dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 101
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Thumbs up Kominek i komin w domu energooszczędnym oraz pasywnym

    Nurtuje mnie pytanie co z kominkiem ?
    W domu energooszczędnym jeszcze rozumiem ale czy w pasywnym stosuje się kominek ?
    Przecież on wychładza jak diabli ?
    Stosuje się kominki w tych domach czy nie ?
    Pytam bo przymierzam się do budowy i chciałbym energooszczędny lub pasywny.
    I jakoś nie mogę wyobrazić sobie domu bez kominka
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    Nurtuje mnie pytanie co z kominkiem ?
    W domu energooszczędnym jeszcze rozumiem ale czy w pasywnym stosuje się kominek ?
    Przecież on wychładza jak diabli ?
    Stosuje się kominki w tych domach czy nie ?
    Pytam bo przymierzam się do budowy i chciałbym energooszczędny lub pasywny.
    I jakoś nie mogę wyobrazić sobie domu bez kominka
    Jak kominek to nie dom pasywny choć energooszczędny o bardzo niskim zapotrzebowaniu też sie da zbudować i takich domków jest pełno to na forum i ogólnie. Tylko że po co kominek? By raz czy dwa razy w roku dla "klimatu" w nim zapalić? Po latach to będzie tylko ozdoba. Jak kogoś stać na taki drogi mebel to kto bogatemu zabroni.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar iso2
    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    31-234
    Posty
    126

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jak kominek to nie dom pasywny choć energooszczędny o bardzo niskim zapotrzebowaniu też sie da zbudować i takich domków jest pełno to na forum i ogólnie. Tylko że po co kominek? By raz czy dwa razy w roku dla "klimatu" w nim zapalić? Po latach to będzie tylko ozdoba. Jak kogoś stać na taki drogi mebel to kto bogatemu zabroni.
    Ja Cię doskonale rozumiem ale chyba nie wiesz jak trudno to wytłumaczyć kobiecie.
    Ona chce mieć kominek i nie ma dyskusji
    Nie ukrywam że ja też lubię kominek nawet jeśli zapalę w nim dla "klimatu" kilka razy w roku
    Jestem byłym pracownikiem firmy Jawar. Wszystkie moje dotychczasowe wpisy były reklamą firmy Jawar.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Mi z ozc wyszedł energooszczędny mimo dwóch kominów dwóch lukarn trzech słupów i balkonu.
    Wskaźnik odniesiony do powierzchni hl, a 27, 8 W/m2

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał iso2 Zobacz post
    Ja Cię doskonale rozumiem ale chyba nie wiesz jak trudno to wytłumaczyć kobiecie.
    Ona chce mieć kominek i nie ma dyskusji
    Nie ukrywam że ja też lubię kominek nawet jeśli zapalę w nim dla "klimatu" kilka razy w roku
    Ale ja nikomu nie bronię kominka. Jak się chce mieć kominek to nie ma co myśleć o domu pasywnym i tyle, co nie znaczy że dom energooszczędny o niskim zapotrzebowaniu na ciepło jest zły. Nie ma co popadać w paranoje. Najważniejsze jest to by zbudować sobie domek w którym będzie się dobrze czuć a zarazem będzie potrzebował minimalnej ilości energii do zaspokojenia swoich potrzeb.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalgosc Zobacz post
    Mi z ozc wyszedł energooszczędny mimo dwóch kominów dwóch lukarn trzech słupów i balkonu.
    Wskaźnik odniesiony do powierzchni hl, a 27, 8 W/m2
    Na podstawie tego co podałeś nic nie można stwierdzić. Nie znamy niczego z Twojego projektu więc nie wiemy jak mamy się odnieść do Twojej informacji.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalgosc Zobacz post
    Mi z ozc wyszedł energooszczędny mimo dwóch kominów dwóch lukarn trzech słupów i balkonu.
    Wskaźnik odniesiony do powierzchni hl, a 27, 8 W/m2
    Ta jasna - a świstak siedzi i zawija je w te charakterystyki energetyczne - obciążenie cieplne na poziomie 27,8W/m2 coś nie coś mówi, ale nie do końca.
    Na wentylacji bez odzysku ciepła, nie ma szans uzyskać takich wyników, koniec i kropka. Na kominach zapomnij, że takie obciążenie Ci wyjdzie.

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Ta jasna - a świstak siedzi i zawija je w te charakterystyki energetyczne - obciążenie cieplne na poziomie 27,8W/m2 coś nie coś mówi, ale nie do końca.
    Na wentylacji bez odzysku ciepła, nie ma szans uzyskać takich wyników, koniec i kropka. Na kominach zapomnij, że takie obciążenie Ci wyjdzie.
    Asolt liczył dla mnie dwie wersje ocieplenia domu. Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie na kanałach elastycznych juz mam je rozłożone. A kominy .... no cóż zbyt późno trafiłem na forum. Ale mogę jeszcze konkretnie ocieplic ściany dach i podłogę okna okna też energo z U0,7 pewnie dlatego taki wynik. I nic to że na wis mówią ze się z h.... na rozumy zmieniłem bo styropian w ziemię pcham, i bez kaloryferów hahaha w zimie bedziesz w kurtce w domu siedział mówią a jak zobaczyli grafitowy styropian którym ocieplałem lukarny to poszła plotka ze przeterminowany. Juz oszczędzam sobie i jak pytają czym będę ogrzewał i mówię że nie wiem poniżej skan do 3 razy sztuka strasznie zmniejsza.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot_2017-06-22-18-31-44.jpg
Wyświetleń:	235
Rozmiar:	20,7 KB
ID:	391671
    Trochę słabo widać
    Ostatnio edytowane przez Michalgosc ; 22-06-2017 o 17:33
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Na podstawie tego co podałeś nic nie można stwierdzić. Nie znamy niczego z Twojego projektu więc nie wiemy jak mamy się odnieść do Twojej informacji.
    Juz dawno chciałem uzupełnić stopke ale pojęcia nie mam gdzie mam wpisac dane budynku.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalgosc Zobacz post
    Asolt liczył dla mnie dwie wersje ocieplenia domu. Wentylacja z odzyskiem ciepła będzie na kanałach elastycznych juz mam je rozłożone. A kominy .... no cóż zbyt późno trafiłem na forum. Ale mogę jeszcze konkretnie ocieplic ściany dach i podłogę okna okna też energo z U0,7 pewnie dlatego taki wynik. I nic to że na wis mówią ze się z h.... na rozumy zmieniłem bo styropian w ziemię pcham, i bez kaloryferów hahaha w zimie bedziesz w kurtce w domu siedział mówią a jak zobaczyli grafitowy styropian którym ocieplałem lukarny to poszła plotka ze przeterminowany. Juz oszczędzam sobie i jak pytają czym będę ogrzewał i mówię że nie wiem poniżej skan do 3 razy sztuka strasznie zmniejsza.
    Jestem strasznie ciekaw jak się liczy OZC z WM i kominami. Tak na zdrowy rozum to jedno wyklucza drugie.
    Sąsiedzi zawsze mają to do siebie że drwią z czegoś czego nie znają. Jak masz chęci to załóż jakiś dziennik budowy czy coś takiego i opisz co tam masz ciekawego by specjalnie tu tego nie robić.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Na dziennik jakos nie ma czasu, pewnie nie wiele wniosę do rozmowy i nie chce zaśmiecać wątku koledze iso2. Sprostuje tylko te kominy jeden systemowy do kominka z zamkniętą komorą spalania i kanał wentylacji obok, komin ocieplony wiadomo kanał wentylacji zaślepiony tu działa WM (z odzyskiem ciepła) drugi w "kotlowni" tez systemowy z dwoma kanałami wentylacyjnymi dla garażu i "kotłowni" tu będzie WG oczywiście szczelne drzwi (o ile to możliwe). Jak sie liczy straty przez komin pojęcia nie mam i nie są to chyba jakieś megawaty tak jak kolega wyzej pisał nie ma co popadać w paranoje z tymi mostami cieplnymi.
    Iso2 zrób kominek dla świętego spokoju ucieknie kilka watów ale przynajmniej kobieta będzie zadowolona.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Jestem strasznie ciekaw jak się liczy OZC z WM i kominami. Tak na zdrowy rozum to jedno wyklucza drugie.
    Sąsiedzi zawsze mają to do siebie że drwią z czegoś czego nie znają. Jak masz chęci to załóż jakiś dziennik budowy czy coś takiego i opisz co tam masz ciekawego by specjalnie tu tego nie robić.
    No widzisz nie wszystkiego mozna nauczyc na forum, szczegolnie gdy to dotyczy myslenia i tzw zdrowego rozsadku. Po prostu kominy sie uszczelnia i zamyka bo one są zbedne a burzyc je w wybudowanych domu mozna ale sie tego czesto nie praktykuje.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brysia8

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    ŚLĄSK
    Kod pocztowy
    43-180
    Posty
    414
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    To ja się też wtrące i dopytam,
    mam 1 komin spalania + wentylacyjny, od środka wszystkie wloty/wyloty mam zaślepione styrodurem na piance. Na logikę, wydaje mi się że od dachu również powinnam zaślepić ten komin. Jest on już po obróbce, otynkowany. Czym to najlepiej zrobić?
    Dom parterowy; PF 20cm XPS + 7cm eps 0,031; ściany porotherm 25cm + 22 cm grafit 0,032; dach płaski- żelbet, 25cm 0,037 + spadki 1-28cm 0,037eps; okna Oknoplast- winergetic premium; podłogówka po całości, rekuperacja; PC PW Buderus Logatherm WPLS.2. - 8KW.
    Pow. całkowita 150m2, użytkowe 122m2.
    Już mieszkamy )

  14. #14
    Pracownia zduńska - ponad 30 lat doświadczenia. Hurtownia kominków i materiałów zduńskich Budujemy: piece, kominki i kuchnie kaflowe. Sprzedajemy hurtowo i detalicznie : wkłady kominkowe, kafle, piecyki wolnostojące , materiały zduńskie i kominy systemowe www.kafle-kominki.pl Żabia Wola k. Warszawy

    Domyślnie

    Do domów energooszczędnych i "pasywnych" stosuje się paleniska :
    - szczelne ze 100% poboru powietrza do spalania z poza domu
    - dodatkową akumulacją która rozkłada , i tak mała moc grzewczą , w czasie ...
    Przykład .
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	vulsini_h_ex.jpg
Wyświetleń:	222
Rozmiar:	19,1 KB
ID:	391861   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	akum_vulsini_gora.jpg
Wyświetleń:	186
Rozmiar:	59,6 KB
ID:	391862  
    Ostatnio edytowane przez Zdun Darek B ; 26-06-2017 o 08:35
    Darek B

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    No widzisz nie wszystkiego mozna nauczyc na forum, szczegolnie gdy to dotyczy myslenia i tzw zdrowego rozsadku. Po prostu kominy sie uszczelnia i zamyka bo one są zbedne a burzyc je w wybudowanych domu mozna ale sie tego czesto nie praktykuje.
    Nie rozumiem, budować kominy w domu by potem je zaślepiać???? Sama też zaślepka nie wystarczy. Trzeba byłoby komin traktować jak ścianę zewnętrzną czyli ocieplić go z każdej strony styropianem by nie tworzyć mostków cieplnych. Ale jaki to ma sens? Po co robić problematyczne kominy? Raczej nikt tych kominów tak nie obrobi więc jak się liczy występujące mostki? No chyba ze się ich nie wykazuje. A jak liczy się lukarny itp? Każda lukarna, okno dachowe itp to są bardzo duże mostki i nawet specjalne kołnierze na to nie pomogą.

  16. #16

    Domyślnie

    A ja mam kominek i dom pasywny policzony na wszelkie sposoby, i używamy zimą kominka często. Nie przegrzewamy domu, jeśli spalamy drewno powolutku...
    Komin jest z przewodem spalinowym szczelnym, wkład kominkowy także szczelny (tzn w miarę możliwości oczywiście- nie hula przy nim wiatr jak odcięty jest dopływ powietrza z zewnątrz); cieszę się , że nie daliśmy się zwariować, i mamy klimat.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kamilb1987b Zobacz post
    Nie rozumiem, budować kominy w domu by potem je zaślepiać???? Sama też zaślepka nie wystarczy. Trzeba byłoby komin traktować jak ścianę zewnętrzną czyli ocieplić go z każdej strony styropianem by nie tworzyć mostków cieplnych. Ale jaki to ma sens? Po co robić problematyczne kominy? Raczej nikt tych kominów tak nie obrobi więc jak się liczy występujące mostki? No chyba ze się ich nie wykazuje. A jak liczy się lukarny itp? Każda lukarna, okno dachowe itp to są bardzo duże mostki i nawet specjalne kołnierze na to nie pomogą.
    Nie rozumiesz, tu chodzi o ten konkretny przypadek, kominy juz były zanim policzono ozc. Jezeli komin jest zaslepiony z dwóch stron to traktowanie go jako scian zewnetrznych jest błedem a gdyby był zaslepiony na wysokosci najwyzszego stropu tym bardziej błedem.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Nie rozumiesz, tu chodzi o ten konkretny przypadek, kominy juz były zanim policzono ozc. Jezeli komin jest zaslepiony z dwóch stron to traktowanie go jako scian zewnetrznych jest błedem a gdyby był zaslepiony na wysokosci najwyzszego stropu tym bardziej błedem.
    Przede wszystkim komin jest mostkiem cieplnym jak i lukarny, słupy czy balkony. Niemożliwe aby z tym wszystkim był dom energooszczędny. Pewnie jeszcze domek z tradycyjnym fundamentem jest i raczej wątpię by zachował jakieś kanony energooszczędności w trakcie budowy. Ale z drugiej strony nie znam całego przypadku więc też ciężko jest mieć 100% pewności jak to jest naprawdę.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Nie wiedziałem ze temat mostków jest az tak drażliwy, z drugiej strony patrząc to sciana zewnetrzna też jest mostkiem procentowo na drugim miejscu zaraz po wentylacji (w moim przypadku), dom na tradycyjnym fundamencie , straty przez w/w mostki można a nawet trzeba minimalizować mój nieszczęsny balkon jest obłożony z każdej strony styropianem10cm to samo słupy a lukarny to w sumie 25cm styropianu U0,31. Może na początku budowy sie nie popisalem tezaz za to nadrabiam grubością ocieplenia o najlepszych współczynnikach. Zachowana jest też ciągłość izolacji poza nieszczęsnym fundamentem ale tam jest 16cm styro do głębokości 1,2m.
    W budowie. Bilbo z małymi zmianami, pow 218m2; 160m2 użytkowej +33m2 garaż w bryle nie ogrzewany; 558m3, okna ms evolution większość fixy.W planach podłoga 18cm styro sciana suporek + 20cm grafit, skosy od 30 do 40cm wełny, 100 % podłogówki + drabinki w łazienkach, WM airpack 400, ozc by Asolt 6,1KW, panasonic t-cap 9kw 3f.

  20. #20
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Regius

    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    Żory / Świętochłowice -> docelowo Mikołów Paniowy
    Posty
    988

    Domyślnie

    Przepraszam, że nie do końca w temacie, ale co sądzicie o ciepłych łącznikach balkonowych? Warto się w to bawić?

    Również planuję podobny mebel - kozę, tyle, że dom daleki od pasywnego, czy energooszczędnego. Mimo wszystko chciałbym zniwelować mostek cieplny związany z kanałem dymowym (powietrze do spalania doprowadzone z zewnątrz - rura kanalizacyjna pod płytą fundamentową). W jaki sposób najlepiej to zrobić?

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony