dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 1 z 1
  1. #1

    Domyślnie podłogówka -> piec -> sprzęgło?

    Witam

    Mam kilka pytań odnośnie ogrzewania/kotłowni/itd...

    Na początek kilka danych o domu.
    powierzchnia podłogi parter: 84m2, poddasze 134 m2, ściany porotherm 25, ocieplenie grafitowy styropian 20cm, posadzka na gruncie styropian 30 cm (wiem, że to mega dużo, ale trudno), wełny 40-45 na skosach i poddaszu. Dom ma w nazwie NF40 więc stąd takie ilości ociepleń.

    Na początku chciałem robić ogrzewanie "klasycznie", czyli dół podłogówka, góra grzejniki. Zaprojektowałem sobie kotłownie, osobna pompka z mieszaczem do podłogówki, termostat na trójdrożny, a bezpośrednio z pieca na grzejniki, temperatura na grzejniki sterowana z pogodówki, głowice termostatyczne na grzejnikach. ALE zostałem jednak przekonany do podłogówki w całym domu... i pojawiły się wątpliwości które przedstawiam poniżej.

    Grubość wylewek to około 8cm - dużo. Co oznacza długo nagrzewa/długo stygnie i bezwładność może zabić wszelką automatykę.

    Powierzchnia domu trochę duża więc ilość pętli mniej/więcej wygląda tak: parter 6/7, góra 8/9. Około 1600m rurek PEx 16
    Wymyśliłem sobie układ, że temperaturą wody zasilającej podłogówkę będzie sterować piec/sterownik (przez pogodówkę), przepływy wyregulowane na rozdzielaczach i przetestowanie mitycznej samoregulacji podłogówki (poprowadzę jeszcze kabelki od termostatów w pokojach do rozdzielaczy jakby się okazało, ze mityczna samoregulacja działa licho)


    PYTANIE nr 1
    Czy pompka z pieca Vaillant np 146 pogoni tą wodę po rurkach? - bo mam wątpliwości.
    Jeżeli nie to trzeba będzie dokładać sprzęgło + pompka za sprzęgłem i tutaj kilka kolejnych pytań.
    O ile jeżeli pompa pieca wydoli, to jak pisałem wyżej, chciałem temperaturę wody zasilającej rozdzielacze sterować przez pogodówkę i krzywej (albo olać krzywą i temepratura po kotle stała - mityczna samoregulacja...).
    Tu PYTANIE nr 2
    A co w przypadku sprzęgła i dodatkowej pompy? Rozumiem, że jak mamy sprzęgło to po sprzęgle temperatura jest inna niż ta z pieca. W związku z tym czy piec/pogodówka nie powinna sterować temperaturą po sprzęgle? - bo to jest właściwie temperatura która dociera do rozdzielaczy/podłogówki.
    No i PYTANIE nr 3
    Jak wygląda właściwie sterowanie dodatkową pompką? Czy tą pompę obsłuży piec/sterownik? Czy po prostu ustalić stałą wysokość podnoszenia, które zapewnia właściwy przepływ przez wyregulowane obwody i już (pompka nowoczesna z automatyką)...
    Ostatnio edytowane przez milsa666 ; 20-06-2017 o 21:24

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony