania podłogowego więc nie wiem co ma do tego wentylacja. Z tego co mi wiadomo, przewody idą do rekuperatora, a następnie do wyrzutni.
    Rury kanalizacyjne idą do szamba, nie wiem o co chodzi z zatykaniem na głucho. Proszę o wyjaśnienie.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.476
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lucidman Zobacz post
    Rury kanalizacyjne idą do szamba, nie wiem o co chodzi z zatykaniem na głucho. Proszę o wyjaśnienie.
    Nie nie tylko do szamba, jest jeszcze takie cos jak odpowietrzenie kanalizacji a w szczegolnosci wc, to odpowietrzenie wyprowadzamy ponad dach.
    Wracając do podłogówki dlaczego ma ona nie byc wszedzie?, nie ma zadnych przeciwskazan, moze byc do kazdego rodzaju pokrycia posadzki..
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 13-07-2017 o 21:12

  17. #17

    Domyślnie

    Ok teraz rozumiem. Wezmę to pod uwagę.

  18. #18

    Domyślnie

    ja bym pod uwagę tego nie brał

    __________________________________________________ _____
    OGŁOSZENIA ZAMIESZCZA SIĘ W INNYM DZIALE!
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 14-07-2017 o 12:33

  19. #19

    Domyślnie

    Czy jest możliwe połączenie wszystkich odpowietrzników na nieużytkowym poddaszu, a następnie wyprowadzenie jednym kanałem ponad dach?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony