Zastanawiam się nad kominem w domu energooszczędnym/pasywnym pod kątem mostka termicznego ale nie przestrzeni kanału spalinowego i wentylacyjnego (otworu) ale samej konstrukcji, czyli murowany (to chyba już rzadkość) lub systemowy, np. shiedel, gdzie kształtki keramzytowe wychodząc z ciepłego pomieszczenia przez dach tworzą mostek. Masa takiego komina jest spora więc i energia cieplna jaką przekazuje z mieszkania na dwór tez jest spora. Oczywiście takie kształtki sie ociepla, ale ok 3-5 cm bo chyba nikt do komina nie będzie przyklejał 15cm styro, żeby jego izolacyjnośc poprawić. Dlatego zastanawiam sie nad kominem stalowym. jego masa jest mniejsza więc i mniej energii cieplnej przekazuje. Mi by nawet taka rura "błyszcząca" wizualnie nie przeszkadzała na dachu, a poza tym jets kilka sposobów ją ukryć, np. zamówić sobie nakładke z blachy powlekanej w kolorze RAL i nałożyc na rure właściwą , gdzie rura dalej byłaby rurą ale mniej rzucała by sie w oczy. Drugi sposob to wykonać skrzynkę na aluminiowym stelażu, z niepalnych materiałów, np. płyt włokno-cementowych lub innych i zamocować ja na dachu do więźby , i wtedy nawet moźna by to wykończyc jak zwykły komin, styropian+struktura, więc wyglądem nie różniłoby się od typowego komina. Wtedy taki komin powodowałby chyba dużo mniejszy mostek termiczny. Koszt wykonania podobny co komin systemowy. Nie znalazłem wypowiedzi na ten temat a chyba wydaje sie ciekawy... i energooszczędny.