dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie Dlaczego Panasonic T-CAP 9kW jest mocniejszy niż NIBE 16kW!!! podobnie Buderus ......

    W związku z tym iż wielu klientów którzy otrzymali ode mnie oferty dziwi się dlaczego ja polecam pompę ciepła np. T-CAP 9kW lub Mitsubishi 8kW, a inni do tego samego domu zalecają np. F2040 Nibe 16kW.

    Już tłumaczę,
    Pompa ciepłą Panasonic posiada technologię T-CAP, czyli wydajność jej nie spada wraz ze spadkiem temperatury.
    Więc przy temperaturze +7st.C ma 9kW, przy +2st.C ma tez 9kW oraz przy -15st.C ma też 9kW COP 2,09 dla W35!!

    W przypadku Nibe jest zupełnie inaczej, czyli pompa ma tylko nazwę 16kW, a moc jaką dysponuje to
    przy temperaturze +7st.C ma 7kW, przy +2st.C ma 9,33kW, przy -15st.C ma tylko 9,36kW a COP tylko 1,76 dla W35

    Czyli mimo że pompa nazywa się 16kW, to taką mocą nie dysponuje, jeszcze gorzej jest z modelem Nibe F2040 12kW, ona przy -15st.C 6,94kW, czyli ledwie połowę mocy jaką podaje producent.

    Podobna technologia co w Panasonic T-CAP jest w Mitsubishi Zubadan tyle że tam jest jeszcze lepiej niż w Panasonic, bo niedość że moc w pompie 8kW nie spadnie wraz ze spadkiem temperatury to jeszcze na maksymalnych obrotach pompa 8kW potrafi dać 10,11kW przy -15st.C !!!!
    Tego inne pompy nie potrafią, dlatego ważna kwestią przy porównywaniu urządzeń jest dokładne przejrzenie specyfikacji.

    Podobnie jest z COP, np Buderus podaje moc i COP wg. normy EN14825 a większość firm podaje wg. normy EN14511, i skutkuje to tym że dzięki kreatywnemu marketingowi gorsza pompa(Buderus) czasem dla nie wprawnego oka wydaje się lepsza.
    Ostatnio edytowane przez CNC_POMPY_CIEPLA ; 18-06-2017 o 11:56
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Dariusz Nowak
    Zarejestrowany
    May 2017
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-143
    Posty
    150

    Domyślnie

    Panasonic H jest z inwerterem (falownikiem) który zwieksza moc silnika sprężarki przez regulację obrotów silnika sprężarki. Stąd utrzymuje moc cieplną jednak przy spadku COP (większy pobór pradu).
    Postęp dzięki nowym technologiom.

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dariusz Nowak Zobacz post
    Panasonic H jest z inwerterem (falownikiem) który zwieksza moc silnika sprężarki przez regulację obrotów silnika sprężarki. Stąd utrzymuje moc cieplną jednak przy spadku COP (większy pobór pradu).
    Teraz każda pompa powietrzna jest inwerterowa, Nibe i Buderusy też, ale one tak nie potrafią, to wynika z innej konstrukcji układu chłodniczego. A nie z instalacji invertera.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Już tłumaczę,
    Pompa ciepłą Panasonic posiada technologię T-CAP, czyli wydajność jej nie spada wraz ze spadkiem temperatury.
    Więc przy temperaturze +7st.C ma 9kW, przy +2st.C ma tez 9kW oraz przy -15st.C ma też 9kW COP 2,09 dla W35!!.
    Fajne tłumaczenie . Ale można inaczej .

    T-Cap ma mniejszą moc w wyższych temperaturach bo jest ograniczona elektroniczne . A tak naprawdę to T-Cap 9 to to samo co inna typ 16 .
    To taki "chłyt " marketingowy .
    Tak Cap 9 jak inna pompa typ 16 da tyle samo mocy w tych samych temperaturach , ale tcap nie wejdzie powyżej 9 kW
    Nawet niektóre pompy typ 16 np Atlantic te 9 kW mają w temperaturze -20 C.

    Warto porównać ceny np katalogowe
    Ostatnio edytowane przez fachman19 ; 17-06-2017 o 10:37

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Dobrze się czujesz CNC??
    Klienci odchodzą do konkurencji to trzeba pojechać po konkurencji. Ten twój czarny marketing jest żałosny dziwię się, że ludzie u ciebie biorą instalacje. CNC powinno być CCC cena czyni cuda. Jak NIbe robiło pompy ciepła to panasonic nie wiedział, że takie coś istnieje!! Mydlisz ludziom oczy i oszukujesz . Nibe F2120 jest w każdym calu lepsza od Panasonica przy każdym parametrze!.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Dobrze się czujesz CNC??
    Klienci odchodzą do konkurencji to trzeba pojechać po konkurencji. Ten twój czarny marketing jest żałosny dziwię się, że ludzie u ciebie biorą instalacje. CNC powinno być CCC cena czyni cuda. Jak NIbe robiło pompy ciepła to panasonic nie wiedział, że takie coś istnieje!! Mydlisz ludziom oczy i oszukujesz . Nibe F2120 jest w każdym calu lepsza od Panasonica przy każdym parametrze!.
    Zwróć uwagę na to ,że klimatyzator to pompa ciepła .

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał fachman19 Zobacz post
    Zwróć uwagę na to ,że klimatyzator to pompa ciepła .
    A no tak zapomniałeś dodać "najlepsza pompa ciepła" . Rok temu meetingi były najlepsze.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam,
    zaciekawiła mnie ta Nibe - COP może ma ciut lepsze od T-capa w najniższym zakresie ( możliwe , że w innych też)- ale nie ma wydajności nominalnej przy -15st .
    Np 16kW przy -15 st i 55st ma coś ponad 10kW ...
    Jak znam życie i geografię , to znowu stary doby T-cap będzie się mocno bronił ( ja gustuję w japońszczyźnie i rozpatrywałem wybór : Daikin i Panasonic , znaczna różnica w cenie spowodowała wybór Panasa , przy ciut lepszych COP Daikina powyżej 45st)
    Trzeba to porównać cenowo czyli 9kW T-cap i 16kW Nibe (lub nawet 9kW Nibe) - raczej Skandynaw nie przeskoczy Japończyka ( z domieszką Malezji)
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Witam,
    zaciekawiła mnie ta Nibe - COP może ma ciut lepsze od T-capa w najniższym zakresie ( możliwe , że w innych też)- ale nie ma wydajności nominalnej przy -15st .
    Np 16kW przy -15 st i 55st ma coś ponad 10kW ...
    Jak znam życie i geografię , to znowu stary doby T-cap będzie się mocno bronił ( ja gustuję w japońszczyźnie i rozpatrywałem wybór : Daikin i Panasonic , znaczna różnica w cenie spowodowała wybór Panasa , przy ciut lepszych COP Daikina powyżej 45st)
    Trzeba to porównać cenowo czyli 9kW T-cap i 16kW Nibe (lub nawet 9kW Nibe) - raczej Skandynaw nie przeskoczy Japończyka ( z domieszką Malezji)
    Pzdr
    No i o to chodzi umiesz spokojnie, kulturalnie wyjaśnić dla jednego potrzebny będzie T-CAP a dla innego wystarczy NIbe słabsze mocowo z lepszym COP.
    Chodzi mi o formę wypowiedzi CNC - jego najlepsze inne to chłam.....

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał oberwatorPC Zobacz post
    Dobrze się czujesz CNC??
    Klienci odchodzą do konkurencji to trzeba pojechać po konkurencji. Ten twój czarny marketing jest żałosny dziwię się, że ludzie u ciebie biorą instalacje. CNC powinno być CCC cena czyni cuda. Jak NIbe robiło pompy ciepła to panasonic nie wiedział, że takie coś istnieje!! Mydlisz ludziom oczy i oszukujesz . Nibe F2120 jest w każdym calu lepsza od Panasonica przy każdym parametrze!.
    Już się wykrzyczałeś.? Już ciśnienie zeszło?
    Wiem że czasem prawda boli ale jeszcze jej odkrywaniu u Ciebie jak widać towarzyszy krzyk rozpaczy.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Jak już poruszony został temat modelu F2120, jest to nowa seria od Nibe, rozwiązanie na sprężarkach COPELAND EVI, czyli takich jakie od 7 lat sprzedaję w pompach Meeting:
    http://pompymeeting.pl/oferta/pompy-...-18kw-evi-380v
    więc żadna nowa technologia.
    do tego pompa Nibe ma podstawową wadę, jest monoblokiem, więc wrażliwym na zamarzanie.
    Kolejnym problemem jest ilość czynnika chłodniczego w modelach 16kW i 20kW bo aż 3 kg, więc urządzenie podlega dożywotnim przeglądom F-GAZ.
    Wad jest jeszcze kilka, ale ok, ma ta pompa też swoje plusy.
    Plusem jest wydajność zastosowanie sprężarek, sprężarki EVI firmy Copaland to naprawdę wydajne urządzenia, dające bardzo dobre wyniki COP i mocy, sprawdzałem już to lata temu na Meetingach , które są 3 x tańsze od nibe.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    oberwatorPC

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Warszwa
    Kod pocztowy
    00-000
    Posty
    887

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Już się wykrzyczałeś.? Już ciśnienie zeszło?
    Wiem że czasem prawda boli ale jeszcze jej odkrywaniu u Ciebie jak widać towarzyszy krzyk rozpaczy.
    Hmm brak argumentów? Jak chcesz mogę tu publicznie podać kilka przykładów tego co robisz i jak robisz ale nie mam w tym interesu i nie uprawiam czarnego marketingu. Widać, że boli cie, że klienci wybierają inne urządzenia i tyle . Napisz prawdę dlaczego 9 T-CAP jest mocniejsza , dlaczego zwykła jednostka ma pojedynczy agregat a a T-CAP podwójny, o jakiej mocy jest sprężarka w T-CAP 9 kW, napisz że jest programowo zblokowana przy wyższych temperaturach, napisz ile kosztuje i porównaj z innymi o tej samej mocy a nie porównujesz nazwy.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał CNC_POMPY_CIEPLA Zobacz post
    Kolejnym problemem jest ilość czynnika chłodniczego w modelach 16kW i 20kW bo aż 3 kg, więc urządzenie podlega dożywotnim przeglądom F-GAZ.
    Wad jest jeszcze kilka, ale ok, ma ta pompa też swoje plusy.
    Użytkownicy Mitsubishi to dopiero mają PROBLEM, tam jest 5,5 kg czynnika.

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar doktorant
    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Piaseczno
    Posty
    128

    Domyślnie

    Jak w stopce jestem użytkownikiem Daikina. Tak na prawdę nie interesuje mnie COP jaki pompa ma, ale SCOP. Dopiero ta wartość będzie odczuwalna dla mojej kieszeni.
    Dom parterowy E-115L 135m2 + garaż 42m2 (w przyszłości poddasze ok. 85m2) - 100% podłogówka, włącznie z garażem. Pompa ciepła Daikin ERLQ016CW1 + EHVH16S26CB9W 3-fazowa. Ściany BK 24cm+20cm styro grafit 0,031, strop 5 cm EPS 100 - 0,038, podłoga 22 cm EPS100, dach 24 cm piany OK. Garaż 10cm grafit 0,031. Okna Veka Softline 82 3-szybowe. Wentylacja mechaniczna z reku Daikin Vam500FB.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktorant Zobacz post
    Jak w stopce jestem użytkownikiem Daikina. Tak na prawdę nie interesuje mnie COP jaki pompa ma, ale SCOP. Dopiero ta wartość będzie odczuwalna dla mojej kieszeni.
    Tak, kolego średni COP(nie SCOP) to wyznacznik całej pracy systemu.
    Ale z drugiej strony masz dom 135m2 + garaż 42m2, + ewentualnie 85m2 ogrzewanych .
    Czyli do normalnego ogrzewania 217m2, izolację masz wręcz idealną więc zapotrzebowanie na ciepło w okolicy 30W/m2 co daje nam zapotrzebowanie na CO = 6,9kW, a pompę masz 16kW! Do tego ta pompa ma jeszcze z tego co kojarzę grzałki 9kW.

    Opisywany Panasonic w Twoim wypadku byłby dopasowany na jakieś 130%, a on ma 9kW, a nie 16
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał doktorant Zobacz post
    Jak w stopce jestem użytkownikiem Daikina. Tak na prawdę nie interesuje mnie COP jaki pompa ma, ale SCOP. Dopiero ta wartość będzie odczuwalna dla mojej kieszeni.
    Poczekaj jak się zaczną naprawy po gwarancji.
    Daikin jest kosmicznie drogi w naprawach.
    Produkt, raczej dla użytkowników, którzy po gwarancji wymieniają urządzenia na nowe.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    hardy66

    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-676
    Posty
    38

    Domyślnie

    Kit totalny, niezmienna moc przy -20C oraz niezmienne COP, reklama łamie prawa fizyki, nie widziałem sprawnego Panasonica starszego niż 4 lata,

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jacek.1971

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Siemianowice
    Kod pocztowy
    41-100
    Posty
    176

    Domyślnie

    Czyli Panasonic taki awaryjny

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Cytat Napisał hardy66 Zobacz post
    Kit totalny, niezmienna moc przy -20C oraz niezmienne COP, reklama łamie prawa fizyki, nie widziałem sprawnego Panasonica starszego niż 4 lata,
    Napisz do map na forum. Trochę Cię uświadomi I u niego śmiga na instalacji po grzejnikowej
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar CNC_POMPY_CIEPLA
    Zarejestrowany
    May 2016
    Skąd
    CAŁA POLSKA - Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    1.523
    Pompy Ciepła dla wymagających Pompy Ciepła w najlepszych cenach z montażem na terenie całej Polski www.cncpompyciepla.pl Starogard Gdański, Al. Armii Krajowej 14

    Domyślnie

    Cytat Napisał hardy66 Zobacz post
    Kit totalny, niezmienna moc przy -20C oraz niezmienne COP, reklama łamie prawa fizyki, nie widziałem sprawnego Panasonica starszego niż 4 lata,
    Raczej mało widziałeś..........

    gdzie masz napisane że niezmienny COP?
    MOC jest stała do -20st.C, ale cop nie to chyba logiczne.
    Sprzedaż i instalacja pomp ciepła wszystkich marek: /Panasonic /Mitsubishi /Daikin /Villant
    Instalacje
    www.fb.com/CNCPompyCiepla
    Mapa Instalacji
    https://www.google.com/maps/d/viewer...98&usp=sharing
    Adres
    Al. Armii Krajowej 14, 83-200 Starogard Gdański
    Kontakt
    [email protected] 501952301
    Aukcje
    https://allegro.pl/uzytkownik/cncPompyCiepla - Panasonic, Mitsubishi, LG, oraz klimatyzacja

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony