dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Post Projekt domu pasywnego

    Drodzy forumowicze,

    Jestem studentem energetyki na Politechnice Gdańskiej i realizuję projekt dyplomowy inżynierski pt. "Analiza termodynamiczna jednorodzinnego domu pasywnego pod kątem zużycia energii". Do jego realizacji niezbędny jest mi projekt takiego budynku. Biura projektowe, bez niespodzianek, nie zamierzają sprzedać projektu po niższej cenie. Nie wspominając już o oddaniu takiego projektu do wglądu za darmo.

    Dlatego chciałbym skierować taką prośbę do Was. Czy dysponujecie takim projektem i zechcielibyście mi go udostępnić? Nie mówię już nawet o udostępnieniu za przysłowiowe "bóg zapłać". Po prostu nie stać mnie na projekt za 2000 zł.


    Pozdrawiam serdecznie
    Karol

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    A po co Ci typowy projekt? Nie wystarczą rzuty itp?

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    A po co Ci typowy projekt? Nie wystarczą rzuty itp?
    Jak najbardziej wystarczą, ale potrzebuję również użytych izolacji (interesują mnie współczynniki przenikania ciepła).

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Interesuje Cię domek pasywny pod względem zapotrzebowania na ciepło czy mocy grzewczej? Jedno raczej nie łączy się z drugim (bo to bardzo trudne). Najłatwiej jest spełnić warunek zapotrzebowania na ciepło poniżej 15kWh/m2. Bierze się domek piętrowy na planie rzutu kwadrata lub prostokąta z dużą ilością okien od południa, optymalną wschód-zachód i z minimalną lub zerową od północy. Wtedy przy dobrych parametrach cieplnych przegród i dobrej szczelności z WM osiąga się niskie zapotrzebowanie jak w tym projekcie https://lipinscy.pl/projekt/tarent-pasywny-5. Daje się 30cm XPSa w płycie, 35cm styro na ściany z silki o gr.18cm lub 30cm styro na ściany z BK o gr.24cm oraz 50-70cm izolacji w dachu. Okna 3szybowe o Ug=0,5W/m2 i g=52% i WM z reku o sprawności ponad 90%. W ciemno można powiedzieć że dzięki temu zapotrzebowanie na ciepło będzie poniżej 15kWh/m2 ale dokładne liczby wychodzą w obliczeniach. Na to trzeba wydać pieniądze ale też nie majątek. Obliczenia domów pasywnych liczy się w programie PHPP. Podstawi się odpowiednie dane i zobaczy jaki wynik wychodzi. Potem tez można dobrać to pod względem opłacalności typu tego że być może zamiast 30cm XPSa w płycie wystarczy dać 20cm. Może na ścianach 5cm mniej styro może być itp a wynik i tak będzie w normie. Każde 5cm izolacji kosztuje, więc też nie ma sensu dawać za dużo, by przykładowo obniżyć zapotrzebowanie na ciepło z 13kWh/m2 na 12kWh/m2. To też wszystko w obliczeniach wyjdzie. Tak więc typowy projekt nie jest Ci potrzebny ale obliczenia tak.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Masz być inż - zrób taki projekt... co za problem - poszerzysz horyzonty.. autodziaka potrafisz obsłużyć
    Myślisz - że jak biuro projektowe - napisze że jest pasywny.. to taki jest .. papier przyjmie każde coś.
    W naszym klimacie - bez okien .. można sobie pomarzyć o domu pasywnym ...

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    jestem z okolic Gdańska i też kończyłem PG.
    dam Ci projekt a co mi tam . Nie mam co prawda pasywnego ale niewiele brakuje. Jak zrobisz z niego pasywny to chętnie zobaczę ile musiałbym dopłacić za te 7kWh/m2 rok bo tyle brakuje obliczeniowo do pasywnego. W razie czego dom już stoi. Czytaj PW

    Markewa, on ma liczyć ciepło w tym domu a nie projektować architekturę i konstrukcję. Jakby miał zrobić odwierty geologiczne pod ten dom i opracować parametry gruntów to by robił dyplom parę lat .
    Ty znowu o oknach, napisz lepiej ile będą kosztować takie okna jakie byś chciał do przeciętnego małego domku
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 08-08-2017 o 08:41
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi i podpowiedzi Temat można uznać za zamknięty, jedno z biur podzieliło się ze mną potrzebnymi materiałami.

    Pozdrawiam serdecznie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony